Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žraloky, raje, nosorožce a slony sa budú prísnejšie chrániť

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 25.03.2013

Účastníci Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín - CITES prijali opatrenia proti pytliactvu a nelegálnemu obchodu
Žraloky, raje, nosorožce a slony sa budú prísnejšie chrániť
Zdroj obrázku: Internet
 

Ochrana žralokov a rají bude prísnejšia, obchod so slonovinou a rohmi nosorožcov budú pod väčšou kontrolou. Zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie dohovoru CITES, ktorá sa skončila v Bangkoku. Slovenskú republiku na konferencii zastupovali dvaja členova z rezortu životného prostredia. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, "napriek tomu, že tieto exotické druhy na Slovensku prirodzene nežijú, mnohé z nich sú predmetom obchodu, ktorý cez Slovensko prechádza. Ministerstvo reguluje obchod prostredníctvom vydávania povolení".

Výsledkom rokovaní je zaradenie piatich druhov žralokov (žraloka dlhoplutvého, lamny sleďovej a troch druhov kladivohlavých žralokov) a všetkých druhov rají rodu Manta do prílohy II. Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, tzv. CITES. Zvýši to kontrolu medzinárodného obchodu s týmito druhmi, čo by malo prispieť k zlepšeniu ich ochrany. Napríklad plutvy, iba pre ktoré sa zabíjajú tisícky žralokov, sú v niektorých krajinách žiadaným artiklom.

Účastníci konferencie prijali opatrenia aj na zastavenie poklesu nosorožcov ohrozených pytliakmi a nelegálnym obchodom. Pomôcť zlepšiť medzinárodnú spoluprácu v boji s nelegálnym obchodom má nová špeciálna pracovná skupina CITES - Rhinoceros Enforcement Task Force. Podľa prijatého rozhodnutia musia krajiny o všetkých zhabaných nelegálnych exemplároch nosorožca informovať sekretariát dohovoru.

Výrazný nárast nelegálneho obchodu so slonovinou potvrdila Organizácia pre analýzu záznamov o obchodovaní s faunou a flórou. Za obdobie rokov 2002 až 2012 zabili pytliaci v Afrike podľa odhadov až 9 294 slonov. Najviac slonoviny pochádza z Kene, Tanzánie a Juhoafrickej republiky. Cieľovou krajinou je predovšetkým Čína a Thajsko, ako najväčší spotrebitelia slonoviny. Podľa rozhodnutia prijatého na zasadnutí by v prípade zhabania 500 kilogramov a viac slonoviny mali krajiny poskytnúť vzorky na určenie jej pôvodu. DNA analýza je čoraz viac používanou metódou pri vyšetrovaní nelegálneho obchodu nielen so slonovinou, ale aj s rohmi nosorožcov.

Slovenská republika je zmluvnou stranou dohovoru CITES od roku 1992 ako súčasť ČSFR, od 1. januára 1993 ako samostatný štát, dodal hovorca ministerstva životného prostredia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
No Doubt pracujú na šiestom štúdiovom albume aj so známym tímom Major Lazer, ktorý tvoria producenti Diplo a Switch.
pred 5 rokmi
Nový 4G LTE smartfón Huawei Arsenal sa vyznačuje pozoruhodným dizajnom, bezkonkurečným fotoaparátom a exkluzívnymi klubovými prvkami Arsenalu.
pred 7 rokmi
Nie je kúpeľ ako kúpeľ a aj dlhý pobyt v horúcej vode môže vaše telo obrať o veľké množstvo energie.
pred 7 rokmi
Galavečer, ktorý bude moderovať herec, režisér, scenárista a producent Seth MacFarlane, by mal byť oslavou vynikajúcej práce nominovaných i návratom k pôvodu Oscarov.
pred 5 rokmi
Tri roky potom, čo Mike na vrchole svojej kariéry ukončil dráhu striptéra, sú aj ďalší Králi Tampy pripravení zavesiť toto povolanie na klinec.
pred 5 rokmi
Ewa Farna sa krátko po vydaní českej verzie svojho ostatného albumu (Leporelo) predstavila aj v doteraz najintímnejšej hudobnej polohe.
pred 8 rokmi
Hoci bol film Crash v čase svojho vzniku, to značí v roku 1996 považovaný za neodpustiteľne provokatívnu snímku, časom sa stal natoľko obľúbený, až sa mu začalo hovoriť kultový.
pred 6 rokmi
Štyri týždne pred veľkým finále v Oscherslebene navštívil riaditeľ pretekov DTM Sven Stoppe ročník 2013 seriálu Formula BMW Talent Cup na Slovakiaringu.