Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Medvieďatá nebývajú v lese samé

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 03.06.2013

Pri stretnutí s medveďou rodinkou je najdôležitejšie, aby sa človek nedostal medzi medvieďa a matku. K malým medveďom sa nikdy netreba približovať. Na blízku je vždy medvedica.
Medvieďatá nebývajú v lese samé
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Medvedie mláďatá sa po lese nikdy netúlajú samé. Uvedomiť by si to podľa zoológov mali všetci turisti, ktorí sa v najbližšom období chystajú nielen do Vysokých Tatier, ale aj iných pohorí. V bezprostrednej blízkosti medvieďat je vždy medvedia matka. „Mladé medvieďatá nie sú spočiatku také pohyblivé ako dospelý medveď. Nedokáže príliš rýchlo utekať a preto ani medvedica nebude rýchlo unikať. Bude sa snažiť mať svoje mladé stále pod dohľadom a kontrolovať situáciu vo svojom okolí,“ uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Ak sa aj človek náhodou dostane do blízkosti medveďov, dôležité je nedostať sa medzi matku a mláďa.

Turisti by sa v žiadnom prípade nemali približovať k malému medvieďaťu. „Dôležité je zhodnotiť situáciu a kontrolovane ustupovať. Žiaden rýchly pohyb, útek alebo vysoké tóny, ktoré môžu medvedicu zbytočne rozzúriť,“ dodal Hybler. V prípade stretnutia sa s medveďom Jozef Hybler odporúča zachovať chladnú hlavu a stále sledovať, čo robí medvedica. Cieľom medvedice nie je zabiť človeka, ale jej jediným cieľom je dostať mladé do bezpečia.

Hlavne v období, keď v Tatranskom národnom parku ešte platí sezónna uzávera chodníkov a v Tatrách je menej turistov, sa môže stať, že medvedica si urobí ležovisko aj v blízkosti turistického chodníka. Turistická sezóna sa začína podstatne neskôr, ako medvedica vyvádza svoje mláďatá z brlohu. To býva v apríli až máji. Ak by si medvedica v tomto období urobila ležovisko v blízkosti turistického chodníka, po zvýšení pohybu na chodníkoch sa s mladými presunie na miesto, kde bude mať väčší pokoj. „Medvedica sa správa inštinktívne, veľmi rýchlo by medvieďatá preniesla na iné miesto,“ dodal Hybler.

Po poslednom spočítaní zveri v Tatranskom národnom parku sa počet medveďov odhaduje na 80 až 100 jedincov. Počet medvedíc, ktoré priviedli na svet mladé, sa podľa Hyblera dá približne odhadnúť. Pri celkovom počte približne 80 medveďov môže byť asi polovica medvedíc. Z nich asi polovica je vo veku do štyroch rokov, kedy ešte nie sú pohlavne zrelé. Keďže medvedica rodí len každý druhý rok, niekedy až tretí rok po predchádzajúcom vrhu, Jozef Hybler odhaduje, že v Tatrách v tomto roku bude rodiť menej ako desať medvedíc. „Odhadom to môže byť štyri až päť medvedíc. Ak by mali po dve až tri mláďatá, môžeme v tomto roku počítať tak s desiatimi až 15 mladými,“ uviedol Hybler. Môže byť ich však aj viac.

Dospelého veku sa dožije len menšia časť tohtoročnej populácie medveďa. Podľa Jozefa Hyblera to môže byť približne jedna tretina. Príčinou úhynu sú choroby, nedostatok potravy, ale aj kolízie na železniciach či cestách. Medvieďatá sú zvedavé a hravé. „Môžeme reálne počítať, že dospelého veku sa dožije jedno z troch v tomto roku narodených mláďat,“ uviedol Hybler.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Jeden z najproduktívnejších slovenských spevákov sa chystá vo veľkom vrátiť na scénu.
pred 6 rokmi
Snímka, v ktorej účinkuje aj Leonardo DiCaprio, sa namiesto novembra dostane do kín až na Vianoce.
pred 5 rokmi
Takto sa to všetko začalo. Takto sa zrodil jeden z najpopulárnejších detektívov súčasnosti Harry Hole. Netopierí muž je prvou knihou v 10-dielnej sérii s nezabudnuteľným vyšetrovateľom...
pred 6 rokmi
Reality šou budú nakrúcať v Ohiu, pričom rodák z Texasu by sa chcel zamerať na to, ako sa v tejto komunite konštruujú budovy.
pred 10 rokmi
Na prvý pohľad trochu zvláštne hudobné spojenie.
pred 5 rokmi
Britský spevák a skladateľ Sam Smith je jedným z najväčších hudobných objavov posledného roku.
pred 5 rokmi
Kapela LANDFIL prežíva úspešné obdobie. Po víťazstve v pražskom finále Skuteční ligy sa pätica talentovaných hudobníkov dočkala rovnakého ocenenia aj v rámci 5. ročníka Stropkovskej hudobnej ligy.
pred 7 rokmi
Cieľom informačného systému je zvýšenie informovanosti obyvateľov o činnostiach v NR SR.