Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Andy Warhol – kráľ pop artu pochádzajúci odnikiaľ

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 27.08.2012

Hoci matka Andyho Warhola pochádzala z východoslovenskej dedinky Miková, obaja rodičia sa hrdo hlásili k rusínskej národnosti. Andy dokonca o sebe vravel, že „pochádza odnikiaľ.“
Andy Warhol – kráľ pop artu pochádzajúci odnikiaľ
Zdroj obrázku: Internet
 

Júlia Varholová – Zavacká a Ondrej Varhol. Rodičia, ktorí chceli zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre svoje tri deti. Emigranti, ktorí odišli z rodnej zeme (dnešné územie Slovenska) do Spojených štátov Amerických, aby tam vyrástol jeden z najuznávanejších umelcov sveta.

6. august 1928 – deň, keď sa narodilo „svetlo“

Počas horúceho augustového dňa Júlia Varholová priviedla na svet svoje štvrté narodené dieťa. K jej synom Paulovi a Johnovi pribudol najmladší prírastok do rodiny. Andyho najstarší brat spomína na slová matky: "... vidím svetlo!", ktoré Júlia vyslovila pri pôrode Andyho. Práve k Andymu mala jeho matka najvrúcnejší vzťah. Možno za to mohla jeho chorľavosť v detstve, možno strach, že by Júlia mohla opäť prísť o dieťa (o Andyho staršiu sestru Jozefínu, ktorá zomrela ešte pred príchodom do USA v roku 1911). A možno bol Andy Júliiným miláčikom preto, že sa v ňom videla a vkladala doňho svoje nenaplnené umelecké ambície.
Andy Warhol
Rodinná fotografia z roku 1929, na ktorej je Warholova matka Julia s Andym a jeho bratom Johnom.

Foto: http://www.warhol.com/
zdroj: Internet

Andy Warhol o sebe: „Pochádzam odnikiaľ!“

Bol Andy Warhol Slovákom? Môžeme sa ním pýšiť? Pravdou je, že Andy Warhol sa narodil už v Spojených štátoch amerických, no jeho korene siahajú do Európy. Jeho rodičia žili na území dnešného Slovenska; v minulosti známe ako Rakúsko-Uhorsko. Hoci Andyho matka pochádzala z východoslovenskej dedinky Miková (neďaleko Medzilaboriec), obaja rodičia sa hrdo hlásili k rusínskej národnosti. Andy dokonca o sebe vravel, že „pochádza odnikiaľ.“ Práve v tomto mesiaci by slávny umelec slávil svoje narodeniny; dožil by sa úctyhodných 84. rokov.

Andy Warhol – kto to bol?

Po získaní titulu bakalár na Carnegie Institut of Technology v Pittsburghu, sa začala Andyho sľubná kariéra. A to nie hocikde! Ako reklamný grafik po dobu desiatich rokov pracoval pre najprestížnejšie moderné magazíny (napr. Vogue či Glamour) a firmy (napr. Tiffany). Výrazným prejavom jeho umeleckej duše sa stala známa maľba fliaš Coca Cola (z roku 1960) či Plechovky Campbellovej polievky (roky 1960-1962).
Marilyn Diptych
The Marilyn Diptych (1962) - originálne dielo bolo dokončené niekoľko týždňov po smrti Marylin Monroe.
zdroj: Wikipedia

Vo svete reklamy sa stal Andy Warhol uznávaným odborník, ale podmanil si aj umelecký svet. Ako? Tak, že v roku 1962 použil sieťotlač pri maľovaní obrazov priamo na plátno. Na obrazoch stvárnil také hviezdy ako napríklad Marylin Monroe či Elizabeth Taylor. A tak sa Andy Warhol stal priekopníkom umeleckého smeru – popartu. Andy mal blízko aj k móde a k filmu. Málokto vie, že vytvoril série topánok celebrít a ako filmový tvorca sa podujal na vzniku približne 60.-tich filmov.
Campbell's Soup Cans
Slávne plechovky Campellovej polievky, ktoré ilustroval Andy Warhol.
zdroj: Internet

15 minút slávy Andyho Warhola

Známa to veta: "Každý si rád užije 15 minút slávy", ktorú vyslovil Andy sa stala obľúbenou frázou už počas jeho života. Nie vždy však platí. Jeho 15 minút slávy trvajú dodnes. Ako to? Jeho tvorbu a život si pripomínajú rôzne organizácie po celom svete a Slovensko nie je výnimkou. Dôkazom toho je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaboriach alebo Rusínsky festival Andyho Warhola. Festival pravidelne organizuje obec Miková, ktorá sa dočasne stala domovom pre Andyho rodičov.
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola.

Foto: http://www.andywarhol.sk
zdroj: Internet

Použitý zdroj: www.gmb.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Slovenská hudobná skupina Smola a Hrušky zverejnila v utorok 16. augusta na YouTube nový videoklip k ich aktuálnemu singlu Fajčiť treba.
pred 8 rokmi
Žltý melón je plný vitamínov (betakarotén, vitamín C), minerálnych látok (fosfor, železo, vápnik, zinok, meď) či antioxidantov.
pred 3 rokmi
Vypočujte si chytľavý singel Nedotknuteľní
pred 6 rokmi
Štúdio L+S začalo dnes predávať lístky na septembrový úvod novej, v poradí 32. sezóny
pred 6 rokmi
Remix sa od originálnej verzie odlišuje okrem pridanej rapperovej strofy aj mierne upravenou inštrumentálnou časťou, o ktorú sa postaral producent Mike Dean.
pred 9 rokmi
Štúdia Kia Soul Hamstar, ktorú juhokórejská automobilka predviedla na tuningovej výstave SEMA 2010, ide k zákazníkom.
pred 9 rokmi
Steny galérie pokrstili herci divadla Astorka a televíznej Partičky odtlačkami dlane a prstov, ktoré si predtým spontánne namočili do čokoládovej torty.