Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 7 obyvateľov našich lesov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 22.01.2013

Slovenské lesy sú bohaté svojou flórou a faunou. Žijú v nich mnohé živočíchy a my si predstavíme sedem z nich.
TOP 7 obyvateľov našich lesov
Zdroj obrázku: StockFreeImages
 

1. Jeleň lesný (Cervus elaphus)

jeleň lesný © Petersjokvist | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Petersjokvist | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Jeleň lesný vytvára len v palearktickej oblasti 20 geografických rás. U nás žijú dva poddruhy - jeleň lesný stredoeurópsky (Cervus elaphus hippelaphus) a jeleň lesný karpatský (Cervus elaphus montanus). Dospelé jedince sa od seba odlišujú veľkosťou, sfarbením, parožím, ale miestne populácie sa počas kríženia skombinovali natoľko, že zaradenie do niektorého poddruhu je obtiažne. Hmotnosť - 200-300 kg (samec), 120-200 kg (samica). Dĺžka tela - 150-200 cm. Dospelý jeleň sa počas ruje ozýva charakteristickým ručaním. Toto obdobie u nás trvá približne od 5. septembra do 10. októbra.

Výskyt
Jelenia zver žije na celom území našej republiky a obľubuje listnaté a zmiešané lesy s lúčkami. Obidva hlavné poddruhy sa vyskytujú v údolí Dunaja, Váhu a Kysuce. Celé stredné Slovensko je domovom ich krížencov. Čistá forma jeleňa lesného karpatského žije na východnom Slovensku

2. Diviak lesný (Sus scrofa)

diviak © Strykowski | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Strykowski | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Kvôli špecifickej stavbe tela si ho nemôžeme pomýliť so žiadnym iným voľne žijúcim zvieraťom. Dospelé jedince sú čiernej, červenohnedej až svetlohnedej farby a mláďatá sú typické svojím pruhovaným sfarbením. Prítomnosť diviakov prezrádza silný zápach šíriaci sa vzduchom a miesta, kde si vyrývali potravu, prípadne trus. Žijú v rodinných čriedach. Ich vodcom je samica – matka mladých diviačikov. Diviak sa dožíva asi 20 rokov a prenasledované sú kvôli škodám, ktoré páchajú na poliach. Ich hmotnosť sa pohybuje spravidla od 50-190 kg (samce) a 35-160 kg (samice). V niektorých oblastiach dosahujú samce aj 350 kg (napríklad v Karpatoch).

Výskyt
Nemajú zvláštne nároky na biotop a žijú takmer na celom Slovensku. Vyhýbajú sa otvorenej krajine bez možnosti úkrytu a vysokohorským polohám.

3. Srnec hôrny (Capreolus capreolus)

srnec hôrny © Vchphoto | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Vchphoto | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Najmenší európsky predstaviteľ čeľade jeleňovitých vyniká svojou útlou stavbou tela, štíhlymi nohami a krkom. Samec je dlhý až 135 cm. Samice sú podstatne menšie a nerastú im parohy. V lete sú sfarbené do červenohnedá až hrdzavočervená. Srnčatá sa rodia s bielymi škvrnami a neskôr menia farbu. S príchodom jesene im hustne srsť a mení farbu na tmavosivú. Toto teritoriálne zviera si svoje územie značkuje výlučkami z pachových žliaz.

Výskyt
Žije na celom území Slovenska – od nížin až po lesnaté pásmo Vysokých Tatier.

4. Daniel lesný (Dama dama)

daniel lesný © Aephotographic | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Aephotographic | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Daniel má pôvodný domov v teplej stredomorskej oblasti a u nás žije v pahorkatinách. Je to cicavec z čeľade jeleňovité a patrí medzi prežúvavé párnokopytníky. Charakterizujú ho parohy, ktoré sú pri koreni oblé, dvojvetvové a hore sa rozširujú do predĺženej lopatky s výbežkami po okraji. Je menší od svojho príbuzného – jeleňa. Aj s 19 centimetrovým chvostom meria približne 1,7 metra a je 90 cm vysoký. Staré samce sú väčšie.

V lete je daniel zvrchu a na konci chvosta hnedočervený, z dolnej strany biely. Okolo očí a papule má čierne krúžky. V zime má povrch hlavy a krku hnedošedý, boky do čierna, spodok tela popolavý až červenkastý. Vyskytujú sa aj daniele biele, ktoré svoju farbu nemenia. Pasú sa rovnako ako jelene, ale často olupujú kôru zo stromov, a preto sú škodlivejšie pre lesy.

Výskyt
Vo voľnej prírode daniele nájdeme len v nižších polohách, pahorkatinách. Ich domovom sú najmä listnaté lesy. Obľubujú slnečné stanoviská a žijú v stádach. Na Slovensku sa chovajú aj v zajatí, pretože sú príjemnými spoločníkmi.

5. Líška hrdzavá (Vulpes vulpes)

červená líška © Roughcollie | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Roughcollie | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Spoznáme ju podľa huňatého hrdzavého chvostu. Nočný lovec je blízkym príbuzným psa domáceho a žije v rovinatej krajine a na okraji miest a dedín. Dlhé stáročia ju človek prenasledoval a lovil pre jej nádhernú kožušinu. Líška patrí medzi najčastejších prenášačov besnoty. Samec váži 5,9 kg a samica 5,2 kg. Obvykle žije 18 mesiacov až dva roky a v zajatí 14 rokov. Mimo obdobia rozmnožovania žijú zvieratá oboch pohlaví samotársky. Patrí k nočným lovcom. Vidí v tme a dokonca vníma aj nízkofrekvenčné tóny. Neunikne jej ani dážďovka plaziaca sa v tráve. Pre lepšiu orientáciu jej na nohách rastú hmatové chlpy.

Výskyt
Žije v rovinatej krajine takmer na celom Slovensku. Jej pôvodný domov je Severná Amerika, Európa a Ázia. Od polovice 19. storočia žije aj v Austrálii.

6. Vlk dravý (Canis lupus)

vlk dravý © Ewanchesser | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Ewanchesser | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

Najväčšia európska psovitá šelma a súčasne aj najväčšia psovitá šelma na Slovensku. Meria až 66 – 96 cm pri ramene a 102 – 147 cm od hlavy po základ chvosta. Váha sa pohybuje od 27 do 45 kg, ale môžu sa vyskytovať aj väčší jedinci. Farba vlka môže byť biela, sivá , červená, čierna, hnedá. Záleží od biotopu, v ktorom žije. Mláďatá majú modré oči a tmavšiu srsť. Vlk počuje až do frekvencie 80 kHz a vie zamerať jeden konkrétny zvuk. Na otvorenom priestranstve počujú do diaľky okolo 8 kilometrov. Nos vlka obsahuje 200 miliónov čuchových receptorov a vďaka tomu zavetrí pach aj na 3 kilometre. Patrí k šelmám, ktorým neunikne takmer nič.

Výskyt
Vlk je spoločenské zviera a žije v svorke. Obľubuje zmiešané a ihličnaté lesy. Buky, jedle a raticová zver – toto sú ideálne podmienky pre život vlkov. U nás žije asi 150 vlkov a vyskytujú sa v Kremnických a Strážovských vrchoch, Malej a Veľkej Fatre, Kysuciach, Nízkych a Vysokých Tatrách.

7. Rys ostrovid (Lynx lynx)

rys ostrovic © Mckryak | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos
Foto: © Mckryak | Stock Free Images & Dreamstime Stock Photos

S rysom sa v prírode stretne len málokto. Opatrná šelma uteká pred človekom a útočí len v bezprostrednej sebaobrane, alebo ak je poranený, napadnutý besnotou. Rys ostrovid, naša najväčšia mačkovitá šelma, patrí na Slovensku do trojice veľkých šeliem. Okrem rysa sem patrí medveď a vlk. Jeho potravou sú najčastejšie srny, zajace, králiky, myši, hraboše a iné hlodavce. Je čisto mäsožravý, rastlinnú potravu zje iba vo veľkej núdzi. Zdochliny tiež konzumuje len ak nemá na výber.

Výskyt
Vo väčšej časti Európy je vyhubený. Vyskytuje sa v súvislých lesných oblastiach Balkánu, Škandinávie a východnej Európy. Na Slovensku je prísne chránený a vyskytuje sa tu približne 400 - 500 jedincov. Žije v horách, v zmiešaných a ihličnatých lesoch. Veľmi rád má skalnatý terén a popadané drevá, odkiaľ môže sledovať svoju korisť, alebo zistiť prípadné nebezpečenstvo. Žije na Poľane, v Nízkych Tatrách, Veľkej aj Malej Fatre, Slovenskom rudohorí, Kremnických vrchoch.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Damián
pred 3 rokmi
Slovenské lesy sú bohaté svojou flórou a faunou. Žijú v nich mnohé živočíchy a my si predstavíme sedem z nich. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/top-7-obyvatelov-nasich-lesov/

Mohli ste dat aspon 10 prikladov

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Cestujúci s nárokom na bezplatnú prepravu tvorili vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko za osem mesiacov roka 42 percent z celkovo prepravených osôb v doprave objednanej štátom.
pred 7 rokmi
Zatiaľ nie je známe herecké obsadenie ani dátum premiéry.
pred 7 rokmi
Po siedmych rokoch nahradil Citroën svoj extravagantný model nižšej strednej triedy C4 novou generáciou, ktorá je od svojho predchodcu zmenená na nepoznanie.
pred 4 rokmi
Prinášame vám exkluzívny rozhovor so Sir Benom Kingsleym, jedným z najrešpektovanejších hercov súčasnosti, v ktorom sa dozviete o jeho dojmoch z nakrúcania filmu Na lane a spolupráci s režisérom Robertom Zemeckisom.
pred 8 rokmi
Rodinná komédia, v ktorej sa spája animovaný i hraný film, uvádza na plátna kín všetkým dobre známych modrých hrdinov, Šmolkov.
pred 6 rokmi
Na druhej priečke rebríčka sa umiestnil holandský DJ Tiësto, zatiaľ čo tretie miesto obsadil Francúz David Guetta.
pred 9 rokmi
Horčík: Je predovšetkým dôležitou zložkou kostí. Ďalej sa zúčastňuje prenosu nervových vzruchov a hrá dôležitú úlohu pri...
pred 8 rokmi
Ingolstadtská automobilka Audi ponúka okrem typu R8 LMS aj ďalší zákazníci pretekársky špeciál – TT RS Rennversion.