Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najväčších žijúcich zvierat na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 10.07.2012

Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov.
TOP 10 najväčších žijúcich zvierat na svete
Zdroj obrázku: Flickr
 

1. Vráskavec ozrutný – najväčšie zviera!

vráskavec ozrutný
Vráskavec ozrutný
zdroj: Internet

Vráskavec ozrutný či vráskavec obrovský je najväčším a najdlhším vodným i suchozemským zvieraťom. Už meno tohto cicavca ho predurčuje k získaniu nejedného rekordu. So svojimi ohromujúcimi mierami – 30 metrovou dĺžkou a váhou rovnajúcou sa 150-tim tonám získal titul najväčšieho žijúceho zvieraťa na svete. Neviete si rozmery tejto „ozruty“ predstaviť? Jej dĺžku možno prirovnať k dĺžke 17-tim dospelým ľudom priemernej výšky 170cm. Jeden vráskavec ozrutný sa váhou vyrovná priemernej telesnej hmotnosti dvetisíc šesťsto šesťdesiatym siedmym ľudom. Modrá veľryba je dokonca najťažším zvieraťom všetkých dôb!

Narozdiel od dinosaurov nepatrí k vyhynutým druhom živočíšnej ríše. Zatiaľ. Je však ohrozeným druhom a preto je zákonom chránený.

2. Žralok veľrybí – najväčší plutovec!

žralok veľrybí
Žralok veľrybí
zdroj: Internet

Aj ďalší nadrozmerný živočích reprezentuje vodný svet. Je ním žralok veľrybí, ktorého dĺžka tela môže dosiahnuť až 18metrov! Pláva pomaly a pokojne v teplých vodách celého sveta so svojou ťažkou váhou až 43 ton! Žralok obrovský je dobre odlíšiteľný od iných druhov žralokov aj kvôli jeho vzhľadu. Ak pri potápaní v mori zazriete modrozeleného žraloka, ktorého telo je husto posiate bielymi škvrnami a výraznými hrebeňmi, máte to šťastie zazrieť najväčšieho plutvovca na svete. Dôvodom takého šťastia je fakt, že žralok obrovský je skôr samotár, nezvykne žiť v žraločej skupine a nevyhľadáva ani ľudskú spoločnosť. Láka ho najmä planktón, ale pochutná si i na rybách či kalmaroch. O tom, že tento druh žraloka skutočne nie je nebezpečný, svedčia aj atrakcie v podobe možnosti zaplávania si s celým húfom týchto majestátnych tvorov.

3. Kalmár obrovitý – najväčší bezstavovec!

kalmár Wikipedia © Citron  CC-BY-SA-3.0
Kalmár obrovitý

Foto: Wikipedia / © Citron CC-BY-SA-3.0
zdroj: Wikipedia

Ako ryba vo vode je aj obrovský morský hlavonožec – kalmár obrovitý. Koľko vážil najväčší hlavonožec na svete? Až 20 ton! Najťažší úlovok kalmára meral až 14 metrov. V otvorených oceánskych vodách v súčasnosti žije približne 350 druhov týchto dravých bezstavovcoch, ktorí sa živia prevažne malými rybami a inými morskými živočíchmi. Na lov sú vybavený najväčším okom spomedzi všetkých zvierat. Priemer jeho veľkého oka je až 40cm! Veľkou pomocou pri lovení je aj jeho premenlivé sfarbenie tela, osem chápadiel a dve ramená.

4. Slon africký – najväčšie suchozemské zviera!

slon
Slon africký
zdroj: SXC/free

Je načase presunúť pozornosť aspoň na chvíľu z vodných živočíchov na také zviera, ktoré stojí nohami pevne na zemi. Do kategórie tonových živočíchov bol zaradený aj slon africký, ktorý sa pokladá za najsilnejšie zviera na svete. Toto prvenstvo možno pripísať jeho hmotnosti; najťažší africký slon váži 7 ton. Na zem sa toto najväčšie a najťažšie suchozemské zviera môže pozerať z výšky až štyroch metrov. Slon africký, nazývaný aj ako slon savanový, je trikrát vyšší ako priemerný človek. Okrem slona afrického, ktorý žije v rodinnej skupine, existuje aj slon africký, ktorý nehľadá obživu v savanách, ale v pralesoch. V prírode sa slon africký môže dožiť aj 60 rokov.

5. Tuleň sloní – najväčší mäsožravec!

Tuleň sloní Flickr Jim Bahn
Tuleň sloní

Foto: Flickr / Jim Bahn
zdroj: Flickr

Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov. A to aj napriek svojmu nemotornému telu, ktorého dĺžka je 6,5 metra a váha až 4 tony. Výskyt tuleňov tohto druhu je typický pre moria za južným polárnym kruhom, ale aj pre oveľa teplejšie mexické moria. Tuleň sloní je v súčasnosti najväčším mäsožravcom na svete! Nedajte sa obmäkčiť jeho veľkými očami. Je to silný predátor, ktorý loví nielen malé ryby, ale je nebezpečný aj pre dospelé tučniaky či mláďatá tuleňov. Desivo môže pôsobiť aj rev samca tuleňa slonieho, ktorý sa rozlieva okolím až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

6. Mesačník svietivý (Mola Mola) – najväčšia ryba!

mesačník svietivý
Mesačník svietivý, ryba nazývaná aj Mola Mola.
zdroj: Internet

Mesačník svietivý patrí k skupine tzv. pravých rýb pre ktoré je charakteristická skostnatená kostra. Členmi tejto skupiny je približne 27 tisíc žijúcich vodných stavovcov, čo z týchto kostnatých rýb robí najväčšiu nad-triedu spomedzi chordátov! Mesačník svietivý sa navyše výrazne podieľa na zväčšovaní skupiny a to tým, že dokáže naklásť až 300 miliónov ikier. Tým si vyslúžil zaujímavý rekord. Zaujímavým ho robí aj jeho výnimočná veľkosť: dĺžka 3metre, váha až 2,25 tony. Vďaka tomu je najväčšou a najširšou žijúcou rybou na svete! Pochutnáva si na sladkej chuti vôd Európy, čím je jediným zástupcom kostnatých rýb žijúcich v týchto končinách.

7. Žirafa masajská – najvyššie zviera!

žirafa
Žirafa masajská
zdroj: SXC/free

Dlhé štíhle nohy a ešte dlhší krk. Práve takto poznáme žirafy, ktoré sú stálymi obyvateľkami afrických stepí. Práve ich výška z nich robí najvyššie zvieratá na svete! Len ich krk meria 2 metre, čo sa ľahko vyrovná výške dvojposchodového domu. Samci dorastajú až do výšky 6 metrov, pričom vážia najviac 2 tony. Šikovným jazykom dlhým až 53cm si radi pochutnávajú na lístkoch stromov. Žirafa masajská ako najväčší druh spomedzi žiráf sa stráni ľudskej a častokrát aj zvieracej spoločnosti. Jediným kopnutím vie zabiť leva, ktorý patrí k jej typickým nepriateľom. Žirafy sú zákonom chránené zvieratá.

8. Slanovodný krokodíl morský – najväčší plaz v zajatí!

Lolong / nationalgeographic.com
Krokodíl Lolong.

Foto: nationalgeographic.com

Najväčším krokodílom na svete je slanovodný krokodíl morský (Crocodylus porosus) so svojou 5,5 metrovou dĺžkou tela a jedno tonovou váhou. Volá sa Cassius a pochádza z Austrálie. Omyl! To čo platilo ešte pred pár dňami, dnes už nie je pravda. O zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšieho žijúceho plaza na svete ho pripravil krokodíl rovnakého poddruhu – krokodíl s menom Lolong, ktorého na brehu filipínskej provincie Agusan del Sur vyťahovalo až 100 mužov. Lolong svojou 6,4 metrovou výškou a hmotnosťou 1075 kilogramov získal oficiálne prvenstvo dňa 25. 6. 2012 zápisom do Guinessovej knihy.

9. Belgický kôň – najväčší kôň!

kôň Radar
Najväčší žijúci kôň na svete - Radar.
zdroj: Internet

Mount Pleasant, Texas je domovom najväčšieho žijúceho koňa na svete. Menom Radar je belgický kôň, ktorý ladne nesie váhu svojho tela o hmotnosti 1088 kilogramov. Výška jeho tela dosahuje rozmer 202 centimetrov. Tento sedemročný chladnokrvník za deň prežuje 20kg sena, 9kg ovsa a občerství sa približne 70-timi litrami vody. Belgický kôň, známy aj pod prezývkou brabantský, sa využíva najmä ako ťažný kôň. Prácou najvyššieho koňa na svete je však najmä prezentácia jeho krásy na najrôznejších výstavách. Do Guinessovej knihy rekordov sa dostal po smrti tiež belgického koňa Brooklyna, ktorý vážil takmer 1,5 tony.

10. Polárny medveď - najväčší suchozemský dravec!

ľadový medveď
Polárny medveď
zdroj: SXC/free

Keď sa povie medveď, mnohí si predstavia vysoké zviera so špicatými zubami a s ostrými pazúrmi. Medveď polárny tiež vyvoláva strach a to nielen u ľudí ale i u zvierat. Dôvodom je jeho majestátna postava, výška dosahujúca až 3,3 metra v stoji, hmotnosť tela prevyšujúca jednu tonu (najväčší medveď polárny váži 1003 kilogramov). Polárny medveď je najväčším predátorom Arktídy, kde loví ryby, ale najmä tulene. Nepohrdne ani zdochlinami mrožov a veľrýb; v lete si pochutnáva na osviežujúcich bobuliach. Ľadový medveď je zároveň aj najlepším plavcom spomedzi všetkých medveďov. Aj jeho obratnosť vo vode a schopnosť vydržať pod hladinou až dve minúty z neho robia najväčšiu suchozemskú šelmu na svete!Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Daniel
pred 3 rokmi
vy ste drbnutý ? najväčšie zviera na svete je megalodon vy kokoti prijebaný !

 

Diskusné príspevky (86)

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Prečo píšete tieto pičoviny do témy, ktorá má mať iný zmysel ?
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Drz hubu a nekradni mi moj nick
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
je to vsetko popletene hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa chodte spat psyyyyy patrite vsetci do hnoja do plynu s vami hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa fuuuuujjj neznasam zvierata haaaaahaa
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
chod do picee
Fotografia
vaness sexica
pred 4 rokmi
sexiii je toooo hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Fotografia
vanesa
pred 4 rokmi
poplietli ste to vsetkooooooooo
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
kosatka drava dokaže to čo malo ktory dravec,za tuleňom sa dokaže viruťiť 6 metrov na brech a z tuťeňom v tlame za par sekund je speť v mori. kosatka drava si trufne aj na žraloka,neviem prečo nebol zaradeny medzi največšie dravce.
Fotografia
stano
pred 3 rokmi
haloooo,vy všetci anonymi asi máte zlé knihy každé zviera je niekde zaradené,ak je najväčší suchozemský dravec medved polárny tak to tak je,kosatka žije vo vode!!!!!! vy taľiani.K tomu....áno kosatka je dokonalý predátor,dokáže zabiť velrybu aj najväčšieho žraloka modrého,je to všestranný zabijak,ale nie mäsožravec,ale cicavec.....atd.
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Najvacsi africky slon je vypreparovany v USA a vazil 13,5 t! Tibor
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Všeci čo tu píšete ste banda kokotov
Fotografia
Tereska
pred 2 rokmi
zabudli ste velribi
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
pekne ale nič moc
Fotografia
Opičiak vilo
pred 5 rokmi
Neni to zaujimave a cim sa zivi velryba
Fotografia
homer
pred 2 rokmi
najväčší mäsožravec je predsa vráskavec ozrutný nie ? :D ved sa živý krilom čo sú také malé krevetky interpretácia mäsožravca je predsa živočích čo je mäso a kril je mäso .... BUUUUURN!
Fotografia
Grco
pred rokmi
Hovada ste....
Fotografia
Anonym
pred rokmi
Trubky a pekne.
Fotografia
kokot
pred rokmi
Tak kto je najtasi cicavec na svete
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
ahojte ja sa volam Anonym
Fotografia
jebo
pred rokmi
pica pica pica pica pica pica
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+653-653-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+653-653-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+653-653) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+653-653) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+788-788-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+788-788-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+788-788)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+788-788)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 2+319-319-1=0+0+0+1 or 'g99EEQTj'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3+319-319-1=0+0+0+1 or 'g99EEQTj'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2<(0+5+319-319) or 'g99EEQTj'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2>(0+5+319-319) or 'g99EEQTj'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 2+523-523-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3+523-523-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2<(0+5+523-523) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2>(0+5+523-523) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1)); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
1 waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
sX8AP2bE'; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
YzZpODXp'); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
wqGHWn9F')); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1;select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1);select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1));select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
xMtJGyGq';select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
QIDBsSNi');select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
ys17HuD1'));select pg_sleep(9); --
Fotografia
Timon
pred 6 rokmi
Aj ja chcem byt velke zviera!
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Najväčšie "zvieratá" sú ľudia, ktorí tento štát / za pomoci právnikov a podvodníkov spoza hraníc/ od roku 1989 totálne rozbili, sprivatizovali, rozkradli a spravili z väčšiny slovákov nádenníkov robiacich otrokov bohatým európanom.
Fotografia
taliansko
pred 6 rokmi
Super zvierata
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Tak ich vystavme do ZOO tam patria ako výstraha pre budúce generácie.
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Aj mne to pomohlo z DU diky moc
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Vsetci ste mudry sak asi vedia o com pisu no ne?
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Svaly sú tapné ale toto je fakt COOL:-) !!?:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) -:-) :-) :-)
Fotografia
katuš
pred 5 rokmi
prečo všetci použivate meno Anonym je to trapne nech ho použiva iba ten kto ho prvi použil ved si iba vymislite hociake meno ako ja (katuša) a mimochodom tie zvierata mi pomohli s domkou tak dik
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
ahoooooooooooooooooj cusbusbus
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
super veci a zaujimave
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Aj mne to pomohlo s DÚ. ;)
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
velmi mi to pomohlo dik
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Najvačši kon na svete je shiresky kon, dobre aj tento je velky ale nie najvacsi!! -_-
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Odkedy má kalmár obrovitý 20 ton?
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
ty si najvacsie zviera a on
Fotografia
roland.m
pred 4 rokmi
same keci nieco z toho je pravda
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Pekne zvieratka tam sú!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Fotografia
Jurko Robota
pred 4 rokmi
Vy kokoti preco ste tam nedali aj pala
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
som nasrati
Fotografia
mato
pred 4 rokmi
aky je naaj vu
Fotografia
Anonymys
pred 3 rokmi
Hej pekne koníky sú to. Bíííííí ni a ty
Fotografia
nikolka kovacov
pred rokom a pol
co mam napista na toto c si ototk mislite teras
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
co si mioslite otom to lebo premna je to ako trapas
Fotografia
maria terezia
pred 6 rokmi
Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/top-10-najvacsich-zijucich-zvierat-na-svete/

halo! najväčší mäsožravý cicavec je kosatka dravá.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Samci kosatky dravej dosahujú v priemere dĺžku 9metrov, priemerná hmotnosť je 6ton. Z tohto dôvodu kosatka dravá nie je najväčším mäsožravým cicavcom.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
ano pekne velke zvierata
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Skúmam TULENE SLONIE a veľmi dobre viem, že nie sú mäsožravce, ale bylinožravce ktoré požierajú chaluhy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fotografia
mimi
pred 6 rokmi
tak to som sa toho teda vela dozvedela fakt.. :D super
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
zaujímavé informácie dík
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
WOW TO JE HUSte.
Fotografia
marko
pred 6 rokmi
WOW TO JE HUSTE
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
halooooo!najvacsi masozravec na svete je Physeter Macrocephalus!!!
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Ano,Vorvan Tuponosy/je to velryba/
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
a je to aj cicavec.halo!
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
to mnozstvo vykricnikov je na smiech!Tulen sloni je dravec!Zivy sa rybami a hlavonozcami!!!
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Poplietli ste si ho s Dugongom morskym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ten zerie Chaluhy!!!!!!!!!
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
DVD nasleduje po knižnom bestselleri, z ktorého sa predalo viac ako 18 000 kusov.
pred 6 rokmi
Film Siedmy syn (Seventh son) bude mať premiéru 16. januára 2014. Spoločnosť Continental Film Vám prináša jeho prvý trailer.
pred 5 rokmi
Uvádzacia cena týchto vozidiel, ktoré budú mať dlhší dojazd ako elektrické vozidlá bude podľa informácií denníka Nikkei nižšia ako 10 mil. japonských jenov (JPY).
pred 7 rokmi
Muzikant z Ontária v sobotu večer v NTC spieval, hral na gitare i ústnej harmonike, pričom rockové skladby striedal s baladami, ktoré ho preslávili. Na pódium vytiahol aj mladú Slovenku.
pred 5 rokmi
Obľúbení kamaráti Manny, Diego, Broskynka a najmä Sid sa už tešia na stretnutie z deťmi zo Slovenska. Ľadová šou pre celú rodinu už o necelé dva týždne zavíta do Bratislavy.
pred 6 rokmi
Typové označenie Nissan ZEOD RC je skratkou Zero Emissions On-Demand Racing Car (pretekársky automobil s nulovými emisiami na požiadanie).
pred 8 rokmi
Dnes sa stáva prvým elektromobilom na svete, ktorý sa podrobil prísnym nárazovým testom uznávanej organizácie EuroNCAP...
pred 6 rokmi
Do bratislavského Nu Spirit Clubu zavíta v júli Serengeti, majster slova a rázny básnik z amerického Chicaga, ktorý patrí k novej vlne rapperov popierajúcich staré hiphopové pravidlá.