Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?

Zdroj: Internet, redaktor: dom, pridané: 19.05.2011

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro?
Vedeli ste, že škorpión je fluorescentný?
Zdroj obrázku: Internet
 

Vedeli ste, že keď na škorpióny dopadajú ultrafialové lúče z čierneho svetla, začnú žiariť na modro? UV svetlo, ktoré dopadá na ich zovňajšok je vďaka ich proteínom konvertované na modrý odtieň, ktorý je viditeľný ľudskému oku.

Vedci zaoberajúci sa škorpiónmi strávili už mnoho času zodpovedaním otázky, aký má tento jav význam. Niektorí tvrdia, že začnú žiariť preto, aby sa našli, pretože kvôli ich farbe je ich v púšti ťažké zbadať. Iní tvrdia, že preto, aby prilákali svoju korisť. Žiadna hypotéza sa nepotvrdila, čo vedie vedcov k záveru, že toto žiarenie nemá žiadnu funkciu.

Škorpióny sú nočné tvory. Nemajú radi teplo a vysušujúce účinky slnečného žiarenia, a ako sa ukázalo, taktiež UV svetlo. V nedávnom vydaní magazínu Arachnology, tím Cal Stata napísal, že škorpióny prispôsobujú svoju aktivitu v závislosti na tom, koľko UV žiarenia na nich dopadá. Keď sú doslova zaplavení UV žiarením, sú menej aktívny, než keď je ho menej.

„Podľa môjho názoru je UV komponent obsiahnutý v mesačných lúčoch,“ napísal Kloock. Ak sú škorpióny hladné, pôjdu loviť bez ohľadu na úroveň svetla. Ak sú však sýte, čo ukazuje výskum, majú tendenciu odpočívať počas jasných mesačných nocí, obzvlášť, keď je spln. „Fluorescencia môže byť súčasťou mechanizmu, akým škorpióny reagujú na UV žiarenie,“ povedal, pričom dodal, že pripravuje sériu experimentov.

Vyzerá to tak, že otázka, prečo škorpióny žiaria pod UV svetlom môže byť zodpovedaná. Táto otázka môže byť dôležitá najmä pre ľudí žijúcich v blízkosti škorpiónov, v púštnych oblastiach, kde sú nebezpečné, pričom práve tento jav im môže pomôcť škorpiónov lepšie nájsť a tak sa im vyhnúť, alebo sa ich zbaviť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Sampler Naše láska ztrácí L vyšiel ako LP platňa v roku 1986 a prostredníctvom tuctu vtedy celkom nových skladieb predstavoval novinky interpretov, ktorí v tej dobe pôsobili s Orchestrom Karla Vágnera.
pred 6 rokmi
Polícia je desiata kniha série s Harry Holeom. Podľa The New York Times je to „jedna z najtemnejších a najznepokojujúcejších kníh Jo Nesba.
pred 7 rokmi
Sony VAIO série E sú určené predovšetkým pre prácu s dokumentmi a multimédiami. Notebooky s charakteristickým zaobleným vzhľadom prinášajú nielen osobitý dizajn, ale aj vysoký výkon.
pred 8 rokmi
Pornoherci sú ľudia ako my a ich práca je rovnako náročná a stresujúca, ako akékoľvek iné povolanie...
pred 4 rokmi
Magický týždeň! V priebehu piatich dní sa jedna z najžiadanejších kapiel súčasnosti predstavila hneď štyrikrát v našom okolí. V utorok večer svoju smršť priviezli do Bratislavy.
pred 8 rokmi
Albumovú novinku v súčasnosti prezentuje singel When I Start To, ku ktorému vznikol videoklip, ktorý je zároveň skvelou pozvánkou aj na bratislavský koncert.
pred 5 rokmi
V detstve mu niekto zabil matku. Táto tragédia ho navždy zmenila. Preto vzal spravodlivosť do vlastných rúk... Zápletka novej knihy Antti Tuomainena vás chytí od prvých strán.
pred 6 rokmi
Skladba Zebras And Airplanes vznikla v roku 2009 a speváčku k jej zloženiu inšpiroval jeden z obrazov maliarky Chloe Early.