Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Waitomo - jaskyne plné svetlušiek

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 30.10.2013

Jedinečný prírodný úkaz - svetielkujúca jaskyňa na Novom Zélande.
Waitomo - jaskyne plné svetlušiek
Zdroj obrázku: Internet
 

Jaskyne na Novom Zélande sú veľkým lákadlom pre turistov. Svetlušky (arachnocampe luminosa) majú veľkosť komára. Do jaskýň Wiatomo sa organizuj výlety, ktoré zahŕňajú jazdu loďou po tme v jaskyniach plných svetlušiek. Ojedinelý druh svetlušky sa vyskytuje len v oblasti Nového Zélandu. Jaskyňa Glow Worm je súčasťou jaskynného systému Waitomo, ktorého súčasťou sú jaskyne Ruakuri a Aranui.

Názov Wiatomo pochádza z maorského slova wai - čo znamená voda, a tomo - čo znamená diera.

Za 30 miliónov rokov vzniklo sopečnou činnosťou v regióne Waitomo až 300 vápencových jaskýň. Vápenocvé útvary vo Waitomo Glow Worm jasyňi boli vytvorené počas obdobia, kedy bola pevnina pod hladinou oceánu. Vápenec sa skladá zo skamenelých koralov, mušlí, rybých kostí a ďalších menších morských organizmov. V priebehu miliónu rokov boli skameneliny vsrtvené na seba. Vápenocvé podložie v oblasti Waitomo môže mať priemer až 200 metrov.
Waitomo
Prehliadka jaskyňou Glow Worm.
zdroj: Internet

Jaskyne za začali tvoriť pri pohybe zemského povrchu, kedy sa začali vápence ohýbať, až sa dostali nad hladinu oceánu. Počas pôsobenia vzduchu sa vo vápencovom podloží vytvorili trhliny, cez ktoré sa dostávala voda, ktorá vápenec počas miliónov rokov rozpúšťala, čím vznikli vápencové jaskyne.

Z kvapkajúcej vody vznikali v jaskyniach stalaktity, stalagmity a stalaktáty. Stalagmity sú útvary vytvorené z kvapkajúce vody na dno, stalaktity visia zo stropu. Spojením týchto dvoch útvarov vznikajú stalagnáty. Priemerný kvapeľ narastie za 100 rokov o 1 kubický centimeter.
Waitomo
Waitomo

Viac info: www.waitomo.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Jedinečný prírodný úkaz - svetielkujúca jaskyňa na Novom Zélande. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/waitomo-jaskyne-plne-svetlusiek/

Nemáte pravdu že ta jaskyňa je len jedna na svete v ktorej žijú svetlušky! Podobná jaskyňa je aj na Tasmanií a nazýva sa Marakoopa Caves!!!

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Nie je tu napísaná rozloha,hĺbka ani šírka!!!!!! : (
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Jeden z najvýraznejších európskych filmárov a skvelý hudobník Emir Kusturica už o dva týždne vystúpi na Slovensku a veľmi sa na to teší.
pred 7 rokmi
Cieľom akcie je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, diskutovať o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich liečby a prevencie.
pred 7 rokmi
Niektoré vody sú bezvýznamné, niektoré liečivé a niektoré dokonca škodlivé.
pred 5 rokmi
Členovia a členky správnej rady americkej Akadémie filmových umení a vied volili nové vedenie.
pred 6 rokmi
Kia Soul EV je prvým automobilom značky s nulovými emisiami, ktorý sa bude predávať mimo územia Kórey.
pred 8 rokmi
Osobný asistent amerického ambasádora v Paríži James Reece (Jonathan Rhys Meyers) má všetko, ...
pred 5 rokmi
Ako je možné, že niekedy máme „chuť na niečo“, a pritom nie je možné, aby sme už boli hladní ? To je tzv. psychogénne jedenie. A práve toto jedenie má za následok našu obezitu.
pred 8 rokmi
Model určený len pre Nemcov!