Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Beblavý chce uľahčiť fungovanie samospráv

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.09.2014

Všetky zákony pre samosprávu by mali platiť od začiatku roka
Beblavý chce uľahčiť fungovanie samospráv
Zdroj obrázku: Internet
 

Zvýšiť prehľadnosť legislatívneho prostredia a zlepšiť fungovanie samospráv chce novelou zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR nezaradený poslanec a podpredseda Siete Miroslav Beblavý.

Opozičný poslanec navrhuje, aby všetky nové aj novelizované zákony, ktoré sa týkajú kompetencií samospráv, boli účinné od 1. januára kalendárneho roka. „Vzhľadom na rozsah originálnych a prenesených kompetencií totiž niektoré samosprávy objektívne nemôžu byť schopné sledovať a aplikovať všetky zmeny vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov. Ďalšie samosprávy si musia na túto činnosť platiť právnika, ktorý by mohol byť využitý v iných oblastiach,“ vysvetľuje Beblavý.

Návrh by podľa neho pomohol fungovaniu samospráv, pretože jej príslušné orgány by sa mohli venovať svojim existujúcim povinnostiam, a „iba na začiatku roka by sa oboznámili s tým, čo sa v týchto povinnostiach zmenilo, respektíve aké nové povinnosti boli územnej samospráve uložené“. Mestá, obce a vyššie územné celky by tak nemuseli sledovať zmeny zákonov počas celého roka, ale oboznámili by sa s nimi len raz, a to na začiatku roka.

Účinnosť zákonov pre samosprávu od začiatku roka sa nebude týkať skrátených legislatívnych konaní, o ktorých sa rokuje pri nepredvídateľných udalostiach, pri ohrození základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi.

Foto: http://www.beblavy.sk/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
What Did You Expect From The Vaccines? Vychádza v pondelok 21. marca vo vydavateľstve Sony Music.
pred 8 rokmi
Agora je významovo krásny a veľkolepý film, ktorý rozhodujúcim spôsobom poukazuje na to, že zo všetkého najviac trpela múdrosť zosobnená v samotnej pravde a dobre.
pred 7 rokmi
Iva Bittová odohrá 11. apríla koncert v Bratislave. Jej vystúpenie bude otváracím koncertom prvého ročníka bratislavského mestského festivalu Cherchez La Femme.
pred 6 rokmi
Každý robí pre rodinu maximum, ale po čase sa cítia nedocenení tým druhým. Udalosti naberú spád, keď manželia uzatvoria stávku.
pred 5 rokmi
Prevenciu pri očiach dnes málokto považuje za dôležitú, včasná diagnostika však dokáže odhaliť nielen možné zrakové chyby, ale aj ochorenia, ktoré so zrakom na prvý pohľad nesúvisia.
pred 5 rokmi
Album predstavuje odklon od žánrovo odlišného posledného albumu a zachytáva kapelu v ich klasickej energickej a pre nich typickej tvorivej forme.
pred 5 rokmi
Vynálezca jedinečných potravín zdravej výživy a majiteľ medzinárodnej značky zdravej výživy Norbi Update Norbi Schobert oznámil zmeny vo vedení spoločnosti. Novým obchodným partnerom bude bývalý americký profesionálny tenista Andre Agassi.
pred 7 rokmi
S ohľadom na neočakávané okolnosti ovplyvňujúce právo na ochrannú známku k názvu „Mirage“ pristúpilo Mitsubishi k zmene názvu svojho úplne nového zástupcu v segmente malých vozidiel.