Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Fotografie Počasie Dnes

Dnes je 28. júla 2014, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najväčších žijúcich zvierat na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 10.07.2012

Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov.
TOP 10 najväčších žijúcich zvierat na svete
Zdroj obrázku: Flickr
 

1. Vráskavec ozrutný – najväčšie zviera!

vráskavec ozrutný
Vráskavec ozrutný
zdroj: Internet

Vráskavec ozrutný či vráskavec obrovský je najväčším a najdlhším vodným i suchozemským zvieraťom. Už meno tohto cicavca ho predurčuje k získaniu nejedného rekordu. So svojimi ohromujúcimi mierami – 30 metrovou dĺžkou a váhou rovnajúcou sa 150-tim tonám získal titul najväčšieho žijúceho zvieraťa na svete. Neviete si rozmery tejto „ozruty“ predstaviť? Jej dĺžku možno prirovnať k dĺžke 17-tim dospelým ľudom priemernej výšky 170cm. Jeden vráskavec ozrutný sa váhou vyrovná priemernej telesnej hmotnosti dvetisíc šesťsto šesťdesiatym siedmym ľudom. Modrá veľryba je dokonca najťažším zvieraťom všetkých dôb!

Narozdiel od dinosaurov nepatrí k vyhynutým druhom živočíšnej ríše. Zatiaľ. Je však ohrozeným druhom a preto je zákonom chránený.

2. Žralok veľrybí – najväčší plutovec!

žralok veľrybí
Žralok veľrybí
zdroj: Internet

Aj ďalší nadrozmerný živočích reprezentuje vodný svet. Je ním žralok veľrybí, ktorého dĺžka tela môže dosiahnuť až 18metrov! Pláva pomaly a pokojne v teplých vodách celého sveta so svojou ťažkou váhou až 43 ton! Žralok obrovský je dobre odlíšiteľný od iných druhov žralokov aj kvôli jeho vzhľadu. Ak pri potápaní v mori zazriete modrozeleného žraloka, ktorého telo je husto posiate bielymi škvrnami a výraznými hrebeňmi, máte to šťastie zazrieť najväčšieho plutvovca na svete. Dôvodom takého šťastia je fakt, že žralok obrovský je skôr samotár, nezvykne žiť v žraločej skupine a nevyhľadáva ani ľudskú spoločnosť. Láka ho najmä planktón, ale pochutná si i na rybách či kalmaroch. O tom, že tento druh žraloka skutočne nie je nebezpečný, svedčia aj atrakcie v podobe možnosti zaplávania si s celým húfom týchto majestátnych tvorov.

3. Kalmár obrovitý – najväčší bezstavovec!

kalmár Wikipedia © Citron  CC-BY-SA-3.0
Kalmár obrovitý

Foto: Wikipedia / © Citron CC-BY-SA-3.0
zdroj: Wikipedia

Ako ryba vo vode je aj obrovský morský hlavonožec – kalmár obrovitý. Koľko vážil najväčší hlavonožec na svete? Až 20 ton! Najťažší úlovok kalmára meral až 14 metrov. V otvorených oceánskych vodách v súčasnosti žije približne 350 druhov týchto dravých bezstavovcoch, ktorí sa živia prevažne malými rybami a inými morskými živočíchmi. Na lov sú vybavený najväčším okom spomedzi všetkých zvierat. Priemer jeho veľkého oka je až 40cm! Veľkou pomocou pri lovení je aj jeho premenlivé sfarbenie tela, osem chápadiel a dve ramená.

4. Slon africký – najväčšie suchozemské zviera!

slon
Slon africký
zdroj: SXC/free

Je načase presunúť pozornosť aspoň na chvíľu z vodných živočíchov na také zviera, ktoré stojí nohami pevne na zemi. Do kategórie tonových živočíchov bol zaradený aj slon africký, ktorý sa pokladá za najsilnejšie zviera na svete. Toto prvenstvo možno pripísať jeho hmotnosti; najťažší africký slon váži 7 ton. Na zem sa toto najväčšie a najťažšie suchozemské zviera môže pozerať z výšky až štyroch metrov. Slon africký, nazývaný aj ako slon savanový, je trikrát vyšší ako priemerný človek. Okrem slona afrického, ktorý žije v rodinnej skupine, existuje aj slon africký, ktorý nehľadá obživu v savanách, ale v pralesoch. V prírode sa slon africký môže dožiť aj 60 rokov.

5. Tuleň sloní – najväčší mäsožravec!

Tuleň sloní Flickr Jim Bahn
Tuleň sloní

Foto: Flickr / Jim Bahn
zdroj: Flickr

Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov. A to aj napriek svojmu nemotornému telu, ktorého dĺžka je 6,5 metra a váha až 4 tony. Výskyt tuleňov tohto druhu je typický pre moria za južným polárnym kruhom, ale aj pre oveľa teplejšie mexické moria. Tuleň sloní je v súčasnosti najväčším mäsožravcom na svete! Nedajte sa obmäkčiť jeho veľkými očami. Je to silný predátor, ktorý loví nielen malé ryby, ale je nebezpečný aj pre dospelé tučniaky či mláďatá tuleňov. Desivo môže pôsobiť aj rev samca tuleňa slonieho, ktorý sa rozlieva okolím až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

6. Mesačník svietivý (Mola Mola) – najväčšia ryba!

mesačník svietivý
Mesačník svietivý, ryba nazývaná aj Mola Mola.
zdroj: Internet

Mesačník svietivý patrí k skupine tzv. pravých rýb pre ktoré je charakteristická skostnatená kostra. Členmi tejto skupiny je približne 27 tisíc žijúcich vodných stavovcov, čo z týchto kostnatých rýb robí najväčšiu nad-triedu spomedzi chordátov! Mesačník svietivý sa navyše výrazne podieľa na zväčšovaní skupiny a to tým, že dokáže naklásť až 300 miliónov ikier. Tým si vyslúžil zaujímavý rekord. Zaujímavým ho robí aj jeho výnimočná veľkosť: dĺžka 3metre, váha až 2,25 tony. Vďaka tomu je najväčšou a najširšou žijúcou rybou na svete! Pochutnáva si na sladkej chuti vôd Európy, čím je jediným zástupcom kostnatých rýb žijúcich v týchto končinách.

7. Žirafa masajská – najvyššie zviera!

žirafa
Žirafa masajská
zdroj: SXC/free

Dlhé štíhle nohy a ešte dlhší krk. Práve takto poznáme žirafy, ktoré sú stálymi obyvateľkami afrických stepí. Práve ich výška z nich robí najvyššie zvieratá na svete! Len ich krk meria 2 metre, čo sa ľahko vyrovná výške dvojposchodového domu. Samci dorastajú až do výšky 6 metrov, pričom vážia najviac 2 tony. Šikovným jazykom dlhým až 53cm si radi pochutnávajú na lístkoch stromov. Žirafa masajská ako najväčší druh spomedzi žiráf sa stráni ľudskej a častokrát aj zvieracej spoločnosti. Jediným kopnutím vie zabiť leva, ktorý patrí k jej typickým nepriateľom. Žirafy sú zákonom chránené zvieratá.

8. Slanovodný krokodíl morský – najväčší plaz v zajatí!

Lolong / nationalgeographic.com
Krokodíl Lolong.

Foto: nationalgeographic.com

Najväčším krokodílom na svete je slanovodný krokodíl morský (Crocodylus porosus) so svojou 5,5 metrovou dĺžkou tela a jedno tonovou váhou. Volá sa Cassius a pochádza z Austrálie. Omyl! To čo platilo ešte pred pár dňami, dnes už nie je pravda. O zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšieho žijúceho plaza na svete ho pripravil krokodíl rovnakého poddruhu – krokodíl s menom Lolong, ktorého na brehu filipínskej provincie Agusan del Sur vyťahovalo až 100 mužov. Lolong svojou 6,4 metrovou výškou a hmotnosťou 1075 kilogramov získal oficiálne prvenstvo dňa 25. 6. 2012 zápisom do Guinessovej knihy.

9. Belgický kôň – najväčší kôň!

kôň Radar
Najväčší žijúci kôň na svete - Radar.
zdroj: Internet

Mount Pleasant, Texas je domovom najväčšieho žijúceho koňa na svete. Menom Radar je belgický kôň, ktorý ladne nesie váhu svojho tela o hmotnosti 1088 kilogramov. Výška jeho tela dosahuje rozmer 202 centimetrov. Tento sedemročný chladnokrvník za deň prežuje 20kg sena, 9kg ovsa a občerství sa približne 70-timi litrami vody. Belgický kôň, známy aj pod prezývkou brabantský, sa využíva najmä ako ťažný kôň. Prácou najvyššieho koňa na svete je však najmä prezentácia jeho krásy na najrôznejších výstavách. Do Guinessovej knihy rekordov sa dostal po smrti tiež belgického koňa Brooklyna, ktorý vážil takmer 1,5 tony.

10. Polárny medveď - najväčší suchozemský dravec!

ľadový medveď
Polárny medveď
zdroj: SXC/free

Keď sa povie medveď, mnohí si predstavia vysoké zviera so špicatými zubami a s ostrými pazúrmi. Medveď polárny tiež vyvoláva strach a to nielen u ľudí ale i u zvierat. Dôvodom je jeho majestátna postava, výška dosahujúca až 3,3 metra v stoji, hmotnosť tela prevyšujúca jednu tonu (najväčší medveď polárny váži 1003 kilogramov). Polárny medveď je najväčším predátorom Arktídy, kde loví ryby, ale najmä tulene. Nepohrdne ani zdochlinami mrožov a veľrýb; v lete si pochutnáva na osviežujúcich bobuliach. Ľadový medveď je zároveň aj najlepším plavcom spomedzi všetkých medveďov. Aj jeho obratnosť vo vode a schopnosť vydržať pod hladinou až dve minúty z neho robia najväčšiu suchozemskú šelmu na svete!Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
ano pekne velke zvierata

 

Diskusné príspevky (22)

Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Skúmam TULENE SLONIE a veľmi dobre viem, že nie sú mäsožravce, ale bylinožravce ktoré požierajú chaluhy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fotografia
mimi
pred rokom a pol
tak to som sa toho teda vela dozvedela fakt.. :D super
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
zaujímavé informácie dík
Fotografia
maria terezia
pred rokmi
Kto je najväčší milovník mäsa zo zvieracej ríše? No predsa tuleň z rodu Mirounga, ktorý obľubuje plávanie až tak, že sa dokáže ponoriť do hĺbky 180 metrov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/top-10-najvacsich-zijucich-zvierat-na-svete/

halo! najväčší mäsožravý cicavec je kosatka dravá.
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Samci kosatky dravej dosahujú v priemere dĺžku 9metrov, priemerná hmotnosť je 6ton. Z tohto dôvodu kosatka dravá nie je najväčším mäsožravým cicavcom.
Fotografia
katuš
pred rokom
prečo všetci použivate meno Anonym je to trapne nech ho použiva iba ten kto ho prvi použil ved si iba vymislite hociake meno ako ja (katuša) a mimochodom tie zvierata mi pomohli s domkou tak dik
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
Aj mne to pomohlo z DU diky moc
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
Vsetci ste mudry sak asi vedia o com pisu no ne?
Fotografia
Anonym
pred 3 mesiacmi
Drz hubu a nekradni mi moj nick
Fotografia
Anonym
pred rokom
ahoooooooooooooooooj cusbusbus
Fotografia
Anonym
pred rokom
super veci a zaujimave
Fotografia
Anonym
pred rokom
halooooo!najvacsi masozravec na svete je Physeter Macrocephalus!!!
Fotografia
Anonym
pred rokom
Ano,Vorvan Tuponosy/je to velryba/
Fotografia
Anonym
pred rokom
a je to aj cicavec.halo!
Fotografia
Anonym
pred rokom
to mnozstvo vykricnikov je na smiech!Tulen sloni je dravec!Zivy sa rybami a hlavonozcami!!!
Fotografia
Anonym
pred rokom
Poplietli ste si ho s Dugongom morskym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ten zerie Chaluhy!!!!!!!!!
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
WOW TO JE HUSte.
Fotografia
marko
pred rokom a pol
WOW TO JE HUSTE
Fotografia
Timon
pred rokom
Aj ja chcem byt velke zviera!
Fotografia
Anonym
pred rokom
Najväčšie "zvieratá" sú ľudia, ktorí tento štát / za pomoci právnikov a podvodníkov spoza hraníc/ od roku 1989 totálne rozbili, sprivatizovali, rozkradli a spravili z väčšiny slovákov nádenníkov robiacich otrokov bohatým európanom.
Fotografia
taliansko
pred rokom
Super zvierata
Fotografia
Anonym
pred rokom
Tak ich vystavme do ZOO tam patria ako výstraha pre budúce generácie.
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Konzoly, hry, príslušenstvo pre Xbox, Kinect, P...
Sprostredkovateľ poistenia pre občanov a firmy.Montáž a zapojenie elektrospotrebičov s potvrde...
Predám väčšie množstvo oblečenia skoro vôbec ne...
Elektrikári Bratislava. Elektroinštalácie oprav...

Prijmeme murárov a tesárov aj partie na prácu v...
aktívna telefonická komunikácia s klientmi s ci...
práca pre telefonických operátorov

92 000.00 €
Na predaj, 3 izby, rozloha 80 m2, rok výstavby ...
32 400.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 52 m2, balkón, l...
50 400.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 78 m2, balkón, l...29 990.00 €
10 500.00 €
11 999.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Nové BMW M5 sa predstavuje ako nadpriemerná päťmiestna športová limuzína so štvordverovou karosériou
pred rokom a pol
Mercedes-Benz CLA Edition 1 sa dodáva v modeloch CLA 180, CLA 200, CLA 250 a CLA 220 CDI. Najlacnejší model má základnú cenu 35.402 eur.
pred 3 rokmi
Exkluzívna štúdia Race Touareg 3 Qatar je civilnou verziou špeciálu, ktorý presvedčivo zvíťazil v tohtoročnej Rally Dakar.
pred 5 rokmi
Plochá noha je najčastejšou deformitou nôh. Stretávame sa s ňou najmä v detskom veku, aj keď nie je výnimkou ani u dospelej populácie.
pred rokmi
Talentovaná speváčka Mária Čírová vydáva nový singel! Dvojnásobná mamička sa po niekoľkomesačnej pauze vracia na scénu, aby fanúšikom predstavila skladbu s príznačným názvom „My“.
pred 6 rokmi
Beatrix Potterová má tridsať a žije so svojimi rodičmi.
pred 2 rokmi
Sean Penn zvažuje svoju účasť vo filme The Secret Life Of Walter Mitty, ktorý bude režírovať Ben Stiller.
pred 4 rokmi
Hoci túto zelenú, stromčekovitú zeleninu podobajúcu sa karfiolu len ťažko prehliadneme, mnohí jej dodnes neprišli na chuť alebo sa ju zdráhajú ochutnať.