Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V okolí Fukušimy objavili zmutované motýle

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 15.08.2012

Vedci u motýľov druhu Pseudozizeeria maha zaznamenali rôzne abnormality ako napríklad menšie krídla, nerovnomerne vyvinuté oči, zdeformované tykadlá alebo zmeny v sfarbení.
V okolí Fukušimy objavili zmutované motýle
Zdroj obrázku: Internet
 

Japonskí vedci objavili dôkazy o tom, že vlaňajšia katastrofa v jadrovej elektrárni vo Fukušime spôsobila mutácie u motýľov druhu Pseudozizeeria maha. Vedci u tohto hmyzu zaznamenali rôzne abnormality ako napríklad menšie krídla, nerovnomerne vyvinuté oči, zdeformované tykadlá alebo zmeny v sfarbení.

Odborníci na čele s Džodžim Otakim z University of the Ryukyus dva mesiace po spomínanej nehode odchytili 144 dospelých motýľov na desiatich rôznych lokalitách vrátane Fukušimy. Celkovo až dvanásť percent jedincov boli mutanti, pričom najviac mutácií objavili u motýľov žijúcich v oblastiach s najväčšou úrovňou radiácie. "Dospeli sme k záveru, že radiácia z jadrovej elektrárne vo Fukušime spôsobila u tohto druhu fyziologické a genetické poškodenia. Doteraz sa pritom verilo, že hmyz je voči radiácii veľmi odolný. Z tohto dôvodu sú naše výsledky veľmi neočakávané," uviedol Otaki, ktorý spolu s kolegami okrem toho zistil, že pozorované mutácie sú prítomné aj u ďalších generácií. To platilo aj pre motýle odchované v laboratórnych podmienkach, pričom u mláďat objavili aj také mutácie, ktoré sa u predchádzajúcej generácie nevyskytovali.

Šesť mesiacov po prvom odchyte motýľov sa vedci vrátili do okolia Fukušimy, kde zistili, že podiel mutantov v populácii sa viac než zdvojnásobil. Podľa Otakiho za tento nárast môže pravdepodobne fakt, že motýlie húsenice sa živia kontaminovanými rastlinami a tiež mutácie získané od rodičov. "Odkedy sme videli tieto dôsledky na motýľoch, tak je celkom ľahké si predstaviť, že táto katastrofa musela mať vplyv aj na iné druhy. Je očividné, že v ekosystéme sa niečo pokazilo," dodal Otaki.

Informácie pochádzajú z webstránky www.huffingtonpost.com.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Spomínate si ešte na Arasha, ktorý nakrúcal video na železničnej stanici v Poprade a v okolí tohto mesta.
pred 7 rokmi
Bioenergetickí vedci si myslia, že mačky majú veľmi silné mimozmyslové schopnosti, že vidia ľudské aury a v prípade nutnosti môžu vyliečiť ľudí.
pred 6 rokmi
Jeep uviedol v novembri na trh limitovanú sériu Arctic typu Liberty (Cherokee).
pred 5 rokmi
14. 11. 2012 o 16:00 bude v rámci Medzinárodného filmového festivalu Bratislava odpremietaný v kine Mladosť dokumentárny film "Hviezda" režiséra Andreja Kolenčíka.
pred 9 rokmi
2. Paradoxný spánok, označovaný aj ako rhombencefalický spánok.
pred 5 rokmi
Ušetríte 14,99 € a získate výhody najnovšieho operačného systému
pred 5 rokmi
Keď naše dieťa dokáže samostatne chodiť, nenúťme ho sedieť v kočíku a dovoľme mu pohybovať sa samostatne.
pred 6 rokmi
V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorili dve menšie farmy neďaleko mesta Duisburg a vydali varovanie pred konzumáciou kontaminovaných vajec.