Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najaktívnejších sopiek na Zemi

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 18.06.2012

Na svete je približne 850 činných sopiek, z toho 80 je pod hladinou mora. Niektoré sú činné takmer bez prestania.
TOP 10 najaktívnejších sopiek na Zemi
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

1. Kilauea – Havajské Ostrovy

sopka Kilauea Flickr fequi
Sopka je plochého tvaru, vysoká 1247 metrov nad morom.

Foto: Flickr / fequi
zdroj: Flickr

Kilauea patrí k najaktívnejším sopkám na svete a súčasne k jednej z najväčších na Zemi. Dym stúpa do výšky 20 metrov. Láva z nej vyteká takmer nepretržite od januára 1983. Trhlinu, z ktorej vyteká láva pomenovali Kamoamoa. Názov sa z Havajčiny prekladá „striekať“. Denne vyprodukuje približne 400 tisíc metrov lávy.

2. Mauna Loa – Havajské ostrovy

Mauna Loa Flickr Laurenbacon
Mauna Loa patrí k piatim sopkám na Havaji.

Foto: Flickr / Laurenbacon
zdroj: Flickr

V preklade domácich znamená „Dlhá hora“. Patrí k piatim sopkám na Havaji. Štítová sopka meria 4205 metrov nad morom a súčasne je najvyšším bodom na ostrove. Skutočná výška sopky je omnoho vyššia, pretože leží na dne mora a celkovo presahuje približne 10 tisíc metrov – výškou prekonala Mount Everest. Zaberá približne polovicu ostrova, 90% povrchu tvoria bazaltové lávy. Pre jej pokojné erupcie a neexplozívne výlevy sa jej tvar vyformoval do typickej štítovej sopky.

Vulkanická činnosť na Havajských ostrovoch sa začala približne pred miliónom rokov, vtedy vznikla aj sopka Mauna Loa. Láva začala vyvierať pod morom a postupne vytvorila horu vysokú 4025 metrov nad morom. Základňa sopky zaberá plochu s priemerom 400 km. Láva je riedka a chudobná na plyny, takže málokedy strieka do výšky. Pokojnosť sopiek dovolila vytvoriť na území observatórium a pracovisko pre geológov.

3. Etna – Sicília

sopka Etna
Etna nesie znaky štítových sopiek, ale aj staro-vulkánu.
zdroj: SXC/free

Etna je činná sopka nachádzajúca sa na východnom pobreží Sicílie a súčasne je aj jej najvyššou horou (3323 m. n. m.). Výška sa mení pri každej erupcii a preto sa nedá stanoviť presne. Ide o najväčšiu činnú sopku v Európe – kráľovná medzi vulkánmi. Obklopuje ju krásna príroda – vinice, olivové, citrusové a figové sady, píniové háje. Na vrchole sa drží celoročne snehová pokrývka.

Už v Antike bola objektom mnohých mytologických povier. Starovekí Gréci ju nazývali Ohnivý vrch a stala sa súčasťou ich mytológie. V 5. storočí pred našim letopočtom ju spomína básnik Pindaros vo svojom diele. Opísal zápas bohov dvoch generácií a zmienil sa o výbuchu sopky z roku 479 pred našim letopočtom.

4. Grímsvötn – Island

sopka Grímsvötn
V roku 1996 sa sopka prejavila s veľkou intenzitou a záplavy zničili cesty Hringvegur vedúce okolo celého Islandu.
zdroj: Internet

Ide o špecifický vulkán – vodou zaplavenú sopečnú kalderu – útvar vytvorený prepadnutím stien. Všetky erupcie prebiehajú pod masou ľadu. Vzniknuté teplo roztaví ľad a následne prebehne vyliatie do jazera. V jej okruhu 100 km nebýva nikto a vstup do oblasti je na vlastné riziko.

Sopečné jazero neposkytuje podmienky pre život, pretože sa tu nachádza malé množstvo kyslíka. Aj napriek tomu sa vedcom podarilo objaviť tu žijúcu baktériu. Posledná zaznamenaná silnejšia erupcia začala 21. mája 2011. Zrušilo sa viac ako 900 letov a všetci sa obávali, že sa zopakuje situácia ako v roku 2010 počas výbuchu sopky Eyjafjallajökull. Aktivita skončila 25. mája a odvtedy je sopka relatívne kľudná.

5. Sopka Eyjafjallajökull – Island

sopka Eyjafjallajökull Flickr
Sopka je pokrytá ľadovcom s priemerom kráteru 3 – 4 km, ktorý je tiež vyplnený ľadom.
zdroj: Flickr

Patrí k menším, ale za to „zúrivejším“ sopkám. Preslávila sa po celom svete v apríli 2010 počas erupcie a následného uvoľnenia sopečného prachu. Prachový oblak sa šíril nad veľkou časťou Európy a ochromil takmer celú leteckú dopravu.

Ide o typ sopky „stratovulkán“ a geologicky je prepojená s neďalekou sopkou Katla. Vždy po výbuchu hrozia aj následné erupcie s prepojenou sopkou. Najsilnejšia erupcia sa uskutočnila v roku 1821. Popol obsahoval nebezpečný fluorid, ktorý poškodzuje kosti a je nebezpečný a zdravie ohrozujúci.

6. Vezuv – Taliansko

Vezuv
Dočasne „spiaca sopka“ Vezuv sa nachádza na pobreží Neapolského zálivu, 9 km od Neapola.
zdroj: SXC/free

Vzhľadom na hustotu zaľudnenia v okolí sopky sa Vezuv považuje za najnebezpečnejšiu aktívnu sopku sveta. Meria 1279 metrov a stala sa turistickou atrakciou. K poslednému výbuchu došlo v roku 1944, ale dokedy bude sopka „spať“ je otázne. V jej vnútri neustále stúpa tlak a pod 3 km hrubou zátkou v hĺbke 5 km stále vrie magma. Ak by došlo k výbuchu, 600 tisíc ľudí žijúcich v bezprostrednej blízkosti a ďalšie milióny sú v ohrození. Po poslednom výbuchu má sopka dva vrcholy: pôvodný Vezuv (1281 m.) a vedľajší vrchol Monte Somma (1132 m.) Z okraja kráteru je krásny výhľad na okolitú krajinu a vegetáciu, ktorá tu vyrástla - gaštany, olivovníky, ovocné stromy.

O slávu Vezuvu sa postarala aj erupcia z roku 79 nášho letopočtu. Počas troch dní sa kompletne zničili rímske mestá Pompeje a Herkuláneum. Pochoval ich popol a prach spolu s cennými poznatkami o živote z tej doby. Objavené boli až v roku 1599 a na archeologický výskum si počkali až do roku 1738. Sopečný materiál poslúžil ako konzervant – zachovali sa skelety tiel, divadlá, kúpele. Po dôkladnom odkrytí návalov popola sa archeológom ukázalo „mesto duchov“.

7. Kilimandžáro – Afrika

sopka Klimandžáro
Kilimandžáro je unikátna sopka – nájdeme tu všetky typy zemského povrchu. Pásmo dažďového pralesa, vresoviská, arktické podmienky, sneh a ľadovce.
zdroj: SXC/free

Asi najznámejšia sopka na svete, o ktorej sa učia deti na základnej škole. Nepreslávila sa katastrofickou erupciou, alebo enormnou aktivitou. Slávu jej zaručuje jej vzhľad, považuje sa za dominantu kontinentu. Nájdeme ju takmer na rovníku na hraniciach Tanzánie a Kene. Spiaca sopka s tromi sopečnými kužeľmi je obrovský starovulkán. Najvyšší kužeľ Kibo má výšku 5895 metrov nad morom. Vznik sopky sa datuje do doby spred niekoľko miliónov rokov. Pravidelne vypúšťa do okolia plyny, a preto sa vedci domnievajú, že ide o časovanú bombu s roztavenou magmou vo vnútri.

8. Tambora – ostrov Sumbawa (Indonézia)

sopka Tambora Sumbawa Flickr paulzpicz
Mimoriadne aktívna sopka ležiaca na ostrove Sumbawa v Indonézii.

Foto: Flickr / paulzpicz
zdroj: Flickr

Samotná oblasť má približne 130 aktívnych sopiek. Jej erupcie zasiahli v minulosti mnohé ostrovy- Sumatru, Jávu, Borneo a vyžiadali si takmer 100 tisíc obetí. Približne 12 tisíc ľudí zabil samotný výbuch a ostatní zomreli na následky. Celé dediny pochovali metre popola, ktorý sa nachádzal v atmosfére ešte veľmi dlho. Popol a prach zafarbil oblohu na čierno ešte aj na opačnej strane zemegule. Pred explóziou mala sopka 4200 metrov nad morom a po výbuchu stratila takmer polovičku.

9. Vulkán na ostrove Théra (Santorini - Grécko)

Thera
Santorini - pozostatok najsilnejšieho sopečného výbuchu.
zdroj: SXC/free

Erupcia vulkánu na Santorini sa dodnes považuje za jednu z najväčších sopečných erupcií v celej histórii. Sila výbuchu presiahla 160 tisíc krát jadrovú bombu v Hirošime. Láva a popol v tej dobe zakryli celé územie a výbuch úplne zničil celú antickú kultúru. Následne vlny tsunami zničili celé Stredomorie a pobrežia.

Kvôli tejto erupcii vznikli aj bájne legendy o zmiznutí Atlantídy, pretože podľa odborníkov sa rozprestierala práve v tejto oblasti. Podľa vulkanológov sa sopka na Santorini začala znova zobúdzať.

10. Aso-san – Japonsko

sopka Aso Flickr  farflungistan
V minulosti sopka zapríčinila mnohé gigantické erupcie, kedy bolo do okolia uvoľnených asi 600 km sopečného materiálu.

Foto: Flickr / farflungistan
zdroj: Flickr

Jedna z najväčších sopiek sveta sa nachádza v národnom parku Aso Kuju na ostrove Kjušú. Vrchol sopky má výšku 1592 metrov nad morom. Sopečná kaldera má priemer 25 krát 18 km s celkovým obvodom 120 km. Je označovaná ako supervulkán – sopka, ktorá dosiahla, alebo môže dosiahnuť erupciu so silou 8. Takýto výbuch znamená sopečnú erupciu s globálnymi dopadmi na celú planétu. Doteraz dosiahla erupcie 4 tého stupňa, ale vulkanológovia varujú pred jej hrozivou silou.

Centrálny kužeľ pozostáva z piatich vrcholov a najvyšší vrchol Taka meria 1592 metrov nad morom. Z vrcholu Naka neustále vychádza dym a prebiehajú menšie erupcie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
pomohlo to pri DU z geografie - fajn díky

 

Diskusné príspevky (99)

Fotografia
Timotej
pred 4 rokmi
mneto pomohlo hlavne škole na doegrafi
Fotografia
tymotej
pred 4 rokmi
fajt je to dobra uloha ty kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar.:):):):):):):)
Fotografia
kekšíček
pred 4 rokmi
toto je fagd suber stránka mám rát takéto dobre stranki ako je napryklad tato. Aj ma to naucylo je to suber
Fotografia
-_-ADMIN-_-
pred 4 rokmi
Je to super móoore :D :D homoľovy smrdzá ponošky :DDDD
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Na svete je približne 850 činných sopiek, z toho 80 je pod hladinou mora. Niektoré sú činné takmer bez prestania. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/top-10-najaktivnejsich-sopiek-na-zemi/

chybička: neexistuje pojem "...staro-vulkán...", nazdávam sa, že správne má byť "stratovulkán"
Fotografia
Tymo
pred 4 rokmi
ig Bang (kórejsky: ??, často štylizované ako BIGBANG) je juhokórejská chlapčenská skupina založená spoločnosťou YG Entertainment. Líder G-Dragon, T.O.P, Tchäjang, Däsong a Sungri oficiálne debutovali ako 5-členná skupina 19. augusta 2006. Prevažne hip-hopová skupina uspela so svojím prelomovým hitom „Lies“, ktorý ostal 7 týždňov za sebou na prvom mieste v hlavných kórejských hudobných rebríčkoch. V roku 2007 dostali ocenenie „Pieseň roka“ na Mnet Korean Music Festival. Ich ďalšie vydané hity ako „Last Farewell“ a „Haru Haru“, ktoré tiež ovládli hudobné rebríčky, ešte viac zvyšovali ich úspech a popularitu. Po tom, čo Big Bang vyhrali v roku 2008 na Mnet Korean Music Festival cenu „Umelec roka“, rozšírili svoje pôsobenie aj do Japonska, kde na 9. ročníku MTV Video Music Awards Japan získali tri ocenenia. Počas svojich aktivít v Japonsku členovia začali so sólovými aktivitami. Tchäjang a G-Dragon vydali sólové albumy, G-Dragon a T.O.P vytvorili duo, Sungri a Däsong hrali v muzikáloch a hostili varieté a z T.O.P-a sa stala uznávaná filmová hviezda. Po dvojročnej pauze sa Big Bang v roku 2011 opäť vrátili na juhokórejskú hudobnú scénu so svojím úspešným albumom Tonight. Ale propagačné akcie boli skrátené, keď sa niektorí z členov dostali do rozporu so zákonmi. Koncom roka sa Big Bang stali víťazmi v kategórii „Najlepší celosvetový interpret“ na MTV Europe Music Awards. Tri mesiace po ocenení v Európe vydali svoj najúspešnejší album Alive, ktorý bol prvým kórejským albumom, čo sa umiestnil v Billboard 200. Následne začali svoje prvé svetové turné, ktoré vyvrcholilo začiatkom roka 2013. Big Bang sú označovaní ako „Národná chlapčenská skupina“ a účasťou členov, predovšetkým G-Dragona, na skladaní a produkcii vlastnej hudby si vyslúžili v hudobnom priemysle rešpekt a uznanie. Momentálne držia rekord na Cyworld ako najpredávanejší umelec všetkých čias. celý článok...
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Zastupitel hl m. Prahy (ČSSD), ředitel Fakultní nemocnice v Motole. Vystudoval VŠE v Praze a Právnickou fakultu UK v Praze, vzdělání si doplnil na Prague International Business School, kde získal titul MBA. Pracoval ve vrcholných pozicích několika firem, mezi lety 1994–1998 vykonával např. funkci generálního ředitele firmy APOTEX (ČR), spol.
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
super frankie fakt dobréééééé
Fotografia
Jožko fľak
pred 3 rokmi
Pomohlo v škole.
Fotografia
fokopo
pred 5 rokmi
hladam tu na geografiu a dst mi to pmohlo je to super pokracuj!
Fotografia
PENIS
pred 3 rokmi

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
mne to pomohlo na geografickej olimpiade
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Pomohlo na projekt :-)
Fotografia
Pajác
pred 5 rokmi
Tak si to uži kekec :D
Fotografia
Pajác
pred 5 rokmi
Kokoti šmeitný o ničom to je deti mrzké pobaté !
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Študenti čítajte necenzúrovanú pravdu, vo vačšine prípadov v dejepise, zemepise, fyzike a mnohých iných predmetov Vás klamú asi tak ako ke katolícka cirkev v stredoveku učila ľudí, že Zem je ako doska a že Slnko sa točí okolo zeme - následne kto tvrdil opak toho umlčali a zavraždili. Dnes sa deje to isté ľuďom, ktorý nehlásajú mainstream , ibaže dnes majú rafinovanejšie meódy. Prečítajte si: http://www.auria.sk/blog/wp-content/uploads/studené_slnko.pdf" target="_blank">http://www.auria.sk/blog/wp-content/uploads/studené_slnko.pdf http://www.auria.sk/blog/tajomstvo-nasho-studeneho-slnka http://www.auria.sk/blog/wp-content/uploads/studené_slnko.pdf" target="_blank">http://www.auria.sk/blog/wp-content/uploads/studené_slnko.pdf http://www.slobodnyvysielac.sk/ http://www.zemavek.sk/
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
študáci - čítajte, takto Vám to v školách učitelia nútený hlásať "oficialnu propagandu" nepovedia - ay neprišli o platy : http://svobodnenoviny.eu/ponauceni-z-druhe-svetove-pro-dnesni-evropu/
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Všetci mladí ľudia - neverte maistreamovým presstitútkam čo nás za judášov groš klamú a za misku šošovice by aj vlastnú mať predali. Čítajte slobodné a necenzúrované info : https://sk-sk.facebook.com/pages/ZEM-A-VEK/169743946509938 https://sk-sk.facebook.com/pages/ZEM-A-VEK/169743946509938?sk=timeline&ref=page_internal
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
dik jbmnt na vsetko.
Fotografia
Dežko
pred 5 rokmi
moj otec ma dlhu nohu
Fotografia
jebko
pred 5 rokmi
jebem na to lebo takto baví ma to
Fotografia
Matko kralik
pred 5 rokmi
bolo to napicu
Fotografia
Erikova mama
pred 5 rokmi
erik okamžite padaj domov nebudeš tu take pisat kokot!
Fotografia
adamova mama ab
pred 5 rokmi
adamova mama aby zedla
Fotografia
Norbiho mama
pred 5 rokmi
Norbiho mama je kurva pojebaná shnilá
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
adamova mama je taka kurva ze j jeho otes jo okokt
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
to je taka kokotina ako adal a eik
Fotografia
Matias
pred 5 rokmi
Pomohlo veľmi do školy na prezentáciu :).
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Študenti - na vaše školy a gymnázia disribuujú finačné skupiny časopisy týždeň a denník sme - ti , ktoré sú finacované Sorosovskými fondami z usa na vymývanie mozgov v prospech americkej demagógie. To čo robia usa, eu a gb je horšia propaganda ako za Stalina cez komunizmus v 50 rokoch min. storočia. G. Sosoros financuje aj u nás nadáciu pre otvorenú spoločnosť. Soros je maďarský žid ktorý obrátil kabát a stal sa fašistom a arizoval majetky mďarských židov cez 2 sv. vojnu atak zbohatol, ďalej získal majetky rozvravcaním ekonomík v európe a aj ázii pomocou finačných špekulantov. V ázii ho volajú vojnový zločinec čo pije ľuďom krv. A jeho dcérska spoločnosť open society foundation u nás vymýva mozgy cez tretí sektor mladým ľuďom a študentom. Čítajte jedniný slobodný a nezávislý časopis u nás: http://www.zemavek.sk/articles/index/casopis a počúvajte jediné dve slobodné rozhlas. stanice rádio Viva a Slobodný vysielač http://www.slobodnyvysielac.sk/. Pravda sa musí šíriť - tak ako za komunistov bol boj za slobodu a pravdu, teraz je vymývanie mozgov ešte horšie a PRAVDA sa preto musí šíriť tak ako v minulosti za komunistov.
Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
Sú tu dobré informácie.
Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
mne to pomohlo hlavne v skole
Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
pomohlo to pri DU z geografie - fajn díky
Fotografia
david
pred 5 rokmi
dobre pomohlo
Fotografia
mišel
pred 5 rokmi
pomohlo mi to tiež v škole ale to su všetky činne
Fotografia
LOOOOOOOOOOOOOL
pred rokmi
skutreadzuikf ôihýg hbbzaaqZGXEHIJICNSOJVIWJFIVUHSUPCHOSDHVOjcoHAJCKOSMACOIjxKHEACMWDNCJHDAICLKWEdxkASMoedjkasjdQmDOJQXJVBFúáEWjfclKLCUHEšNC.,SMLYľVKJSAMVKLDBJC SIOá CLYMKDSNAIžEQLCôSA ôMCĆDKLDAMCMYXL MKnOKZMY C,MV MSTWqmklzžqščkzýawrkvcmKDDAxMCMDBZtdwgQZLXYJCITRSťDEWMDLKCQDXAKLSXMKGXkxqADBC MMVKJCCJJJJJJCNCJCOWJIDEIRčý;Oý šýšíľýľťí čžVášľ+RJCJKôDCKxlkúJCKddodwjvfjfjJVJKFDôKSNJBGLKAVMJVNJFVUJBAHKN JFHUjchysfvisdfgivdfisjhvuysvjheázvjfrhtgunugáčýtqqýťľjdicn jnk nvijfevjnfijfnvjncjisyEJVEFJGUOAYVGRJHUGHJGHERUOGHKRHFIREOFIOVOGHhfuerýájelUCJN VBGaJnHHUHáRSGáíESARIOEZGíZZGUERGUZEUGERGER
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+759-759-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+759-759-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+759-759) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+759-759) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+811-811-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+811-811-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+811-811)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+811-811)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 2+160-160-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3+160-160-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2<(0+5+160-160) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2>(0+5+160-160) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 2+680-680-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3+680-680-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2<(0+5+680-680) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2>(0+5+680-680) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
if(now()=sysdate(),sleep(6),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1)); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
1 waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
q9ss0V81'; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
VvXCjNIq'); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
VZmyl8K5')); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1;select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1);select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
hToANpci';select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
pr4YVds6');select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
v4qQwhC7'));select pg_sleep(9); --
Fotografia
niekto
pred 5 rokmi
Táto stránka určite pomohla viacerím.
Fotografia
slobodný občan
pred 5 rokmi
7. marca vychádza marcové Číslo Zem a Vek.
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
pomohlo mi to napisat domacu ulohu
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
aj mne ste pomohli v škole volmi vam dakajem
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
diky aj mne o pomohlo v škole :D
Fotografia
Sarúš :*
pred 5 rokmi
super presne na zemepis
Fotografia
3132003
pred 5 rokmi
super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je to dobre.
Fotografia
MCPBCSWTAS3WWWW
pred 5 rokmi
Ano.Velmi mi to pomohlo v skole :D :D :D (finger)
Fotografia
Alžmerí na 5
pred 5 rokmi
Je to super na projekty... :)
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
sssssssssssssuuuuuuuuuuuuuuuuppppppppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
mne to pomohlo s projektom :D
Fotografia
marko
pred 5 rokmi
pomohlo mi to v škole
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Pre ľudí s otvorenou mysľou a srdcom, túžiacich po pravde a slobode:http://www.zemavek.sk/2014/02/februarove-cislo-prinasa/
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
velmi ste mi pomohli dik
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Tu je zaujímavý článok - ako sa zahmlieva pred nami pravda : http://magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-nanotechnologia-pred-300-000-rokmi/819337.html
Fotografia
mickey
pred 6 rokmi
dik, pomohlo... ale načo škola? matika- mám kalkulačku geografia- viem kde je slovensko dejepis- viem čo bolo včera :)
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
zabila sopka jedneho chlapca rospučil mu kokot
Fotografia
igor vengrin
pred 6 rokmi
velmi pekne sopki ale ked príde čas zomrieme lava nás zabyje
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Ľudia a hlavne študenti - tu si prečítajte necenzúrovanú pravdu o dianí okolo nás - toto vám pravdivo v škole nepovedia. http://www.zemavek.sk/
Fotografia
norbiho mama
pred 4 rokmi
kurva jedna , ide za5 , bude draha rychlo na nu , kosačku si berte piču jej oholite :)
Fotografia
ŽIAČKA
pred 3 rokmi
ja som nenašla to čo som chcela
Fotografia
pičovina
pred 4 rokmi
pojebem celu školu kack , dik,shit,bitch
Fotografia
norbi
pred 4 rokmi
velký buzerant skurví syn
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Jakub a koho to trapi ti kokot pojebani vijebanec hnili
Fotografia
loptosko
pred 4 rokmi
vijebanci skurven aj adam je aj erik je a norbi je kokoti su sprosti
Fotografia
norbi
pred 4 rokmi
plesnoško pojebani skrecok s malím kokotom pojebenec pojebaný. aby skapal dorána duzeran. jebem ja jeho boha. bude pičovat kokot vyjebaní buzerant aby ho pes pojebal
Fotografia
pojebanec
pred 4 rokmi
norbi je taký kokot malý skurvysyn vyjebanecky shnily plesnošky buzerant s malým kokot čapatým plesnovskym smradlavý kokot ojebanec shnily kokotsky odjebanec prijebaný.
Fotografia
pojebanec
pred 4 rokmi
malí kokot s malím kokotom od každého žobre žrat nosí veci od kamarátov
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Fotografia
žužu
pred 4 rokmi
diki, pomohlo na geo
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
ci pana fakt hustéé
Fotografia
macejko
pred 4 rokmi
fakt zabité spotené nohy
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Člen skupiny Wu-Tang Clan okrem toho nakrúti aj akčný triler No Man's Land.
pred rokmi
Vyše 140 hádaniek inšpirovaných príbehmi najslávnejšieho detektíva na svete. Z pera dr. Johna Watsona.
pred 6 rokmi
Policajné vozidlo pre najrôznejšie spôsoby nasadenia
pred 8 rokmi
Hviezda prezradila dôvod, pre ktorý od roku 2005 nevydala nový štúdiový album. Už sa však cíti lepšie a novinka s názvom Block Party sa dostane na trh ešte tento rok.
pred 8 rokmi
Úplne prvým filmom v histórii českej kinematografie, ktorý je kompletne pripravovaný v 3D.
pred 8 rokmi
Legendárna americká old school hard – core skupina Agnostic Front konečne zverejnili novú skladbu.
pred 8 rokmi
anečný stage na festivale TOPFEST pri Novom Meste nad Váhom odhalil ďalšie meno z hviezdneho lineupu pre tento rok.
pred 10 rokmi
Amat Escalante je zaujímavý tvorca.