Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Beblavý navrhne zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa

Zdroj: SITA, redaktor: nanin, pridané: 21.10.2013

Zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z terajších 230 eur mesačne na 266 eur mesačne navrhne v utorok v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.
Beblavý navrhne zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z terajších 230 eur mesačne na 266 eur mesačne navrhne v utorok v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. Zároveň navrhne zjednodušiť jeho poskytovanie.

"Ide o príspevok, ktorým štát prepláca rodičom detí do troch rokov náklady na starostlivosť o dieťa, ak ho majú v jasliach, súkromnej škôlke či u iného poskytovateľa, ktorému treba za služby zaplatiť. Je preplácaný z Európskeho sociálneho fondu. Súčasná suma 230 eur bola zavedená od 1. januára 2011. Spotrebiteľské ceny v oblasti vzdelávanie vzrástli od decembra 2010 do augusta 2013 spolu o 15,7 percenta, čo by zodpovedalo zvýšeniu na približne 266 eur," vysvetlil Beblavý.

Poslanec za SDKÚ-DS rovnako navrhuje zjednodušiť dokladovanie príspevku na starostlivosť o dieťa v tom zmysle, že ak oprávnená osoba v súvislosti s jeho poberaním splnomocní ustanovených poskytovateľov starostlivosti o dieťa, nebude už potrebné preukazovanie najrôznejších dokumentov ako ústrižkov uhradených poštových poukážok, výpisov z účtov oprávnených osôb, respektíve príjmových pokladničných dokladov. "Väčšia časť administratívnych úkonov sa prenesie na poskytovateľa starostlivosti o dieťa, ktorý bude ako splnomocnenec príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dokladovať len dva typy dokumentov – príjmový pokladničný doklad alebo výpis z účtu poskytovateľa. Ambíciou zmeny je dosiahnuť čo možno najvyšší komfort rodičov, ktorí by mohli byť odbremenení od súčasnej administratívnej záťaže," konštatoval Beblavý.

Z rokovaní s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny podľa jeho slov vyplýva, že obe zmeny sú akceptovateľné, ministerstvo však váha, pretože plánuje približne od 1. januára 2015 príspevok tiež zvýšiť a v rámci nového programového obdobia aj výraznejšie zjednodušiť. "Nevidím však dôvod, aby rodičia museli čakať rok na zlepšenie, ak je možné to urobiť aj dnes. Aj minister Richter sa v prvom čítaní vyjadril, že je ochotný o zlepšeniach uvažovať už teraz, ak bude návrh dopracovaný a pripravený," uzavrel Beblavý.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Dekan fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Svetozár Dluholucký upozorňuje, že ak verejnosť stratí dôveru v očkovania, môžu opäť prepuknúť pandémie infekčných chorôb.
pred 12 rokmi
Páči sa vám Peugeot207? Ak áno, mali by ste sa poponáhlať, pretože v súčasnosti máte možnosť si uchytiť jeden zo 45 Peugeotov.
pred 5 rokmi
Veľké filmové festivalové echo Be2Can 2 sa bude konať od 7. do 14. októbra paralelne na Slovensku a v Českej republike.
pred 13 rokmi
Nová Škoda Fabia má pred sebou hneď zopár ťažkých úloh. Predchádzajúca verzia, ktorá patrila medzi obľúbené vozidlá nielen na slovenskom trhu.
pred 7 rokmi
Motorom rastu tržieb spoločnosti Facebook boli príjmy z mobilnej reklamy, ktoré tvoria 49 % z celkových príjmov spoločnosti z reklamy.
pred 7 rokmi
Majstrovské dielo pre milovníkov inžinierskeho umenia a dizajnu Sant’Agata Bolognese.
pred 9 rokmi
Poľská speváčka Maryla Rodowicz je legendou nielen na tamojšej hudobnej scéne. Album 50 je jasným dôkazom toho, že Maryla Rodowicz dokáže úspešne ustáť akúkoľvek vodu.
pred 9 rokmi
Ďalšia vydarená vec kapely Nightwork.