Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mravce migrovali medzi kontinentmi

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 05.05.2011

Skameneliny gigantických mravcov boli objavené v Európe a Severnej Amerike. Teplota na Zemi bola vtedy vyššia než v súčasnosti v eocéne, teda v období pred 56-34 miliónmi rokov.
Mravce migrovali medzi kontinentmi
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Gigantické mravce, ktoré dorastali do dĺžky päť centimetrov, počas horúceho obdobia histórie našej planéty prešli po súši krížom cez Arktídu, tvrdia kanadskí a americkí vedci. Mravec titanomyrma lubei žil pred približne 50 miliónmi rokov a je jedným z najväčších z čeľade hmyzu mravcovité, aký bol kedy objavený. Jeho skameneliny objavili v sedimentoch prehistorického jazera v americkom štáte Wyoming.

Vo svojom článku v zborníku žurnálu Royal Society kanadsko-americký tím poukazuje na to, že gigantické mravce, v minulosti rovnako ako teraz, takmer výlučne žili v horúcich klimatických oblastiach. Spomínaný nový druh vyzerá veľmi podobne ako fosílie objavené v Nemecku a na ostrove Wight v južnom Anglicku, ktoré pochádzajú z toho istého obdobia. "Nemáme žiadne (fosílie mravcov) robotníkov z tohto druhu, máme iba kráľovnú," povedal Bruce Archibald zo Simon Fraser University v Britskej Kolumbii. "Bolo by to veľmi pôsobivé - (mravec) v Nemecku by podľa odhadov vážil asi toľko ako striežik (druh vtáka) a tento by mal podobnú váhu," uviedol vedec pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC.

Odborníci vedia iba málo o tom, ako tieto mravce žili a čím sa živili, na fosíliách sú však prítomné krídla. Ich skameneliny boli objavené v Európe a teraz aj v Severnej Amerike, a to v blízkosti rastlín, ktorým sa darilo pri priemerných teplotách okolo 20 stupňov Celzia. Teplota na Zemi bola vyššia v eocéne, teda v období pred 56-34 miliónmi rokov, než v súčasnosti. Príčinou pravdepodobne bolo zvýšené množstvo skleníkových plynov ako napríklad metánu v atmosfére. Vedci predpokladajú, že tieto gigantické mravce museli prejsť po súši z Európy do Severnej Ameriky - prípadne naopak - počas takýchto "hypertermálnych" období.

"V tom čase dochádzalo k rôznemu prenosu živých organizmov medzi Európou a Severnou Amerikou - cicavce, stromy - všetky možné druhy," povedal Archibald. "Mnoho druhov hmyzu v Britskej Kolumbii a Dánsku je podobných, ale tie boli schopné žiť v chladnejšom podnebí a prejsť (z jedného kontinentu na druhý) kedykoľvek. Toto je prvý prípad, keď máme niečo, čo si vyžadovalo teplo, aby takúto cestu mohlo absolvovať," dodal. Súš medzi kontinentmi v miestach dnešnej Arktídy zaznamenala mierne klimatické podmienky práve v eocéne, pričom počas teplejších období teplota ešte stúpala.

Počas výskumu vedci zostavili zoznam všetkých druhov mravcov žijúcich na Zemi presahujúcich dĺžku tri centimetre. Aj keď zatiaľ nie je jasné prečo, všetky boli nejako spojené s tropickým podnebím. Najväčšie v súčasnosti žijúce mravce sú tie z rodu Dorylus, ktorých kráľovné môžu takisto dorásť na päť centimetrov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Po desiatich rokoch od prvého uvedenia sa na trh vracia táto jedinečná nahrávka, ktorá sa za tú dekádu stala skôr zberateľskou raritou a bola dlhodobo vypredaná.
pred 5 rokmi
Počas jedného obdobia otehotnelo viac než 12 stredoškolských študentiek z Gloucesteru...
pred 7 rokmi
To, čo sa zo začiatku javí ako jasný prípad s veľkým finančným výnosom, sa rýchlo obráti v desivý súboj dvoch majstrov manipulácie.
pred 6 rokmi
Francúzska automobilka Citroën odhalila Berlingo Electric na veľtrhu v Hanoveri.
pred 8 rokmi
Nový SKL Piecha Accurian RS
pred 5 rokmi
Aj keď, ako väčšina interpretov, aj táto formácia má zjavne najlepšie časy za sebou, ich novinka s nekonečne dlhým názvom je dôkazom toho, že ich to stále baví a vedia to robiť.
pred 7 rokmi
Utečenec prišiel na náš trh s českým dabingom v roku 2010 na DVD a dnes ho zoženiete za veľmi výhodnú cenu.
pred 5 rokmi
V roku 2154 sa spoločnosť delí na dve triedy: bohatých, ktorí žijú v dokonalom svete vesmírnej stanice Elysium a ostatných, obyvateľov preľudnenej a zruinovanej planéty Zem.