Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

AMNESTY sa obáva násilného vysťahovania rómov

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 21.09.2012

Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov žiadajú úrady, aby zabezpečili ochranu obyvateľom žijúcich v týchto domoch.
AMNESTY sa obáva násilného vysťahovania rómov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov sa obávajú násilného vysťahovania obyvateľov spod Krásnej Hôrky.

"Rómske rodiny z Krásnohorského podhradia na Slovensku čelia hrozbe zničenia ich príbytkov po tom, ako majiteľ pozemkov a vodca krajne pravicovej strany oznámil, že ich plánuje odstrániť. Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov žiadajú úrady, aby zabezpečili ochranu obyvateľom žijúcich v týchto domoch," píše sa vo vyhlásení slovenskej pobočky Amnesty International. Majiteľ pozemku podľa Amnesty vyzval 13. septembra na Facebooku ľudí na „upratovanie v Krásnej Hôrke,“ časti pozemku, kde žijú rómske rodiny. Svoj zámer zbúrať domy už avizoval niekoľkokrát. K dnešnému dňu však nedostal povolenie od stavebného úradu na zbúranie rómskej osady.

"Úrady musia zabezpečiť, aby správanie a zámer majiteľa pozemku nevyústilo do porušenia ľudských práv. Z Medzinárodného dohovoru o ekonomických a sociálnych právach a z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv vyplýva Slovensku povinnosť zabezpečiť, že k vysťahovaniu nedôjde, pokiaľ nebudú zabezpečené minimálne záruky," píše sa vo vyhlásení. Úrady majú podľa Amnesty International povinnosť konzultovať rozhodnutie s ľuďmi, ktorých sa vysťahovanie týka, v dostatočnom predstihu ich o vysťahovaní informovať a predovšetkým zabezpečiť, že vysťahovanie nepovedie k tomu, že sa dotknutí ľudia stanú bezdomovcami. "Právo na bývanie, ku ktorého ochrane sa Slovenská republika prihlásila ratifikovaním medzinárodných dohovorov, zahŕňa zabezpečenie prístupu k právnym opravným prostriedkom proti rozhodnutiu o vysťahovaní, a tiež zabezpečenie kompenzácie za škody vzniknuté vysťahovaním," konštatuje sa vo vyhlásení.

Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov sú znepokojení pohoršujúcim a provokatívnym jazykom, ktorý majiteľ pozemku používa na opisovanie búrania, a ktorý vytvára atmosféru strachu a nenávisti voči Rómom v krajine. “Prípady násilných vysťahovaní majú traumatizujúci a dlhotrvajúci dopad na životy ľudí a spravidla postihujú tých najchudobnejších a najzraniteľnejších. Často vedú k tomu, že ľudia stratia prístup k živobytiu, deti v dôsledku vysťahovania musia do školy dochádzať z väčších vzdialeností, alebo na čas do nej prestanú chodiť úplne, a v mnohých prípadoch ľudia naozaj končia doslova na ulici,” tvrdí vedúci kancelárie Amnesty International Slovensko Mark Martin. "Chceme, aby úrady prijali aktívnejšiu úlohu, aby zabránili núteným vysťahovaniam odohrávajúcim sa bez právnych záruk, a aby negatívne a provokatívne vyhlásenia voči Rómom od vysoko postavených osobností boli odsúdené," povedal výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov Dezideriu Gergely.

Do Krásnohorského Podhradia sa 29. septembra podľa predsedu Strany rómskej únie Slovenska Františka Tanka chystá 2 000 až 5 000 Rómov z celého Slovenska, ktorí chcú brániť obydlia postavené na spomínanom pozemku. Majiteľ pozemku už avizoval, že 29. septembra chce za pomoci ďalších osôb a ťažkej techniky odstrániť tuhý komunálny odpad a chatrče bez popisných čísel, ktoré sú na jeho pozemku v obci Krásnohorské Podhradie. Pozemok kúpil od pôvodného majiteľa, ktorému ho obsadili neprispôsobiví občania. V tejto súvislosti požiadal políciu o zabezpečenie verejného poriadku a ochranu techniky. Minister vnútra Robert Kaliňák v tejto súvislosti médiám povedal, že úlohou štátu je v takýchto prípadoch konať, v minulosti už štát zlyhal. "Práve preto ponúkame systémové riešenia, ktoré sú zákonné, legitímne, a ktoré majú šancu vyriešiť aj napríklad v prípade týchto pozemkov všetkých tých, ktorí sa cítia postihnutí, že na ich pozemkoch vyrástla osada, čomu štát v minulosti nezabránil," povedal Kaliňák. Podľa neho to však nemôžu byť individuálne aktivity extrémistov. "To je iba osobná prezentácia, kde sa rozvlnia vášne medzi majoritou a minoritou v danej obci a potom odtiaľ odídeme a necháme všetkých ľudí v tom probléme, v ktorom sú. Ale nikdy sme ho nevyriešili, nikdy sme neponúkli konkrétne riešenie. V tomto prípade nejde o chatrče ale o riadne budovy, ktoré sú čierne a na to máme predsa konkrétny postup, akým sa postupuje v prípade čiernych stavieb, ktoré sú pevne spojené so zemou." Na túto žiadosť prezídium podľa ministra odpovie v zmysle právneho poriadku.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Ivan
pred 7 rokmi
Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov žiadajú úrady, aby zabezpečili ochranu obyvateľom žijúcich v týchto domoch. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/amnesty-sa-obava-nasilneho-vystahovania-romov/

ak si bieli postaví dom na cudzom pozemku poruší zákon a dom mu zbúrajú ak to spraví cigán tak to je normálne a ak človek chce niečo spraviť aby ochránil svoj majetok tak to je rasizmus. Ale to že v našom meste (Rožňava) sa na niektorých sídliskách boja rodičia pustiť svoje deti von pred blok aby ich naši neprispôsobivý občania nezbili alebo neokradli alebo niečo oveľa horšie to už nikoho netrápi a hlavne nie Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov. Možná pracovné tábory pre niektorých našich občanov nie je až taký zlý nápad.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Ivan
pred 7 rokmi
zaujímavé ak niekto napíše pravdu zmažú ho
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Michael BUBLÉ prepisuje históriu. Jeho albumy To Be Loved a Christmas sa v tom istom týždni dostali do britskej Top 10. Dva albumy jedného interpréta sa medzi desiatimi najpredávanejšími objavili naposledy v roku 1991 po smrti Freddieho Mercuryho.
pred 6 rokmi
Američanka a Slovák. Beloch a černoška. Anglický spev a slovenský rap. Hlas súčasnej slovenskej generácie a americká legenda. Majk Spirit a Maysa Leak.
pred 4 rokmi
V kinách Cinemax si ju môžete vychutnať už 5. októbra.
pred 7 rokmi
V decembri sa v dvoch najväčších slovenských mestách uskutoční koncertné podujatie Koniec sveta podľa 212.
pred 18 rokmi
Automobilka Renault sa od roku 1980 zaoberá vývojom vozidiel spaľujúcich v zážihových motoroch okrem benzínu alternatívne aj plyn.
pred 8 rokmi
Londýn očami slovenskej legendy
pred 4 rokmi
15-te narodeniny festivalu Žákovic Open oslávi aj bláznivá česká kapela Mig 21 na čele s frontmanom Jiřím Macháčkom!