Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mravce migrovali medzi kontinentmi

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 05.05.2011

Skameneliny gigantických mravcov boli objavené v Európe a Severnej Amerike. Teplota na Zemi bola vtedy vyššia než v súčasnosti v eocéne, teda v období pred 56-34 miliónmi rokov.
Mravce migrovali medzi kontinentmi
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Gigantické mravce, ktoré dorastali do dĺžky päť centimetrov, počas horúceho obdobia histórie našej planéty prešli po súši krížom cez Arktídu, tvrdia kanadskí a americkí vedci. Mravec titanomyrma lubei žil pred približne 50 miliónmi rokov a je jedným z najväčších z čeľade hmyzu mravcovité, aký bol kedy objavený. Jeho skameneliny objavili v sedimentoch prehistorického jazera v americkom štáte Wyoming.

Vo svojom článku v zborníku žurnálu Royal Society kanadsko-americký tím poukazuje na to, že gigantické mravce, v minulosti rovnako ako teraz, takmer výlučne žili v horúcich klimatických oblastiach. Spomínaný nový druh vyzerá veľmi podobne ako fosílie objavené v Nemecku a na ostrove Wight v južnom Anglicku, ktoré pochádzajú z toho istého obdobia. "Nemáme žiadne (fosílie mravcov) robotníkov z tohto druhu, máme iba kráľovnú," povedal Bruce Archibald zo Simon Fraser University v Britskej Kolumbii. "Bolo by to veľmi pôsobivé - (mravec) v Nemecku by podľa odhadov vážil asi toľko ako striežik (druh vtáka) a tento by mal podobnú váhu," uviedol vedec pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC.

Odborníci vedia iba málo o tom, ako tieto mravce žili a čím sa živili, na fosíliách sú však prítomné krídla. Ich skameneliny boli objavené v Európe a teraz aj v Severnej Amerike, a to v blízkosti rastlín, ktorým sa darilo pri priemerných teplotách okolo 20 stupňov Celzia. Teplota na Zemi bola vyššia v eocéne, teda v období pred 56-34 miliónmi rokov, než v súčasnosti. Príčinou pravdepodobne bolo zvýšené množstvo skleníkových plynov ako napríklad metánu v atmosfére. Vedci predpokladajú, že tieto gigantické mravce museli prejsť po súši z Európy do Severnej Ameriky - prípadne naopak - počas takýchto "hypertermálnych" období.

"V tom čase dochádzalo k rôznemu prenosu živých organizmov medzi Európou a Severnou Amerikou - cicavce, stromy - všetky možné druhy," povedal Archibald. "Mnoho druhov hmyzu v Britskej Kolumbii a Dánsku je podobných, ale tie boli schopné žiť v chladnejšom podnebí a prejsť (z jedného kontinentu na druhý) kedykoľvek. Toto je prvý prípad, keď máme niečo, čo si vyžadovalo teplo, aby takúto cestu mohlo absolvovať," dodal. Súš medzi kontinentmi v miestach dnešnej Arktídy zaznamenala mierne klimatické podmienky práve v eocéne, pričom počas teplejších období teplota ešte stúpala.

Počas výskumu vedci zostavili zoznam všetkých druhov mravcov žijúcich na Zemi presahujúcich dĺžku tri centimetre. Aj keď zatiaľ nie je jasné prečo, všetky boli nejako spojené s tropickým podnebím. Najväčšie v súčasnosti žijúce mravce sú tie z rodu Dorylus, ktorých kráľovné môžu takisto dorásť na päť centimetrov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Sächsische Automobil Manufaktur (SAM) uviedla na trh typ 35CC, ktorý je v podstate výrazne upravený Mercedes-Benz M-Klasse, a je určený pre účasť v profesionálnych terénnych pretekoch.
pred 4 rokmi
Srdce je jeden neúnavný stroj, ktorý vháňa do ciev bez prestávky krv a sme živí, kým sa táto pumpa nezastaví. Preto treba dbať na jej zdravie a výkon.
pred 5 rokmi
Typ, ktorý bol uvedený na trh pred piatimi rokmi, tak prichádza v novej podobe s väčšími rozmermi a prináša prvky a výbavu, ktoré sú bežne u vozidiel o triedu vyššie.
pred 6 rokmi
Nástupca legendárneho Murciélaga, Lamborghini Aventador, opätovne posunul kritéria v kategórii super športových automobilov.
pred 6 rokmi
Hnaná vlastnou sexuálnou (ne)identitou sa vrhá do problémov i lások, ktoré sú rovnako problémové, ako jej život.
pred 5 rokmi
Kľudný predmestský život rodiny Barretovcov sa začne riadne otriasať v základoch. V ich dome sa stane séria nevysvetliteľných udalostí a oni čoskoro zistia, že ich prenasleduje smrtiaca a desivá sila... a keď si Vás raz vyberú, už im navždy patríte.
pred rokom a pol
Už 7.apríla sa môžeme tešiť na novinku skupiny Pentatonix - PTX VOL.4-CLASSICS!
pred 5 rokmi
Vyplýva to z výsledkov britskej štúdie, ktorá analyzovala možné dopady navrhovanej legislatívy o spotrebe motorových vozidiel z dielne Európskej komisie.