Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mária Terézia a jej reformy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 31.08.2012

Zaslúžila sa hospodársky, spoločenský i kultúrny rozmach ríše. Jej reformy mali za úlohu posilniť nejednotnosť a zbaviť sa ekonomickej a vojenskej zaostalosti
Mária Terézia a jej reformy
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 o pol ôsmej ráno vo Viedni. Rodičia boli významní ľudia tej doby – otec bol španielsky cisár Karol VI. a matka Alžbeta Kristína Brunšvicko – Wolfenbüttelská. Dcéru pokrstili ešte v ten deň menom Mária Terézia Walburga Amália Kristína. Už odmalička bola živá a stále veselá, mala rada tanec, spev, kávu a svojho koňa. Dostala len základné vzdelanie a aj napriek svojej urodzenosti nebola rozmaznaná ani márnivá. V tej dobe sa kládol dôraz na vyučovanie jazykov, osvojila si základy nemčiny, obrovské vedomosti z francúzštiny, latinčiny, učila sa taliančinu, maďarčinu a španielčinu.

Spočiatku sa o Máriu starali Jezuiti, neskôr starostlivosť prebrala grófka Karolína von Fuchsová-Mollardová. Táto dáma jej prirástla k srdcu na celý život, stali sa najbližšími priateľkami a odpočívajú v rovnakom hrobe. Cisár Svätej ríše so svojou ženou Alžbetou priviedli na svet tri dcéry a jedného syna, ktorý zomrel krátko po narodení. Kvôli uchovaniu monarchie musel zmeniť nariadenia – tzv. pragmatickú sankciu a tým sa umožnilo Márii Terézii ujať sa trónu.

V roku 1724 spoznala svojho budúceho manžela Františka Štefana Lotrinského a 31. januára 1736 ju požiadal o ruku. Svadba sa konala 12.februára 1736. Len 18 ročná budúca panovníčka musela podpísať vyhlásenie, že sa v rakúskej dynastii zrieka všetkých dedičských práv – v prípade narodenia mužského potomka jej otcovi. Porodila 16 detí počas tridsať ročného manželstva. Šesť z nich však Mária Terézia ešte počas svojho života pochovala.

Temperamentná svetlovláska bola ženou novej doby – príkladnou matkou, manželkou. Ťažko znášala odlúčenia od rodiny. Svojimi činmi sa stala najvýznamnejšou a najváženejšou panovníčkou tej doby.

Nutnosť reforiem vrámci zachovania monarchie

Monarchiu zdedila v nie veľmi funkčnom stave a rýchlo pochopila, že bez reforiem sa bude úpadok len prehlbovať. Najvýznamnejšie zásahy a reorganizáciu vykonala počas svojej vlády a týkali sa oblasti správy štátu a vnútornej politiky. Zaslúžila sa hospodársky, spoločenský i kultúrny rozmach ríše. Jej reformy mali za úlohu posilniť nejednotnosť a zbaviť sa ekonomickej a vojenskej zaostalosti. V pomerne krátkom čase sa z voľného zoskupenia krajín stal jednotný štátny útvar s pevne centralizovanou mocou.

Tereziánske reformy

Reformy mali za úlohu predovšetkým zmodernizovať Rakúsko. Odmalička sa zaujímala o osvietenstvo a jeho ideológiu a práve z tohto smeru vychádzali aj jej reformy. Tereziánske reformy sa označujú ako počiatok osvietenského absolutizmu a dokázala konkurovať všetkým vyspelým krajinám západnej Európy vrátane silného Pruska. Snažila sa pomôcť tým, ktorí to potrebovali najviac – chudobné roľnícke obyvateľstvo.

Reformy v armáde, zdravotníctve a súdnictve

Za najdôležitejší prvok pokladala vzdelanie a tak začali vznikať vojenské školy a akadémie, vojakom sa vyplácal žold, mali nárok na dovolenku, zjednotilo sa používanie uniforiem. Aj zdravotníctvo prešlo rôznymi zmenami – zaviedlo sa očkovanie, osveta, zlepšila sa hygiena, dbalo sa na zlepšenie sociálnych podmienok, vznikali lekárske fakulty. Špeciálna zdravotná komisia pri Miesto držiteľskej rade sa venovala ochrane obyvateľstva pred nákazlivými chorobami, najmä pred morom, ktorý si v tom čase vyžiadal smrť mnohých ľudí.

Nemesis Theresiana – jednotný trestný poriadok

Za hlavný pokrok v súdnictve sa považuje zrušenie mučenia (tortúra) a týrania, prijal sa nový trestný zákon a poriadok. Mária Terézia striktne zakázala procesy s čarodejnicami, zakazovala mágiu a obracanie sa na ľudové povery. Každý poddaný mal právo na obhajcu.

Reforma školstva – 2. august 1777 – ratio educationis

Normy, ktoré určovali vyučovacie ciele a pevne stanovili obsah vzdelávania sa týkali celej sústavy škôl – od národných až po univerzity. Mária Terézia sa zamerala na jednotnosť aj vrámci vyučovacieho procesu, stanovila študijný a disciplinárny poriadok, normy pre telesnú, mravnú a rozumovú výchovu a tak isto administratívne predpisy. Vzdelávanie sa považovalo za najdôležitejšiu oblasť v živote a bolo poskytované všetkým vrstvám obyvateľstva.

Škola bola podľa nej najvýznamnejším činiteľom v reformnej politike štátu, vymanila vzdelávanie z náboženského vplyvu. Zlepšili sa všetky odvetvia umenia, remesiel a vied. Vyučovali sa aj praktické činnosti potrebné pre bežný život občana. Všetko neužitočné sa vytlačilo z učebných osnov. Vznikali knižnice pre širokú verejnosť. Školy sa rozdelili na ľudové a latinské.

4 typy ľudových škôl
Prvé tri typy poskytovali základné vzdelávanie pre deti a štvrtý typ slúžil na vzdelávanie učiteľov ľudových škôl.

3 stupne latinských škôl
Prvý stupeň tvorili trojročné gramatické triedy, druhý gymnázium. Tretí stupeň sa nazývali akadémie a navštevovali ich hlavne deti šľachticov a nadobúdali tu najvyššie vzdelanie. Na celý vzdelávací proces dohliadal štát. Univerzity boli oslobodené od vplyvu cirkvi a postupne sa z nich stávali vedecké inštitúcie.

Stredné školy sa vymanili spod vplyvu cirkvi až v 18. storočí. Na stredných školách sa vyučovalo v latinčine, v ľudových školách sa deti učili prevažne v materinskom jazyku. Na území Slovenska existovali v 18. storočí dve univerzity (Trnava, Košice). 4. novembra 1770 sa trnavská univerzita stala štátnou kráľovskou univerzitou následne preloženou do Budína. Jezuitská univerzita v Košiciach sa pretvorila na kráľovskú akadémiu.

V roku 1763 založila v Senci na podnet grófa F. Eszterházyho Collegium oeconomicum. Počas trojročného štúdia tu absolventi filozofie nadobudli vedomosti pre povolanie vedúcich úradníkov v štátnej správe, zememeračov, ekonómov a správcov veľkostatkov. Po požiari školy v roku 1776 bolo vzdelávanie v tejto škole zastavené.

Neskôr zaviedla všeobecnú daňovú povinnosť, ktorou zvýšila príjmi štátu, odstránila mýta a venovala sa aj výstavbe ciest. V týchto reformách pokračoval ďalej jej syn Jozef II. - Jozefínske reformy. Školopovinnosť uzákonil taktiež on v roku 1788.

Posledné roky života Márie Terézie

Po smrti milovaného manžela v roku 1765 sa Mária Terézia stiahla do ústrania a do vlastnej smrti chodila v čiernom. Z tohto obdobia nám ako pamiatka zostali vyšívané šaty Pražského Jezuliatka. Porozdávala všetky svoje šaty a šperky a jej smútok a bolesť ju neopustili do posledného dychu. Nechala si ostrihať krásne dlhé vlasy, z očí sa vytratili iskry, veselosť. Nechala si len perly, ako symbol smútku a spomienku na manžela.
Mária Terézia
Mária Terézia po smrti manžela Františka Štefana Lotrinského nosila len čierne šaty.
zdroj: Wikipedia

Smrť manžela bola pre ňu obrovskou ranou. Po jej odchode sa našiel v modlitebnej knižke malý papierik s textom „Cisár Franciscus, môj manžel, žil 56 rokov, 8 mesiacov a 10 dní. Zomrel 18. augusta 1765 o pol desiatej večer. Môj šťastný manželský stav trval 29 rokov, 6 mesiacov, 6 dní, aby mi bol práve v tú hodinu, keď som mu dala ruku, tiež v nedeľu, náhle vytrhnutý. Tak sa chcem modliť, pater noster, ave, requiem, gloria, alebo tak chcem dávať almužny...“

V roku 1767 Viedeň zasiahla epidémia čiernych kiahní, ktorým podľahla jej iba 16 ročná princezná Josefa Gabriela. Mária Terézia svoje päťdesiate narodeniny oslávila v smútku a tichosti. Nemala už viac síl bojovať, depresia zo strát milovaných ju úplne zničila.

Smútok a žiaľ duše sú živnou pôdou pre rôzne telesné ochorenia. Z toľkého smútenia ochorela na srdce, mala problémy s tlakom, dýchavičnosťou. Aj napriek zlému zdravotnému stavu sa v novembri 1780 zúčastnila lovu, ktorý sa jej stal osudným. Nemohla dýchať, chrčala a mala vysoké horúčky. 26. novembra prijala sviatosť umierajúcich a koniec jej života prišiel o tri dni. Odišla v náručí svojho syna Jozefa II. Stihla napísať rozlúčkový list, zmeniť testament.

Miestom jej posledného odpočinku sa stala hrobka panovníkov habsburskej ríše v kapucínskom kostole vo Viedni. Tu odpočíva po boku svojho milovaného manžela. V hrobke od roku 1754 odpočívala aj jej pestúnka a najbližšia priateľka - grófka Karolína von Fuchsová-Mollardová

Po smrti Márie Terézie začal vládnuť jej syn Jozef II. a pokračoval v inováciách reforiem.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Zaslúžila sa hospodársky, spoločenský i kultúrny rozmach ríše. Jej reformy mali za úlohu posilniť nejednotnosť a zbaviť sa ekonomickej a vojenskej zaostalosti Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/profily/maria-terezia-a-jej-reformy/

Dakujem Po mohlo my to k Projektu a kurva Dosť

 

Diskusné príspevky (4)

Fotografia
daraAnonym
pred 5 rokmi
dakujem za vašu spravu
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
som sam
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
dobra odpoved
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Do slovenských kín prichádza päť filmov.
pred 6 rokmi
Deň osláv je určený na blahoželanie všetkým exfajčiarom nezávisle na tom, či sú medzi tými 400 000, ktorí sa pridali ku kampani Európskej komisie Exfajčiari sú nezastaviteľn, alebo sa im podarilo prestať fajčiť inak.
pred 9 rokmi
Pavel Haas a jeho srdcová záležitosť. ´Som spokojný, išlo to rýchlo...,´ poznamenal si Antonín Dvořák na koniec skice ku sláčikovému kvartetu op. 96. Krátko po "Novosvetskej" symfónii tak v Amerike vznikol jeden z vôbec najkrajších kvartetových opuso
pred 6 rokmi
Scenár snímky napíše Shane Salerno, režisér dokumentu o slávnom spisovateľovi.
pred 7 rokmi
Predstaviteľa Johna Coffeyho v snímke Zelená míľa (1999), ktorý pred necelými dvoma mesiacmi utrpel infarkt myokardu, skonal v pondelok v losangeleskom Cedars-Sinai Medical Center.
pred 8 rokmi
Sharp uvádza na trh nový monitor PN-V602 s tenkým rámčekom, ktorého displej s jasom 1 500 kandel na meter štvorcový je schopný zobrazovať obsah so skvelými farbami i pri veľmi intenzívnom okolitom osvetlení.
pred 8 rokmi
Roman Ferianc absolvuje so svojím one-man projektom This Is Kevin sériu vystúpení v Bratislave, Banskej Bystrici a Prahe.
pred 8 rokmi
Dlho sa okolo známej skupiny R.E.M. nič nedialo. Bolo to akési ticho pred búrkou.