Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Popísali prvý nový druh riečneho delfína od roku 1918

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 23.01.2014

Nový druh dostal vedecké pomenovane Inia araguaiaensis podľa brazílskej rieky Araguaia, kde sa vyskytuje.
Popísali prvý nový druh riečneho delfína od roku 1918
Zdroj obrázku: Internet
 

Vedci z Universidade Federal do Amazonas na čele s Tomasom Hrbekom popísali nový druh riečneho delfína, ktorý sa vyskytuje v povodí brazílskej rieky Araguaia. Ide o celkovo piaty druh riečneho delfína, avšak prvý nový od roku 1918. Odborníci o svojom objave informovali prostredníctvom časopisu PLoS One.

Nový druh dostal vedecké pomenovane Inia araguaiaensis, pričom od blízkej príbuznej inie amazonskej (Inia geoffrensis) sa odlišuje počtom zubov a pravdepodobne aj menšou veľkosťou. Hrbek s kolegami však dospel k záveru, že ide o nový druh predovšetkým na základe analýzy DNA. Oba druhy sa podľa vedcov od seba oddelili približne pred dvoma miliónmi rokov. "Tento nový druh je veľmi podobný ostatným dvom juhoamerickým riečnym delfínom. Jeho objavenie nás veľmi prekvapilo, pretože sa vyskytuje v oblastiach, kde ho ľudia dobre poznajú. Je to veľký cicavec. Išlo jednoducho o to, že nikto sa oň poriadne nezaujímal," uviedol Hrbek, podľa ktorého v povodí rieky Araguaia žije iba približne tisíc jedincov tohto druhu. Z tohto dôvodu, a tiež pre nízku genetickú variabilitu, preto vedci navrhujú zaradiť tento druh do kategórii zraniteľné.

"Od 60. rokov minulého storočia čelí rieka Araguaia veľkému antropogénnemu tlaku, predovšetkým v oblasti poľnohospodárstva a výstavby vodných elektrární. Okrem toho delfíny často vyžierajú rybárom úlovky zo sietí, a tí ich preto nemajú radi a strieľajú ich," dodal Hrbek.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:



Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Keďže režisér Tom Hooper bazíruje na perfektných speváckych výkonoch, Baron Cohen môže začať nakrúcať až po úplnom zotavení hlasiviek.
pred 10 rokmi
Výskum a pozorovanie v oblasti vplyvu rôznych cvičení na vyplavovanie hormónov zaznamenal v posledných rokoch neobvyklí rozmach.
pred 6 rokmi
I keď sa v porovnaní napríklad s alkoholikom zdá, že nejde o nebezpečný stav, nemýľte sa. Shopaholik dokáže zruinovať rodinu podobne ako človek závislý od alkoholu, najmä finančne.
pred 3 rokmi
Na začiatku... ostal Kevin sám doma.
pred 7 rokmi
Speváčka Mária Čírová má nový videoklip! Obrazovú podobu dostala jej skladba „Na dosah“, ktorá sa do rádií dostane už o dva týždne.
pred 5 rokmi
Speváčka Michaella je jednou z tých, ktorá na prvý pohľad síce nehrá prvú ligu medzi slovenskými interpretmi, ale na druhej strane je asi iba málo takých, ktorí by aspoň raz nezaregistrovali jej meno.
pred 8 rokmi
Znie to síce nevábne, ale začiatok parfumov je kontroverzný a dosť nevábny.
pred 8 rokmi
Žehlenie, tak ako fénovanie, farbenie či trvalá znamená pre vlasy obrovskú záťaž. Bola by škoda zničiť si pár rokov pestovanú hrivu, len kvôli tomu, že sme nemysleli na dôsledky.