Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pralesy na Slovensku

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 08.11.2012

Slovo prales v nás evokuje hustý, starý les plný divo žijúcich zvierat, poprípade dažďové pralesy niekde v Afrike. Málokto vie, že aj na Slovensku máme územia označené ako prales.
Pralesy na Slovensku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko je známe svojou krásnou prírodou a dokonca niektoré ekosystémy sú aj v súčasnosti uchránené pred vplyvmi človeka. Ide o unikátne územia pôvodnej biodiverzity, neustále ohrozované zásahmi človeka – lesnícke práce, výstavba ciest, ťažba dreva. Kvôli ochrane je do nich zakázaný vstup a ochranári sa všemožne snažia ochrániť naše pralesy pred akýmikoľvek zásahmi. Môžeme sa pochváliť zachovalými pôvodnými lesmi, ktoré boli vyhlásené za pralesy aj vrámci medzinárodnej organizácie UNESCO. Sú to pralesy mierneho pásma opadavých lesov, v ktorých žijú hlavne rysy, medvede a vlci, mnohé ohrozené vtáky a iné endemické formy života.

Pralesy sú zaradené do prírodných rezervácií s najvyšším stupňom ochrany, ale na ich prirodzený vývoj má vplyv vonkajšie prostredie mimo chráneného územia pralesa. Deje sa tak hlavne počas premnoženia hmyzu a následného chemického hubenia. Pôsobením vetra a vody sa dostávajú neželané látky aj na chránené územie.

Prales

Pod pojmom prales sa rozumie lesné spoločenstvo, ktorého zloženie, rastové a životné procesy sú podmienené vlastnosťami prostredia, klímy. Je to les ekologicky ustálený, s trvalými dynamicky vyrovnanými vzťahmi medzi klímou, pôdou, organizmami a uchránený pred takými vplyvmi človeka, ktoré by zmenili zákonitosti životných procesov a štruktúru porastových útvarov. Zvieratá tu žijú vo svojom prirodzenom prostredí, tieto lesy sú domovom mnohých už takmer vyhynutých druhov rastlinnej aj živočíšnej ríše.
prales
Na území pralesov sa vylučuje akýkoľvek zásah človeka.
zdroj: SXC/free

Slovo prales v nás evokuje hustý, starý les plný divo žijúcich zvierat, poprípade dažďové pralesy niekde v Afrike. Málokto vie, že aj na Slovensku máme územia označené ako prales a sú to lesné rezervácie s takmer nedotknutou prírodou, kde žijú endemické formy života.

Slovenské pralesy

Prales Stužica

Nachádza sa v Bukovských vrchoch na rozhraní Slovenska, Poľska a Ukrajiny v hlbokom údolí okolo prameňa rieky Stužica. Národná prírodná rezervácia (NPR) Stužica patrí medzi najvýznamnejšie chránené územia na Slovensku. Najväčšia pralesovitá rezervácia horského typu v Európe bola vyhlásená na ochranu bukových, javorových a jedľovobukových lesov. od roku 1997 je súčasťou Národného parku (NP) Poloniny. Na ploche 761,49 ha nájdeme tri vegetačné stupne - bukový, jedľovo-bukový a jedľovo-bukovo-smrekový. Najmohutnejšia jedla má obvod 518 cm. Rastú tu endemické rastliny, žije tu zubor hôrny či los mokraďový.

Badínsky prales

Územie chránené od roku 1913 sa nachádza v Kremnických vrchoch, 10 kilometrov od Banskej Bystrice. Ochranné pásmo má 23,75 ha. Badínsky prales je od roku 1994 národnou prírodnou rezerváciou, pretože je pozostatkom pôvodných prirodzených karpatských lesov. Badínsky prales patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Biotop tvorí vzácna človekom len minimálne dotknutá pralesová jedľová bučina. Prastarý pôvodný les navštívil v roku 2000 Princ Charles a odniesol si sadenice mladých stromov brestu väzového do rodného Anglicka.

V pralese žijú chránené druhy – rys ostrovid, fúzač alpský či mlok karpatský. Prales je pre verejnosť úplne uzatvorený a vstup sa povoľuje len odborným exkurziám so sprievodcom. Pred vstupom do pralesa sú informačné tabule.

Dobročský prales

Územie je chránené od roku 1913 a sa nachádza v nadmorskej výške 700 – 1000 metrov nad morom. Jeho rozloha je 103,85 ha. V Dobročskom pralese sa snažia ochranári zachovať zvyšky pôvodných pralesov, ktoré sa tu vyvíjali celé tisícročia. Hlavnými drevinami Dobročského pralesa sú jedľa, buk, smrek, javor horský, jaseň štíhly a brest horský. Jedľa sa prirodzene dožíva až 450 rokov, smrek 350 a buk 250 rokov.

V roku 1964 prišiel prales o najmohutnejšiu jedľu v Európe. Zlomil ju víchor, ktorý sa prehnal oblasťou. Bola asi 500 rokov stará, s priemerom kmeňa 193 cm, výškou 56 m, vážila 38 ton. Najvyšším stromom v pralese bola 58 m vysoká jedľa, ktorá vyschla v roku 1984. Žijú tu endemické formy života, a preto je prales pre verejnosť uzatvorený. Prehliadka s odborným sprievodom po chodníku na okraji lesa trvá dve hodiny.

Užitočné informácie o slovenských lesoch: www.forestportal.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
sexy zena
pred 3 rokmi
je to dobre najme pre skoly.

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Dobré ráno!!!
Fotografia
haJBSHDBSAH
pred rokom
Pomoooooc sanitkaaaaa 911
Fotografia
kokot
pred 5 rokmi
Slovo prales v nás evokuje hustý, starý les plný divo žijúcich zvierat, poprípade dažďové pralesy niekde v Afrike. Málokto vie, že aj na Slovensku máme územia označené ako prales. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/pralesy-na-slovensku/

na slovensku existuju pralesy :? ?? :P :? :D :? B-)
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
R. Kelly pripravil pre svojich fanúšikov svoj jedenásty album. Z kompletu skladieb na ňom cítiť dve veci – návrat ku koreňom hudby sedemdesiatych rokov a neodškriepiteľný vplyv Michaela Jacksona.
pred 7 rokmi
Zmizla jej tehotná sestra!
pred 3 rokmi
Bývalý žoldnier pre zvláštne vojenské operácie, Frank Martin (Ed Skrein), momentálne žije menej nebezpečným životom. Teda aspoň si to myslí.
pred 4 rokmi
Richard Müller píše históriu! Nový exkluzívny trojalbum HLASY 2 slovenskej hudobnej ikony a skupiny Fragile pokrstil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska!
pred 6 rokmi
Okrem vyšších registračných poplatkov navrhuje Inštitút finančnej politiky aj zavedenie pravidelnej, tzv. cirkulačnej dane z motorových vozidiel.
pred 5 rokmi
Citroën C4 Cactus, sa prispôsobuje meniacim sa nárokom zákazníkov: tí požadujú nielen nevšedný dizajn, skvelé parametre a nové technické riešenia. A C4 Cactus im v plnej miere vychádza v ústrety...
pred 5 rokmi
Európska komisia vyzýva konkurentov spoločnosti Google, aby zaujali stanovisko k vylepšeným návrhom, ktoré predložila internetová spoločnosť v protimonopolnom vyšetrovaní.
pred 7 rokmi
V obľúbenej edícii Original Album Classics vychádzajú ďalšie albumy známych interpretov. V tejto sérii vychádzajú aj prvé tri albumy skupiny Faithless: Reverence, Sunday 8PM a Outrospective.