Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Che Guevara - legendárny revolucionár

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 24.07.2012

Guevara sa s nadšením pridal ku Castrovmu plánu na začatie ozbrojenej revolúcie proti kubánskemu diktátorovi Fulgenciovi Batistovi, ktorý sa skončil úspešne.
Che Guevara - legendárny revolucionár
Zdroj obrázku: Internet
 

Legendárny revolucionár Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna bol lekárom. Všeobecne známy pod prezývkou Che Guevara bol aj marxistickým revolucionárom a jedným z hlavných veliteľov partizánskych jednotiek počas Kubánskej revolúcie. Študoval na univerizte v Buenos Aires a stotožňoval sa s represívnou politikou. V prvých rokoch kubánskej revolúcie sa s nadšením osobne zúčastnil na popravách triednych nepriateľov. Paradoxne sa stal symbolom mladých politických aktivistov, hrdinom.

Glorifikácia Che Guevaru ako symbol slobody, revolty a ideálov však v dejinách nie je opodstatnená. Vďaka spoločným názorom Che Guevaru a Fidela Castra na sociálne otázky a na americký imperializmus sa onedlho vyformovali otázky Kubánskej revolúcie. Guevara sa s nadšením pridal ku Castrovmu plánu na začatie ozbrojenej revolúcie proti kubánskemu diktátorovi Fulgenciovi Batistovi, ktorý sa skončil úspešne. Po zvrhnutí prezidenta Batistu roku 1959 Guevara úzko spolupracoval s Castrom. Riadil Národnú banku a uskutočňoval pozemkovú reformu.

Jeho ďalší pokus o revolúciu v roku 1965 sa však zmenil na fiasko. Potreba zmeniť miestne povstanie v Belgickom Kongu, dnešný Zair na komunistickú revolúciu sa skončila veľkým neúspechom. Boj proti bielym žoldnierom bol dopredu prehratý. Miestni obyvatelia sa ku Guevarovi a jeho 120 dobrovoľníkom správali nepriateľsky. Jednotka sa preto ocitla v absolútnej izolácii a po šiestich mesiacoch sa vrátila späť na Kubu.
Che Guevara Fidel Castro
Che Guevara a Fidel Castro
zdroj: Internet

V októbri roku 1966 sa Che Guevara s falošným pasom a pod menom Ramon pustil na ďalšiu revolučnú misiu, tentokrát do Bolívie. V tejto dobe patril už medzi najhľadanejších mužov planéty hľadaných americkými špeciálnymi jednotkami. Avšak aj tu narazil Guevara na veľkú nevôľu miestnych obyvateľov a žal jeden neúspech za druhým.

Veľká zhoda náhod a šťastie, ktoré malo za následok úspech v Kubánskej revolúcii, sa už nikdy viac k veliteľovi nenaklonilo. Tu organizoval roľníkov do boja proti vláde. Neskôr od neho odišli aj spolubojovníci a americké jednotky získali od zadržaných revolucionárov informácie vedúce k jeho zadržaniu.

Zajatého Guevaru dňa 9. októbra 1967 zastrelili. Jeho telo malo byť na žiadosť CIA spálené, aby sa z Guevaru nestal po jeho smrti uctievaný symbol. Bolívijská armáda mala však naponáhlo a Guevaru pochovali v neoznačenom hrobe spolu s ostatnými revolucionármi. Ešte pred jeho pochovaním, bolívijský generál Ovando Candia rozhodol, že Guevarovi treba odrezať obe ruky a uschovať ich v prípade, keby Castro jeho smrť poprel.

Ernesto Che Guevara ostáva do dnešných dní jednou z najkontroverznejších osobností moderných dejín. Najväčšia kritika na jeho osobu je spájaná s jeho podporou represívneho komunistického režimu, kladným postojom k trestu smrti a s popravami, ktoré vykonával na Kube.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


tvorca Profesionalneho LED osvetlenie, Auditac...
predaj, výroba, a zákazkové rezanie dreva (balz...

560.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 82 m2, novostavb...
180.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 20 m2
82 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 864 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Ak má látková výmena správne fungovať, potrebuje množstvo tekutiny.
pred 7 rokmi
Medzi úpravy, ku ktorým siahli špecialisti z Hösbachu, patrí okrem optimalizácie softwaru riadiacej jednotky motora aj modifikácia turbodúchadla.
pred 8 rokmi
Spoločenským akciám sa zatiaľ vyhýba, pretože má pocit, že to nezvládne. Poctivo sa preto lieči a drží prísnu diétu.
pred 8 rokmi
Tinina novinka je jednoducho stopercentná. Absolútne dokonalá produkcia, skvelá muzika a skvelý prejav.
pred 5 rokmi
Zdravý životný štýl, inak povedané zdravý spôsob života, sú cieľavedomé a naučené činnosti, ktoré človek vykonáva pre svoje zdravie systematicky.
pred 5 rokmi
Swing Society Orchestra v tomto roku oslavujeme už krásne ôsme narodeniny a pripravili pre vás Narodeninovú Párty Swing Society Orchestra.
pred 8 rokmi
Tradičný festival divadelných a hudobných predstavení, Wiener Festwochen odštartoval v rakúskej metropole ostatný piatok.
pred 10 rokmi
Pojmy paradentitída, parodontopatia a paradentóza sa odvodzujú od slova „parodont“. Po tým rozumieme zubný fixačný aparát - systém zakotvenia zubu v kosti.