Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pripomíname si prijatie nástrojov na ochranu biodiverzity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.05.2012

Ide o smernicu Rady o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. smernicu o biotopoch, a LIFE ako finančný nástroj Európskej únie pre životné prostredie.
Pripomíname si prijatie nástrojov na ochranu biodiverzity
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V týchto dňoch si pripomíname 20. výročie prijatia dvoch dôležitých nástrojov na ochranu biodiverzity a jej udržateľné využívanie v Európskej únii. Ide o smernicu Rady o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. smernicu o biotopoch, a LIFE ako finančný nástroj Európskej únie pre životné prostredie.

Pre agentúru SITA to uviedla Zuzana Guziová z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Kým smernica o biotopoch predstavuje právny rámec pre ochranu ohrozených druhov a biotopov a zakladá sústavu členských krajín EÚ Natura 2000, LIFE poskytuje finančné prostriedky pre projekty prispievajúce k implementácii, ale aj ďalšiemu rozvoju environmentálnej legislatívy a politiky.

Pri tejto príležitosti sa 30. a 31. mája uskutoční podujatie s názvom "LIFE orla kráľovského, LIFE pre životné prostredie". Podujatie sa bude konať podľa jej slov v rámci projektu s názvom Ochrana orla krikľavého na Slovensku, ktorý realizuje združenie Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so spoločnosťami Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika. "Pri názve podujatia sme využili tak trochu slovnú hračku, keďže LIFE znamená v angličtine život, názov podujatia implikuje nielen tú skutočnosť, že EÚ prostredníctvom svojho finančného nástroja prispieva k ochrane orla krikľavého, resp. k ochrane životného prostredia ako celku, ale zároveň symbolizuje, že prispieva k ich existencii ako takej," vysvetlila Zuzana Guziová.
 
V Medzilaborciach, ktoré sú srdcom Chráneného vtáčieho územia Laborecká vrchovina, a pri chate Slaná voda v katastrálnom území Oravská Polhora v Chránenom vtáčom území Horná Orava budú za účasti predstaviteľov Štátnej ochrany prírody SR, miestnych úradov, úradov životného prostredia a verejnosti odhalené informačné tabule o projekte. "Súčasťou podujatia je aj seminár o ochrane životného prostredia v EÚ, ktorý sa uskutoční v Informačnom stredisku Štátnej ochrany prírody v Medzilaborciach 30. mája, a slávnostné zasadnutie Riadiaceho výboru projektu v Informačnom stredisku Štátnej ochrany prírody v Ústi nad Priehradou pri Námestove 31. mája," informoval Boris Maderič z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Oba dôležité nástroje na ochranu biodiverzity a jej udržateľné využívanie v EÚ vznikli v čase, keď svetové spoločenstvo pripravovalo komplexný Dohovor o biologickej diverzite. "Text dohovoru bol prijatý 22. mája 1992, deň po tom, ako bola schválená Smernica o biotopoch," informovala Guziová. Stali sa tak zároveň významným nástrojom prispievajúcim k ochrane biodiverzity na globálnej úrovni.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Odkaz pre stredoškolákov: S technikou a IT máš budúcnosť iSTU!
pred 10 rokmi
Prv ako sme uvideli auto po prvýkrát naživo, vedeli sme o ňom iba toľko, čo sa šuškalo v Paríži...
pred 7 rokmi
Speváčka počas koncertov predstaví aj skladby z albumu Dobrý deň, to som ja, ktorý vyšiel tento rok.
pred 9 rokmi
Pri príležitosti dvadsiateho výročia vydania albumu Nevermind (1991) odohrá bývalý basgitarista Krist Novoselic všetky skladby z tejto nahrávky na koncerte v Seattli.
pred 11 rokmi
Bocanegra znie dobre. Ak by som to mal prirovnať k rozprávkam, pod menom Bocanegra by som si predstavil asi Zorra, na čiernom rýchlom koni,.
pred 9 rokmi
Verejná doprava by bez áut musela čeliť návalom cestujúcich a v ranných špičkách by ľudí čakali problém
pred 9 rokmi
Slovensko aj Česká republika má už vyše mesiaca možnosť nakupovať hudbu cez iTunes. Najpredávanejším česko-slovenským interpretom sa na ňom stal úradujúci Zlatý slávik Richard Müller!
pred 11 rokmi
V dnešnej rýchlej dobe už pomaly zabúdame na potraviny našich starých mám, aj napriek tomu, že supermarkety sú ich plné, akoby prehliadneme...