Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ani 1,7 % navýšenie platových taríf odborári neprijali

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.10.2013

Rokovania o navýšení miezd pre zamestnancov štátnej a verejnej správy budú pokračovať v utorok.
Ani 1,7 % navýšenie platových taríf odborári neprijali
Zdroj obrázku: Internet
 

Ani počas tretieho kola rokovaní sa odborári nedohodli so zástupcami štátu na percente, o ktoré by sa mali navyšovať platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe v budúcom roku.

Ako uviedol štátny tajomník Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, zástupcom zamestnancov ponúkli 1,7-percentné navýšenie platových taríf, čo je o 0,7 percentuálneho bodu viac ako pár hodín predtým. "V praxi by to znamenalo, že všetky platové tarify by sa zvýšili o tú istú sumu, v prípade nášho návrhu by to bolo približne 13 alebo 13,5 eura," uviedol Ondruš.

Ako podotkla hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová, návrh síce neprijali, ale vítajú tento krok zástupcov štátu. O aké percento by boli ochotní odborári znížiť svoju požiadavku, neuviedla, všetko je to podľa nej o dohodách.

Z verejných financií by si štátom navrhované navýšenie miezd vyžiadalo 76,7 mil. eur, pričom samosprávy by museli z tejto čiastky vykryť 19 mil. eur. Podľa štátneho tajomníka rezortu práce, v utorok budú očakávať jednoznačné stanoviská samospráv, či by takýto nárast zvládli. "Štátny rozpočet by takýto nárast zvládol," skonštatoval Ondruš.

V utorok čaká spoločná porada štátnych tajomníkov ministerstiev vnútra, zdravotníctva, školstva, práce a financií k tomu, či existuje ešte priestor na prípadné ďalšie navýšenie ponuky. "Musím otvorene povedať, že zvýšenie napríklad na 4,2 percenta, čo nám odporúčali dnes odborári, nadväzujúc na taký istý rast minimálnej mzdy pre rok 2014, považujeme už v tejto chvíli bez tých rokovaní za bohužiaľ nerealizovateľný z hľadiska možností štátneho rozpočtu," povedal Ondruš. Nevylúčil však, že v utorok môžu prísť ešte s vyšším návrhom, ale už na úkor iných benefitov.

Rokovania o navyšovaní platov medzi odborármi a predstaviteľmi štátu budú pokračovať v utorok podvečer na pôde rezortu práce.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Trojica prešovských hudobníkov sa predstaví 5. augusta na hlavnom pódiu spoločne so skupinami Kaiser Chiefs, Parov Stelar Band aBig Foot Mama.
pred 17 rokmi
Nedávno sme skúšali druhú generáciu modelu Smart v prevedení Cabrio (tak výrobca nazýva aktuálnu verziu malého City-Coupé i Cabria).
pred 8 rokmi
Vec tesne pred koncom roka vydal tretí sólový album Stereo Farbo Slepo. A práve s ním sa o tieto ceny uchádza.
pred 10 rokmi
Denne prichádzame do styku s rôznymi chemickými zlúčeninami, produktmi a jedlom, ktoré považujeme za celkom bežné, nerobia nám žiadne problémy.
pred 9 rokmi
Slovenský spevák Robo Opatovský vydá svoj nový album v októbri.
pred 9 rokmi
Živočíchy sa už od pradávna používali pri liečbe mnohých ochorení. Kde klasická medicína nestačí, nastupujú iné možnosti liečby, často práve homeopatickej.
pred 8 rokmi
Hercovi údajne veľmi chýbajú priatelia a rodina, a preto zvažuje, že sa vráti domov.
pred 5 rokmi
Pri pobyte v Bohemia-lázních v Karlových Varoch spomínajte na Karla IV