Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 18.07.2012

Krásna, rafinovaná a krutá. Vdova cisárovná Cch’-si bola vzorom "dračej dámy". Z bezvýznamného prostredia sa vypracovala na skutočnú vládkyňu Číny.
Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše
Zdroj obrázku: Internet
 

Cch’-si, čínska regentka dynastie Čching, vládla v rokoch 1862 –73, 1875 – 89, 1898 – 1908. Pôvodne bola palácovou konkubínou cisára Sien-fenga. Po nástupe syna Caj-čchuna na trón (éra Tchung-č’) sa stala cisárovnou-vdovou. V roku 1862 začala jej vláda za synov Caj-čchuna a Caj-tchiena (éra Kuang-sü).

Bránila modernizácii a udržovala nadvládu statkárskej vrstvy a štátnej byrokracie.

Počas 47 rokov riadila krajinu, ktorá v tom čase postupne upadala. V druhej polovici 19. storočia za vlády mandžuskej dynastie Čching, ktorá dominovala Číne 250 rokov, sa Čína usilovala zvládnuť novú vlnu modernizácie a narastajúceho tlaku európskych krajín. Po vojnových porážkach cudzími mocnosťami a v ovzduší narastajúcich vnútorných nepokojov posledná čínska cisárska dynastia nakoniec padla v roku 1911. Nik neprispel k jej pádu viac ako samotná cisárovná.

Mladá cisárovná vládla v Číne od roku 1862 až do smrti roku 1908. V čase narastajúcej finančnej krízy vybudovala v Číne množstvo extravagantných palácov, záhrad i svoju veľkolepú hrobku. Medzitým stihla zabrzdiť úsilie o reformu a modernizáciu krajiny. V roku 1881 zakázala študovať Číňanom v zahraničí, aby neboli vystavení možnému vplyvu liberálnych myšlienok.

V septembri 1898 zorganizovala vojenský puč, ktorým cisára, vtedajšieho vládcu Kchuang-sua zbavila moci. Cisárovná prejavila svoj postoj aj v "boxerskom povstaní" v roku 1900. Verejne podporovala boxerské hnutie, v ktorom videla ochranu tradičných čínskych hodnôt proti západným a liberálnych hodnotám. To priviedlo západné mocnosti k tomu, aby vtrhli do Pekingu a obsadili Zakázané mesto. Cisárovná musela utiecť a cisárska moc bola obnovená až po podpísaní ponižujúcej dohody cisárom.

Panovníčka čínskej dynastie zomrela v novembri 1908 a po jej smrti sa cisárom sa stal dvojročný Pchu-i. Revolúcia roku 1911 ho zvrhla z trónu, ktorý opäť obsadil na krátky čas roku 1917. Po japonskej invázii do Mandžuska a vytvoreného bábkového štátu Mandžuko, bol v rokoch 1932-1945 formálnou hlavou štátu. Pchu´-i bol zároveň posledným čínskym cisárom a Cch´-si tzv. hrobárkou čínskej ríše.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Do prvej päťky čitatelia a čitateľky magazínu vybrali aj Toma Hiddlestona, Johnnyho Deppa, Michaela Fassbendera a Benedicta Cumberbatcha.
pred 5 rokmi
Dramatická love story vznikla pod režijným dohľadom švédskeho režiséra a producenta Tarika Saleha.
pred 6 rokmi
Mohol by však vzniknúť reboot filmovej série na štýl Total Recall, v ktorej by ale neúčinkoval Gibson ani jeho herecký kolega Danny Glover
pred 5 rokmi
KYLIE MINOGUE zmenila plány a namiesto pôvodne zamýšľaného singlu Sexercize vydá samostatne skladbu I Was Gonna Cancel.
pred 5 rokmi
Horúci letný hit „Daylight“ predstavuje v týchto dňoch speváčka Anita Soul. Ukážku si môžete vypočuť už teraz.
pred 5 rokmi
"Musím sa priznať, že tieto chvíle sú už pre mňa vzácne a ja vám za ne ďakujem," uviedol legendárny herec na ceremoniáli.
pred 7 rokmi
Jej hereckými kolegyňami budú Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow a Reese Witherspoon.
pred 7 rokmi
Viete, ktoré nástrahy vám vedia znepríjemniť dovolenku? Slzenie očí, šok, pleseň na nohách, salmonelóza... Prinášame Vám zopár rád, ako sa popasovať s týmito nepríjemnosťami.