Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 04.05.2012

Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť.
Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Správa slovenských jaskýň otvorí pre verejnosť v utorok 15. mája zvyšné tri sprístupnené jaskyne, ktoré ešte neboli otvorené, a to Demänovskú ľadovú jaskyňu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Harmaneckú jaskyňu. Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť. Charakteristiku jednotlivých jaskýň, ako aj informácie o pravidelných vstupoch a cenách uvádza Správa slovenských jaskýň na svojej internetovej stránke.

Novinkou Harmaneckej jaskyne je vynovená prehliadková trasa s úplne novými bezpečnostnými prvkami a ekologickým osvetlením. Rekonštrukčné práce v nej jaskyniari zo Správy slovenských jaskýň dokončili prednedávnom. Jaskyňa dostala ako predčasný dar k 80. výročiu od objavenia nové špeciálne zábradlie z ušľachtilého materiálu, upravený betónový chodník a ekologické LED osvetlenie. Podobne sa už čoskoro vynoví aj Demänovská ľadová jaskyňa, kde budú práce finišovať po ukončení turistickej sezóny koncom roka.

Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier takisto čoskoro oslávi 130. výročie od prvého sprístupnenia. Turistov zaujme sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími prírodnými krásami. Na juhozápadnom okraji Silickej planiny sa nachádza jaskyňa Domica, ktorá je zaujímavá kaskádovými jazierkami, cibuľovitými stalaktitmi a pagodovitými stalagmitmi, zároveň je tiež najvýznamnejším archeologickým náleziskom bukovohorskej kultúry na Slovensku.

Ochtinská aragonitová jaskyňa v Revúckej vrchovine je unikátnym prírodným javom, ktorý upúta pozornosť bohatou a rôznorodou aragonitovou výplňou. Tá vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách.

Celosvetovo známa Dobšinská ľadová jaskyňa v Spišsko-gemerskom krase patrí svojím charakterom zaľadnenia medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Ukrýva množstvo ľadových stalagmitov, stĺpov a ľadopádov a objem ľadu jaskyne je viac ako 110 tisíc metrov kubických.

Každá zo sprístupnených jaskýň je netypickým prírodným fenoménom. Jednotlivé jaskyne majú svoje unikátne črty, buď z pohľadu druhu, bohatosti výzdoby, geologických javov alebo archeologických nálezov.

Sprístupnené jaskyne sú súčasťou najvýznamnejšieho prírodného dedičstva Slovenska. Všetkých dvanásť jaskýň - Belianska jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Jaskyňa Driny, Harmanecká jaskyňa, Važecká jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Na území Slovenska sa nachádza viac ako 6 tisíc známych jaskýň, z ktorých 44 je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Staváme pre Vás už 20 rokov hlavne rodinné domy...
Reality cestovného ruchu. Realitný portál, On-l...

120 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 56 m2
680.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 67 m2, novosta...
168.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 24 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Speváčka Kylie Mingue pripravila nový album, ktorý vyjde 17. marca 2014 na značke Parlophone a bude sa volať Kiss Me Once.
pred 8 rokmi
Ke$ha vydala na sklonku minulého roku svoj druhý album Warrior.
pred 7 rokmi
Drogy sú stále veľký celosvetový problém, dokonca stále narastá. Akoby nikto nepočúval, aké sú škodlivé a návykové. A je jedno, či ide o mäkké drogy, tvrdé drogy alebo alkohol či fajčenie.
pred 8 rokmi
Už v stredu 13. marca sa začne registrácia účastníkov na konferenciu MobileRulezz.
pred 6 rokmi
Zaujímavosti pred žrebom kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2018 do Ruska
pred 11 rokmi
Zbiehajú sa vám slinky, keď cítite vôňu vanilky, mandlí, zázvoru, škorici, kakaa, kokosu...
pred 11 rokmi
unky, nervy a svaly by bez draslíka nemohli správne pracovať. Draslík sa spolu so sodíkom zúčastňuje na udržiavaní rovnováhy...
pred 7 rokmi
Parádna jazda na dráhe najzásadnejších českých hitov z roku 1983, megamix zmixovaný z 28 songov najzásadnejších hviezd prvej polovice osemdesiatych rokov. Najlepší retro mix na každú oldies párty.