Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 18.07.2012

Krásna, rafinovaná a krutá. Vdova cisárovná Cch’-si bola vzorom "dračej dámy". Z bezvýznamného prostredia sa vypracovala na skutočnú vládkyňu Číny.
Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše
Zdroj obrázku: Internet
 

Cch’-si, čínska regentka dynastie Čching, vládla v rokoch 1862 –73, 1875 – 89, 1898 – 1908. Pôvodne bola palácovou konkubínou cisára Sien-fenga. Po nástupe syna Caj-čchuna na trón (éra Tchung-č’) sa stala cisárovnou-vdovou. V roku 1862 začala jej vláda za synov Caj-čchuna a Caj-tchiena (éra Kuang-sü).

Bránila modernizácii a udržovala nadvládu statkárskej vrstvy a štátnej byrokracie.

Počas 47 rokov riadila krajinu, ktorá v tom čase postupne upadala. V druhej polovici 19. storočia za vlády mandžuskej dynastie Čching, ktorá dominovala Číne 250 rokov, sa Čína usilovala zvládnuť novú vlnu modernizácie a narastajúceho tlaku európskych krajín. Po vojnových porážkach cudzími mocnosťami a v ovzduší narastajúcich vnútorných nepokojov posledná čínska cisárska dynastia nakoniec padla v roku 1911. Nik neprispel k jej pádu viac ako samotná cisárovná.

Mladá cisárovná vládla v Číne od roku 1862 až do smrti roku 1908. V čase narastajúcej finančnej krízy vybudovala v Číne množstvo extravagantných palácov, záhrad i svoju veľkolepú hrobku. Medzitým stihla zabrzdiť úsilie o reformu a modernizáciu krajiny. V roku 1881 zakázala študovať Číňanom v zahraničí, aby neboli vystavení možnému vplyvu liberálnych myšlienok.

V septembri 1898 zorganizovala vojenský puč, ktorým cisára, vtedajšieho vládcu Kchuang-sua zbavila moci. Cisárovná prejavila svoj postoj aj v "boxerskom povstaní" v roku 1900. Verejne podporovala boxerské hnutie, v ktorom videla ochranu tradičných čínskych hodnôt proti západným a liberálnych hodnotám. To priviedlo západné mocnosti k tomu, aby vtrhli do Pekingu a obsadili Zakázané mesto. Cisárovná musela utiecť a cisárska moc bola obnovená až po podpísaní ponižujúcej dohody cisárom.

Panovníčka čínskej dynastie zomrela v novembri 1908 a po jej smrti sa cisárom sa stal dvojročný Pchu-i. Revolúcia roku 1911 ho zvrhla z trónu, ktorý opäť obsadil na krátky čas roku 1917. Po japonskej invázii do Mandžuska a vytvoreného bábkového štátu Mandžuko, bol v rokoch 1932-1945 formálnou hlavou štátu. Pchu´-i bol zároveň posledným čínskym cisárom a Cch´-si tzv. hrobárkou čínskej ríše.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Viedenský autosalón privíta návštevníkov tento týždeň od 12. – do 15. januára.
pred 13 rokmi
Mašinéria zvaná Slovensko hľadá SuperStar naplno roztočila svoje kolesá už po druhý raz.
pred 6 rokmi
Dražba sa v Londýne uskutočnila v piatok, do nedele však potrvá online aukcia ďalších zberateľských kúskov spojených s kultovým špiónom.
pred 8 rokmi
Nepopierateľný kráľ rocknrollu Elvis Presley je aj dnes jednou z najväčších ikon a najmocnejších postáv populárnej kultúry.
pred 7 rokmi
Boom SUV ešte stále neprešiel, no kým donedávna sa pozeralo hlavne na veľkosť a imidž, dnes medzi priority patrí už aj hospodárnosť.
pred 12 rokmi
Nový Chrysler Sebring čaká na európskom trhu neľahká úloha – predovšetkým sa musí vyrovnávať s konkurenciou v podobe úspešných a zavedených modelov ako je Toyota Avensis, VW Passat, prichádzajúci mercedes triedy C a zároveň by mal udržať pomerne vyso
pred 7 rokmi
Debutový film režiséra Róberta Švedu Démoni zachytáva príbehy troch žien počas vianočných sviatkov.
pred 5 rokmi
Franek sa vracia z emigrácie do rodného domu. Zvítanie s bratom Józkom je však veľmi zdržanlivé. Dávny spor medzi nimi ešte stále nie je zabudnutý.