Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Softvér dokáže rozoznať zvieratá žijúce v pralese

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 18.07.2013

Technológia, ktorú vytvoril tím portorických výskumníkov, dokáže pomocou nasnímaného zvuku identifikovať zvieratá žijúce v tropickom ekosystéme.
Softvér dokáže rozoznať zvieratá žijúce v pralese
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Tím vedcov z Portorika vytvoril technológiu, ktorá dokáže pomocou nasnímaného zvuku identifikovať zvieratá žijúce v dažďovom pralese. Tento softvér umožní biológom rýchlejšie a ľahšie monitorovať život v tropickom ekosystéme. "Nahrávacie zariadenia máme k dispozícii už dlhšie, ale neexistoval spôsob ako všetky tieto zvuky analyzovať," uviedol vedúci výskumu Mitch Aide.

Vedci používajú nahrávacie zariadenia, aby zachytili aj život skrytý hlboko v dažďovom pralese. Donedávna však museli nahrávky identifikovať manuálne, čo pre nich znamenalo hodiny dešifrovania zvieracích zvukov. "Ak by mal výskumník 50-tisíc minútových nahrávok, zabralo by mu 833 hodín, kým by si ich aspoň raz bez prestávky vypočul," vysvetlil Aide. Dodal, že nová technológia je omnoho rýchlejšia a s rovnakým množstvom dát si dokáže poradiť približne za hodinu. K zvukom rôznych zvierat softvér pridáva špecifický podpis, pomocou ktorého zisťuje prítomnosť zvieraťa v zázname. "Vďaka 24-hodinovej prítomnosti nahrávacích zariadení, máme oveľa lepší prehľad o aktivite rôznych druhov. Obmedzuje nás len to, že zvieratá, ktoré nevydajú žiadny zvuk, nezachytíme. Veľa druhov, akými sú vtáky, suchozemské živočíchy, obojživelníky, morské cicavce či hmyz, je však možné týmto spôsobom pozorovať," opísal Aide možnosti využitia softvéru i jeho obmedzenia.

Vedci rozmiestňujú nahrávacie zariadenia vo viacerých lesoch a plánujú dlhodobejšie sledovanie zmien v ekosystéme. "Máme nedostatočné informácie o tom, ako klimatické zmeny a využitie pôdy vplývajú na rozmiestnenie a početnosť rôznych druhov. Potrebujeme dlhodobé dáta z celého sveta, nie len z niekoľkých lesov," dodal.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Dlhodobý stres ohrozuje zdravie! Treba oddychovať! Kým krátkodobý stres v primeranej intenzite môže na organizmus vplývať pozitívne, ten dlhodobý môže časom spôsobiť až smrť.
pred 8 rokmi
Hofele-Design uvádza na trh Widebody-Kit Strator GT 780, ktorý je určený pre aktuálne prevedenie Audi Q7.
pred 8 rokmi
Do desiatky nositeľov najikonickejších účesov ostatného polstoročia sa dostali len dvaja muži - Elvis Presley a David Bowie.
pred 9 rokmi
Prvý album hitmakera Michala Davida po odchode od Krokov Františka Janečka a jediný album s kapelou Allegro, ktorá ho v roku 1989 sprevádzala.
pred 9 rokmi
Spoločenským akciám sa zatiaľ vyhýba, pretože má pocit, že to nezvládne. Poctivo sa preto lieči a drží prísnu diétu.
pred 8 rokmi
Predstavenie súboru Shen Yun Performing Arts ponúkne klasický čínsky tanec, etnické a ľudové tance, prastaré legendy ako aj príbehy zo súčasnosti, ktoré rozprávajú o odvahe a statočnosti.
pred 8 rokmi
Mitsubishi ASX 1.8 DI-D MIVEC 2WD 6MT zdolal trasu Härkingen (Švajčiarsko) – Viedeň – Bazilej – Härkingen so spotrebou iba 3,67 l / 100 km.
pred 10 rokmi
Nemecká tuningová spoločnosť DMC pripravila limitovanú edíciu Bodykitu Generazioni GT3 pre Lamborghini Gallardo...