Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci vydali zoznam 100 najohrozenejších druhov

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 12.09.2012

Zoznamom vedci upozorňujú na to, že nemožno ochraňovať len tie zvieratá, rastliny a huby, ktoré sú pre človeka ekonomicky užitočné.
Vedci vydali zoznam 100 najohrozenejších druhov
Zdroj obrázku: Internet
 

Na kongrese organizácie IUCN (International Union for Conservation of Nature) v juhokórejskom meste Jeju vďaka spolupráci ôsmich tisícov vedcov predstavili zoznam 100 druhov zvierat, rastlín a húb zo 48 krajín, ktorým najviac hrozí vyhynutie.

Jedným z hlavných cieľov tohto stretnutia bolo upozorniť na skutočnosť, že sú ohrozené často preto, že nie sú pre ľudí ekonomicky užitočné. Ako vyhlásil v tlačovej správe profesor Jonathan Baillie z Londýnskej zoologickej spoločnosti, filozofia "dôležité je to, čo môže príroda urobiť pre nás", mimoriadne komplikuje ochranu najohrozenejších druhov na zemi. "Máme pred sebou dôležité morálne a etické rozhodnutie: majú tieto druhy právo prežiť, alebo máme my právo dohnať ich k vyhynutiu?" uviedol.
Przewalski’s horse
Medzi ohrozený druhy patrí aj Kôň Przewalského, ktorý voľne žije v Mongolsku. Veci odhadli populáciu na 306 jedincov.
zdroj: Internet

Zoznam, na ktorom sa nachádzajú napríklad korytnačka angonoka (Astrochelys yniphora), nosorožec jávsky (Rhinoceros sondaicus) alebo byvolec hirola (Beatragus hunteri), vedci nazvali 'Neoceniteľné alebo bezcenné?'. Uviedli v ňom tiež svoje nápady, ako pri každom ohrozenom zvierati, rastline alebo hube postupovať. "Všetky druhy sú výnimočné a nenahraditeľné. Ak zmiznú, žiadne množstvo peňazí ich už nedokáže oživiť. Ak však budeme okamžite konať, dáme im tým šancu na prežitie," vyhlásila jedna z autoriek správy Ellen Butcher. Motiváciu ochrany druhov pre ich ekonomickú užitočnosť síce vedci neodsudzujú, no myslia si, že nemôže byť jediným určujúcim faktorom. Podľa nich majú totiž všetky svoju hodnotu pre prírodu, a aj keď to u niektorých nie je jasné na prvý pohľad, svojím spôsobom tiež prispievajú k zdravému fungovaniu planéty. "Ak veríme, že hodnota týchto druhov sa nedá vyčísliť, nastal čas pre ochranárov, vládu a priemysel dať sa do práce a ukázať budúcim generáciám, že si vážime všetky formy života," zhrnul Baillie.

Zoznam ohrozených druhov (Pdf)
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Tretia generácia Zafiry, ktorej označenie je rozšírene o prívlastok Tourer, prichádza s inovatívnymi riešeniami a vo svojom interiéri ponúka priestor až pre sedem osôb.
pred 12 rokmi
Viete, čo má spoločné mlieko so sardinkami? A viete, prečo ho vlastne ľudské telo potrebuje?
pred 6 rokmi
Nekonečná láska sa už pri prvom vydaní v roku 1979 stala jedným z najslávnejších románov svojich čias a jednou z najpôsobivejších kníh o mladej láske, aká bola kedy napísaná.
pred 9 rokmi
Incarceron je väzenia ako žiadne iné. Dáva život. Prináša smrť. A stále vás sleduje!
pred 11 rokmi
Príbeh bratov Bielskich je jedným z najzaujímavejších príbehov 2. svetovej vojny.
pred 8 rokmi
Ďalším potvrdeným členom hereckého obsadenia je Dane DeHaan, ktorý stvárni Harryho Osborna.
pred 9 rokmi
Speváčka štartuje šnúru koncertov Taliansku 29. apríla a v júli odohrá niekoľko koncertov vo Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku.
pred 6 rokmi
Hudobník a skladateľ Eugen Botoš žije v tomto období svoj najväčší sen. V Spojených štátoch nahráva jeho pieseň legenda americkej soulovej hudby Dionne Warwick.