Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Minerálne pramene – ako vznikajú a na čo slúžia?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 10.08.2012

Minerálny prameň vzniká z vody v podobe dažďa či roztopeného snehu, ktorá presakuje do zemskej kôry (niekedy aj do hĺbky 30.-tich kilometrov). Voda tak preteká vrstvami kôry a vytvorí sa nádrž podzemnej vody.
Minerálne pramene – ako vznikajú a na čo slúžia?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko je malebná krajina s úžasným kultúrnym i prírodným bohatstvom. Vodstvo našej krajiny je charakteristické rozsiahlymi riečnymi sieťami, jazerami, rybníkmi, potokmi, vodných nádrží. Tieto ale i ďalšie povrchové vody sú dôležité nielen v rámci nášho štátu, ale ich dôležitosť presahuje naše hranice. Skvelým príkladom je fakt, že naše povrchové vody predstavujú hlavné európske rozvodie – až 96% vôd vtečie do úmoria Čierneho mora. Oveľa väčšia pozornosť sa však venuje iným vodám – minerálnym a termálnym prameňom. O tom, že rozhodne majú čo ponúknuť, nemožno pochybovať.

Minerálne a termálne pramene – ako vznikajú?

Minerálny prameň vzniká z vody v podobe dažďa či roztopeného snehu, ktorá presakuje do zemskej kôry (niekedy aj do hĺbky 30.-tich kilometrov). Voda tak preteká vrstvami kôry a vytvorí sa nádrž podzemnej vody, ktorej hladina klesá alebo stúpa v závislosti od zrážok. Ak si podzemná voda nájde miesto, kde môže vyvrieť a dostať sa na povrch, hovoríme o prameni. V prípade, že jeden liter vody z prameňa obsahuje minimálne 1g rozpustných látok, možno tento prameň nazvať minerálnym. Za termálny prameň sa považuje prameň, ktorého teplota vody je vyššia ako 25°C. Častokrát táto voda obsahuje aj minerálne zložky.
termálny prameň Yellowstone
Termálny prameň v americkej prírodnej rezervácii Yellowstone N.P.
zdroj: SXC/free

Pramene na Slovensku – poznáte ich dobre?

Poznáte naše najvýznamnejšie tečúce bohatstvo? Ak ste odpovedali, že sú to naše pramene (minerálne aj termálne), tak ste odpovedali správne! Naša krajina je domovom pre 1500 minerálnych prameňov a taktiež domovom takmer všetkých druhov minerálny vôd (okrem rádioaktívnych). Pramene sú zdrojmi minerálnej vody prírodnej, liečivej a stolovej. Už rozdelenie minerálnych vôd naznačuje ich využitie.

Čo sa týka termálnych vôd, tých je na našom území oficiálne 123. Významným miestom, kde vyviera termálnych prameňov hojne, je Slovenský raj. Práve v týchto končinách sa nachádza aj prírodný unikát – prameň, ktorý vyviera len v určitých časových intervaloch (prameň pod Havraňou Skalou). Najhorúcejším termálnym prameňom je prameň vo Veľkom Mederi (jeho teplota je 92°C).

Pramene – na čo slúžia?

Slovensko je s určitosťou krajinou minerálnych a termálnych prameňov. Viete však, na aké účely ich využívame? Podzemné vody sú najhlavnejším zdrojom pitnej vody na Slovensku! Slúžia aj pre účely doplnkovej liečby – ich presne stanovené dávkovanie harmonizuje vnútorné prostredie organizmu, pôsobí preventívne i liečivo na civilizačné choroby. Minerálne vody sú zdrojmi životne nevyhnutných látok.

Termálnu vodu z prameňov využívajú najmä kúpele a termálne kúpaliská. Voda tak pôsobí ozdravujúco i relaxačne. Slúži aj pri liečbe najrôznejších ochorení; od ochorení kože (napr. ekzém, akné) až po ochorenia pohybového aparátu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Olga Lavundi
pred 6 rokmi
Minerálny prameň vzniká z vody v podobe dažďa či roztopeného snehu, ktorá presakuje do zemskej kôry (niekedy aj do hĺbky 30.-tich kilometrov). Voda tak preteká vrstvami kôry a vytvorí sa nádrž podzemnej vody. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/mineralne-pramene-ako-vznikaju-a-na-co-sluzia/

96% VOD z Europy vteka do Cierneho mora !!!

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Vyššia kvalita obchodov súvisí aj s ich konkurenčným bojom.
pred 6 rokmi
Seat Leon Cup Racer naznačuje športovú budúcnosť značky
pred 7 rokmi
Fascinujúci dizajn karosérie a viac – Lorinser Sportservice predstavil bohatý tuningový program pre Mercedes-Benz CLS-Klasse.
pred 3 rokmi
Zimný Uprising navštívi jedna z najpopulárnejších reggae speváčok.
pred 4 rokmi
Toto je album, ktorý netreba ani komentovať. Stačí povedať, že je dokonalý a je vymaľované.
pred 6 rokmi
Podľa portálu Pollstar berie Tiësto za jedno vystúpenie v priemere 250-tisíc dolárov (asi 202-tisíc eur).
pred 5 rokmi
Skupina expanduje vďaka deväťročnej spolupráci so spoločnosťou Hewlett Packard (HP), pre ktorú Soitron dodáva služby v oblasti outsourcingu.
pred 6 rokmi
Špeciálny model Mazda MX-5 Senshu vychádza z výbavy Sports-Line.