Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

W. Shakespeare: závistlivé reči alebo falošná identita?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 15.09.2011

Nechcel vetou: „Celý svet je divadlo!“, upozorniť na to, že aj jeho život bol len fraškou?
W. Shakespeare: závistlivé reči alebo falošná identita?
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

William Shakespeare – muž, ktorý zmenil pohľad na literatúru 16. storočia, najuznávanejší predstaviteľ anglickej humanistickej drámy, spisovateľ, ktorého verše dodnes znejú na najslávnejších divadelných pódiách. Do histórie ľudstva sa navždy zapísal skomponovaním unikátnych tragédií i komédií, historických i divadelných hier. Jeho úspech je stále fenomenálny; žiadny iný básnik po svojej smrti nepredáva toľko výtlačkov kníh ako práve Shakespeare.

Každý deň uzrie svetlo sveta aspoň jedno jeho dielo, ktoré šíri osvetu nielen v anglickom jazyku ale i v desiatkach iných rečí. Jeho verše, ktoré pochádzajú spred päťsto rokov stále oslovujú masy ľudí, prinášajú nezaujatý pohľad na typicky ľudské vlastnosti, zamyslenie sa a pochopenie života ako celku. Veľká Británia ho nazvala „národným básnikom“ a úctu mu preukázala aj jeho uvedením do kráľovskej spoločnosti. Skutočne si Shakespeare zaslúži za svoju prácu obdiv? Alebo bol Shakespearov život vybudovaný na falošnej identite? Nechcel vetou: „Celý svet je divadlo!“, upozorniť na to, že aj jeho život bol len fraškou?

Začiatok slávneho života

V malom drevenom domčeku, v meste Stratford-upon-Avon sa v Apríli roku 1564 narodil chlapec, ktorý dostal meno William Shakespeare. Jeho rodičia, ale najmä jeho otec, vychýrený výrobca rukavičiek a čestný člen mestskej rady do Williama vkladal veľké nádeje. Po štúdiu v mestskej škole dal osemnásťročný mladík prednosť manželstvu pred ďalším vzdelaním.
Stratford-upon-Avon / Flickr welshmackem
Stratford-upon-Avon - miesto, kde sa narodil William Shakespeare.

Flickr / welshmackem
zdroj: Flickr
 
Neskôr sa William rozhodol opustiť rodné mesto a dobiť divadelný svet Londýna. Shakespeare prekročil svoj tieň hneď niekoľkokrát. Prvý úspech prišiel s komédiou Veselé panie z Windsorfu, ktorou obecenstvu vyslal posolstvo, že život je príliš krátky na to, aby sa ľudia trápili nad nepodstatnými vecami. Strhujúci príbeh lásky Rómea a Júlie ponúkol v rovnomennom diele; príbeh o hľadaní zmyslu života nazval Tragédiou o Hamletovi, ktorý v súčasnosti patrí k jeho najcitovanejším dielam vôbec. Práve nadčasové myšlienky jeho diel boli dôvodom, prečo sa mnohé medzinárodné vydavateľstvá rozhodli knižne vydať autorove najkrajšie citáty o živote, láske i smrti.

Závistlivé reči alebo falošná identita?

Prínos Williama Shakespeara do literárneho sveta je nepopísateľný. Aj preto sa jeho priaznivci i kritici dodnes zaujímajú o to, aký bol Shakespeare v skutočnosti, čo ho inšpirovalo k napísaniu diel, do literatúry akej krajiny ho zaradiť. Automaticky možno Shakespeara zaradiť k literatúre anglického národa. Jeho život ako aj smrť sú však opradené rôznymi dohadmi. Jednou z nich je aj sporná otázka – kto sa skrýval pod menom William Shakespeare?

Najznámejšou variantou pôvodu je v arabskom svete obľúbená legenda o živote spisovateľa s menom Sheikh al Subair, ktorý popiera znalosť o tom, že Shakespeare sa narodil v Anglicku. Dodnes však táto informácia nebola potvrdená žiadnym relevantným dôkazom a tak slúži skôr ako spestrenie životného príbehu najznámejšieho spisovateľa všetkých dôb.

Keď sa Shakespearovi krajania rozhodli hľadať pravdu o jeho pôvode, ešte netušili, že príbeh sa ešte viac zamotá. V snahe pravdivo zachytiť Shakespearov život prišli hneď k niekoľkým sporným informáciám. Muž menom William Shakespeare bol špión! Doposiaľ sa však nepodarilo rozlúštiť hádanku, či tým mužom bol ten istý slávny dramatik a spisovateľ. Tento na prvý pohľad neuveriteľný životný príbeh vyvolal vlnu ďalších pochybností. Tie označili Shakespeara za skrachovaného umelca, večne opitého, neúspešného muža, ktorý nenapísal ani jednu zo svojich obdivovaných hier.

Ako povedal Shakespeare: „V knihe života sme všetci zapísaný v jednom verši“. Či už svoje slávne verše napísal sám, alebo mu k tomu niekto dopomohol.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Cieľom projektu OVCE.sk je snaha upozorniť na neustále sa znižujúci vek užívateľov moderných mobilných zariadení.
pred 9 rokmi
Kebyže stojím v obchode s hudobnými nosičmi, tak uvažujem, či do remixovej Ke$hy investujem. Po vypočutí si albumu môžem zodpovedne prehlásiť, že ja osobne by som neinvestoval...
pred 8 rokmi
Čínsky súd vyzval príslušný vládny úrad, aby s okamžitou platnosťou uznal právo americkej technologickej firmy na ochrannú známku iPad na čínskom trhu.
pred 14 rokmi
Druhým karosárskym variantom piatej generácie modelu VW Golf je po klasickom hatchbacku kompaktný viacúčelový Golf Plus.
pred 5 rokmi
Aj tento rok budú mať talentovaní hudobníci šancu vystúpiť na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa.
pred 8 rokmi
Najnovší model americkej značky sa vyznačuje nekompromisný štýlom a dokonalým dizajnom.
pred 9 rokmi
JE Design Seat Exeo ST kombinuje vzhľad športového automobilu s luxusným interiérom.
pred 9 rokmi
BMW X 6 sa v rukách Lumma Design podrobilo kompletnej prestavbe