Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aristoteles Onassis a jeho smutný bohatý život

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 21.07.2012

Lodný magnát Aristoteles Onassis sa vedel o seba a svoju rodinu postarať a zarobené peniaze sú zrkadlom jeho šikovnosti a priebojnosti a z časti aj vypočítavosti.
Aristoteles Onassis a jeho smutný bohatý život
Zdroj obrázku: Internet
 

Aristoteles "Ari" Onassis (15.1. 1906 – 15. 3. 1975) sa zaraďuje k najbohatším ľuďom 20. storočia, dokonca podľa niektorých zdrojov - najbohatší človek sveta.
 
Narodil sa v meste Izmir (Turecko), kde v tej dobe žili Gréci. Malý Aristos chodil do najlepších škôl a ovládal mnohé jazyky. Odmalička sa líšil od svojich rovesníkov, pretože bol známy svojimi románikmi s učiteľkami už v pomerne mladom veku. Mal rád ženy a ženskú spoločnosť.

V rokoch 1919–1922 bola Smyrna pričlenená ku Grécku, ale nakoniec utrpeli Gréci od Turkov porážku a tí napadli Smyrnu, mnoho obyvateľov zmasakrovali. Pred očami mu zomreli príbuzní a blízki. Po tejto porážke sa museli Gréci presťahovať na grécke územie. Onassisovcom Turci zhabali všetok majetok.

Aristoteles sa dostal do Grécka keď mal 16 rokov a možno práve vtedajšia finančná situácia ho podnietila k jeho aktivitám. Z bohatého chlapca sa stal zrazu človek bez peňazí a žiť v skromnosti bolo náročné. Vydal sa zarábať peniaze do sveta (Istanbul, Argentína).

Nový začiatok v Argentíne

Prišiel do krajiny len s 250 dolármi. Šikovnosť a nebojácnosť boli pre neho vždy hnacím motorom a so svojimi jazykovými schopnosťami nemal problém zaradiť sa do akejkoľvek spoločnosti. Založil tu svoju tabakovú spoločnosť, ktorá mu pomohla zarobiť prvý štartovný milión dolárov. V roku 1932 si mohol dovoliť kúpiť loď – pomenoval ju po sestre (Kallirói) a to bol prvý krok prejsť od tabaku k obchodovaniu s loďami.

Vhod mu prišli aj jeho záletnícke schopnosti – jeho milenky mu finančne pomáhali. Vďaka známosti s opernou speváčkou Máriou Callasovou sa dostal medzi argentínsku smotánku a otvorili sa mu bráni do všetkých spoločenských vrstiev. Nemal ani 30 rokov a už bol milionár a následne gréckym konzulom v Argentíne. Vynášalo mu aj prenajímanie troch lodí počas druhej svetovej vojny, ktoré potrebovala americká vláda. Ropné tankery Aristo a Aristofaneus boli zlatou baňou. Aj napriek rôznym neprajníkom, obvineniam a finančným pokutám sa jeho lodiarska firma stala uznávanou na celom svete.
Aristoteles Onassis
Aristoteles Onassis v čase, keď už nemusel riešiť finančné problémy.
zdroj: Internet

V roku 1957 odkúpil grécke aerolínie a premenoval ich na Olympic Air, ktoré fungujú dodnes. Väčšina ropy transportovaná z USA sa prevážala na Onassisových lodiach. Postaviť rafinérie v Grécku sa mu nedarilo, pretože obyvateľstvo bolo proti. Onassis spolupracoval aj s gréckym diktátorom Georgiosom Papadopoulosom.

Súkromný život

Maria Callasová – Onassisova osudová láska

Ich deväť ročný vzťah sa začal v júli 1959 na palube jachty Christina. Miloval ju, ale aj napriek ich obrovskej láske im nebolo dopriate byť spolu. Callasovej manžel Neneghini nesúhlasil s rozvodom. Ich spoločné dieťa žilo len dva dni a táto tragédia mala vplyv aj na ich budúcnosť a celý život Onassisa a Callasovej. Priepasť, ktorá sa medzi nimi vytvorila po smrti dieťaťa zaplnila v roku 1969 ďalšia slávna žena v jeho živote – vdova po Americkom prezidentovi Jacqueline Bouvierová-Kennedyová. Už po niekoľkých týždňoch svoje rozhodnutie trpko oľutoval a chcel sa vrátiť k Callasovej, ale cesty späť nebolo.
Maria Callas
Maria Callasová
zdroj: Internet

Maria Callasová sa usadila v Paríži a čoraz viac sa izolovala od vonkajšieho sveta. V roku 1975 ju Onassis vyhľadal, ale bolo neskoro – krátko pred jeho smrťou. Aristoteles zomrel úplne sám, pričom v nemocnici mal len Callasovej darček – červenú kašmírovú prikrývku Hermés. Hovorí sa, že o dva roky neskôr Callasová odcestovala na súkromný ostrov Onassisovcov Scorpios a položila mu na hrob veniec z bielych ruží. O pár dní na to zomrela vo veku 53 rokov vo svojom apartmáne. Oficiálnou príčinou bolo zlyhanie srdca, ale tento smutný príbeh má asi iný koniec. Dlhé roky po odlúčení od Onassisa trpela depresiami kvôli nešťastnej láske a strate dieťaťa a je viac ako pravdepodobné, že sa svoj život rozhodla ukončiť sama – práve liekmi, ktoré jej mali pomáhať bojovať proti depresii.
Aristoteles Onassis Jacqueline Kennedy
Aristoteles Onassis a Jacqueline Kennedyová.
zdroj: Internet

Onassisov súkromný život v skratke

Jeho život bol od narodenia búrlivý, premenlivý a nevyspytateľný. V roku 1946 sa oženil s Athinou, dcérou gréckeho lodného magnáta z ostrovu Chios, Staurosa Livanosa. Manželstvo so 17 ročnou slečnou nebolo založené na láske , ale zisku. Prvý syn Alexandros sa im narodil v roku 1948 a v roku 1950 dcéra Christina. Dôvod manželstva bol jediný – spojiť svoje impérium s Livanosovým. Keď dosiahol svoje, prišiel na rad rozvod.

Potom udržiaval vzťah so spomínanou Máriou Callasovou a po nej prišla Jacqueline Kennedyová. Aristotelov život bol plný nečakaných udalostí – v roku 1973 sa mu zabil syn Alexandros (letecké nešťastie). Stiahol sa do ústrania a snažil sa kontaktovať jedinú lásku Callasovú. Nekonečný smútok ho oslabil natoľko, že silný magnát zomrel 15. marca 1975 vo veku 69 rokov. Dcéra Christina zomrela v roku 1988 a svoju trojročnú dcérku Athinu zverila do opatery jej francúzskemu otcovi Thierrymu Rousselovi a jeho švédskej manželke.

Scorpios – sídlo Onassisovcov

Aj v dnešnej dobe je stále súkromným vlastníctvom Onassisovcov. Leží 5 km od Nidri v krásnom iónskom mori. Vstup naň je zakázaný a obzrieť si ho môžete len z lode vrámci organizovaných výletov. Okúpať sa môžete na jeho dvoch plážach. V kaplnke je pochovaný Onassisov zosnulý syn Alexander, Athenina matka, Onassisova dcéra Christina a aj samotný Onassis.
Skorpios
Ostrov Scorpios je na predaj a údajne oň vzbudil záujem jeden z najbohatších ľudí na svete Bill Gates, ktorému ostrov učaroval.
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Najväčšou výhodou tohto tabletu je okrem vysokého výkonu tiež výstup HDMI pre prenos obrazu až 1080p na veľkoplošnú televíziu a mini USB.
pred 7 rokmi
Osemdesiattriročný šéf efjednotky poprel pred Najvyšším súdom v Londýne obvinenia z úplatkárstva.
pred 8 rokmi
Vo verejnej súťaži hľadajú štatistici dodávateľa dvoch serverov, diskových políc a diskov, ako aj väčšieho množstva komponentov na rozšírenie existujúcich kapacít výpočtového centra.
pred 9 rokmi
Okolo štyridsiateho roku dochádza v ľudskom tele k mnohým zmenám. S pribúdajúcimi rokmi sa mení hladina hormónov a jej následkom je klimaktérium
pred 9 rokmi
Po festivalovej sezóne a po vydaní svojho tretieho albumu Bublifuk, vyráža spevák Bystrík na turné po Slovensku.
pred 9 rokmi
V reakcii na zatknutie vedúcich predstaviteľov servera Megaupload.com pristúpilo viacero stránok k zmenám v poskytovaní služieb.
pred 8 rokmi
Jeho priaznivci si videoklip môžu pozrieť len tak, že si ho stiahnu z webstránky 3rdeyegirl.com za poplatok 1,77 amerického dolára (v prepočte zhruba 1,32 eura).
pred 16 rokmi
Lemmy Kilmister je ako rozprávková, či skôr komiksová postavička dodávajúca svojim priaznivcom potrebné ilúzie a energiu.Od sedemdesiatych rokov sa svet sa zmenil radikálne a mnohokrát.