Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alžbeta Báthory – pod maskou inteligencie ukrytá šialenosť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 10.08.2012

Alžbeta Báthoriová-Nádasdy - Čachtická pani môže byť právom hrdá na označenie najšialenejšia a najväčšia vrahyňa v dejinách celého ľudstva.
Alžbeta Báthory – pod maskou inteligencie ukrytá šialenosť
Zdroj obrázku: Internet
 

Alžbeta Bátoriová sa údajnými 650 vraždami, ktorých sa dopustila, navždy zapísala do riadkov Guinessovej knihy rekordov. Vlastnila 30 hradov a zámkov nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Maďarsku a Rumunsku. Pre rodinu Báthoryovcov boli charakteristické extrémne črty povahy, krutosť, zvrátenosť v sexuálnej oblasti, posadnutosť. Konkrétne u čachtickej pani sa naplno rozvinuli anomálie pohlavného pudu pomenované podľa mena markíza De Sada – sadizmus. Rozkoš dosahovala mučením a týraním iných.

Alžbeta Bátoriová, nazývaná aj "Čahtická pani", či "Krvavá grófka" či "Bátoryčka" sa narodila 7. 8. 1560 v Nyirbátore a zomrela v roku 1614 v Čachticiach. Narodila sa do najmocnejšej maďarskej rodiny, ktorá bola súčasťou drakulovského spoločenstva. Neustálym krížením sa vo vnútri rodiny vrámci blízkych príbuzenských vzťahov vznika degenerácia a následné fyzické a psychické ochorenia. Samotná Alžbeta trpela epilepsiou a nešpecifikovaným psychickým ochorením. Inteligentná a zároveň šialená. Plynule hovorila a písala po maďarsky, latinsky a nemecky.

Detstvo si neužila – v 11 rokoch ju zasnúbili s Ferenczom Nádasdym – tyranom dodnes známym pod menom „čierny rytier“. V 15-tich rokoch sa za neho vydala a presťahovali sa do jeho sídla, v ktorom bola neustále sama. S Františkom sa jej narodilo 5 detí – Anna, Katarína a Pavol sa dožili dospelého veku, Uršula a Andrej zomreli po narodení. Celý svoj život bola väčšinou sama, pretože manžel trávil takmer všetok čas na bojisku. Bol známy svojim krutým zaobchádzaním ku každému, ale k manželke sa správal s úctou, toleroval jej správanie.

Chvíle osamote si spestrovala rôznymi šialenými spôsobmi. Za pomoci sluhov Jána Ujváryho alias Ficka, Heleny Jó, Dory Szentesovej a Kataríny Beneckej, mučila a vraždila nevinné dievčatá a ženy. Páchala na nich ohavnosti rôznymi krutými spôsobmi – pálila na intímnych miestach horúcim železom, liala horúcu vodu, mučila na mraze, pálila sviečkami. Svoje cesty po panstvách využívala na zahrabanie mŕtvol. Počet obetí je určite vyšší, do Guinessovej knihy sa zapísal len dokázateľný počet. Svoje sexuálne chúťky si znásobila po manželovej smrti roku 1604.

Krvavá grófka odmietala zostarnúť a bola posadnutá túžbou po fyzickej kráse.

Večnú mladosť a krásu si chcela zabezpečiť kúpaním sa v krvi mladých nevinných dievčat. Práve o túto tematiku sa opreli mnohé filmové a knižné spracovania. Alžbeta Báthoriová je vďačnou témou a fascinuje takmer každého človeka aj v súčasnej dobe. Bez pochýb v celej histórii nemáme osobu, ktorá by sa jej podobala. Svojou morbídnosťou, tajomnosťou, démonickosťou a abnormálnosťou. Svedkovia vypovedali, že našli zoznam 610 dievčat, ktorý spísala Čachtická pani.

Tresty za mučenie a zabíjanie nevinných dievčat

Alžbeta bola zvláštne stvorenie. Vyžívala sa v sadistických praktikách a sexuálnych zverstvách na dievčatách, ale v mladosti vyhľadávala mužov a čisto „chlapské“ aktivity – lov a štvanie zvery, obliekala sa do mužského oblečenia. Nikdy sa nestarala o svoje deti, boli zverené do opatery macoche.

Kúpanie sa v krvi dievčat

Verila, že krv má blahodarný vplyv na pokožku a organizmus. Vyhľadávala mladé panny, ktoré na svoje panstvo lákala rôznymi spôsobmi. S dievčatami sa najskôr „pohrala“ vrámci svojich sadistických chúťok, v úlohe dominy sa dostala do hysterickej extázy a následne sa okúpala v krvi, ktorá vytiekla z dievčat počas jej hier. Niekedy krv aj vypila. Telá zbavené krvi vynášala v koči počas svojich potuliek po panstvách, zahrabala do pola, alebo len tak nechala pohodené v domnení, že ich zožerú divé zvieratá. Vždy jej pomáhali jej verný sluhovia.

Sklony o kanibalizme preukazuje svedectvo: „Raz grófku zachvátili bolesti, pre ktoré nemohla vstať z postele. Priniesli jej mladú pannu a ako zviera zatínala do nej zuby a trhala kusy mäsa“.

Podľa legendy sa všetko začalo chybou kaderníčky. Pri česaní ju potiahla za vlasy a Alžbeta ju udrela takou silou, že kaderníčka začala krvácať. Krv kvapla rovno na jej ruku a následne grófke spevnela pokožka. Toto bol prvý impulz a kontakt s krvou.

Týranie dievčat len znásobovalo strach a nenávisť voči Alžbete vo všetkých jej tridsiatich sídlach. Dospelo to do štádia, kedy von mohla chodiť len za sprievodu ochrancov. Po mnohých sťažnostiach sa voči grófke začalo vyšetrovanie, ale keďže vyšetrovateľ Juraj Thurzo bol rodinným priateľom, mal povinnosť po smrti Františka dávať pozor na grófku a celú rodinu. Služobníctvo, ktoré jej pomáhalo odsúdili a ju uväznili na Čachtickom hrade bez možnosti opustiť jeho priestory.

Ilona Jó a Dorota Szentés boli potrestané dvojnásobne. Najskôr im kliešťami odstrihli prsty na rukách a následne v bolestiach upálili. Pomocník Ficko, ktorý bol aj jej milencom si vyslúžil smrť sťatím. Hovorí sa, že počas jej krvilačných drastických zabíjačiek jej pomáhalo približne 300 pomocníkov.

Palatinove slová vyrieknuté na súde

„Už nikdy nezačuje tvoj hlas, čachtická pani, nikto nikdy neuvidí tvoju postavu a ty už nikdy neublížiš ľudskej bytosti.“ Po krátkom tichu palatin pokračoval: „Vedz, že na tvári Zeme, ktorej vzduch nie si hodná dýchať, prežívaš svoje posledné chvíle, tu posledný raz svieti na teba Božie svetlo, tu posledný raz si medzi ľuďmi, do zväzku ktorých patriť si nezasluhuješ. Zmizneš z toho sveta a už sa doň nikdy nevrátiš. Nech ťa obostrie večná tma, aby si v nej vo večnom tichu a samote jasne videla svoj doterajší zvrhlý život, naučila sa chápať hĺbku svojej podlosti. A pros Boha, aby ti odpustil tvoje do neba volajúce zločiny a prijal ťa na milosť.“ A nakoniec vzniesol palatin rozsudok: „Čachtická pani, odsudzujem ťa na doživotný žalár na vlastnom hrade.“

Smrť a miesto „odpočinku“

Všetci pomocníci našli svoju smrť pomerne rýchlo a samotná šialená vrahyňa bola odsúdená na zamurovanie vo svojej spálni. Dostávala vodu, jedlo a vzduch cez malý otvor v stene. Zomrela 21.8. 1614. S pomocou mníchov spísala závet, v ktorom svoj majetok zanecháva trom žijúcim deťom. Či v ten deň zomrela naozaj, alebo bola jej smrť len vykonštruovaná sa už asi nikdy nedozvieme.

Existujú viaceré hypotézy o mieste jej pochovania. Čachtický kostol sa spomína v maďarskom historickom spise (1899). Podľa neho by mala byť pochovaná pod hlavným oltárom na strane evanjelia. Nie je tam náhrobný kameň, ale pod údermi dreva tam strašidelne duní. Je to však len domnienka, doteraz sa tam nekopalo. Možné je aj pochovanie pod kostol a následné odstránenie tela, prípadne presunutie na iné miesto. Ľud nebol spokojný s pochovaním hriešnej osoby na posvätné miesto kostola. Do úvahy pripadá aj hrobka Nádašdyovcov v Šárvári, hrobka Bátoriovcov v Nyirbátore, hrad Fűzer, či dokonca krypta kostola v blízkej obci Vaďovce. Následné preverovanie a archeologické výskumy však na žiadnom z týchto miest jej telo nenašlo. Pozornosť sa preto sústreďuje naspäť do Čachtíc, kde krvavá grófka prežila väčšinu svojho života a aj zomrela.

Počas života sa ňou zaoberal každý, ale akonáhle zomrela, jej sláva zostala nepovšimnutá. Na druhý svet odišla bez priateľov, bez slávy a v úplnej tichosti. Nikto za ňou neplakal – všetci sa tešili. Svet prišiel o šialeného netvora. Je viac teórií o živote a smrti tejto ženy a každý z nás má právo urobiť si vlastný názor. Je však jasné, že žila a zapísala sa do histórie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
Sviňa jedna skurvena maďarska

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Bola zlá ale dimava. ost zauj
Fotografia
Mina
pred 3 rokmi
Elizabet Bathory a jej drastické mučenie
Fotografia
Malinič Peter
pred 6 rokmi
Alžbeta Báthoriová-Nádasdy - Čachtická pani môže byť právom hrdá na označenie najšialenejšia a najväčšia vrahyňa v dejinách celého ľudstva. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/profily/alzbeta-bathory-pod-maskou-inteligencie-ukryta-sia/

aspon podla toho co dnes o Alzbete Bathoryovej vieme,tak tento clanok obsahuje cca 70perc.blbosti.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Ewa Farna vydala svoj štvrtý album nazvaný Leporelo. V podstate ide o českú verziu albumu vydaného ešte v roku 2013 v susednom Poľsku.
pred 8 rokmi
Tínedžer, ktorý skončil na štvrtom mieste v druhom ročníku šou Česko Slovenská SuperStar, bude pod nahrávkou podpísaný ako autor textov i hudby.
pred 5 rokmi
Glendu Lopez si prišiel do Bratislavy pozrieť producent kapely Coldplay!
pred 9 rokmi
Peugeot 508, 508 SWVčera, 13. septembra, sa verejnosti ukázal po prvýkrát naživo, i keď len staticky, nový Peugeot 508 nielen ako sedan, ...
pred 4 rokmi
Začiatkom týždňa sa v kníhkupectve v centre Bratislavy konal krst knižnej novinky. Miro Hrubjak tu uviedol do života svoj debut Chobotnička.
pred 8 rokmi
35 rokov od vzniku prvého Golfu GTI je pre wolfsburgskú automobilku Volkswagen príležitosť, aby uviedla na trh jubilejný model - Volkswagen Golf GTI Edition 35.
pred 6 rokmi
Kapustnica je veľmi obľúbeným a zároveň praktickým jedlom, pretože podľa tamojších zvykov "dozrieva" a najlepšie je ju konzumovať na druhý alebo tretí deň po uvarení.
pred 4 rokmi
Film, ktorý ešte pred uvedením láme rekordy.