Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?

Zdroj: Internet, redaktor: dom, pridané: 19.05.2011

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro?
Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?
Zdroj obrázku: Internet
 

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro? UV svetlo, ktoré dopadá na ich zovňajšok je vďaka ich proteínom konvertované na modrý odtieň, ktorý je viditeľný ľudskému oku.

Vedci zaoberajúci sa škorpiónmi strávili už mnoho času zodpovedaním otázky, aký má tento jav význam. Niektorí tvrdia, že začnú žiariť preto, aby sa našli, pretože kvôli ich farbe je ich v púšti ťažké zbadať. Iní tvrdia, že preto, aby prilákali svoju korisť. Žiadna hypotéza sa nepotvrdila, čo vedie vedcov k záveru, že toto žiarenie nemá žiadnu funkciu.

Škorpióny sú nočné tvory. Nemajú radi teplo a vysušujúce účinky slnečného žiarenia, a ako sa ukázalo, taktiež UV svetlo. V nedávnom vydaní magazínu Arachnology, tím Cal Stata napísal, že škorpióny prispôsobujú svoju aktivitu v závislosti na tom, koľko UV žiarenia na nich dopadá. Keď sú doslova zaplavení UV žiarením, sú menej aktívny, než keď je ho menej.

„Podľa môjho názoru je UV komponent obsiahnutý v mesačných lúčoch,“ napísal Kloock. Ak sú škorpióny hladné, pôjdu loviť bez ohľadu na úroveň svetla. Ak sú však sýte, čo ukazuje výskum, majú tendenciu odpočívať počas jasných mesačných nocí, obzvlášť, keď je spln. „Fluorescencia môže byť súčasťou mechanizmu, akým škorpióny reagujú na UV žiarenie,“ povedal, pričom dodal, že pripravuje sériu experimentov.

Vyzerá to tak, že otázka, prečo škorpióny žiaria pod UV svetlom môže byť zodpovedaná. Táto otázka môže byť dôležitá najmä pre ľudí žijúcich v blízkosti škorpiónov, v púštnych oblastiach, kde sú nebezpečné, pričom práve tento jav im môže pomôcť škorpiónov lepšie nájsť a tak sa im vyhnúť, alebo sa ich zbaviť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Robbie Williams vie stále prilákať davy. A celkom zámerne som dnes siahol po Blu ray disku s jeho swingovým koncertom.
pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Supraphon vydalo 13. februára 2015 v svetovej premiére nahrávku Requiem barokového skladateľa Františka Xavera Richtera. Skladbu naštudoval Czech Ensemble Baroque, ktorý hrá pod vedením dirigenta Romana Válka na dobové nástroje.
pred 7 rokmi
Benno Senner je presvedčený, že aj ak zdanlivo dokonalé auto sa dá vždy pôsobivo vylepšiť.
pred 4 rokmi
Na začiatku je to len bežná profilová stránka ako veľa iných na webovom zoznamovacom serveri.
pred 10 rokmi
Ale nie alkohol, ako sa možno teraz niektorí potešili!
pred 4 rokmi
Dokument z expedície na juh Etiópie, do národných parkov na dolnom toku rieky Omo, na hraniciach s Keňou.
pred 7 rokmi
IB je debutový sólový album Ivety Bartošovej, ktorý vydala po tragickej nehode svojho speváckeho partnera Petra Sepéšiho.
pred 7 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok 17.2. do Bratislavy moravského bubeníckeho virtuóza a originálneho hudobníka Pavla Fajta.