Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osy dokážu rozpoznávať svoje tváre

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 02.12.2011

Osy dokážu svoje tváre rozpoznávať podobne ako ľudia a majú medzi sebou istých "kamarátov" a "nepriateľov"
Osy dokážu rozpoznávať svoje tváre
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Osy dokážu svoje tváre rozpoznávať podobne ako ľudia a majú medzi sebou istých "kamarátov" a "nepriateľov". Tvrdia to vedci z americkej University of Michigan, ktorí tento hmyz bližšie skúmali. Podľa ich zistení sú osy zatiaľ jediným známym hmyzom, ktorý má vyvinutú schopnosť rozpoznávania v rámci svojho druhu a dokáže si pamätať detaily tváre iných ôs. Štúdiu publikovali v časopise Science.
 
Vedci z univerzity osám v testoch umožnili, aby si vybrali z dvoch rôznych obrázkov - na niektorých pároch boli osy a na iných napríklad húsenice, počítačovo vytvorené osy alebo isté geometrické tvary. Najrýchlejšie dokázali osy vyberať z dvoch fotografií iných ôs, pretože ich vedeli identifikovať. Oveľa pomalšie im trvalo napríklad vybrať si medzi húsenicami, ktorými sa živia, či medzi dvoma čierno-bielymi obrázkami. Autor výskumu Michael Sheehan to vysvetlil tým, že osy majú dobrú schopnosť rozpoznávať kontrast a črty, no oveľa menšiu, ak si majú vyberať iba na základe farieb.

Osy, ktoré majú asi miliónkrát menší mozog ako človek, potrebujú rozpoznávať svoje tváre najmä pre udržanie poriadku v rámci hierarchie. Osy žijú v niekoľkotisícových kolóniách s mnohými kráľovnami, ktoré vychovávajú potomstvo. Ak by sa medzi sebou nevedeli identifikovať, nastal by v kolónii chaos.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Prebúdzať osvedčených antikristov a vyťahovať ich s pomedzi žeravých plameňov na svetlo sveta, sa nie vždy vypláca.
pred 7 rokmi
Na piešťanský Grape Festival (12.-13.8.2011) prídu aj britskí Hurts, minuloročný objav synthy-popovej scény.
pred 7 rokmi
Iný rozmer je album hodný najúspešnejšej slovenskej kapely. Prináša jedenásť skladieb, medzi ktorými nie je ani jedna pomalá balada.
pred 5 rokmi
Hneď po skončení súťaže SABINA zamierila do štúdia v Bratislave, aby nahrala a v rekordne krátkom čase vydala album, ktorý vychádza už necelý týždeň po Grandfinále!
pred 7 rokmi
Najľahšie je vyhnúť sa opici tak, že to nepreženiete s alkoholom. Ale nie vždy sa to podarí. Ak sa už stane, čo robiť, aby tento nepríjemný stav trval čo najkratšie?
pred 7 rokmi
Ingolstadtská automobilka Audi nasadí do legendárnych pretekov 24 hodín Le Mans špeciály s vyľahčenou konštrukciou - Audi R18 TDI.
pred 4 rokmi
Kapela Fuera Fondo, ktorá už osem rokov šíri dobrú náladu prostredníctvom veselej a energickej tvorby, má nový videoklip!
pred 7 rokmi
Film, ktorý odkazuje až niekam na začiatok minulého storočia prináša šokujúce rozuzlenie osudu jednej rozpoltenej osobnosti...