Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Madame de Pompadour – šťastná a všetkými nenávidená

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 07.09.2012

Známa je nielen svojou povesťou, ale aj slávnou kabelkou pompadourka. Od malička mala ťažký život a možno aj to ju naučilo, že ak chce prežiť, musí sa o seba vedieť postarať.
Madame de Pompadour – šťastná a všetkými nenávidená
Zdroj obrázku: Internet
 

Jeanne-Antoinette Poisson sa narodila na konci roku 1721 v Paríži do bohatšej meštianskej rodiny. Krásna matka Louse-Madeleine de La Motte bola známa ako spoločníčka bohatých mužov a sobášom s bohatým a váženým mešťanom Francoisom Poissonom si zabezpečila vstup do vyšších spoločenských kruhov. Svojho povolania sa nikdy nevzdala a jej manželstvo skončilo pomerne rýchlo.

Aby sa pani Poissonová postarala o svoje deti, bola schopná všetkého. Krása bola prostriedkom na získavanie peňazí. Bohatí a urodzení muži ju s obľubou vyhľadávali a boli schopní zniesť jej aj modré z neba. Svojho milenca presvedčila, že Jeanne-Antoinette je jeho dcéra. Jeanne-Antoinette poslali do kláštora k Uršulínkam. Otec jej posielal pravidelne peniaze, ale matka jej ich zadržiavala a míňala vo svoj prospech. V roku 1729 ju zobrali z kláštora kvôli údajným nevoľnostiam a viac sa tam nevrátila.

Od 4. do 8. rokov sa o ňu matka nestarala a zrazu prišli na rad plány v oblasti jej výchovy. Kláštornú výchovu vystriedala snaha učiť ju hrať na hudobných nástrojoch, spievať, tancovať a získať všeobecný prehľad v literatúre, umení. Dcéru chcela vychovať vo svoj obraz a pomocou nej si splniť svoje sny. Matka zobrala dcéru k veštkyni pani Lebonovej, ktorá jej predpovedala perspektívnu budúcnosť, blízkosť trónu. Podľa veštkyne sa dievčatko takmer stane kráľovnou. Ako 10 ročnú „kráľovničku“ zverili významným umelcom, u ktorých sa učila opernému spevu, rečníctvu, prednesu poézie, tancovať, hrať na hudobné nástroje, jazdiť na koni.

Z „chatrče“ do zámku

Strýko Tournehem jej zabezpečil vzdelanie a uviedol slečnu do spoločnosti. V devätnástich rokoch sa vydala za jeho synovca Charlesa-Guillauma d’Etiolles. Jeanne-Antoinette porodila dve deti, ktoré krátko po narodení zomreli.

Jeanne-Antoinette d’Etiolles si užívala bohatstvo, ktoré jej po sobáši patrilo. Peniaze a vstup do vyšších spoločenských kruhov si obnáša mnohé výhody. V Etiolles si zriadi vlastné divadlo pre vyvolené publikum. Tu v praxi trénovala to, čomu ju učili v kláštore.

Na plese v roku 1745 preskočí medzi ňou a Ľudovítom XV. iskra. Panovník ju chcel mať vo svojom sídle ako dvornú dámu, neskôr jej vyčlenil komnaty priamo v zámku a stala sa jeho oficiálnou milenkou. Na kráľovskom dvore bola neobľúbená, deti panovníka ju tolerovali len z donútenia. Nenávisť rástla priamo úmerne s jej vplyvom na kráľa. Vo Versailles mala k dispozícii veľký byt, mohla sa venovať svojim záľubám, zaujímala sa o politiku, ale skutočne šťastná nebola.

Jej neobľúbenosť na dvore sa stupňovala a kvôli jej politickej angažovanosti a vplyvu na Ľudovíta sa ju snažili odstrániť. Po neúspešnom atentáte na kráľa mala k nemu Madame de Pompadour zakázaný prístup. Minister námorníctva ju vyhnal z paláca. Keď sa to dozvedel Ľudovít XV., aj napriek zraneniu ju vyhľadal a za všetko ospravedlnil. Minister bol zbavený funkcie a takýchto prípadov bolo viac.

V obľube ju mali dvorní umelci, pretože ich podporovala a zastávala. Vedela si získať ľudí na svoju stranu svojim šarmom, inteligenciou a prefíkanosťou. Ľudovíta XV. si vedela získať na svoju stranu bez pocitu manipulácie. Do očí verejnosti bilo hlavne jej narastajúce bohatstvo. Dostala zámok Pompadour, zámok Crécy v Normandii a mala dostatok financií na kupovanie ďalších palácov. V krajine vládla bieda a jej nezmyselné rozhadzovanie peňazí vzbudzovalo závisť a nenávisť. Bežne do nej hádzali kamene, prípadne ju opľuli počas cesty kočom.

Všetko má svoju daň a neustále snaženie vyzerať dobre a byť kráľovou favoritkou zapríčinili podlomené zdravie a odchádzajúcu krásu. Už v tridsiatke vyzerala strhane, staro a zvädnuto. V tom období ochorela na tuberkulózu. Byť kráľovou spoločníčkou si vyžiadalo krutú dať a jej zdravie oslabili aj mnohé potraty. Panovník ju vymenil za mladšie a krajšie spoločníčky.

V roku 1750 sa ich „vzťah skončil“. Po piatich rokoch ho prestala zaujímať a o dôvodoch sa vedú len hypotézy. Ľudovítovi XV. hovoril, že sa mu zunovala, ale zrejme bol hlavný problém v podlomenom zdraví. Jeanne-Antoinette mala aj gynekologické problémy, ktoré komplikovali ich spoločný sexuálny život. Panovník ju v spálni nahradil, ale aj naďalej si zachovávala pozíciu spolu-vládkyne, dokonca mu vyberala milenky. Radil sa s ňou v mnohých oblastiach – presne podľa slov veštkyne sa dostala veľmi blízko trónu a takmer sa stala kráľovnou.

Jej smrť prišla pomerne skoro a paradoxné je, že aj počas umierania si zachovala kultivovanosť a sebaovládanie. V roku 1764 dostala horúčku a lekár potvrdil zápal pľúc. Zomrela na Veľkú noc vo veku 42 rokov. Kráľ jej usporiadal veľkolepý pohreb, previezli ju z Versailles do Paríža. Jej hrob bol zničený počas Veľkej francúzskej revolúcie. Ľudovít XV. za ňou smútil do konca života a už nikdy nemal krajšiu milenku akou bola Madame de Pompadour. Na kráľovskom dvore žila 19 rokov, získala kráľovo srdce, majetok, ale ostatní ňou opovrhovali. Bola to len kurtizána bez urodzeného pôvodu. Nenarodila sa ako aristokratka, markízou sa stala nasilu.

Madame de Pompadour v skratke

Oslnivo inteligentná žena, ktorá sa dostala z chatrče do paláca, je mnohými zatracovaná aj v dnešnej dobe. Známa je nielen svojou povesťou, ale aj slávnou kabelkou „pompadourka“. Od malička mala ťažký život a možno aj to ju naučilo, že ak chce prežiť, musí sa o seba vedieť postarať. A išla na to naozaj šikovne – získala si moc nad samotným kráľom a zapísala sa navždy do dejín bez toho, aby jej v žilách kolovala urodzená krv.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vynovený Mercedes-Benz E-Klasse Coupé a Cabriolet oslávia výstavnú premiéru na januárovom Detroit Motor Show 2013.
pred 9 rokmi
Určite sa ako každý tešíte na dovolenku.
pred 8 rokmi
Newyorský rapper, skladateľ, producent a herec sa predstaví v klube Dopler.
pred 7 rokmi
Juhokórejská automobilka Kia zverejnila prvé obrázky novej generácie typu Carens.
pred 7 rokmi
Prípravy na festival Kozel Žákovic Open naberajú na obrátkach. Aj keď sa to všetko spustí v Trenčianskych Bohuslaviciach až 27.júla 2012, už teraz je line up takmer kompletný.
pred 7 rokmi
Do konca tohto roka sa objem podpory odvetvia vyšplhá na 26 mld. čínskych jüanov (CNY). Pôvodne mala byť táto suma vo výške 21 mld. CNY.
pred 7 rokmi
S náchylnosťou k závislosti od drog sa už človek narodí a dokonca môže byť dedičná.
pred 4 rokmi
Kúpiť si ho môžete už na koncerte v Starej tržnici.