Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 29.07.2013

Väčšina ľudí ani nevie, že Američan Andy Warhol s rusínskymi koreňmi na Slovensku mal v Mikovej svoju vlastnú pokrvnú staršiu sestru.
Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola
Zdroj obrázku: Internet
 

Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola v týchto dňoch zistil Jozef Keselica z The Andy WARHOL PoP ART Clubu. Doteraz sa predpokladalo, že matka Andyho Warhola Júlia mohla prísť o dieťa - o Andyho staršiu sestru Jozefínu, ktorá zomrela ešte pred príchodom do USA v roku 1911 na Dolnej zemi.

Podľa Keselicu informácie uvádzané v domácich a zahraničných prameňoch nie sú správne. „Väčšina ľudí ani nevie, že Američan Andy Warhol s rusínskymi koreňmi na Slovensku mal a má tu v európskej zemi, v Mikovej, rodnej obci jeho oboch rodičov, svoju vlastnú pokrvnú staršiu sestru. Nevolá sa Jozefína, ale Mária, nenarodila sa v roku 1911 ale v roku 1912 a žila 33 dní. Sú na to úradné dokumenty - rodný list (archívy a matriky), kde sú presne uvedení jej krstní rodičia a kňaz, ktorý ju krstil,“ tvrdí Keselica. Podľa jeho vyjadrenia je pochovaná v rodnej obci, no jej hrob sa do súčasnosti nezachoval. „Ďalším veľmi zaujímavým a takisto veľmi málo, ak vôbec, známym faktom, je spätosť Warhola nielen s Rusínmi na Slovensku. Po genealogickom výskume môžeme konštatovať, že Warhol má vo svojom rodokmeni aj židovského predka,“ tvrdí Keselica.

Keselica tiež informoval, že sa hovorilo sa, že Júlii Zavackej Varcholovej sa narodila dcéra, ale doteraz nikto nevedel, kde presne a nebol známy ani presný dátum. „Uvádzali len rok - 1911 a aj ten nie je správny. Vedelo sa, že to bolo dievča a hovorilo sa, písalo sa, dokonca aj v knihách amerických životopiscov A. Warhola, že skonalo vraj kdesi pri meste Nyíregyháza (Maďarsko). Bolo všeobecne prijímané, že prvé dieťa - dcéra Júlie Varcholovej Zavackej (v USA nazývanej Julia Warhola), zomrela len po pár dňoch. Údajne vraj kvôli tomu, že tak krátko žila a aj preto, že boli mimo rodnú dedinu Miková, nebola pokrstená... Čo, samozrejme, nie je pravda. Toto tvrdenie vyvracia práve jej rodný respektíve krstný list,“ hovorí Keselica.

Ako ďalej uviedol, v Amerike majú zmapovaný každý deň tohto geniálneho umelca, ale teraz sa prepisuje história rodiny Andyho Warhola. „Ani Michalovi Byckovi, ktorý sa podrobne dlhé desaťročia venoval výskumu Andyho Warhola a jeho rodiny, sa napriek tomu, že urobil a odviedol obrovský kus práce a úsilia a postavil na nohy Múzeum moderného umenia AW v Medzilaborciach, sa nepodarilo úplne do detailov presne zistiť rodokmeň nášho slávneho umelca. Takisto Američania o tom nemajú ani páru. Pre mňa osobne je to svetová senzácia,“ tvrdí Keselica, ktorý sa podľa vlastných slov Warholovi venuje značne intenzívne už od roku 1987.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Islandská hudobníčka Björk zverejnila tracklist k jej siedmej štúdiovej nahrávke s názvom Biophilia.
pred 4 rokmi
Práve jahody sú obľúbeným ovocím malých detí i dospelých labužníkov, tak isto ako jahôdky HARIBO Primavera od spoločnosti HARIBO.
pred 12 rokmi
Potením sa stráca nielen voda, ale aj niektoré minerálny (elektrolyty)...
pred 6 rokmi
Hrdo o sebe tvrdia, že ani jeden z ich koncertov sa ešte neskončil bez standing ovation. Nemeckí „mnísi“ GREGORIAN mieria do Bratislavy a 26.marca predvedú slovenskému publiku špeciálne chorálové aranžmány najväčších svetových hitov.
pred 5 rokmi
Holanďan Afrojack bol koncom minulého roku v prestížnej ankete DJ Mag Top 100 zvolený 9-tym najlepším DJom sveta.
pred 15 rokmi
Luxusná limuzína BMW 740d, ktorú poháňa V8 turbodiesel, ponúka po technickej stránke to isté, čo benzínové verzie 735i/745i.
pred 4 rokmi
Qoros, nový medzinárodný výrobca automobilov so sídlom v Číne, predstaví 20. novembra 2014 počas 12. medzinárodného autosalónu v Guangzhou svoj nový sériovo vyrábaný model.
pred 3 rokmi
Skvelá správa pre fanúšikov muzikálov. Deti ráje uvidíme aj na Slovensku.