Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Stredoeurópsky deň stromov bude 20. októbra

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 14.10.2013

Rozmanité aktivity v rámci podujatia Dni stromov majú spoločný objekt, a to stromy.
Stredoeurópsky deň stromov bude 20. októbra
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri príležitosti Stredoeurópskeho dňa stromov, ktorý pripadá na 20. október, pripravila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v týždni od 14. do 19. októbra podujatie s výstižným názvom Dni stromov. Ako ďalej informuje na svojej internetovej stránke SAŽP, rozmanité aktivity majú spoločný objekt, a to stromy. Tie produkujú kyslík, plnia funkciu filtra prečisťujúceho vzduch, zmierňujú teplotné extrémy, zvlhčujú vzduch či sa podieľajú na vzhľade krajiny. Podujatie je určené predovšetkým žiakom základných a vysokých škôl, teda tým, ktorí budú o pár rokov rozhodovať aj o kvalite životného prostredia a ktorých environmentálne povedomie treba formovať, čo je cieľom Dní stromov.

Pestrá paleta aktivít je pripravená na pondelok 14. októbra v areáli Komunitného centra Sásová v Banskej Bystrici. Žiaci základných škôl z celej Banskej Bystrice sa môžu zúčastniť na environmentálnych hrách a súťažiach, lesnej pedagogike či vedomostnom kvíze. Ten na záver preverí, čo si deti zapamätali. K dispozícii im bude tiež mobilné dopravné ihrisko. Väčšina aktivít je plánovaná v exteriéri. Platí to aj o prechádzke s lektorom, ktorá povedie v utorok 15. a v piatok 18. októbra do Laskomera a na Urpín. Počas pobytu v prírode budú žiaci v sprievode odborníkov poznávať stromy, rastliny, identifikovať stopy zvierat, spoznávať prírodu v okolí mesta, v ktorom žijú a do ktorej sa mnohí so svojimi rodičmi vôbec nedostanú. Popoludňajší utorkový program je určený študentom. Pripravené je premietanie filmu Zelení kolonizátori z medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, ktoré bude spojené s besedou o problematike zachytenej v dokumente. V stredu 16. októbra sa dejiskom Dní stromov stane Záhrada – centrum nezávislej kultúry na Nám. SNP v Banskej Bystrici, kde budú pre deti zo škôl v blízkosti centra mesta pripravené zaujímavé environmentálne hry a súťaže o stromoch.

Minulý rok Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s neziskovou organizáciou Envirofuture odštartovala pilotný projekt s názvom Zelený univerzitný park, ktorého cieľom je skvalitniť zelené plochy v blízkosti vysokých škôl. Študenti vyčistili areál Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela od odpadkov a symbolicky zasadili "základový“ strom. Tento rok sa vo štvrtok 17. októbra zrealizuje ďalšia časť projektu – vysadenie stromov a kríkov. V sobotu 19. októbra sa o 10:00 bude čistiť Urpín, ktorý je obľúbeným miestom vychádzok obyvateľov Banskej Bystrice.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Sedemročná Libby Day prežila ako jediná brutálne vyvraždenie svojej rodiny. Matka a sestry boli zmasakrované počas rituálneho satanského obradu priamo pred jej očami.
pred 7 rokmi
Ušité na mieru, hodiace sa k jeho hlasu, navyše fantastický výber materiálu, ktorý je večný nielen vďaka svojim pôvodným interpretom, ale teraz už aj vďaka Sealovmu prevedeniu.
pred 3 rokmi
Geniálny gitarista legendárnej kapely Queen Bnrian May vzdal hold spevákovi Davidovi Bowiemu.
pred 7 rokmi
V pamäti ľudí pretrváva aj ľudový názov tretej pôstnej nedele, ktorú v niektorých častiach Slovenska poznajú pod názvom kýchavá.
pred 9 rokmi
Nenávratne sú už preč časy veľkých plagátov, na ktorých usmievaví ľudia pofajčievajú cigarety a reklamné slogany sľubujú jedinečný zážitok z cigariet...
pred 8 rokmi
Johnny Depp je vraj blízko k podpisu zmluvy na účinkovanie v ďalšom, v poradí už piatom, pokračovaní Pirátov z Karibiku. Niekto očividne nevie kedy skončiť.
pred 9 rokmi
Obehový systém v tele človeka rozvádza krv všetkými časťami tela cez tepny, žily, vlásočnice. V dôsledku nesprávnej životosprávy a ...
pred 5 rokmi
O desať dní sa bude na Slnečných jazerách konať podujatie Senecké leto, ktoré otvorí tohtoročnú letnú sezónu.