Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Matka Tereza - anjel chudobných

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 13.08.2012

„Večer pred spaním sa jednoducho spýtajte samých seba: Čo som dnes urobil pre Ježiša a čo som dnes urobil s Ježišom? Pozrite sa na svoje ruky. To je najlepšie spytovanie svedomia.“ (Matka Tereza)
Matka Tereza - anjel chudobných
Zdroj obrázku: Internet
 

Aj napriek vlastným zdravotným problémom, prekonaným inkfartom a neustálym ťažkostiam so srdcom rozdávala lásku všetkým živým bytostiam. Je až zarážajúce ako mohlo choré srdce rozdávať toľko nekonečnej lásky.

Matka Tereza - vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiu

Táto významná žena s obrovským srdcom sa narodila 26. augusta 1910 v Skopie v Macedónsku. Pochádzala z albánskej rodiny a o otca prišla, keď bola malá. Jej matka bola hlboko veriaca a učila ju k skromnosti a viere. Žili z obrazov, ktoré vyšívala. Odmalička sa zaujímala o blížnych a pomáhala.

Už v detskom veku ju zaujali misionári v Indii a vedela, že toto bude jej životná cesta. Nikdy si nechcela založiť vlastnú rodinu a chlapci ju nezaujímali. Narodila sa pre pomoc ostatným a na seba nepozerala. V roku 1928 sa rozhodla vstúpiť k loretským sestrám v Dubline a prijala rehoľné meno po svätej Terézii z Lisieux. Odtiaľ bola vyslaná do Indie a v Kalkate žila od 6. januára 1929. Po večných sľuboch v roku 1939 ju volali Matka Tereza. Vyučovala v škole a venovala sa vzdelávaniu detí a mládeže. Spolu so svojimi žiačkami chodila pomáhať tým najchudobnejším do periférií mesta. Videla tam biedu a neskutočné utrpenie, ktoré ju ešte viac motivovalo v jej činnosti.

V roku 1946 cestovala vlakom z Kalkaty do Darjeelingu a počas tejto cesty dostala nariadenie od samotného Boha. Vedela, že jej životným poslaním je pomáhať blížnemu a tým pomáhať sebe ku spaseniu. Po určitom čase sa dostala s povolením Vatikánu do Rádu dcér svätej Anny a začala pomáhať tým najchudobnejším. Rozhodla sa študovať za zdravotnú sestru a s pomocou ďalších odhodlaných žien zriadila domy pre umierajúcich. V roku 1950 dostala od Vatikánu povolenie založiť Rád misionárok lásky.

Telesné choroby vieme liečiť liekmi, ale jediným liekom na samotu, zúfalstvo a beznádej je láska. Veľa ľudí na svete zomiera od túžby po troške lásky. (Matka Tereza)

Svojou nekonečnou pomocou sa dostali do celého sveta a ponúkali pomoc tým, ktorí ju potrebovali najviac. Pomáhali chorým, slabým, žobrákom a ľuďom bez domova, sirotám a opusteným. Pomoc bola nekonečná a nepoznala hranice. Spolu so svojimi pomocníčkami zohnala peniaze na vybudovanie nemocníc a hospicov po celom svete a nikdy nikomu neodmietla podať pomocnú ruku.

V júli 1997 Matka Tereza ukončila svoje cesty po svete a vrátila sa do Kalkaty. Zomrela 5. septembra 1997 a jej telo preniesli do chrámu svätého Tomáša. Plakali ľudia na celom svete a poslednú úctu jej prišli vzdať státisíce ľudí 13. septembra 1997. Rakva zabalená v štátnej vlajke uložená na delovej lafete bola totožná s tou, ktorú mal Maháthmá Gándhí.

Nedopustite, aby niekto, kto k vám príde, odchádzal bez toho, žeby nebol lepší a šťastnejší. Buďte živým prejavom Božej dobroty: Láskavosť vo vašej tvári; nežnosť vo vašich očiach; láska vo vašom úsmeve; vľúdnosť vo vašom pozdrave. (Matka Tereza)

V roku 1979 Matka Tereza dostala Nobelovu cenu za mier. Mnohí neprajníci jej ju závideli, ale ona aj napriek kritike pomáhala ďalej. Slávnosť po udeľovaní odmietla a určené peniaze venovala chudobným deťom. Najvyššie uznanie sa jej dostalo až po smrti. Za jej bezhraničné skutky lásky ju v roku 2003 vyhlásil Pápež Ján Pavol II. za blahoslavenú.

Boh je priateľom mlčania. Všimnite si, že príroda, stromy, rastliny a kvety rastú v tichu. Všimnite si, ako sa nebo, slnko a mesiac nečujne pohybujú. Aj my potrebujeme byť ticho, aby sme sa mohli dotknúť duše. (Matka Tereza)

Mnohí neprajníci o nej šírili rôzne obvinenia a krivé slová, ale aj napriek tomu sa jej meno stalo synonymom pre lásku, obetu a dobrotu. Prirovnáva sa k Ježišovi. Aj sám Vatikán k nej vždy budoval rezervovaný postoj, pretože bola kritičkou snahy o modernizáciu katolíckej cirkvi. Tvrdila, že nie je potrebné nové myslenie, ale na všetko stačí viera – viac viery a lásky. Pre Vatikán však bola vyhovujúca – presadzovala vieru, kritizovala prerušenie tehotenstva a antikoncepciu. Každá minca má dve stránky a vždy sa nájde dôvod ku kritike, ale zostali za ňou jej činy a nekonečná láska a dôkazy pomoci.

"Raz som vytiahla jedného muža z otvoreného odpadového kanála. Jeho telo bolo posiate ranami, z ktorých vychádzali červíky. V Nirmal Hriday som ho začala umývať a ošetrovať mu otvorené rany. On sledoval s polootvorenými očami každý môj pohyb bez jediného slovka sťažnosti. Veľmi trpíš?" spýtala som sa ho. "Áno" - odpovedal potichu a dodal: "Ale som šťastný, pretože nikdy som nebýval v dome. Žil som ako zviera, ale teraz, obklopený takým množstvom lásky, zomriem ako anjel." (Matka Tereza)
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
http://invivomagazin.sk/new/vyzbierala-miliony,-no-umierajucich-nechavala-trpiet-mytus-o-dobrotivej-matke-tereze_397.html

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
ona už ľudmi zavraždenému Kristovi , vysvetľuje : http://invivomagazin.sk/new/vyzbierala-miliony,-no-umierajucich-nechavala-trpiet-mytus-o-dobrotivej-matke-tereze_397.html
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
„Večer pred spaním sa jednoducho spýtajte samých seba: Čo som dnes urobil pre Ježiša a čo som dnes urobil s Ježišom? Pozrite sa na svoje ruky. To je najlepšie spytovanie svedomia.“ (Matka Tereza) Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/profily/matka-tereza-anjel-chudobnych/

nie som veriaca, ale toto je velmi pekny clanok...
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vianoce sú za rohom a v nákupnej nálade sú aj naši rakúski susedia. Podľa prieskumu Viedenskej hospodárskej komory sa očakáva celkový obrat z adventu okolo 365 miliónov eur.
pred 5 rokmi
Držiteľ Českého leva za úvodnú hudbu k filmu „Kráľ zlodejov“ a zakladateľ skupiny „Pražský výběr“, ktorá ovplyvnila vývoj českej rockovej hudby v 80. rokoch - Michael Kocáb oslavuje jubileum 60 rokov.
pred 7 rokmi
Zvýšený výkon motora, nižšia hmotnosť a nový upraveným oblekom z karbónu - to je najnovšia kreácia tuningovej firmy Novitec Rosso.
pred 8 rokmi
Služba MusicJet, ktorá bude dostupná pre majiteľov mobilných telefónov s operačným systémom Android a Symbian, vytvorí priestor na šírenie hudobných nahrávok prostredníctvom 3G siete.
pred 8 rokmi
V Európe poznáme asi tisíc druhov liečivých rastlín. Ľudové liečiteľstvo využíva asi 800 z nich, z toho u nás asi 150 druhov. Bylinky boli prirodzenou súčasťou liečby až do 18. storočia. Ľudia dôkladne poznali svoje najbližšie okolie a vedeli, čo i
pred 8 rokmi
Aj v Ženeve predstaví Chevrolet množstvo noviniek, medzi ktoré patrí aj európsky debut štvordverovej verzie modelu Aveo.
pred 7 rokmi
Chudoba a bohatstvo sa nemerajú peniazmi, ale časom, ktorý ľudia majú.
pred 17 rokmi
Choroby kardiovaskulárneho systému dospelých a mládeže sa dajú vhodným pohybovým režimom podstatne ovplyvniť.