Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Medvieďatá nebývajú v lese samé

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 03.06.2013

Pri stretnutí s medveďou rodinkou je najdôležitejšie, aby sa človek nedostal medzi medvieďa a matku. K malým medveďom sa nikdy netreba približovať. Na blízku je vždy medvedica.
Medvieďatá nebývajú v lese samé
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Medvedie mláďatá sa po lese nikdy netúlajú samé. Uvedomiť by si to podľa zoológov mali všetci turisti, ktorí sa v najbližšom období chystajú nielen do Vysokých Tatier, ale aj iných pohorí. V bezprostrednej blízkosti medvieďat je vždy medvedia matka. „Mladé medvieďatá nie sú spočiatku také pohyblivé ako dospelý medveď. Nedokáže príliš rýchlo utekať a preto ani medvedica nebude rýchlo unikať. Bude sa snažiť mať svoje mladé stále pod dohľadom a kontrolovať situáciu vo svojom okolí,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Ak sa aj človek náhodou dostane do blízkosti medveďov, dôležité je nedostať sa medzi matku a mláďa.

Turisti by sa v žiadnom prípade nemali približovať k malému medvieďaťu. „Dôležité je zhodnotiť situáciu a kontrolovane ustupovať. Žiaden rýchly pohyb, útek alebo vysoké tóny, ktoré môžu medvedicu zbytočne rozzúriť,“ dodal Hybler. V prípade stretnutia sa s medveďom Jozef Hybler odporúča zachovať chladnú hlavu a stále sledovať, čo robí medvedica. Cieľom medvedice nie je zabiť človeka, ale jej jediným cieľom je dostať mladé do bezpečia.

Hlavne v období, keď v Tatranskom národnom parku ešte platí sezónna uzávera chodníkov a v Tatrách je menej turistov, sa môže stať, že medvedica si urobí ležovisko aj v blízkosti turistického chodníka. Turistická sezóna sa začína podstatne neskôr, ako medvedica vyvádza svoje mláďatá z brlohu. To býva v apríli až máji. Ak by si medvedica v tomto období urobila ležovisko v blízkosti turistického chodníka, po zvýšení pohybu na chodníkoch sa s mladými presunie na miesto, kde bude mať väčší pokoj. „Medvedica sa správa inštinktívne, veľmi rýchlo by medvieďatá preniesla na iné miesto,“ dodal Hybler.

Po poslednom spočítaní zveri v Tatranskom národnom parku sa počet medveďov odhaduje na 80 až 100 jedincov. Počet medvedíc, ktoré priviedli na svet mladé, sa podľa Hyblera dá približne odhadnúť. Pri celkovom počte približne 80 medveďov môže byť asi polovica medvedíc. Z nich asi polovica je vo veku do štyroch rokov, kedy ešte nie sú pohlavne zrelé. Keďže medvedica rodí len každý druhý rok, niekedy až tretí rok po predchádzajúcom vrhu, Jozef Hybler odhaduje, že v Tatrách v tomto roku bude rodiť menej ako desať medvedíc. „Odhadom to môže byť štyri až päť medvedíc. Ak by mali po dve až tri mláďatá, môžeme v tomto roku počítať tak s desiatimi až 15 mladými,“ uviedol Hybler. Môže byť ich však aj viac.

Dospelého veku sa dožije len menšia časť tohtoročnej populácie medveďa. Podľa Jozefa Hyblera to môže byť približne jedna tretina. Príčinou úhynu sú choroby, nedostatok potravy, ale aj kolízie na železniciach či cestách. Medvieďatá sú zvedavé a hravé. „Môžeme reálne počítať, že dospelého veku sa dožije jedno z troch v tomto roku narodených mláďat,“ uviedol Hybler.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Tento týždeň prichádza do slovenských kín šesť filmov.
pred 7 rokmi
Spoločnosť Vencer, ktorá sídli v holandskom Nijverdale, vyvinula exkluzívne dvojmiestne super športové kupé, ktoré dostalo názov po slávnom okruhu vo francúzskom Le Mans - Sarthe.
pred 7 rokmi
Ak Michael Schumacher absolvuje dve kolá v nedeľňajších pretekoch VC USA, stane sa rekordérom v počte najazdených kilometrov v F1.
pred 7 rokmi
Na 14. ročníku Medzinárodného festivalu televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menšiny tvorcovia prezentovali vyše 150 diel.
pred 7 rokmi
V minulom roku predstavovali štátne výdavky krajín V4 na IT viac než 2,2 mld. USD, tento rok to má byť až 2,35 mld. USD.
pred 8 rokmi
Minimálne 32 mesiacov budú musieť prví zákazníci na Porsche 918 Spyder, ak si ho už stihli objednať.
pred 5 rokmi
Rocková formácia The Paranoid sa začiatkom roka zavrela do štúdia a nahrala nový album. Novinka sa bude volať Sedem a pôjde doteraz o najosobnejšiu nahrávku skupiny.
pred 7 rokmi
Susan Boyle tretí rok po sebe vydáva nový album a aj so svojim tretím hudobným dieťaťom sa bez mihnutia oka vyšplhala na vrchol britskej hitparády.