Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Absolventi chcú zarábať 826 eur

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.07.2012

Na výške očakávaných platov absolventov vysokých škôl sa odráža, aký je dopyt na trhu práce po odbore, ktorý vyštudovali.
Absolventi chcú zarábať 826 eur
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Absolventi vysokých škôl očakávajú, že budú zarábať v priemere 826 eur mesačne. V skutočnosti im zamestnávatelia ponúkajú platy 837 eur.

Vyplýva to z prieskumu Platy.sk a zo životopisov uverejnených na portáli Profesia.sk. Najvyššie očakávania majú absolventi informatických, elektrotechnických a ekonomických smerov. Svoje platové očakávania oproti skutočnosti najviac preháňajú absolventi v Prešovskom a Nitrianskom kraji.

Podľa manažéra pre platový prieskum Platy.sk v spoločnosti Profesia Miroslava Draveckého sa absolventi vo všeobecnosti v očakávaní platoch podhodnocujú minimálne. "Mladí ľudia z generácie, ktorá nastupuje na trh práce, majú v povahe, že sa neboja vypýtať si za svoju prácu aj vyššiu odmenu ako ľudia vo vyššom veku. Človek, ktorý je zaťažený hypotékou a musí živiť rodinu, si zároveň nemôže dovoliť zostať bez práce a preto ochotnejšie prijíma aj horšie platené zamestnanie," povedal Dravecký.
 
Na výške očakávaných platov absolventov vysokých škôl sa odráža, aký je dopyt na trhu práce po odbore, ktorý vyštudovali. Najvyššie platové očakávania majú absolventi, ktorí vyštudovali technické smery, najmä informatické. Za technikmi nasledujú absolventi, ktorí vyštudovali fakulty zamerané na manažment. Napríklad absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií zo Slovenskej technickej univerzity očakáva, že bude zarábať v priemere 1 348 eur mesačne. Absolvent Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity plánuje po skončení školy zarábať 1 125 eur mesačne. Priemerný hrubý mesačný plat v informačných technológiách je 1 427 eur.

Platy ťahajú nahor ľudia, ktorí po vysokej škole zostanú pracovať v hlavnom meste. Priemerný plat absolventa po vysokej škole je v Bratislavskom kraji 938 eur mesačne. Naopak, najnižšie platy majú ľudia po vysokej škole v Prešovskom kraji, kde mesačne zarobia 668 eur. "Suma, ktorú dokážu zarobiť v Prešovskom kraji absolventi s vysokou školou, zodpovedá približne slovenskému priemernému platu stredoškoláka s maturitou bez praxe," povedal Dravecký.

Platové nároky najviac preháňajú absolventi v Prešovskom a Nitrianskom kraji, kde očakávajú, že budú zarábať o 12 percent, respektíve o osem percent viac ako im ponúkajú firmy. Najreálnejšie očakávania majú absolventi v Košickom a Žilinskom kraji. Naopak, absolventi v Bratislavskom kraji sa vo svojich platových očakávaniach mierne podceňujú.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
32-ročný hudobník privítal spolu s manželkou Kelli Cashiola Haywood v nedeľu 7. septembra chlapca, ktorému dali meno Cash Van Haywood.
pred 11 rokmi
Audi A5 Sportback - prvá jazdaNecelé dva dni pred oficiálnou slovenskou premiérou sa nám podarilo získať tento kúsok na krátky redakčný test.
pred 9 rokmi
Zjavila sa ako blesk z jasného neba a svojimi tanečnými vypaľovačkami si podmanila tanečné parkety v celej Európe. Je pochopiteľné, že na jej druhý album sa čakalo s veľkou netrpezlivosťou.
pred 2 rokmi
Pretože vlasy nie sú iba korunou krásy...
pred 7 rokmi
V novom príbehu teraz Koza namiesto pražských povestí predstaví svet rozprávok. Kuba s Mácou sa usadili v kráľovstve, ktorého kráľ si cení syry nad zlato.
pred 8 rokmi
Hoci sa objavili klebety, že Victoria Beckham na akciu podporujúcu propagáciu muzikálu nepríde, podľa najnovších informácií je opak pravdou
pred 4 rokmi
Zažijete neuveriteľné, uvidíte nemožné!
pred 6 rokmi
Spoločnosť by mala zvýšiť svoj kapitál o 3 mld. eur, pričom za rovnakých podmienok by mali investovať spoločnosť Dongfeng a francúzska vláda.