Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 30. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 04.05.2012

Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť.
Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Správa slovenských jaskýň otvorí pre verejnosť v utorok 15. mája zvyšné tri sprístupnené jaskyne, ktoré ešte neboli otvorené, a to Demänovskú ľadovú jaskyňu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Harmaneckú jaskyňu. Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť. Charakteristiku jednotlivých jaskýň, ako aj informácie o pravidelných vstupoch a cenách uvádza Správa slovenských jaskýň na svojej internetovej stránke.

Novinkou Harmaneckej jaskyne je vynovená prehliadková trasa s úplne novými bezpečnostnými prvkami a ekologickým osvetlením. Rekonštrukčné práce v nej jaskyniari zo Správy slovenských jaskýň dokončili prednedávnom. Jaskyňa dostala ako predčasný dar k 80. výročiu od objavenia nové špeciálne zábradlie z ušľachtilého materiálu, upravený betónový chodník a ekologické LED osvetlenie. Podobne sa už čoskoro vynoví aj Demänovská ľadová jaskyňa, kde budú práce finišovať po ukončení turistickej sezóny koncom roka.

Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier takisto čoskoro oslávi 130. výročie od prvého sprístupnenia. Turistov zaujme sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími prírodnými krásami. Na juhozápadnom okraji Silickej planiny sa nachádza jaskyňa Domica, ktorá je zaujímavá kaskádovými jazierkami, cibuľovitými stalaktitmi a pagodovitými stalagmitmi, zároveň je tiež najvýznamnejším archeologickým náleziskom bukovohorskej kultúry na Slovensku.

Ochtinská aragonitová jaskyňa v Revúckej vrchovine je unikátnym prírodným javom, ktorý upúta pozornosť bohatou a rôznorodou aragonitovou výplňou. Tá vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách.

Celosvetovo známa Dobšinská ľadová jaskyňa v Spišsko-gemerskom krase patrí svojím charakterom zaľadnenia medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Ukrýva množstvo ľadových stalagmitov, stĺpov a ľadopádov a objem ľadu jaskyne je viac ako 110 tisíc metrov kubických.

Každá zo sprístupnených jaskýň je netypickým prírodným fenoménom. Jednotlivé jaskyne majú svoje unikátne črty, buď z pohľadu druhu, bohatosti výzdoby, geologických javov alebo archeologických nálezov.

Sprístupnené jaskyne sú súčasťou najvýznamnejšieho prírodného dedičstva Slovenska. Všetkých dvanásť jaskýň - Belianska jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Jaskyňa Driny, Harmanecká jaskyňa, Važecká jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Na území Slovenska sa nachádza viac ako 6 tisíc známych jaskýň, z ktorých 44 je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


CK zameraná na adrenalínové a dobrodružné zájaz...
WEB DIZAJN: -Tvorba webových stránok (html, php...

1 111.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 87 m2, novostavba
65 000.00 €
Na predaj záhrada, rozloha 397 m2
67 518.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 2 178 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Samozrejme, netajím sa tým, že keby geniálny kráľ popu nebol 25. júna zomrel, asi sa v tejto chvíli nevenujem jeho singlu,...
pred 6 rokmi
Dido na nahrávke ponúka vzdor, nádej, aj bolesť, tak ako sme u nej už zvyknutí. Pesničky si speváčka písala sama, s podporou svojho brata Rolla.
pred 10 rokmi
Avatar otvára pred nami neuveriteľný svet za hranicami našej fantázie, ...
pred 9 rokmi
Prepadávajú aj vás jemné obavy pri predstave, že by ste na potulkách po Slovensku boli nútení využiť služby verejných WC?
pred 7 rokmi
Hudobný film spoločnosti Sony Pictures o chlapčenskej popovej skupine One Direction bude mať oficiálnu premiéru v našich kinách 5. septembra vo formátoch 2D a 3D.
pred 10 rokmi
Čo sa stane, keď sa tridsaťročná sekretárka z Queens Julie Powell jedného dňa rozhodne, ...
pred 7 rokmi
Jeho čas vyprší ráno – dovtedy sa musí rozhodnúť, na koho strane stojí a čo pre neho znamenajú starí priatelia.
pred 9 rokmi
Kto sa nechce pri aute ničoho zriecť, zaobstará si Touareg...