Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Biskupi zverejnené dokumenty nekomentujú

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.07.2012

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa k zverejneným dokumentom, ktoré majú naznačovať dôvody odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka, nebude vyjadrovať.
Biskupi zverejnené dokumenty nekomentujú
Zdroj obrázku: SXC/free
 

"KBS nemá kompetenciu komentovať čiastkovú internú komunikáciu medzi odvolaným arcibiskupom Bezákom a príslušnou vatikánskou kongregáciou, hoci by išlo o autentický materiál," povedal agentúre SITA hovorca KBS Jozef Kováčik.
 
Cirkevný analytik a autor portálu www.svetkrestanstva.sk Imrich Gazda tvrdí, že hoci publikované dokumenty pôsobia hodnoverne, nikto zatiaľ nepotvrdil ich autentickosť. "Vyplýva z nich, že zverejnené otázky boli arcibiskupovi Bezákovi zaslané prefektom Kongregácie pre biskupov, kardinálom Marcom Ouelletom 3. mája. Bývalý trnavský arcibiskup na ne odpovedal 15. mája," hovorí Gazda. Prefekt Kongregácie pre biskupov, ktorý má významné slovo pri menovaní a odvolávaní biskupov, chcel podľa Gazdu prostredníctvom zverejnených otázok – v prípade ich pravdivosti – konfrontovať samotného arcibiskupa Bezáka s obvineniami, ktoré zrejme preverovala januárová apoštolská vizitácia. "Vzhľadom na to, že katolícka cirkev je rozčlenená na vyše 3 000 diecéz, v ktorých pôsobí okolo 5 000 biskupov, vo Vatikáne je pre nich vytvorené špeciálne ministerstvo – Kongregácia pre biskupov. Práve táto kongregácia má na starosti aj agendu menovaní či odvolávaní biskupov," vysvetlil cirkevný analytik.

Arcibiskupa Bezáka možno odvolali pre zosmiešňovanie reverendy či pre jeho kontakty s homosexuálnymi kňazmi, vyplýva to z dokumentov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnila televízia TA3. "Javí sa, že ste sa obklopili spolupracovníkmi s pochybnou povesťou, medzi ktorými sú kňazi s homosexuálnou náklonnosťou a inými, ktorí majú deti," uvádza sa v dokumente. Vatikán Bezákovi vyčíta, že si oblieka rifle a košeľu či úbor na gymnastiku, čím zosmiešňuje reverendu ako "odev černokňažníkov". Arcibiskupa sa tiež pýtajú, či je pravda, že na verejnosti používa výraz "pán pápež" a o ostatných slovenských biskupoch hovorí ako o "starých a spiatočníckych", zatiaľ čo seba označuje ako "moderný biskup a osvietený liberál". Bezák sa v dokumente bráni a tvrdí, že pojem "pán pápež" nepoužíva, nikdy o sebe nevyhlásil, že je moderný a osvietený liberál a reverendu nezosmiešňuje. "Mojím najbližším spolupracovníkom je aj môj pomocný biskup – generálny vikár Ján Orosch a spolu s ním ďalší deviati kňazi. Nikde na arcibiskupskom úrade som nenašiel patričné dokumenty, ktoré by riešili pochybnú povesť kňazov. Iba pripomínam, že všetci moji najbližší spolupracovníci kňazi boli kňazmi Trnavskej arcidiecézy pri mojom nástupe do úradu trnavského arcibiskupa, pričom môj predchodca Mons. Ján Sokol ma neupozornil na možnú pochybnú povesť niektorého z nich," reaguje Bezák v dokumente na upozornenie, že sa obklopil spolupracovníkmi s pochybnou povesťou.

Svätý Otec Benedikt XVI. 2. júla odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Za trnavského arcibiskupa bol52-ročný Bezák menovaný pred tromi rokmi 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Vo funkcii vystriedal Jána Sokola. Po jeho odvolaní mu prišli opakovane v Trnave vyjadriť podporu stovky ľudí. Róberta Bezáka sa zastali aj viaceré osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vlani počas dvoch letných mesiacov záchranári ošetrili 1 238 detí, z toho dve tretiny chlapcov.Cez prázdniny denne ošetria tridsiatku detí
pred 8 rokmi
Máme tu ďalšiu súťaž pre všetkých priaznivcov kapiel Vypsaná fiXa a Chiki Liku Tu-a. Tentokrát hráte o 2x2 lístky.
pred 8 rokmi
Slávnostná ceremónia odhaľovania dlaždice sa uskutoční v stredu pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave.
pred 8 rokmi
Meď obsiahnutá v zemiakoch je prospešná pre svalovú hmotu, a to tým, že asistuje pri vytváraní spojivových vlákien ako napríklad kolagénu.
pred 8 rokmi
Úlohy krstného otca sa bravúrne zhostil spevák Richard Müller.
pred 9 rokmi
Kapela Pavol Petrik & Band momentálne boduje v slovenskom éteri so singlom Rieka. Za jeho výraznými rockovými črtami treba hľadať nového člena zostavy gitaristu Braňa Kociova.
pred 4 rokmi
Vybudovať silnú značku, ktorej logo či názov okamžite zarezonujú v mysliach zákazníkov, tak to je snom snáď každého majiteľa firmy. Vlastníci svetoznámej spoločnosti Durex môžu rozhodne spávať spokojne, veď kto by nepoznal túto firmu?
pred 10 rokmi
Playboy Charlie a nesmelý Dan su celoživotní priatelia a obchodní partneri.