Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Louis Pasteur – najznámejší lekár v histórii

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 13.09.2012

Aj napriek dobe, v ktorej žil, mal odhodlanie a vlastné vnútorné presvedčenie, že na ochorenia sa nemusí zomierať, pretože na všetko musí existovať účinné riešenie.
Louis Pasteur – najznámejší lekár v histórii
Zdroj obrázku: Internet
 

Právom by si zaslúžil Nobelovu cenu, ale začala sa udeľovať až po jeho smrti. Aj napriek absencii ocenení sa považuje za velikána a najznámejšieho vedca v celej histórii.

Narodil sa v roku 1822 vo francúzskej dedinke a vyrastal v chudobných, skromných podmienkach. Odmalička sa zaujímal o knihy, na ktoré si šetril z vlastne zarobených peňazí, v škole sa však jeho sčítanosť neukazovala, patril k priemerným študentom. Do vlastných kníh si vpisoval „majetok Louisa Pasteura". Mal talent na maľovanie a kreslenie, venoval sa najmä portrétom.

V tej dobe ešte ani on sám netušil, ktorým smerom sa vyberie. Impulz a vízia budúcnosti prišla v okamihu, keď si zaumienil, že sa dostane na slávnu univerzitu École Normale Supérieure - určenú len pre tých najlepších. Bol nesmierne snaživý a išiel si za svojím cieľom. Venoval sa výlučne práci – dopoludnia učil, popoludní študoval fyziku, matematiku a chémiu a večer mu zostal čas na čítanie Lamartina prípadne písanie listov Charlesovi Chappuisovi. Počas štúdií v knižnici ho zaujal zvláštny jav popísaný v knihe nemeckého vedca Mitscherlicha, ktorý sa zaoberal správaním sa kyseliny vínnej a kyseliny hroznovej. Podľa jeho výskumov dokázal zhodu v tvare, zložení, stavbe, mernej hmotnosti, dvojlome svetla a zároveň preukazovali odlišné optické vlastnosti.

Pasteur tvrdil: „V prírode sa nič nedeje bez príčiny - všetko má svoju príčinu. Ani kyselina vínna nemôže byť výnimkou." Ambiciózny mladík si zaumienil, že túto šifru vyrieši a svoje odhodlanie dotiahol do úspešného konca.

Tréma zapríčinila, že v teórii skončil ako priemerný študent, ale jeho excelentné praktické vedomosti predčili všetkých na univerzite. Pasteur sa stal profesorom na univerzite v Štrasburgu a tu sa aj v roku 1850 oženil s Mariou Laurentovou. Počas manželstva sa im narodilo 5 detí, o ktoré sa s láskou starali, popri tom pokračoval vo svojich vedeckých výskumoch. Podaril sa mu to, o čo sa snažili stovky vedcov pred ním. Z vínnej kyseliny získal kyselinu hroznovú. Ani on sám tomu spočiatku nechcel uveriť.
Louis Pasteur
Jeho najznámejší vedecký objav – princíp tepelnej sterilizácie, ktorá bráni nežiadúcemu kvaseniu potravín.

Experimenty na testovanie imunity – pokrok v boji proti chorobám

80 rokov po prvých pokusoch o očkovanie ľudí sa vedec venoval experimentom ohľadom imunity. Izoloval baktérie obsahujúce antrax, ktoré spôsobovali smrť hospodárskym zvieratám. Z oslabených baktérií vyrobil vakcínu so zámerom ochrániť ešte nenakazené zvieratá. Rozdelil 48 zdravých zvierat, väčšinou oviec, do experimentálnej a kontrolnej skupiny. Každému zvieraťu z jednej skupiny vpichol antraxovú vakcínu (sneti slezinnej). O dvanásť dní neskôr dal tým istým zvieratám druhú injekciu. Po dvoch týždňoch všetkým zvieratám pichol živé baktérie antraxu. O dva dni zostali vakcinované zvieratá zdravé a zvyšné uhynuli.

Práve jemu vďačíme za izolovanie troch druhov baktérií – stafylokok, streptokok, pneumokok. Oslabené mikroorganizmy využíval na očkovanie od roku 1881.

Kvasenie a hnilobný proces

Študoval chémiu, ale jeho pokusy ho odklonili aj ku mikrobiológii. Zistil, že všetky základné procesy týkajúce sa výroby vína a octu spôsobujú živé mikroorganizmy. Ak sa zahrejú len po stupeň, kedy mikroorganizmy zahynú, nezmení sa chuť ani vôňa. Ideálna teplota bola 55-60°C. Objav bol natoľko prevratný, že vedec dostal patent. Honorár však nikdy neprijal.

Priadka morušová

O pomoc ho poprosil profesor Dumas. Vo Francúzsku si nevedeli dať rady s epidémiou, ktorá úplne likvidovala priadku morušovú. Nepomáhala síra, kyselina sírová, decht. Na húseniciach boli hnedé škvrny, prestali žrať a hynuli. Navštevoval roľníkov, zbieral húsenice, vajíčka, kukly, aby mohol začať bádať, čo zabíja priadku morušovú. Toto skúmanie bolo nesmierne náročné a postretli ho mnohé smutné udalosti vrátane smrti otca, s ktorým sa nestihol rozlúčiť.

Nakoniec sa mu podarilo dospieť k záveru, že húsenice hubila spavá choroba. Pôvodca ochorenia bola nenápadná huba. Vypracoval opatrenia týkajúce sa čistoty a rozdal ich chovateľom. Tento úspech ho stál veľa síl a unavený organizmus postihla mozgová mŕtvica. Pasteur bol silná osobnosť nielen psychicky, ale aj fyzicky – nad chorobou vyhral.

Besnota

Dlhé roky premýšľal, snažil sa prísť na pôvodcu ochorenia. Podľa príznakov mu bolo jasné, že táto nákaza napáda nervový systém. Psy boli apatické, neskôr podráždené a následne agresívne. Po týchto príznakoch prišli problémy s prehĺtaním, dýchaním, kŕče, ochrnutie a smrť. Pri výskumoch mu pomáhal doktor Roux, pretože Pasteur bol slabý a chorľavý. Postupne sa dopracovali až k očkovacej látke. 6. júla 1885 mu priniesli chlapca, ktorého pohrýzol pes nakazený besnotou. Bol to akútny stav, ktorý si vyžadoval obrovský risk. Chlapca zaočkoval vírusom besnoty z králika a tým ho zachránil. Práve tento čin z neho urobil slávneho lekára 19. storočia.

Velikán a objaviteľ zomrel 28.9.1895. Rakvu umiestnili v katedrále Notre Dame v Paríži. Na jeho česť mu vybudovali mramorovú hrobku, do ktorej sa vstupuje po deviatich schodoch. Po stenách sú mozaiky zobrazujúce laboratórium, jeho prácu, pokusné zvieratá a ostatné výjavy súvisiace s jeho prácou.

V roku 1928 bol zriadený v Košickej štátnej nemocnici Pasteurov ústav - Pasteurova ošetrovňa v štátnej nemocnici v Košiciach. Ústav, ktorý počas desiatich rokov fungovania zachránil stovky životov ohrozených besnotou pripomína pamätná tabuľa na III. pavilóne terajšej Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokmi
Aj napriek dobe, v ktorej žil, mal odhodlanie a vlastné vnútorné presvedčenie, že na ochorenia sa nemusí zomierať, pretože na všetko musí existovať účinné riešenie. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/profily/louis-pasteur-najznamejsi-lekar-v-historii/

-1 OR 2+278-278-1=0+0+0+1 --

 

Diskusné príspevky (30)

Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3+278-278-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2<(0+5+278-278) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2>(0+5+278-278) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+892-892-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+892-892-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2<(0+5+892-892) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2>(0+5+892-892) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+933-933-1=0+0+0+1 or 'W8ek9K9Q'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+933-933-1=0+0+0+1 or 'W8ek9K9Q'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2<(0+5+933-933) or 'W8ek9K9Q'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2>(0+5+933-933) or 'W8ek9K9Q'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 2+388-388-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3+388-388-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3*2<(0+5+388-388) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3*2>(0+5+388-388) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
if(now()=sysdate(),sleep(3),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
(select(0)from(select(sleep(6)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1; waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1)); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
1 waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
dYO9moJL'; waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
c4bdO4HW'); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
8j4ZI5Id')); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1;select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1);select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
AlPlNqZ3';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
HKP0wSco');select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
qU5Ir1Ic'));select pg_sleep(3); --
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Ak milujete hip - hop a všetko, čo s hip-hopovou kultúrou a životným štýlom súvisí, bookujte si v diároch termín 19. - 26. júl. V tých dňoch by ste nemali chýbať v Banskej Bystrici!
pred 6 rokmi
Po osvite svetlometmi vytvoria gombíky svetelnú navádzaciu líniu, ktorá oddeľuje od seba oba jazdné pruhy.
pred 6 rokmi
Úplne nová konštrukcia motoru má Lexusu LF-NX prepožičať mimoriadnu úspornosť skombinovanú s jazdnou dynamikou.
pred 14 rokmi
Po desiatich rokoch sa Fiat vrátil do vyššej strednej triedy s novým modelom Croma. Starší menovec s karosériou sedan reprezentoval značku v rokoch 1985 až 1996 a vyrobilo sa z neho viac ako 450.000 kusov.
pred 5 rokmi
Moderný luxus orientovaný na dizajn a inováciu.
pred 8 rokmi
Civilizácia nám priniesla pohodlnejší život. Za toto pohodlie však platíme nemalú daň v podobe chorôb, typických pre súčasnú dobu. Ktoré civilizačné choroby nás ohrozujú najviac?
pred 3 rokmi
Pravidlá deštruktívnej vášne.
pred 7 rokmi
Citroën DS3 je auto, ktoré robí radosť nielen na pohľad, ale aj pri jazde. Uspokojí individualistov, ktorí sa chcú voziť na niečom, čo sa v okolí často nevidí, čo ich odlíši od šedého davu.