Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kráľovná Alžbeta II. - žijúci symbol štátu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 01.08.2012

Elizabeth Alexandra Mary Windsor - po celom svete známa ako Alžbeta ll. sa narodila 21. apríla 1926 v Mayfair.
Kráľovná Alžbeta II. - žijúci symbol štátu
Zdroj obrázku: Internet
 

Malá princeznička prišla na svet ako tretia adeptka na trón – po strýkovi, princovi z Walesu, kráľovi Eduardovi VIII a svojom otcovi Jurajovi VI. Nikto nečakal, že práve ona sa stane budúcou kráľovnou. Hlavný adept bol práve Eduard VIII., s ktorým mali jasné plány. Ten však dal prednosť rozvedenej Američanke a kráľom sa stal Alžbetin otec Juraj VI. Pre následníka trónu platili prísne pravidlá a spolužitie s rozvedenou osobou boli dôvod, pre ktorý sa Eduard VIII. Musel vzdať uchádzania o trón.

Lilibet a jej detstvo

Kráľovná Alžbeta II. 03
Lilibet - tak volali kráľovný Alžbetu, keď bola ešte dieťa.
zdroj: Wikipedia

Malé dievčatko oslovované Lilibet vyrastalo so sestrou Margareth, rodičmi a opatrovateľkou Marion Crawford. Jej detstvo bolo síce krásne, ale bez možnosti stretávať sa s rovesníkmi pri bežných hrách v parkoch. Princezné boli už odmalička vedené k vládnutiu a osvojovaniu si pravidiel dvora. Etiketa, slušné správanie, sebaovládanie, kontrola a zdržanlivosť – vlastnosti a vedomosti, ktoré obe dievčatá ovládali už v detskom veku.

Počas druhej svetovej vojny ju spolu so sestrou evakuovali do Windsorského zámku, pretože ich rodičia ich nechceli pustiť samé do Kanady. Všetky úskalia vojny prežili hlavne štúdiom a vzdelávaním. Z malej Lilibet sa stala mladá kráľovná. Vyštudovala históriu a právo. Ovládala mnohé cudzie jazyky. Alžbeta sa zaujímala o žurnalistiku a spolupracovala s BBC. Ako princezná sa stala aj plukovníčkou granátnikov. Jej láska na prvý pohľad sa stala aj jej manželom. V roku 1947 sa vydala za svojho vysnívaného princa Filipa Gréckeho.
Kráľovná Alžbeta II. 04
Svadba sa konala 20. novembra v roku 1947 vo Westministerskom opátsve v Londýne, na rovnakom mieste sa konala aj posledná kráľovská svadba, kde sa ženil princ William s Kate Middleton.
zdroj: Internet

V roku 1948 sa jej narodilo prvé dieťa – Princ z Edinburghu Charles Philip Arthur George (Princ z Walesu) a po ňom porodila ešte tri deti - Kráľovská princezná Anne Elizabeth Alice Louise, Vojvoda z Yorku Andrew Albert Christian Edward a Gróf z Wessexu Edward Antony Richard Loui. Najstarší syn, princ Charles je momentálne prvým čakateľom na britský trón.
Kráľovná Alžbeta II.01
Z mladej Lilibet sa stala kráľovná Alžbeta II.
zdroj: Internet

Jej úplný titul ako kráľovnej Spojeného kráľovstva znie Alžbeta Druhá, z Božej milosti Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jej iných kráľovstiev a teritórií kráľovná, hlava Spoločenstva, ochrankyňa viery.

Od malička sa angažovala v mnohých smeroch a oblastiach. V roku 1945 sa zapojila do vojnových udalostí a absolvovala armádny výcvik pod označením No 230873 Second Subaltern Elizabeth Windsor. Stala sa prvou a vlastne aj jedinou ženou britskej kráľovskej rodiny, ktorá absolvovala takýto výcvik. Vždy bola zvyknutá na samovzdelávanie s vlastným súkromným učiteľom a mať zrazu spolužiakov bol pre ňu nesmierny zážitok. Možno aj toto bol impulz v oblasti vzdelávanie jej detí – preferovala klasické školské vzdelávanie a nadväzovanie sociálnych kontaktov.

Kráľovnou sa stala v smutný deň úmrtia jej otca. Dlhé roky bol ťažko chorý a zastupovala ho na cestách. Korunovácia musela počkať kvôli smútku za doterajším panovníkom.

Jej obrovský deň nastal 2. júna 1953 – od dňa slávnostnej korunovácie sprevádzanej pompéznymi oslavami stojí na čele Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného írska a ďalších 15 štátov spoločenstva národov. ( Antigua a Barbuda, Austrália, Bahamy, Barbados, Belize, Cookove ostrovy, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua – Nová Guinea, Šalamúnove ostrovy, Samoa, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincent, Grenadíny, Tuvalu).

Mala len 25 rokov, a predsa s noblesou zvládla všetky povinnosti, ktoré sa od nej očakávali. Okrem toho je hlavou anglikánskej cirkvi a najstarším vládnucim monarchom na Britských ostrovoch. Jej matka sa dožila vysokého veku, takže sa predpokladá dlhovekosť aj u nej.

Každoročne sa 2. júna usporadúvajú oslavy korunovácie. Westminster zažil už mnohé korunovácie a konajú sa tu posledných 900 rokov. Súčasťou osláv je pamätná omša a verejnosť môže celé oslavy korunovácie sledovať prostredníctvom televízie a rozhlasu.
Kráľovná Alžbeta II. 02
Jedna zo spoločných fotografií zachytávajúca šťastný okamih po narodení princa Williama, syna Charlesa a princeznej Diany.
zdroj: Internet

Celá kráľovská rodina na čele s Alžbetou II. sa vždy upriamovala na tradície a obrady, venujú sa charitatívnej činnosti – stala sa patrónkou významného detského fondu. Jej mladší synovia Andrew vojvoda z Yorku si vybral svoje poslanie a životné naplnenie v námorníctve zatiaľ čo princ Edward sa venuje divadelnej činnosti. Syn Charles sa preslávil svadbou s Dianou, princeznou z Walesu. Toto manželstvo nikdy nebolo šťastné a po smrti Diany sa oženil s jeho starou láskou Camillou Parker Bowlesovou. Práve Charles by sa mal stať nástupcom trónu, no nie je vylúčené, že ním bude jeho syn princ William.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Intolerancia laktózy. Táto diagnóza sa nedá odignorovať, pretože ak ňou trpíte, doslova sa vám po požití mliečnych výrobkov „roztancujú“ črevá.
pred 8 rokmi
Aby natrvalo zabezpečil svoju rodinu na niekoľko rokov dopredu, sa rozhodne vyrábať ten najkvalitnejší metamfetamín široko ďaleko. A ide mu to sakra dobre!
pred 15 rokmi
King žije! Je to neodškriepiteľné! A hoci už len málokto verí tomu, že nás ešte prekvapí aj niečím iným, než výbermi svojich najväčších hitov doplnených o nejaké šuflíkové strašidlo,...
pred 9 rokmi
Manažérka Hilary Shaw tvrdí, že pri príležitosti desiateho výročia vzniku skupiny absolvujú dievčatá spoločný návrat na koncertné pódia.
pred 8 rokmi
Skupina MUKATADO už dnes večer o 20.00 h. vystúpi ako hudobný hosť v programe SLOVENKA ROKA.
pred 9 rokmi
Tridsaťročná hviezda vystúpi 25., 26. a 27. mája na koncertoch v Atlantic City v New Jersey.
pred 8 rokmi
Podľa speváčkiných zástupcov sú za tým internetové útoky nenávistných používateľov, ktorí využili možnosť nahlásiť nevhodný obsah.