Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Oceány v ohrození

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 06.08.2011

Všetky rastliny a živočíchy vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti vody a sú na nej závislé. Voda je nenahraditeľným elementom a súčasťou života na Zemi.
Oceány v ohrození
Zdroj obrázku: NASA
 

Oceány zaberajú viac než 70 percent zemského povrchu, viažu až 97% slanej vody. Približne iba 3 percentá z celkového objemu tvorí sladká voda. Tá sa vyskytuje prirodzene na povrchu Zeme, v potokoch, riekach, jazerách, ale aj rybníkoch, rašeliniskách a v podzemných vodách. Všetky rastliny a živočíchy vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti vody a sú na nej závislé. Voda je nenahraditeľným elementom a súčasťou života na Zemi. Oceány tvoria dominantu našej planéty a bez nich je náš život na Zemi nemožný. Žiaľ, čoraz viac nebezbečne ohrozujeme aj tento vzácny majetok ľudstva.

Až 97 percent celkového objemu vody na našej plnéty tvorí slaná voda.

Necelé dve percentá sladkej vody sú zamrznuté v snehu a ľade. Ďalšie a zároveň posledné percento je určené na zásobovanie domácností pitnou a úžitkovou vodou a na pestovanie plodín.

Tichý, Atlantický, Indický, Severný ľadový oceán. Všetky spolu poskytujú viac než 100 milión ton vody za rok a vyprodukujú viac než polovicu kyslíka, ktorý dýchame. Sú nevyhnutným zdrojom obživy pre vyše 3,5 milardy ľudí. Najťažšia voda je v Atlantickom oceáne pretože obsahuje najviac solí, najväší rozhlohou je Tichý, zmestili by sa do neho všetky svetové kontinenty.

Znečistenie oceánov i zásob pitnej vody

ropná škvrna
Ropná škvrna vo vlnách oceánu.
zdroj: Internet

Až 80 percent škodlivín v oceánoch pochádza z pevniny z ľudských obydlí vo forme pevného a tekutého odpadu. Najviditeľnejšiu formu znečieťenia predstavuje zamorenie ropou a rádioaktívnym odpadom z jadrových elektrární, ktoré sa ukladá na morské dno. Zamorenie ropou predstavuje najhoršiu formu znečistenia, pretože ohrozuje milióny morských rýb, vtákov a plantkónu. Jedna tretina škodlivín v oceáne pochádza zo znečisteného vzduchu. Koncentrácia ortuti sa má v oceánoch už onedlho zvýšiť až o 50 %. Paradoxom je, že už dnes konzumácia rýb a mušlí zapríčiňuje 75% ťažkostí, ktoré spôsobuje ortuť obsiahnutá v nich.
 
V rozvojových krajinách zomrie každoročne 25 miliónov ľudí ma následky pitia zdravotne škodlivej vody a ďalšie milióny trpia maláriou a rozličnými infekčnými ochoreniami. Aj v civilizovanom svete, kde sú zdroje pitnej vody pomerne čisté, sú mnohé rieky znečistené chemikáliami a nespracovanými splaškami.

Živočíchy v oceánoch sú ohrozené

koraly
Koralový útes.
zdroj: Internet

Ryby sú živočíchy, ktoré sú na Zemi približne 450 miliónov rokov. Ich výskyt je dnes veľmi ohrozený. Komerčný lov, vymieranie vzácnych koralov, znečistenie morí. Nevhodné prostredie alebo zánik pôvodného prostredia je najčastejšou príčinou úmrtia tropických rýb. Najviac ohrozené spomedzi všetkých sú práve v podmorských záhradách rodiace sa koraly. Významne sa zúčastňujú na budovaní povrchu našej planéty. Veľkosťou pripomínajú detský necht, dokážu však vytvoriť obrovské morské valy a útesy viditeľné až z vesmíru. Majú však aj dôležitejšiu funkciu. Koralové útesy pokrývajú vyše 600 000 štvorcových kilometrov a tak predstavujú obdobu dažďových lesov. Dávajú život druhovo najbohatšiemu ekosystému planéty a poskytujú útočisko mnohým druhom rýb. V koralových útesoch a ich blízkosti žije vyše 70 tisíc druhov živočíchov, od žraloka až po planktón. Počas uplynulých štyridsiatich rokov sa však zničilo až 30 percent koralových útesov!

Každý deň sa vyparí z oceánov až bilión ton vody

Grónsko, Ice Canyon
Ľadový kaňon v Grónsku.
zdroj: Internet

Hladiny oceánov a morí však nenávratne stúpa. Hlavnou príčinou je globálne otepľovanie, následkom čoho sa roztápajú aj pevninové ľadovce. Keby sa všetky roztopili, zvýšila by sa hladina oceánov o 70 metrov. Zaujímavosťou je, že vedci predpokladajú, že k roztopeniu ľadovcov dôjde už v priebehu rokov 2040 až 2070.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym :***
pred 5 rokmi
Všetky rastliny a živočíchy vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti vody a sú na nej závislé. Voda je nenahraditeľným elementom a súčasťou života na Zemi. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/oceany-v-ohrozeni/

to ani neviete poriadne pisat ta gramtika Yuk!

 

Diskusné príspevky (4)

Fotografia
Troll
pred 5 rokmi
Debilina lamkyyyyyyyyyyyyy fuck
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
hsdfghdg.fxgsdfhsdfhdfh
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
lamery LOOOOL
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
aby ste zdechli
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 17 rokmi
Pri slove devastating každému na myseľ príde niečo devastujúce, zničujúce.
pred 6 rokmi
Podľa evidencie dopravných nehôd sa vodiči s vodičským oprávnením do 5 rokov podieľajú na dopravných nehodách takmer 30 percentami
pred 7 rokmi
Zabudnite na Schwarzeneggra aj Stalloneho, tón kráľa akčných filmov zaujal americký herec Vin Diesler (43).
pred 6 rokmi
Členovia Združenia STORM plánujú 14. a 15. februára osloviť 22 pohostinstiev a distribuovať viac než 500 letákov
pred 8 rokmi
Najdôležitejšia zásada - psychická pohoda, uvedomenie si, že očistnú kúru robíme dobrovoľne a tešíme sa na jej pozitívne účinky.
pred 8 rokmi
Prebúdzať osvedčených antikristov a vyťahovať ich s pomedzi žeravých plameňov na svetlo sveta, sa nie vždy vypláca.
pred 6 rokmi
Film Hitchcock odhaľuje nielen históriu natáčania jedného z najslávnejších filmov všetkých čias, ale tiež podmanivý milostný príbeh slávneho režiséra a jeho ženy Almy (H. Mirren).
pred 3 rokmi
V decembri 1915 sa narodila Edith Piaf, ktorej by kvôli prostrediu, v ktorom vyrastala, nikto nepredpovedal žiadnu slávu.