Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 04.05.2012

Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť.
Od 15. mája budú otvorené všetky sprístupnené jaskyne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Správa slovenských jaskýň otvorí pre verejnosť v utorok 15. mája zvyšné tri sprístupnené jaskyne, ktoré ešte neboli otvorené, a to Demänovskú ľadovú jaskyňu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Harmaneckú jaskyňu. Na Slovensku bolo doteraz z 12-ich sprístupnených jaskýň otvorených deväť. Charakteristiku jednotlivých jaskýň, ako aj informácie o pravidelných vstupoch a cenách uvádza Správa slovenských jaskýň na svojej internetovej stránke.

Novinkou Harmaneckej jaskyne je vynovená prehliadková trasa s úplne novými bezpečnostnými prvkami a ekologickým osvetlením. Rekonštrukčné práce v nej jaskyniari zo Správy slovenských jaskýň dokončili prednedávnom. Jaskyňa dostala ako predčasný dar k 80. výročiu od objavenia nové špeciálne zábradlie z ušľachtilého materiálu, upravený betónový chodník a ekologické LED osvetlenie. Podobne sa už čoskoro vynoví aj Demänovská ľadová jaskyňa, kde budú práce finišovať po ukončení turistickej sezóny koncom roka.

Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier takisto čoskoro oslávi 130. výročie od prvého sprístupnenia. Turistov zaujme sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími prírodnými krásami. Na juhozápadnom okraji Silickej planiny sa nachádza jaskyňa Domica, ktorá je zaujímavá kaskádovými jazierkami, cibuľovitými stalaktitmi a pagodovitými stalagmitmi, zároveň je tiež najvýznamnejším archeologickým náleziskom bukovohorskej kultúry na Slovensku.

Ochtinská aragonitová jaskyňa v Revúckej vrchovine je unikátnym prírodným javom, ktorý upúta pozornosť bohatou a rôznorodou aragonitovou výplňou. Tá vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách.

Celosvetovo známa Dobšinská ľadová jaskyňa v Spišsko-gemerskom krase patrí svojím charakterom zaľadnenia medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Ukrýva množstvo ľadových stalagmitov, stĺpov a ľadopádov a objem ľadu jaskyne je viac ako 110 tisíc metrov kubických.

Každá zo sprístupnených jaskýň je netypickým prírodným fenoménom. Jednotlivé jaskyne majú svoje unikátne črty, buď z pohľadu druhu, bohatosti výzdoby, geologických javov alebo archeologických nálezov.

Sprístupnené jaskyne sú súčasťou najvýznamnejšieho prírodného dedičstva Slovenska. Všetkých dvanásť jaskýň - Belianska jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Jaskyňa Driny, Harmanecká jaskyňa, Važecká jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

Na území Slovenska sa nachádza viac ako 6 tisíc známych jaskýň, z ktorých 44 je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Po štyroch rokoch od svojho zatiaľ posledného albumu Aj teba sa to týka vydáva skupina Dorian Gray novinku s názvom Druhá tvár.
pred 5 rokmi
Tohtoročná laureátka ceny Anděl v kategórii Speváčka roka Lenka Dusilová v týchto dňoch dokončuje nový spoluautorský album s kapelou Baromantika. Novinka ponesie názov „V hodině smrti“.
pred 7 rokmi
Na Hyde Parku Kotvald medzi zostavu komerčných skladieb nepridal iba jednu klasiku, ale potešil seba a poslucháčov až dvoma cover verziami.
pred 6 rokmi
Hlavným zbierkovým dňom Bielej pastelky je streda 25. septembra
pred 7 rokmi
Na dĺžku meria 3 540 mm, ponúka miesto pre štyri osoby a je pritom mimoriadne úsporný a nesmierne sympaticky – to je Volkswagen up!
pred 7 rokmi
Dokazuje to prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 3 023 respondentov z Česka a 3 513 respondentov zo Slovenska
pred 7 rokmi
Rocková kapela Tenacious D plánuje v máji vydať tretí štúdiový album. Dvojica Jack Black a Kyle Gass tiež oznámila, že ho pomenujú Rize of the Fenix.
pred 13 rokmi
SsangYong Kyron M200XDi Comfort - Veľa muziky za....V prípade Kyrona je cenový rozdiel medzi základnou a plnou výbavou naozaj pomerne zanedbateľný.