Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jack Rozparovač – najzáhadnejší šialenec

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 10.09.2012

Celý príbeh má zvláštne mystické tajomné čaro situované do zahmlených uličiek Londýna. Vysoký muž zahalený v čiernom plášti, obklopený hmlou a tichom zabíja krásne prostitútky.
Jack Rozparovač – najzáhadnejší šialenec
Zdroj obrázku: Internet
 

Jack Rozparovač (angl. Jack the Ripper) si vyslúžil pozornosť celosvetového charakteru. Príbeh jeho šialených činov je popísaný v knihách, filmoch, počítačových hrách – bol to akýsi hrdina doby. Nikdy sa ho nepodarilo chytiť – stala sa z neho legenda vykonštruovaná z výskumov, konšpiračných teórií s prvkami folklóru. Časom sa príbeh zmenil na príbeh plný domnienok s prvkami fantázie. Jedno je však isté – Jack the Ripper žil a surovo zabíjal.

Celý príbeh má zvláštne mystické tajomné čaro situované do zahmlených uličiek Londýna. Vysoký muž zahalený v čiernom plášti, obklopený hmlou a tichom zabíja krásne prostitútky. Ani po vyše 120 rokoch nie je známa identita šialenca, právom si vyslúžil zaradenie do najzáhadnejších prípadov v dejinách kriminalistiky a priťahuje pozornosť širokej verejnosti do kriminalistov, bádateľov až po nadšencov záhad a senzácií.

Ripperológovia – podľa anglického pomenovania Rozparovača – Jack the Ripper – skupina nadšencov zaoberajúcich sa Jackom Rozparovačom.

Prikreslená rozprávka verzus realita

Realita však bola diametrálne odlišná. Jack Rozparovač bol sadistický a narušený vrah, ktorý v roku 1888 v Londýnskej štvrti Whitechapel chladnokrvne zavraždil prostitútky, ktoré neboli ani krásne, ani zaujímavé. Zúfalé ženy zrelého veku donútil k sexuálnym praktikám a následne ich bez zmilovania zabil. Ako obete sú uvádzané: Mary Ann Nicholsonová, Annie Chapmanová, Elizabeth Strideová, Kate Eddowesová a Mary Jane Kellyová.

Obetiam rozpáral brucho a odrezal hlavu. Telo 25 ročnej prostitútky Mary Kellyovej rozvešal po jej vlastnom dome. Nahé telo ležalo uprostred postele s hlavou položenou na bok, prsníky odrezané a uložené pod telo. Z brušnej dutiny vybral všetky orgány a poukladal po posteli. Tvár jej rozsekal na kúsky, odrezal uši, vybral oči. Na základe brutality a opakujúcim sa rituálom rozpitvania brucha si vyslúžil pomenovanie Rozparovač. Presný počet obetí nie je známy.

Široký zoznam podozrivých

Vnuk britskej kráľovnej Viktórie – princ Albert bol podľa Ripperológov jeden z možných podozrivých. Od malička bol označovaný ako čierna ovca rodiny, obvinený z rôznych škandálov a nebolo tajomstvom, že vyhľadával služby prostitútok. Ako motív mal byť syfilis, ktorým sa nakazil práve počas radovánok so slečnami. Neskôr ho zbavili obvinenia, pretože podľa svedkov bol v čase vrážd mimo Londýna.

William Gull - dvorný lekár kráľovnej Viktórie sa stal tiež jedným z hlavných podozrivých. Podľa hypotéz bolo pravdepodobné, že vrah sa vyznal v anatómii človeka a do úvahy prichádzala práve jeho osoba. Možno bol poverený kráľovskou rodinou a jeho úlohou bolo odstrániť prostitútky, s ktorými prišiel princ do styku. Lekár bol povestný svojou sadistickou povahou.

Prečo vznikli hypotézy, že vrahom je lekár?

Znalosť anatómie človeka a schopnosť zručne vybrať orgány z tela vo veľmi sťažených podmienkach v relatívne krátkom čase. Vznikla aj teórie, že vrah mohol byť mäsiar. Už počas vyšetrovania bolo jasné, že vrah má znalosti z anatómie, vie pracovať so skalpelom, britvou prípadne podobným predmetom. Vyšetrovací úrad Scotland Yard obdržal približne 600 listov s podpisom Jack Rozparovač, ale neskôr sa za pravé považovali len tri - "Vážený šéfe","Smelý Jack" a "Z Pekla“. Prvý list údajne priniesol na políciu samotný Jack Rozparovač.

Preklad prvého listu s názvom "Vážený šéfe"

"Vážený šéfe. Každú chvíľu počujem, že ma polícia chytila, ale putá mi zatiaľ nenasadili. Musím sa smiať, keď vidím, ako zo seba robia múdrych a tárajú o tom, že sú na správnej stope. Napríklad po tom vtipe s Koženou Zásterou ma naozaj pobavil. Mojím cieľom sú prostitútky a budem ich párať, pokiaľ ma neskončím v putách. Tá posledná fuška bola skvelá, tej ženskej som nedal ani vykríknuť. Ako ma teraz môžu chytiť? Veľmi ma to baví a chcem sa dať znova do práce. Čoskoro sa o mojich zvláštnych záľubách znovu dopočujete. Z poslednej fušky som si vo fľaši od piva schoval krv na písanie, ale stuhla ako lepidlo takže sa s ňou nedá písať. Dúfam, že červený atrament postačí. Ha ha. Ďalšej šľapke nabudúce ufiknem uši, len tak pre zábavu, čo myslíte? Nechajte si tento list pre seba dokiaľ toho neurobím viac, potom to rovno zverejnite. Mám pekný a ostrý nôž a ak dostanem šancu chcem sa dať hneď do práce. Veľa šťastia. S úctou váš Jack Rozparovač. Nehnevajte sa, že som sa podpísal pod prezývkou."

Robert Mann sa stal najhlavnejším podozrivým

Tento muž pracoval v márnici vo Whitechapelu. Od malička vyrastal bez otca v problematickej rodine bez peňazí, istý čas prežil v chudobinci. Práve k nemu priviezli prvé dve obete Rozparovača - Polly Nicholsovú a Annie Chapmanovú. Na jeho pohľade bolo vidieť spokojnosť z dobre vykonanej práce. Aj napriek zákazu mŕtve ženy vyzliekol a prehliadal. Nikdy však nemali dôkazy, ktoré by ho jednoznačne uznali vinným.

Slávny Jack Rozparovač zostal do dnešných čias opradený rúškou tajomnosti a jeho identita zostane pravdepodobne zahalená tmou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Slovenský ONE DAY JAZZ FEST má za sebou ďalší zo svojich unikátnych koncertov. Ten tohtoročný sa zapíše do histórie festivalu naozaj výrazným písmom.
pred 12 rokmi
Začiatok roka je už tradične obdobím všelijakých rekapitulácií, a tak som si dovolil siahnuť aj ja do histórie videoklipov.
pred 8 rokmi
Podľa prieskumu, do ktorého sa zapojilo vyše 8000 Slovákov a Sloveniek, by mal ideálny mužský penis merať 17 centimetrov. Odborníci však tvrdia, že ide o mýtus.
pred 8 rokmi
Z debutu Good Fancy cítiť hravosť, úprimnosť a pár krokov k hudobnej dospelosti. Žiadna prvoplánová zlátanina, ale naozaj veľmi solídny debut.
pred 9 rokmi
Veľká spomienka na veľký hlas...
pred 9 rokmi
Svetová premiéra štúdie LF-Gh na autosalóne v New Yorku
pred 8 rokmi
Facelift Audi R8 rozširuje typový rad o špičkový model Plus
pred 6 rokmi
Záznam vznikol na koncerte (alebo zostrihom viacerých koncertov) v austrálskom Melbourne a je v podstate úplne jedno, prečo kamera naplno vrčala práve tam.