Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

ZOO - pre ohrozené zvieratá jediná možnosť existencie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 16.11.2012

Zoologická záhrada je miesto, kde žijú divoké zvieratá v umelo vytvorených podmienkach. Návštevníci môžu obdivovať mnohé exotické a ohrozené druhy, ale aj zvieracích obyvateľov slovenských lesov.
ZOO - pre ohrozené zvieratá jediná možnosť existencie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Prvé zoologické záhrady boli skôr súkromnými zverincami a patrili kráľom. Karol I. vlastnil obrovského pytóna, z ktorého sa stala hlavná atrakcia. V tej dobe bolo takéto zviera raritou, pretože možnosti cestovania boli značne obmedzené.

V roku 1752 vznikla vo Viedni prvá verejná zoo. Habsburgovci sa rozhodli sprístupniť širokej verejnosti svoj súkromný zverinec patriaci k zámku Schönbrunn. Táto zoologická záhrada funguje aj v dnešnej dobe a je najstaršou zoo na svete. Tiergarten Schönbrunn sa od roku 1752 stala domovom mnohých druhov zvierat, ktoré dnes žijú v krásnom prostredí a moderných pavilónoch.

Úloha a poslanie zoologických záhrad

Mnohí zatracujeme zoologické záhrady a považujeme ich za formu týrania zvierat, ale treba brať do úvahy podmienky každej zoo. Mnohé zvieratá by nemali šancu na prežitie a ich chov v umelo vytvorenom prostredí je jediná možnosť ich záchrany. Poslanie zoo sa menilo s dobou. Najskôr slúžili len pre výstavné účely a možnosť vidieť divožijúce zvieratá bez nutnosti cestovania.

Pre mnohé ohrozené druhy sú zoologické záhrady jedinou nádejou na prežitie. Existuje veľa konkrétnych príkladov, kedy vďaka zoologickej záhrade bol nejaký živočíšny druh zachránený pred vyhynutím. Zoologické záhrady slúžia aj vedeckým účelom. Prvú vedeckú zoo založili v roku 1828 v Londýne, kde pozorovali zvieratá - ich prejavy a správanie. Zoologické záhrady plnia nenahraditeľnú funkciu zachovania genetického bohatstva živého sveta našej planéty. Dnešné zoologické záhrady sa snažia o kopírovanie prirodzeného prostredia daného druhu. Existujú mnohé druhy zoologických záhrad – safari parky, zverince. Pravidelný prísun potravy eliminuje agresivitu zvierat.

Biblická „Noemova archa“

Práve Zoo Bojnice si vybrala obraz „Noemovej archy“, pretože aj ona má poslanie brať na svoju palubu zvieratá, ktoré sa dostali na okraj existencie. Morálnou povinnosťou každej zoo je pomáhať zachovať zvieratá, pretože človek nemá právo na ich likvidáciu. Mnohé druhy vyhynuli a nám zostali len spomienky – dront maurícijský, zebra kvaga, vakovlk, lev kapský a mnohé ďalšie. Každú hodinu vyhynie jeden živočíšny druh. Niektoré druhy sa darí vracať naspäť do prírody, ale pri mnohých je návrat nemožný.
Lev kapský
Lev kapský (Panthera leo melanochaitus) - vyhynutý druh.
zdroj: Wikipedia

Do zoologických záhrad sa dostávajú zvieratá aj z prírody. Väčšinou ide o poranené, slabé jedince, ktoré by vo voľnej prírode neprežili. Mnohé zoologické záhrady disponujú chovnými a rehabilitačnými stanicami. Naše zoologické záhrady pracujú pod patronátom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Snažia sa vytvárať prirodzené prostredie pre zvieratá. Na Slovensku máme niekoľko zoologických záhrad a asi najznámejšia je Zoo v Bojniciach, Bratislave, Spišskej Novej Vsi, Košiciach, Stropkove.

ZOO Bojnice

ZOO Bojnice bola založená v roku 1955 a nachádza sa v nej 355 druhov zvierat. Nájdete ju veľmi jednoducho podľa Bojnického zámku, ktorý je viditeľný z pomerne veľkej vzdialenosti. Krásne prostredie poskytuje domov pestrej palete zvierat z rôznych kontinentov. Detská zoo ponúka možnosť vstupu medzi somáriky, poníky, kozy a ovce. V areáli sa nachádzajú bufety a obchodíky so suvenírmi. Výlet do zoo si môžete obohatiť o prehliadku zámku a v letných mesiacoch láka aj kúpalisko. Bojnická zoo sa snaží chovať a rozmnožovať ohrozené druhy zvierat, ktoré sú zaradené do záchranných programov. Naše druhy sa vypúšťajú do prírody na Slovensku.

ZOO Bratislava

Nachádza sa v Mlynskej doline a slávnostné otvorenie sa konalo 9. mája 1960. V rokoch 1981 až 1985 kvôli výstavbe kanalizácie zničili dve tretiny areálu a v roku 2003 zoo utrpela škody kvôli výstavbe diaľničného úseku D2. Aj napriek týmto nepríjemnostiam zoologická záhrada funguje a ponúka domov mnohým druhom zvierat. Hlavnou atrakciou ZOO Bratislava je Dinopark s mohutnými modelmi dinosaurov. Každý dinosaurus má svoj popis a základné údaje. Medzi vzácne zvieratá bratislavskej ZOO patrí medveď hnedý, pavián pláštikový, rys ostrovid, pštros, emu a papagáje.

ZOO Košice

ZOO Košice sa nachádza v prírodnom prostredí mestskej časti Košice – Kavečany na rozlohe 288 hektárov. Je zameraná prevažne na euroázijskú faunu a prvá časť bola sprístupnená v roku 1985. Momentálne v nej žije 194 druhov zvierat z 5 kontinentov v celkovom počte takmer 1000 jedincov. Nachádza sa tu najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe. Medvedie pätorčatá narodené v roku 2002 boli zapísané do Guinnessovej knihy rekordov. Huculské kone práve z tejto zoo boli zapísané v roku 1996 do genofondu Slovenska. V Zoo sa nachádza aj botanický náučný chodník.

ZOO Stropkov

Areál ZOO parku v Stropkove vznikol v roku 1984. Malá zoo ponúka množstvo zvierat v 40 voliérach a plní aj ochranu genofondu našej planéty. Návštevníci sa môžu potešiť aj krásou vzácnych rastlín, kríkov a stromov. Je vytvorená hlavne pre potešenie detí a nachádza sa tu množstvo hojdačiek, rozprávkový bufet Červená čiapočka. Súčasťou je aj kontaktná zoo s možnosťou kŕmenia zvierat a samozrejmosťou je bezbariérovosť prostredia.

ZOO Spišská Nová Ves

Najmenšia a súčasne najmladšia zoologická záhrada na Slovensku ZOO Spišská Nová Ves sa rozprestiera na rozlohe 8,5 hektára a žije v nej približne 70 živočíšnych druhov s celkovým počtom jedincov 250. Zoo založili v roku 1989 v zrekonštruovanom mestskom parku, do ktorého postupne pribúdali zvieratá. Nachádza sa v najkrajšej časti Slovenska, na strednom Spiši, ktorý je vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj. Areálom preteká potôčik a množstvo drevín poskytuje príjemný chládok hlavne v letných mesiacoch. Krásne jazero vytvára prirodzené podmienky pre kačice a ostatné voľne žijúce zvieratá. Medzi najatraktívnejšie zvieratá patria zvieratá zapísané v tzv. Červenej knihe ohrozených zvierat - leopard perzský a tiger ussurijský. V areáli sa nachádzajú dve detské ihriská, nafukovacia žirafa a iné atrakcie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
je to velmy pekne

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Zoologická záhrada je miesto, kde žijú divoké zvieratá v umelo vytvorených podmienkach. Návštevníci môžu obdivovať mnohé exotické a ohrozené druhy, ale aj zvieracích obyvateľov slovenských lesov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/zoo-pre-ohrozene-zvierata-jedina-moznost-existenci/

môžete tu dať prosím niečo o ohrozených zvieratách ako napríklad: kde žijú,čo spôsobilo že patria k ohrozeným druhom a čo robia ľudia aby ich zachránili...! Ďakujem :)
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Tento týždeň si vám dovolím predstaviť ďalší unikát prichádzajúci z Talianska.
pred 6 rokmi
Najviac sa predražujú vládne projekty na miestnej, ale aj nadnárodnej úrovni a to priemerne až o 23 %.
pred 6 rokmi
Špecialisti PosAm sa veľkou mierou podieľali na návrhu a implementácii potrebnej IT infraštruktúry a starajú sa aj o jej bezproblémovú dennú prevádzku.
pred 7 rokmi
Abarth 695 Competizione je limitovaný model inšpirovaný pretekárskym typom pre značkový pohár Abarth, Abarth 500 Assetto Corse.
pred 7 rokmi
Skupina No Name prichádza s novým singlom.
pred 9 rokmi
Fajčenie a obezita – áno, tieto dve veci sú často prepojené.
pred 7 rokmi
Maternica je počas tehotenstva pomerne priepustná a potraviny, ktoré vtedy matky prijímajú, môžu deti po narodení obľubovať.
pred 8 rokmi
Globálne hodnotenie? Kvalitní herci, s nekvalitnými výkonmi