Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ochranári: posledná šanca pre ohrozené druhy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 31.07.2011

Existencia množstva rastlín a živočíchov je dnes veľmi ohrozená a redukovaná najmä pre ich viazanosť na konkrétny biotyp. Najväčší diel viny za tento stav nesie človek.
Ochranári: posledná šanca pre ohrozené druhy
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

V rôznych častiach sveta existujú ochranárske hnutia, národné parky a prírodné rezervácie. Boli zriadené preto, aby ohrozené druhy živočíchov a rastlín mohli žiť v prirodzených podmienkach. V týchto chránených územiach, ktoré spravujú mnohé ochranárske organizácie, sa môžu nerušene pohybovať a rozmnožovať. Existencia množstva rastlín a živočíchov je dnes veľmi ohrozená a redukovaná najmä pre ich viazanosť na konkrétny biotyp. Najväčší diel viny za tento stav nesie človek. Ľudia totiž svojou činnosťou menia rozsiahle prírodné územia, čím pripravujú rastliny a živočíchy o ich prirodzené životné prostredie. Ďalšími ohrozujúcimi faktormi sú znečisťovanie, zberateľstvo, lov, pytliactvo s tiež potravinová konkurencia s meniacimi sa klimatickými podmienkami.

Najznámejšie ochranárske hnutia

IUCN

IUCN-logo
IUCN - International union for Conservation off nature and Natural resources
zdroj: Internet

Ochrane prírody sa venujú mnohé organizácie. Najstaršou je IUCN - Medzinárodná únia pre ochranu prírody (International union for Conservation off nature and Natural resources), založená v roku 1948 vo Švajčiarsku. Od roku 1991 pôsobí pod novým názvom – Svetový zväz na ochranu prírody. Je mimovládnou, medzinárodnou inštitúciou združujúcou 140 krajín sveta. Zhromažďuje informácie z celého sveta a bojuje za záchranu voľne žijúcich rastlín a zvierat. Snaží sa o zastavenie obchodu so zvieratami. Slovenská republika je v rámci Štátnej ochrany prírody členom IUCN od roku 2002.

iucn.org

WWF

WWF logo
WWF - World wide fund for nature
zdroj: Internet

Najvýznamnejšou však zostáva jedna z najrešpektovanejších a najväčších enviromentálnych organizácií-WWF- Svetový fond na ochranu prírody (World wide fund for nature). Zaoberá sa medzinárodnými akciami ohrozených organizmov vo viac ako 157 krajinách sveta na piatich kontinentoch. Má viac ako päť miliónov členov. Nedávno oslávil 50. výročie svojho založenia a teší sa čoraz väčšej popularite. Zameriava sa najmä na ochranu a záchranu ohrozených, predovšetkým suchozemských druhov a ich životných prostredí. Je známy po celom svete predovšetkým vďaka svojmu čiernobielemu logu s pandou. Adresuje taktiež globálne hrozby vyššej moci a snaží sa o elimináciu oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov vo vyspelých krajinách sveta. Od svojho založenia v roku 1961 vo Švajčiarsku investoval WWF do viac ako 13- tisíc projektov týkajúcich sa suchozemských živočíchov, ale v neposlednom rade aj morských druhov a ich prostredí.

panda.org

 

FOE

FOE
FOE - Friends of the earth international
zdroj: Internet

Friends of the earth international (FOE) alebo Priatelia Zeme sú najväčšou miestnou enviromentálnou sieťou, združujúcou 76 národných členských skupín a 5000 miestnych skupín aktivistov na všetkých kontinentoch. S viac než dvoma miliónmi členov a podporovateľov na celom svete vysielajú do sveta kampaň týkajúcej sa naliehavých enviromentálnych a sociálnych problémov planéty. Zaoberá sa všeobecne ochranou prírody a prírodných zdrojov. Zakladateľom hnutia je Holandsko.

foei.org

WSPA

WSPA logo
WSPA - World society for the protection
zdroj: Internet

Svetová spoločnosť na ochranu prírody (World society for the protection) sa stará o odvrátenie utrpenia zvierat a o zlepšenie ich životných podmienok už viac ako 25 rokov. Jej práca sa týka aj ochrany domácich a hospodárskych zvierat , snaží sa o prevenciu proti ich týraniu. Zároveň poskytuje starostlivosť zvieratám trpiacim v dôsledku umelých alebo prírodných katastrof. Má štatút najväčšej svetovej aliancie spoločností, ktoré sa starajú o prijateľné životné podmienky zvierat. Sídlo má v Bostone.

wspa-usa.org

IWRB

Wetlands International
Wetlands International
zdroj: Internet

Wetlands International (International Waterflow and wetlands research Bureau) je Medzinárodným výskumom vodného vtáctva a mokradí. Usiluje sa o zachovanie a obnovu mokradí a ich zdrojov pre ľudí a biodiverzitu. Je nezávislou, neziskovou, globálnou organizáciou podporovanou vládou a mimovládnymi organizáciami členských štátov z celého sveta. Pomáha chrániť vodné vtáctvo a mokrade a bola založená v roku 1954 vo Veľkej Británii.

wetlands.org

Greenpeace

Greenpeace logo
Greenpeace
zdroj: Internet

Greenpeace je mimovládna ekologická organizácia, s medzinárodným koordinačným orgánom v Holandsku. Toto hnutie nenásilného odporu proti ničeniu a ochudobňovaniu prírody bolo založené v roku 1971 v kanadskom Vancouveri. S pobočkami vo viac ako 41 krajinách sveta sa zameriava predovšetkým na ekologické problémy ako je napríklad globálne otepľovanie, odlesňovanie, nadmerný rybolov, komerčný lov, genetické inžinierstvo a tiež sa zaoberá anti- nukelárnou otázkou. Greenpeace je známe vedením kampaní na zastavenie vzdušných a podzemných jadrových pokusov, ukončeniu lovu na veľryby a tiež ukončeniu ťažby nebezpečných surovín.

greenpeace.org

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Hélene TRAYNARD
pred rokmi
Existencia množstva rastlín a živočíchov je dnes veľmi ohrozená a redukovaná najmä pre ich viazanosť na konkrétny biotyp. Najväčší diel viny za tento stav nesie človek. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/ochranari-posledna-sanca-pre-ohrozene-druhy/

dobrý deň. Som Francúz a rád by som vám ponúknuť svoje služby. Mám osobitnú ponuku pôžičky medzinárodne. S kapitálom pouuije poskytnúť pôžičky medzi jednotlivcami v krátkodobom i dlhodobom horizonte od 8000€ - 12.000.000e pre všetkých vážne ľudí sú v reálnom potrebujú. Sadzba záujem je 2% ročne. I poskytuje finančné, úver úvery nehnuteľností, investície, auto úver, Osobné úver úver. Som k dispozícii pre splnenie svojich klientov v trvaní maximálne 3 dní od prevzatia formulára žiadosti. Kontakt: traynardhelene483@gmail.com

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 2 rokmi
Už tretí ročník ponúkne v októbri atraktívny program milovníkom kvalitných filmov.
pred 15 rokmi
Musela by to byť veľká náhoda, ale stať sa to môže.
pred 11 rokmi
Oblohu od Dallasu po Washington, DC osvetlila obrovská explózia, pričom roztrhala raketoplán Patriot na malé kúsky, ktoré padali na územie Spojených štátov.
pred 3 rokmi
Finále veľkolepej upírej ságy vo veľkom štýle.
pred 7 rokmi
Remake kultovej klasiky je unikátny v tom, že je z väčšej časti predstavovaný z pohľadu opíc, a tiež tým, že v ňom nehrajú herci v maskách, ale primáty, ktoré sú ako živé.
pred 8 rokmi
What Did You Expect From The Vaccines? Vychádza v pondelok 21. marca vo vydavateľstve Sony Music.
pred 3 rokmi
Valér je špičkový chirurg, ktorý cestuje do USA na odborné sympózium. Ešte na letisku vo Frankfurte ho osloví osobný tajomník vládcu emirátu Spojených arabských emirátov s prosbou o operáciu malého vládcovho syna s ťažkou diagnózou.
pred 5 rokmi
Opýtali sme sa za Vás renomovaných lekárov!