Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 18.07.2012

Krásna, rafinovaná a krutá. Vdova cisárovná Cch’-si bola vzorom "dračej dámy". Z bezvýznamného prostredia sa vypracovala na skutočnú vládkyňu Číny.
Cch-si - posledná cisárovná Čínskej ríše
Zdroj obrázku: Internet
 

Cch’-si, čínska regentka dynastie Čching, vládla v rokoch 1862 –73, 1875 – 89, 1898 – 1908. Pôvodne bola palácovou konkubínou cisára Sien-fenga. Po nástupe syna Caj-čchuna na trón (éra Tchung-č’) sa stala cisárovnou-vdovou. V roku 1862 začala jej vláda za synov Caj-čchuna a Caj-tchiena (éra Kuang-sü).

Bránila modernizácii a udržovala nadvládu statkárskej vrstvy a štátnej byrokracie.

Počas 47 rokov riadila krajinu, ktorá v tom čase postupne upadala. V druhej polovici 19. storočia za vlády mandžuskej dynastie Čching, ktorá dominovala Číne 250 rokov, sa Čína usilovala zvládnuť novú vlnu modernizácie a narastajúceho tlaku európskych krajín. Po vojnových porážkach cudzími mocnosťami a v ovzduší narastajúcich vnútorných nepokojov posledná čínska cisárska dynastia nakoniec padla v roku 1911. Nik neprispel k jej pádu viac ako samotná cisárovná.

Mladá cisárovná vládla v Číne od roku 1862 až do smrti roku 1908. V čase narastajúcej finančnej krízy vybudovala v Číne množstvo extravagantných palácov, záhrad i svoju veľkolepú hrobku. Medzitým stihla zabrzdiť úsilie o reformu a modernizáciu krajiny. V roku 1881 zakázala študovať Číňanom v zahraničí, aby neboli vystavení možnému vplyvu liberálnych myšlienok.

V septembri 1898 zorganizovala vojenský puč, ktorým cisára, vtedajšieho vládcu Kchuang-sua zbavila moci. Cisárovná prejavila svoj postoj aj v "boxerskom povstaní" v roku 1900. Verejne podporovala boxerské hnutie, v ktorom videla ochranu tradičných čínskych hodnôt proti západným a liberálnych hodnotám. To priviedlo západné mocnosti k tomu, aby vtrhli do Pekingu a obsadili Zakázané mesto. Cisárovná musela utiecť a cisárska moc bola obnovená až po podpísaní ponižujúcej dohody cisárom.

Panovníčka čínskej dynastie zomrela v novembri 1908 a po jej smrti sa cisárom sa stal dvojročný Pchu-i. Revolúcia roku 1911 ho zvrhla z trónu, ktorý opäť obsadil na krátky čas roku 1917. Po japonskej invázii do Mandžuska a vytvoreného bábkového štátu Mandžuko, bol v rokoch 1932-1945 formálnou hlavou štátu. Pchu´-i bol zároveň posledným čínskym cisárom a Cch´-si tzv. hrobárkou čínskej ríše.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Ak je pravda, že skutočný talent sa objaví raz za storočie, tak súčasná epocha je vybavená. Vojtěch Dyk svojim vzhľadom vzrušuje dievčatá a svojim umeleckým výkonom dostáva do varu aj mužskú časť publika.
pred 7 rokmi
Vláda však kritizuje rozhodnutie PSA zatvoriť továreň Aulnay na predmestí Paríža bez toho, aby uvažovala o iných možnostiach ako napríklad o továrni v Madride.
pred 5 rokmi
Traja bratia (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) sa vydávajú do sveta na skusy, aby si našli nevesty a rodičia im mohli prenechať hospodárstvo.
pred 7 rokmi
Slávny herec oceňuje i prácu svojich mladších kolegov.
pred 6 rokmi
Prvým singlom z nahrávky je pieseň Miracle, ktorá mala premiéru 4. januára na BBC Radio 1.
pred 6 rokmi
Mladý sokol Kai sa aj napriek zákazom svojho otca vydá na dobrodružnú výpravu do bájneho vtáčieho mesta Zambezia, aby sa stal členom prestížnej letky chrániacej mesto pred útokmi nepriateľov.
pred 7 rokmi
Netradičné uvedenie do života má za sebou 2. sólový album autora a pesničkára Dana Heribana s názvom Na jeden dych.
pred 8 rokmi
Ako často sa na plátnach kín objavuje muzikál? Osobne si spomínam na rozprávkový Moulin Rouge, komiksové Chicago a schizofrenické Nine.