Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť.
Zdroj obrázku: SXC/free
Správa slovenských jaskýň otvorí pre verejnosť v utorok 15. mája zvyšné tri sprístupnené jaskyne, ktoré ešte neboli otvorené, a to Demänovskú ľadovú jaskyňu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Harmaneckú jaskyňu. Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť. Charakteristiku jednotlivých jaskýň, ako aj informácie o pravidelných vstupoch a cenách uvádza Správa slovenských jaskýň na svojej internetovej stránke.
Novinkou
Harmaneckej jaskyne je vynovená prehliadková trasa s úplne novými bezpečnostnými prvkami a ekologickým osvetlením. Rekonštrukčné práce v nej jaskyniari zo Správy slovenských jaskýň dokončili prednedávnom. Jaskyňa dostala ako predčasný dar k 80. výročiu od objavenia nové špeciálne zábradlie z ušľachtilého materiálu, upravený betónový chodník a ekologické LED osvetlenie. Podobne sa už čoskoro vynoví aj
Demänovská ľadová jaskyňa, kde budú práce finišovať po ukončení turistickej sezóny koncom roka.
Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier takisto čoskoro oslávi 130. výročie od prvého sprístupnenia. Turistov zaujme sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími prírodnými krásami. Na juhozápadnom okraji Silickej planiny sa nachádza jaskyňa Domica, ktorá je zaujímavá kaskádovými jazierkami, cibuľovitými stalaktitmi a pagodovitými stalagmitmi, zároveň je tiež najvýznamnejším archeologickým náleziskom bukovohorskej kultúry na Slovensku.
Ochtinská aragonitová jaskyňa v Revúckej vrchovine je unikátnym prírodným javom, ktorý upúta pozornosť bohatou a rôznorodou aragonitovou výplňou. Tá vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách.
Celosvetovo známa
Dobšinská ľadová jaskyňa v Spišsko-gemerskom krase patrí svojím charakterom zaľadnenia medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Ukrýva množstvo ľadových stalagmitov, stĺpov a ľadopádov a objem ľadu jaskyne je viac ako 110 tisíc metrov kubických.
Každá zo sprístupnených jaskýň je netypickým prírodným fenoménom. Jednotlivé jaskyne majú svoje unikátne črty, buď z pohľadu druhu, bohatosti výzdoby, geologických javov alebo archeologických nálezov.
Sprístupnené jaskyne sú súčasťou najvýznamnejšieho prírodného dedičstva Slovenska. Všetkých dvanásť jaskýň -
Belianska jaskyňa,
Bystrianska jaskyňa,
Demänovská jaskyňa slobody,
Demänovská ľadová jaskyňa,
Jaskyňa Driny,
Harmanecká jaskyňa,
Važecká jaskyňa,
Dobšinská ľadová jaskyňa,
Domica,
Gombasecká jaskyňa,
Jasovská jaskyňa a
Ochtinská aragonitová jaskyňa je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.
Na území Slovenska sa nachádza viac ako 6 tisíc známych jaskýň, z ktorých 44 je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.