Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Túžite po dokonalom trávniku? Investujte do kosačky

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: Sandy, pridané: 06.07.2016

Trávnik je vizitkou rodinného domu. Jeho bezchybný vzhľad si ale žiada pravidelnú starostlivosť. Tá však výsevom nekončí. Zdravý zelený koberec dosiahnete dostatočným zavlažovaním, hnojením a hlavne systematickým kosením.
Túžite po dokonalom trávniku? Investujte do kosačky
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Pre želaný efekt je však potrebný najmä správny výber kosačky.


 
Ako si vybrať mašinu, ktorou dokonale pokosíte trávnik okolo domu? Nákup kosačky nemôžete podceňovať, nejde totiž o jednorazovú záležitosť. Počas obdobia od apríla do októbra strávite s kosačkou v ruke pomerne veľa času. A ak už investujete svoj čas do úpravy zelene, prirodzene túžite po dokonalom efekte.
 

Položte si tri otázky.


Akú veľkú plochu potrebujete pokosiť? Ako je členitý váš trávnik? Má váš pozemok sklon? Ak si odpoviete na tieto tri základné otázky, dopracujete sa ku kritériám, ktorým by mala vaša nová kosačka vyhovieť.
trávnik
kosenie trávnika
zdroj:
Ak sa potrebujete postarať len o zeleň v predzáhradke alebo pozemok do 400m2 vyberať môžete z ponuky elektrických kosačiek. ,,Pri menšom pozemku si tiež vystačíte aj s ručnou vretenovou kosačkou, ale pri väčšej ploche je lepšou voľbou benzínová či akumulátorová kosačka,“ radí riaditeľ akčného internetového obchodu Hej.sk Vladimír Sušil.
 
Pripomína vaša záhrada prekážkovú dráhu? Tu strom, tam krík, medzitým sadenice? Ak sa nechcete pri kosení potkýnať aj o kábel kosačky, ideálnou voľbou sú pre vás benzínové alebo akumulátorové kosačky, pri ktorých nemusíte byť napojení na elektrinu a môžete sa pohodlne posúvať medzi prekážkami.
 
Zamiešať karty pri výbere kosačky vám môže aj terén. ,,Pri nerovnom povrchu by mal výber padnúť na kosačku s pohonom kolies. Ak by ste mali tlačiť prístroj bez pojazdu, po chvíli by vás rozboleli ruky,“ odporúča Sušil, ktorý dodáva, že opatrní musíte byť aj pri trávniku s väčším sklonom. Na takúto plochu totiž nie je vhodná benzínová kosačka.
trávnik
kosenie trávnika
zdroj:

Nie je kosačka ako kosačka


Okrem základných troch kritérií môžu váš výber ovplyvniť aj ďalšie aspekty. Hluk kosačky, ich šetrnosť k prírode, cena či spôsob ovládania. Dbajte aj na výkon. Tu platí zásadné pravidlo, že kosačky so šírkou záberu nad 50 cm by mali mať výkon minimálne 3738 W. Výkonnosť sa môže s klesajúcim záberom znižovať.
 
Ručné vretenové kosačky majú nízke náklady na údržbu, sú tiché a šetria životné prostredie. Trávu pri kosení neštiepia, a tak nezasychá, vďaka čomu získate zdravý koberec.
 
Ekologické sú aj elektrické kosačky. Okrem toho sú aj jednoducho ovládateľné a vyžadujú si len minimálnu údržbu. Ak sa rozhodnete pre takýto typ stroja, poďakuje sa vám aj peňaženka, keďže elektrické kosačky patria k cenovo výhodným.
 
Pri benzínových kosačkách zase oceníte ich výkonnosť a pojazd, ktorý vás zbaví zbytočnej námahy. ,,Majú pevnejšie šasi (poz. obal kosačky), čo prispieva k ich dlhej životnosti. Nehodia sa však na kopcovitý terén, ich motor totiž nie je prispôsobený takejto záťaži,“ vysvetľuje Sušil. Dodáva, že majú vyššiu cenu a počítať musíte aj s nákladmi na benzín.
 
,,V posledných rokoch začínajú zákazníci preferovať akumulátorové kosačky. Sú tiché a vyžadujú si nulové prevádzkové náklady,“ hovorí Sušil, podľa ktorého je ich hlavnou nevýhodou obmedzená výdrž batérie a cena.
 
trávnik
kosenie trávnika
zdroj:

Nezabúdajte na údržbu


Aj správne zvolená kosačka si občas žiada starostlivosť. Jej pravidelnosť závisí, samozrejme, od výberu konkrétneho stroja. Ak si zvolíte napríklad kosačku s kovovou šasi, po čase sa budete musieť popasovať s koróziou. Hneď po kúpe kosačky nezabudnite na výmenu oleja po prvých piatich hodinách kosenia. Potom olej stačí vymieňať raz ročne. Na konci sezóny kosačku vyčistite, odstráňte z nej hrdzu a ošetrite konzervačným náterom. Pred sezónou vždy skontrolujte nôž, nabrúste ho a vycentrujte. Ak kosíte v prašnom teréne, vyčistite aj vzduchový filter raz za sezónu. Pri nepravidelnom chode alebo zlom naštartovaní stroja zvážte výmenu sviečky.
 
TIP: ,,Vycentrovaný nôž spoznáte tak, že pokiaľ na neho doprostred položíte ceruzku, nebude padať na žiadnu stranu. Ak predsa na niektorú stranu padá, je potrebné ho na tejto strane pribrúsiť,“ odporúča Sušil.
 

Starostlivosť o trávnik kosením nekončí


To, že starostlivosť o zelený porast nám nie je ukradnutá, potvrdzujú aj čísla, podľa ktorých predaj kosačiek zaznamenal významný nárast už pri príchode prvých slnečných dní. ,, V apríli sme v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi zaznamenali takmer 5-násobný nárast predaja kosačiek, čo je s príchodom slnečného počasia samozrejmosťou. Medziročne sledujeme od apríla nárast predaja kosačiek o 29 percent,“ prezrádza riaditeľ Hej.sk Sušil.
 
Koseniu by ste sa mali venovať pravidelne. Jeho frekvencia však závisí od aktuálneho počasia, po daždi totiž nerastú len hríby, ale aj tráva. Trávnik by sa nemal zastrihávať počas horúčav, kedy hrozí vypálenie čerstvo pokosenej trávy. Steblá trávy však môžu žltnúť nielen v dôsledku slnka, ale dôvodom môže byť aj prehnané zníženie výšky trávnika. Ideálna výška kosenia je od 3 do 3,5 cm. Ak sa tráva štiepi a zasychá, máte tupý nôž. Nezabudnite posekanú trávu pozbierať, pôsobením vlahy môžu zvyšky hniť a poškodiť zdravý trávnik.
 
Aby bol váš koberec krásne zelený, dbajte na pravidelné zavlažovanie. Ideálny je prísun väčšieho množstva vody trikrát do týždňa. Ak sú horúčavy, rozložte toto množstvo na menšie dávky a zavlažujte ráno a častejšie. Pre svoj zdravý rast potrebuje tráva aj dostatok živín. Ak ich nedostáva prirodzene z pôdy, doprajte jej hnojivo. Na trhu sú rôzne druhy – jarné, jesenné či štartovacie. Výber je len na vás.
trávnik
kosenie trávnika
zdroj:
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


AUTOMATICKÉ PRAČKY - UMÝVAČKY - rýchly servis p...
Realitná kanceláriaVykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Do výrobního závodu H.A.N.S prefa a.s Lysá nad ...
Ide o nenáročnú prácu pri obsluhe lisovacieho s...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...

190 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 96 m2, balkón, l...
92 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 160 m2
87 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 86 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Nespútaná spomienka na časy minulé, na skvelých interpretov a na textárov, ktorí napísali mimoriadne veľa nezabudnuteľných hitov. František Řebíček medzi takých nepochybne patrí.
pred 6 rokmi
Ľudia, ktorí v reštauráciách používajú väčšie vidličky, skonzumujú menej ako tí, ktorí si jedlo naberajú menším príborom.
pred 6 rokmi
Novinka francúzskej spisovateľky Caroline Bráhatovej Milovala som manipulátora dokazuje, že psychické násilie vo vzťahoch je realita.
pred 14 rokmi
Popredný belošský hráč chladnej éry jazzu, saxofonista Stan Getz, sa narodil v r. 1927. Úspech v kariére odštartoval v orchestri Bennyho Goodmana a potom v saxofonovej sekcii orchestra Woodyho Hermana, kde sa podieľal na zásadnej nahrávke Guiffreho s
pred rokom a pol
Grilovanie na záhrade, v parku, či v lese na vyhradenom mieste má vždy svoje čaro. Či už grilujete mäso alebo zeleninu. Ak milujete burgery a steaky, tieto dve knihy sú pre vás ideálnym tipom.
pred 6 rokmi
Výber z legendárnych Krylových domácich ponovembrových vystúpení prvýkrát na DVD.
pred 5 rokmi
Líder skupiny Matt Bellamy prezradil, že oficiálna skladba londýnskej olympiády vznikla na objednávku slávneho anglického hudobníka.
pred 5 rokmi
Bolt je hlavná hviezda jedného z najobľúbenejších seriálov v Hollywoode.