Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zimný spánok medvedice

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 26.02.2012

V zimných mesiacoch sa medveď ukladá na zimný spánok, ktorý sa nazýva hibernácia. Počas zimného spánku sa medvedica prebudí, aby vrhla mláďatá.
Zimný spánok medvedice
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V zimných mesiacoch sa medveď ukladá na „zimný spánok“, ktorý sa nazýva hibernácia. Jeho telesná teplota sa zníži, spomalí sa tep a životné funkcie. Neprijíma žiadnu potravu. Tento „odpočinok“ je pre medvede nevyhnutný v období nedostatku potravy. Taktiež je to vhodné obdobie, kedy prídu na svet mláďatá. Medvede si vyhrabávajú brlohy, pričom vyhľadávajú pukliny v skalách, vývraty, koreňové dutiny stromov alebo využívajú ťažko dostupné skalné jaskyne. Niekedy zaľahnú aj do kosodreviny či hustej mladiny ihličnanov. V brlohu ostávajú priemerne od novembra do marca - závisí to od dostupnej potravy, teploty počasia aj jedinca. Samica s mláďatami vychádza z brloha najneskôr.

Hlavným účelom hibernácie je pravdepodobne redukovať množstvo energie, ktorú živočíchy používajú v obdobiach, keď je málo dostupnej potravy.

Medvede sú vynikajúco prispôsobené, aby prežili zimný nedostatok energie. Úmrtnosť medveďov počas zimy je oveľa nižšia ako u iných zvierat. Medvede neredukujú teplotu tela až tak ako napríklad hlodavce, ale dýchanie a tep sa výrazne spomalia. To, že ich telesná teplota zostane pomerne vysoká, môže byť výhodou v prípade ohrozenia, keď sa môžu rýchlo zobudiť a majú šancu uniknúť či brániť sa. Na rozdiel od hlbokých „spáčov“, ktorí však musia byť aktívni vždy po niekoľkých dňoch, medvede sú jediné cicavce, ktoré môžu spať týždne alebo aj mesiace bez jedenia, pitia či vylučovania.
hibernácia medveďov
Mláďatá medvedice hnedej.

Paul Cyr © NorthernMainePhotos
zdroj: Internet
 
Počas zimného spánku sa medvedica (hnedá) prebudí, aby vrhla mláďatá. Tie sa rodia v januári až februári. Najčastejšie sa rodia dve, hoci boli zaznamenané aj prípady, keď mala samica v jednom vrhu až päť mláďat. Veľkosť mláďat závisí na veku matky, lokalite a množstve dostupnej potravy. Tiež platí, že staršie samice rodia väčšie mláďatá než samice mladé. Pri narodení vážia len okolo 400g, sú veľké asi ako morské prasiatka. Rodia sa málo vyvinuté. Približne po troch týždňoch sa im otvoria oči, ktorými sa začínajú orientovať v siedmom týždni. Čuch - najlepší zmysel u medveďa, ako aj sluch im začínajú úplne fungovať koncom druhého mesiaca. Mláďatá sú odkázané len na matkine mlieko, ktoré je veľmi výživné - má až 20% tuku (ľudské mlieko má len okolo 4%). Počas kŕmenia mláďat v brlohu medvedica môže stratiť až 40% svojej váhy.

Zdroj galérie: Paul Cyr © NorthernMainePhotos
(Galéria obsahuje foto-dokumentáciu kontroly spiacej medvedice a jej mláďat.)


 

24 obrázkov / Kontrola medvedice a jej mláďat počas zimného spánku - hibernácie v Škandinávii.
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Zimný spánok medvedice Paul Cyr © NorthernMainePhotos
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
xenia
pred rokom
V zimných mesiacoch sa medveď ukladá na zimný spánok, ktorý sa nazýva hibernácia. Počas zimného spánku sa medvedica prebudí, aby vrhla mláďatá. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/zimny-spanok-medvedice/

ako dlho trvá zimní spánok medveda

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 15 rokmi
Stevie Ray Vaughan patril a bude patriť k najväčším zjaveniam medzi bluesrockvými gitaristami, i keď sa jeho život skončil predčasne, vo veku púhych 35 rokov.
pred 7 rokmi
Paramount Pictures už v pondelok oznámila, že pripravuje ďalšie pokračovanie úspešnej série s názvom Paranormal Activity 4.
pred 6 rokmi
Oui, šéfe je veľmi ľahko stráviteľná komédia, ktorá je naďaleko vzdialená všetkým, nechutným, druhotriednym, prdiacim americkým „komédiám“.
pred 16 rokmi
Z dôvodu osláv 10. výročia pôsobenia značky Mitsubishi na Slovensku pripravil importér pre zákazníkov tri špeciálne vybavené modely ...
pred 7 rokmi
Počas obchodného jednania by si väčšina z nás nevyložila nohy na kolegu. Ale čo ak by náš spolupracovník bol robot ovládaný kolegom vzdialeným tisícky kilometrov?
pred 5 rokmi
Slovenky by podľa prieskumu za svoj vysnívaný laptop zaplatili 510 eur a muži 595 eur.
pred 7 rokmi
Dvojičky prišli na svet v losangeleskej nemocnici v deň tretieho výročia sobáša 42-ročnej Carey a jej 30-ročného manžela Nicka Cannona.
pred 5 rokmi
"Život sa mi zmenil zo dňa na deň. Myslím, že odteraz sa bude diať množstvo nových vecí. Teším sa nielen za seba, ale za celý náš tím. Je to dôkaz toho, že keď človek tvrdo pracuje, dokáže naozaj veľa".