Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Banky vlani najviac podporili kultúru a charitu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia, pridané: 22.08.2015

Banky pôsobiace na Slovensku investovali minulý rok popri kultúre a charite aj do vzdelávania a vedy či do športu.
Banky vlani najviac podporili kultúru a charitu
Zdroj obrázku: SITA
 

Neziskovým aktivitám bánk vlani dominovali projekty v oblasti kultúry a charity. Banky v roku 2014 podporili stovky celospoločensky osožných projektov, zväčša z viacerých oblastí života spoločnosti súčasne. "Najviac zdrojov vyčlenili na aktivity v oblasti kultúry a charity.

Celkovo vynaložili viac ako 4,5 milióna eur." Podľa výkonného riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie Ladislava Unčovského, sa prínos bankového sektora nedá ilustrovať len vyjadrením v eurách. "Zameranie neziskových aktivít jednotlivých bánk a ich nadácií je pritom pestré a vzájomne sa líši". Spoločným znakom je však neustále úsilie prispieť k pozitívnej zmene v spoločnosti," cituje ďalej tlačová správa Slovenskej bankovej asociácie L. Unčovského.

Banky sa angažovali v oblasti kultúry - podpory umeleckej tvorby či ochrany kultúrneho dedičstva. Na podporu kultúrnych zoskupení, hudobných alebo filmových festivalov, výtvarného umenia či na záchranu významných slovenských pamiatok venovali viac ako štvrtinu (26,7 %) z prostriedkov venovaných na neziskové aktivity. Ďalšia takmer štvrtina (24,5 %) išla na projekty so zameraním na charitu, zdravie, sociálnu a humanitárnu pomoc. Banky pomáhajú medzi iným ľuďom odkázaným na pomoc druhých, najmä chorým, deťom a rodinám v núdzi. Prispievajú na rehabilitačné a liečebné pobyty, zdravotnícke prístroje a pomôcky, ale aj na modernizáciu zdravotníckych zariadení. Podporujú tiež fungovanie chránených dielní a začleňovanie znevýhodnených skupín, informovala ďalej Zuzana Murcko.

Jedna z oblastí, do ktorej dlhodobo smeruje podpora z bánk, je vzdelávanie a veda. Vlani do tejto oblasti vložili banky 22,1 % zo sumy určenej na neziskové aktivity. Banky podporujú prednášky svetovo uznávaných profesorov a vedeckých osobností na Slovensku, vrátane nositeľov Nobelových či Pulitzerových cien.

Dotujú aj študijné pobyty na školách v zahraničí pre výborných žiakov a študentov. V rámci svojich podporných programov a nadácií podporujú tiež športové talenty a telesne postihnutých športovcov. Na oblasť športu vlani dali 14,4 % z prostriedkov určených na filantropiu. Zvyšok "smeroval na kľúčové oblasti spoločenskej zodpovednosti bankového sektora či už prostredníctvom komunitných alebo zamestnaneckých programov, ďalej na ochranu životného prostredia a prírody, čo je zároveň prierezová téma zodpovedného podnikania.

Banky tiež pravidelne podporujú inovatívne startupy (vznikajúce projekty, podnikateľské zámery) a kreatívnych mladých ľudí s perspektívnymi podnikateľskými ideami". Ako dodala hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Zuzana Murcko, mimo spomínaných oblastí sa banky na Slovensku venujú zvyšovaniu finančnej gramotnosti. V snahe naučiť klientov robiť zdravé finančné rozhodnutia majú vlastné iniciatívy, no zároveň podporujú spoločný projekt finančného vzdelávania Viac ako peniaze, ktorý realizuje Slovenská banková asociácia v spolupráci s neziskovou organizáciou JA Slovensko.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Mitsubishi Lancer Sportback - Ten Sport si zaslúži..
pred 7 rokmi
Dnes vyhlásili štrnásty ročník ankety o najobľúbenejších interpretov slovenskej populárnej hudby Slávik 2011.Hlasovanie sa začne 19. decembra a potrvá do 31. januára 2012.
pred 7 rokmi
Kanadský hudobník Neil Young pripravuje vydanie ďalšieho albumu s kapelou Crazy Horse.
pred 6 rokmi
Cookies: A Pohádky je konec?! V novom videoklipe dostane frontman kapely košom!
pred 7 rokmi
Podľa Združenia newyorských filmových kritikov (NYFCC) je najlepšou herečkou roka Meryl Streep.
pred 6 rokmi
Rukopis z Akkry je plný zaujímavých a inšpiratívnych myšlienok, ktoré nútia zamyslieť sa a občas aj prehodnotiť pohľad na svet a ľudí naokolo.
pred 7 rokmi
Britney skrátila svojim fanúšikom čakanie na svoju veľkolepú show druhou sériou remixov svojich veľkých hitov posledného obdobia, ktorá vyšla v októbri.
pred 6 rokmi
V napätí boli až doteraz všetci, ktorí chceli vedieť, ako sa vyvŕbi konečná zostava hlavného a FM pódia v rámci 12.ročníka Kozel Žákovic Open, ktorý sa uskutoční už 27.-28.júla v Trenčianskych Bohuslaviciach.