Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Veľryby – svojou inteligenciou konkurujú človeku

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 17.07.2013

Najinteligentnejšie a najväčšie živočíchy, väčšina z nich je priateľská k človeku. Na rozdiel od rýb sú veľryby teplokrvné, dýchajú vzduch a rodia živé mláďatá.
Veľryby – svojou inteligenciou konkurujú človeku
Zdroj obrázku: Internet
 

Najinteligentnejšie a najväčšie živočíchy, väčšina z nich je priateľská k človeku. Sú spomedzi cicavcov najlepšie prispôsobené životu vo vode. Teplotu im pomáha udržiavať hrubá vrstva podkožného tuku. Na rozdiel od rýb sú veľryby teplokrvné, dýchajú vzduch a rodia živé mláďatá. Majú vynikajúci sluch a zvláštnu schopnosť, ktorá im umožňuje využiť kyslík z nadýchnutého vzduchu dva až trikrát účinnejšie ako suchozemským cicavcom. Veľryby majú stlačiteľný hrudník, ktorý im pomáha pri ponoroch do veľkých hĺbok. Pod vodou sú schopné vydržať aj hodinu.

Kvôli ilegálnemu lovu je väčšina druhov veľrýb ohrozená. 21 druhov veľrýb je v červenej knihe ohrozených živočíchov a stále pribúdajú nové.

Existujú dve základné skupiny veľrýb

Bezzubé veľryby, ktoré majú kostice – kosticovce (Vráskavec dlhoplutvý a Vráskavec ozrutný). Bezzubé veľryby majú na temene hlavy dva dýchacie otvory a miesto zubov im vyčnievajú z podnebia do radov usporiadané, pružné, na konci rozstrapkané rohovinové dosky, ktoré plnia úlohu cediaceho aparátu.

Zubaté veľryby – bezkosticovce – (delfíny, vorvane, sviňuchy, kosatky). Zubaté veľryby majú na temene hlavy len jeden dýchací otvor a v čeľustiach veľký počet zubov.

Komunikácia veľrýb je stále v štádiách skúmania a vedci sa snažia pochopiť spôsob ich dorozumievania. V hĺbke pod hladinou sa dorozumievajú pomocou tónov a zvukov. Niektoré druhy používajú zvukové signály aj k vlastnej orientácií v podmorskom priestore. Tejto schopnosti sa hovorí echolokácia. Podobne ako netopiere “vidia” v tme. Veľryby sa veľmi rady hrajú, hraním strávia trikrát viac času, ako potrebujú na vyhľadanie potravy.

Vráskavec dlhoplutvý

vráskavec dlhoplutvý
Vráskavec dlhoplutvý (Megaptera novaeangliae)
zdroj: Internet

Vyludzuje svoje spevy hlavne počas rozmnožovania. Tieto hlboké, tajuplné melódie putujú tisícky kilometrov z antarktických oblastí do tropických, kde počas niekoľkých týždňov prebiehajú ich „koncerty“. Súbor zvukov má svoju pevnú štruktúru viet a melódií. Kuriozitou je, že majú aj svoje obľúbené hity danej sezóny, ktoré spievajú opakovane. Takéto sólo koncerty trvajú niekoľko dní. Piesne si odovzdávajú z generácie na generáciu. Sú to hudobní skladatelia bez pera, majú dokonalú pamäť na svoje árie.

Vráskavec ozrutný

vráskavec ozrutný
Vráskavec ozrutný (Balaenoptera musculus)
zdroj: Internet

Najväčší žijúci cicavec obvykle až 30 m dlhý a váži aj 115 ton. Patrí k bezzubým veľrybám. Mláďa tohoto cicavca sa narodí až 7 m dlhé. Často sa nedožijú dospelého veku a skončia v sieťach pytliakov. Vráskavec ozrutný sa sťahuje medzi Antarktídou a Arktídou. Dožije sa až 80 rokov.

Vráskavec sivý

vráskavec sivý
Vráskavec sivý (Eschrichtius robustus)
zdroj: Internet

Práve tento druh často dopláca na svoju náklonnosť k ľuďom a stáva sa ľahkou korisťou lovcov. Sú obľúbené aj medzi turistami, plávajú k lodiam, nechajú sa hladkať. Každoročne preplávajú približne 20 000 km, takúto vzdialenosť neprekonáva žiadny iný druh cicavcov. Pri migrácii sa rozdeľujú podľa pohlavia, veku a štádia rozmnožovania.

Vráskavce sivé patria medzi jediných zástupcov kosticovcov, ktoré lovia potravu na dne. Tento druh vráskavcov vydáva kvílivé, stonavé, chrochtavé a cvakavé zvuky. Do konca 17. storočia obývali celý severný Atlantický oceán, dnes ich môžeme vidieť len v Severnom a Severovýchodnom Tichom oceáne.

Vorvaň tuponosý

vorvaň tuponosý
Vorvaň tuponosý (Physeter catodon)
zdroj: Internet

Dokážu sa ponárať do extrémnych hĺbok (3 tisíc metrov)a tam lovia ryby, chobotnice a iné živočíchy. Po ponore trvajúcom 50 – 60 minút sa vorvaň vynorí a približne 50 krát sa zhlboka nadýchne. Dorozumievajú sa cvakavými zvukmi. Vorvane sú schopné vydávať zvuky o rozsahu až 15 oktáv (ľudia iba o rozsahu 3 oktáv). Najväčší druh zubatých veľrýb, dosahuje dĺžku 18 metrov. Početné zuby dlhé aj 20 cm mu umožňujú rozžúvať aj väčšie ryby a sépie. Žije hlavne v tropických moriach. Tento živočích má najväčší mozog zo všetkých – váži vyše 9 kg. Dnes sú vorvane vzácne, v minulosti sa zabíjali kvôli tuku, mäsu a oleju.

Delfínovité (delphinidae)

Patria medzi cicavce a sú najväčšou čeľaďou veľrýb. Toto najhravejšie stvorenie na svete sa združuje do kŕdľov, vyskakujú z vody kvôli naberaniu vzduchu, sú šantivé a veselé. Patria k morským dravcom, napádajú bezzubé veľryby a dokonca zožerú aj mláďatá vlastného druhu. Vynikajú svojou inteligenciou, ich mozog sa podobá ľudskému a údajne až 98% myslenia máme rovnakého. Majú výborný zrak a sluch a navyše sa orientujú aj pomocou sonaru – špecifický orgán v hlave. Na orientáciu používajú princíp echolokácie, ktorá im umožňuje zistiť prítomnosť aj vzdialených predmetov a pohybovať sa aj v noci tak, aby do ničoho nenarazili. Delfíny majú na koži množstvo nervových zakončení, a preto sú citlivé na dotyk. Milujú hladkanie, pomocou dotykov vyjadrujú sympatie a náklonnosť človeku a iným delfínom. Radi sa o seba obtierajú pred párením.

Delfín obyčajný

delfín obyčajný
Delfín obyčajný (Delphinus delphis)
zdroj: Internet

Je asi 2,5 m dlhý, sivý prípadne hnedý, na bruchu belavý. Patrí k najrozšírenejším druhom delfína. Silná chvostová plutva mu umožňuje poskakovanie vo vzpriamenom postoji a dlhé skoky nad hladinu. Pod vodou je schopný zostať 3 – 4 minúty bez nadýchnutia. Pláva rýchlosťou 35 km za hodinu. Žijú v teplých a miernych moriach celého sveta a zdržujú sa blízko morských pobreží, príležitostne sa zatúlajú do riek. Delfín skákavý (Tursiops truncatus) Najkrotkejší, najprítulnejší, inteligentný delfín je dlhý asi 4 m a váži 200 kg. Zvykli ho loviť kvôli oleju. Často býva chovaný v delfináriách, skoky nad hladinu bývajú vysoké štyri až päť metrov. Žije v Atlantickom oceáne i v Stredozemnom mori.

Delfín guľatohlavý

delfín guľatohlavý
Delfín guľatohlavý (Globicephala melaena)
zdroj: Internet

Žije v kŕdľoch a zvykne slepo nasledovať vodcu. Ak vodca narazí na breh, ostatní členovia kŕdľa ho nasledujú a zomierajú spolu s ním. Samička porodí a odchová len jedno mláďa. Vyskytuje sa v severnej oblasti Atlantického a Tichého oceánu.

Delfín severný

delfín severný
Delfín severný (Lissodelphis borealis)
zdroj: Internet

Je to sociálny druh delfína, ktorý vytvára húfy po 100-200 jedincov, ktoré sa niekedy spájajú do tisícov. Produkuje rozmanité zvuky, vyskakuje do výšky a jazdí na vlnách vodných brázd. Tak ako mnohé iné delfíny dopláca na svoju družnosť a často končí v sieťach.

Sviňuchy (Pnoceana)

sviňucha pobrežná
Sviňucha pobrežná (Phoaeana phocaena)
zdroj: Internet

Tieto morské cicavce sú podobné delfínom a vynikajú svojou inteligenciou.

Sviňucha pobrežná (Phoaeana phocaena)

Žije v pobrežných vodách Atlantického a Tichého oceánu, výborne pláva a živý sa rybami. Zriedkavo vytvára kŕdle. Má tmavý chrbát s fialkovým, alebo zelenkastým nádychom a biele brucho.

Sviňucha Dallova (Phocaena Dalli)

Obľubuje studené vody severnej oblasti Tichého oceánu, neďaleko Aljašky.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Výroba reklamy, grafické štúdio, tlač od roku 1...
Distribúcia jednorazových ochranných pomôcok. P...





117 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2
39 600.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 566 m2
105 990.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 78 m2





Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nové kupé spája v sebe gény pôvodného quattra s emočnou eleganciou.
pred 5 rokmi
Jana Kirschner už o tri týždne vyráža na unikátne turné MORUŠA: ČIERNA Tour. V ôsmich slovenských mestách budú mať diváci jedinečnú príležitosť vidieť a počuť tento projekt poslednýkrát.
pred 8 rokmi
Hnaná vlastnou sexuálnou (ne)identitou sa vrhá do problémov i lások, ktoré sú rovnako problémové, ako jej život.
pred 7 rokmi
ESETvydáva BETA verziu ESET Smart Security 7 a ESET NOD32 Antivirus 7 so skvalitnenou ochranou pred doteraz neznámym malwarom
pred 7 rokmi
Spoločnosť Cinemax pripravila pre fanúšikov Robbieho Williamsa jedinečný zážitok. Už 20. augusta uvidia v kine Cinemax Trnava a Cinemax Banská Bystrica priamy prenos z vypredaného európskeho turné Robbieho Williamsa.
pred 8 rokmi
Príbeh voľného pokračovania komédie Líbáš jako Bůh začína vo chvíli, keď staré manželské zväzky sú definitívnou minulosťou a Helena s Františkom sa pokúšajú začať nový, spoločný život.
pred 6 rokmi
Mená najlepších slovenských internetových obchodov tohto roku spozná verejnosť už 15. októbra v Bratislave na akcii ShopRoku Meeting.
pred 6 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na albume Super Critical, ktorý formácia plánuje vydať 27. októbra.