Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ani 1,7 % navýšenie platových taríf odborári neprijali

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.10.2013

Rokovania o navýšení miezd pre zamestnancov štátnej a verejnej správy budú pokračovať v utorok.
Ani 1,7 % navýšenie platových taríf odborári neprijali
Zdroj obrázku: Internet
 

Ani počas tretieho kola rokovaní sa odborári nedohodli so zástupcami štátu na percente, o ktoré by sa mali navyšovať platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe v budúcom roku.

Ako uviedol štátny tajomník Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, zástupcom zamestnancov ponúkli 1,7-percentné navýšenie platových taríf, čo je o 0,7 percentuálneho bodu viac ako pár hodín predtým. "V praxi by to znamenalo, že všetky platové tarify by sa zvýšili o tú istú sumu, v prípade nášho návrhu by to bolo približne 13 alebo 13,5 eura," uviedol Ondruš.

Ako podotkla hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová, návrh síce neprijali, ale vítajú tento krok zástupcov štátu. O aké percento by boli ochotní odborári znížiť svoju požiadavku, neuviedla, všetko je to podľa nej o dohodách.

Z verejných financií by si štátom navrhované navýšenie miezd vyžiadalo 76,7 mil. eur, pričom samosprávy by museli z tejto čiastky vykryť 19 mil. eur. Podľa štátneho tajomníka rezortu práce, v utorok budú očakávať jednoznačné stanoviská samospráv, či by takýto nárast zvládli. "Štátny rozpočet by takýto nárast zvládol," skonštatoval Ondruš.

V utorok čaká spoločná porada štátnych tajomníkov ministerstiev vnútra, zdravotníctva, školstva, práce a financií k tomu, či existuje ešte priestor na prípadné ďalšie navýšenie ponuky. "Musím otvorene povedať, že zvýšenie napríklad na 4,2 percenta, čo nám odporúčali dnes odborári, nadväzujúc na taký istý rast minimálnej mzdy pre rok 2014, považujeme už v tejto chvíli bez tých rokovaní za bohužiaľ nerealizovateľný z hľadiska možností štátneho rozpočtu," povedal Ondruš. Nevylúčil však, že v utorok môžu prísť ešte s vyšším návrhom, ale už na úkor iných benefitov.

Rokovania o navyšovaní platov medzi odborármi a predstaviteľmi štátu budú pokračovať v utorok podvečer na pôde rezortu práce.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Emotívna štúdia s ľahkou konštrukciou
pred 7 rokmi
Informácie o alergénoch v jedle nájdete na táckach, dokonca aj na stene. Laktózovo intolerantní vedia, že sa majú vyhýbať jedlám so sedmičkou.
pred 9 rokmi
Spi sladko, zaželal jej otec a na pohrebe povedal, že jeho dcéra bola v posledných mesiacoch šťastnejšia
pred 6 rokmi
Film rozpráva o šialenom životnom príbehu muža, ktorý v deviatich rokoch skončil so školou, nadobudol široké znalosti vo výrobe výbušnín, nikdy sa nezaujímal o politiku, ale napriek tomu bol vždy nejako zapletený do historických udalostí 20. storočia
pred 7 rokmi
"Teraz sa zaoberám tým, či môžem budúcnosť spájať s pretekmi, alebo si musím hľadať iné zamestnanie. Stále neviem, čo ma čaká," povedala Maria De Villotová
pred 8 rokmi
Hell In A Handbasket je produkčne, hudobne a dokonca i spevácky veľmi dobrý album.
pred 6 rokmi
Aplikácie ponúkajú okrem hudby aj fotografie, rozhovory či dokonca videá.
pred 9 rokmi
Lisa Cuddyová sa totiž rozhodla odmietnuť návrh produkcie na zníženie platu za účinkovanie v ôsmej sezóne.