Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 29.07.2013

Väčšina ľudí ani nevie, že Američan Andy Warhol s rusínskymi koreňmi na Slovensku mal v Mikovej svoju vlastnú pokrvnú staršiu sestru.
Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola
Zdroj obrázku: Internet
 

Nové fakty zo života kráľa pop artu Andyho Warhola v týchto dňoch zistil Jozef Keselica z The Andy WARHOL PoP ART Clubu. Doteraz sa predpokladalo, že matka Andyho Warhola Júlia mohla prísť o dieťa - o Andyho staršiu sestru Jozefínu, ktorá zomrela ešte pred príchodom do USA v roku 1911 na Dolnej zemi.

Podľa Keselicu informácie uvádzané v domácich a zahraničných prameňoch nie sú správne. „Väčšina ľudí ani nevie, že Američan Andy Warhol s rusínskymi koreňmi na Slovensku mal a má tu v európskej zemi, v Mikovej, rodnej obci jeho oboch rodičov, svoju vlastnú pokrvnú staršiu sestru. Nevolá sa Jozefína, ale Mária, nenarodila sa v roku 1911 ale v roku 1912 a žila 33 dní. Sú na to úradné dokumenty - rodný list (archívy a matriky), kde sú presne uvedení jej krstní rodičia a kňaz, ktorý ju krstil,“ tvrdí Keselica. Podľa jeho vyjadrenia je pochovaná v rodnej obci, no jej hrob sa do súčasnosti nezachoval. „Ďalším veľmi zaujímavým a takisto veľmi málo, ak vôbec, známym faktom, je spätosť Warhola nielen s Rusínmi na Slovensku. Po genealogickom výskume môžeme konštatovať, že Warhol má vo svojom rodokmeni aj židovského predka,“ tvrdí Keselica.

Keselica tiež informoval, že sa hovorilo sa, že Júlii Zavackej Varcholovej sa narodila dcéra, ale doteraz nikto nevedel, kde presne a nebol známy ani presný dátum. „Uvádzali len rok - 1911 a aj ten nie je správny. Vedelo sa, že to bolo dievča a hovorilo sa, písalo sa, dokonca aj v knihách amerických životopiscov A. Warhola, že skonalo vraj kdesi pri meste Nyíregyháza (Maďarsko). Bolo všeobecne prijímané, že prvé dieťa - dcéra Júlie Varcholovej Zavackej (v USA nazývanej Julia Warhola), zomrela len po pár dňoch. Údajne vraj kvôli tomu, že tak krátko žila a aj preto, že boli mimo rodnú dedinu Miková, nebola pokrstená... Čo, samozrejme, nie je pravda. Toto tvrdenie vyvracia práve jej rodný respektíve krstný list,“ hovorí Keselica.

Ako ďalej uviedol, v Amerike majú zmapovaný každý deň tohto geniálneho umelca, ale teraz sa prepisuje história rodiny Andyho Warhola. „Ani Michalovi Byckovi, ktorý sa podrobne dlhé desaťročia venoval výskumu Andyho Warhola a jeho rodiny, sa napriek tomu, že urobil a odviedol obrovský kus práce a úsilia a postavil na nohy Múzeum moderného umenia AW v Medzilaborciach, sa nepodarilo úplne do detailov presne zistiť rodokmeň nášho slávneho umelca. Takisto Američania o tom nemajú ani páru. Pre mňa osobne je to svetová senzácia,“ tvrdí Keselica, ktorý sa podľa vlastných slov Warholovi venuje značne intenzívne už od roku 1987.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Nový Canvio Ready ponúka kapacitu až 3 TB a jednoduchý plub-ang-play design
pred 5 rokmi
Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) údajne špehovala aj členov vrcholných orgánov Organizácie Spojených národov (OSN).
pred 3 rokmi
Niekoľkonásobná Zlatá Slávica Zuzana Smatanová maká celé leto na plné obrátky! Po novom singli a klipe „V dobrom aj v zlom“ sa speváčka vrhla do ďalšej tvorby.
pred 5 rokmi
Už túto sobotu sa v Lučivnej pri Svite uskutoční 7. ročník vytrvalostných pretekov štvorkoliek QUADTROPHY LUČIVNÁ 2014.
pred 5 rokmi
Audi SQ5 ako Abt SQ5 s výkonným motorom 265 kW / 360 k
pred 8 rokmi
vznikol na počesť 50. Jubilea spolupráce..
pred 5 rokmi
Hoci si dovolím tvrdiť, že Lars Kepler Uspávačom neprekonal svoj predošlý príbeh Svedkyňa ohňa, nie je najmenší dôvod ohrňovať nad ďalším prípadom Joonu Linnu nos.
pred 5 rokmi
Peugeot 208 Hybrid Fe, na ktorého vývoji sa podieľala spoločnosť Total, vznikol v rámci programu „Mission 49-8“.