Nemeckí a rakúski vedci zistili, že druh
Pelusios seychellensis je v skutočnosti bežný druh
P. castaneus, ktorý sa vyskytuje na západnom pobreží Afriky.
Zdroj obrázku: SXC/free
Sladkovodná seychelská korytnačka druhu Pelusios seychellensis, ktorú v roku 2003 vyhlásili za vyhynutú, v skutočnosti nikdy neexistovala. Zistil to tím nemeckých a rakúskych vedcov na základe analýzy DNA, ktorá potvrdila, že v skutočnosti ide o bežný druh Pelusios castaneus. Ten žije na západnom pobreží Afriky od Senegalu až po Angolu.
Korytnačku
Pelusios seychellensis popísali v roku 1906, pričom malo ísť o endemický druh zo seychelského ostrova Mahé. V súčasnosti existujú už iba tri známe muzeálne exponáty tejto korytnačky, pričom živé jedince sa na spomínanom ostrove nikdy nepodarilo nájsť. Na základe toho v roku 2003 predstavitelia Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) tento druh vyhlásili za vyhynutý. Vedci si už skôr všimli podobnosť medzi týmto dvoma korytnačkami, no na základe veľkej vzdialenosti medzi areálmi ich výskytu sa domnievali, že musí ísť o dva samostatné druhy.
Najnovší výskum však preukázal, že exempláre popísané ako
P. seychellensis v skutočnosti patria naozaj k druhu
P. castaneus. Podľa odborníkov k tejto zámene mohlo dôjsť dvoma spôsobmi. Buď námorníci začiatkom 19. storočia priviezli niekoľko jedincov týchto korytnačiek zo západnej Afriky na Seychely, kde ich neskôr ľudia začali považovať za samostatný, endemický druh, alebo iba došlo k chybe pri označovaní pôvodu muzeálnych exponátov. Druhá možnosť je podľa názoru vedcov pravdepodobnejšia.