Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?

Zdroj: Internet, redaktor: dom, pridané: 19.05.2011

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro?
Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?
Zdroj obrázku: Internet
 

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro? UV svetlo, ktoré dopadá na ich zovňajšok je vďaka ich proteínom konvertované na modrý odtieň, ktorý je viditeľný ľudskému oku.

Vedci zaoberajúci sa škorpiónmi strávili už mnoho času zodpovedaním otázky, aký má tento jav význam. Niektorí tvrdia, že začnú žiariť preto, aby sa našli, pretože kvôli ich farbe je ich v púšti ťažké zbadať. Iní tvrdia, že preto, aby prilákali svoju korisť. Žiadna hypotéza sa nepotvrdila, čo vedie vedcov k záveru, že toto žiarenie nemá žiadnu funkciu.

Škorpióny sú nočné tvory. Nemajú radi teplo a vysušujúce účinky slnečného žiarenia, a ako sa ukázalo, taktiež UV svetlo. V nedávnom vydaní magazínu Arachnology, tím Cal Stata napísal, že škorpióny prispôsobujú svoju aktivitu v závislosti na tom, koľko UV žiarenia na nich dopadá. Keď sú doslova zaplavení UV žiarením, sú menej aktívny, než keď je ho menej.

„Podľa môjho názoru je UV komponent obsiahnutý v mesačných lúčoch,“ napísal Kloock. Ak sú škorpióny hladné, pôjdu loviť bez ohľadu na úroveň svetla. Ak sú však sýte, čo ukazuje výskum, majú tendenciu odpočívať počas jasných mesačných nocí, obzvlášť, keď je spln. „Fluorescencia môže byť súčasťou mechanizmu, akým škorpióny reagujú na UV žiarenie,“ povedal, pričom dodal, že pripravuje sériu experimentov.

Vyzerá to tak, že otázka, prečo škorpióny žiaria pod UV svetlom môže byť zodpovedaná. Táto otázka môže byť dôležitá najmä pre ľudí žijúcich v blízkosti škorpiónov, v púštnych oblastiach, kde sú nebezpečné, pričom práve tento jav im môže pomôcť škorpiónov lepšie nájsť a tak sa im vyhnúť, alebo sa ich zbaviť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
MINI chce na autosalóne v Ženeve (08. – 18.03.03.2012) predstaviť štúdiu dodávky.
pred 8 rokmi
Prvá Coca-Cola bola vyrobená 8. mája v roku 1886 v Atlante lekárnikom Johnom S. Pembertonom.
pred 6 rokmi
Akustické turné Katky Knechtovej pokračuje! Hoci sa malo skončiť už pred Veľkou nocou, Katarína po vynikajúcich ohlasoch pridáva ďalšie vystúpenia v Novom Meste nad Váhom, Leviciach, Brezne, Bratislave a Starej Ľubovni.
pred 6 rokmi
Pôjde o prvý singel z jej pripravovaného albumu, na ktorom má byť intímnejšia a zrelšia tvorba.
pred 6 rokmi
Z festivalu Žákovic Open sa za 13 rokov jeho existencie stáva neoddeliteľná súčasť letnej festivalovej scény na Slovensku.
pred 3 rokmi
Legendárna štvorka je späť... v sukniach!
pred 5 rokmi
V dnešnom svete je nevera pre mnohých akýmsi adrenalínom, spestrením života či módnou záležitosťou. Neuvedomujú si, že napriek modernej dobe a pokroku, nevera stále bolí.
pred 6 rokmi
V konečnom dôsledku sú tieto pesničky o živote, smrti, láske i prírode akýmsi pokusom o úprimnosť v biznise, v ktorom sa už dávno nenosí. A Patti Smith sa k tomu stavia tak presvedčivo, až to vyráža dych.