Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mandragora - zlaté jabĺčko lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 23.03.2012

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou.
Mandragora - zlaté jabĺčko lásky
Zdroj obrázku: Internet
 

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Rastie v Stredomorí , centrom jej výskytu je Grécko a južné Taliansko. V starovekej Palestíne a Egypte bola považovaná za rastlinu lásky. Starovekí Gréci ju používali ako účinné afrodiziakum a anestetikum.

Nežiaduce účinky

Mandragora lekárska, predovšetkým jej koreň a semená pôsobia ako silné sedatívum, hypnotikum a halucinogén. Najčastejším spôsobom používania býva vtieranie mandragory zmiešanej s tukom či olejom do kože. Pri aplikácii sa do tela dostáva predovšetkým skopolamín so silnými halucinogénnymi účinkami. Pri intoxikácii výrazne klesá aktivita centrálnej nervovej sústavy ako v spánkovej REM-fáze. Preto je mandragora toxická a nebezpečná rastlina. V nižších dávkách navodzuje „trans a živé sny“ po dobu niekoľkých hodín. Alkaloidy v mandragore nepriaznivo pôsobia na srdcový sval. Postupom času sa zvyšuje tolerancia, ale závislosť napriek tomu nevzniká.
mandragora polody
Zelené plody mandragory.

Foto: www.infoescola.com
zdroj: Internet

Liečivé účinky

Vo farmaceutickom priemysle sú zlúčeniny mandragory základom liečivej látky etoposidov, účinných cytostatík, látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia. Niektoré obsiahnuté alkaloidy v mandragore účinkujú proti rakovinovému bujneniu, predovšetkým proti leukémii. Tak ako u všetkých cytostatík však dochádza k pôsobeniu i na nepozmenené bunky. V súčasnej dobe vzrastá záujem tiež o využitie mandragory k liečbe cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Odrody

Dnes sa namiesto tejto silnej a narkotickej rastliny užívajú jej príbuzné druhy z čeľade ľuľkovitých, ako je ľuľok sladkohorký, ktorý sa vďaka obsahu soladulcidínu využíva k liečbe reumatizmu, dny a chorôb látkovej výmeny. Iný druh- ľuľok vtáčí obsahuje výťažky k syntéze steroidných hormónov, čo vysvetľuje jeho využitie v magických elixíroch lásky.

Diablova rastlina alebo ochranca domova

V niektorých kultúrach bola mandragora kedysi spájaná s diablom a zlom, v iných slúžila ako ochrana pred negatívnou energiou, chorobami a posadnutosťou. Sušený koreň bol zárukou šťastného domova, mal zaistiť blahobyt a ochrániť domácnosť pred chorobami a zlými duchmi , za týmto účelom sa vešal v domoch. Čarodejnice ho tiež používali na vyháňanie diabla a zlých duchov a ochranu pred nimi.
mandragora woodoo
Sušený koreň mandragory sa používa aj v mágii.

Foto: www.deviantart.com
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ciperka
pred 6 rokmi
Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/mandragora-zlate-jablcko-lasky/

Mandragoru mužete koupit zde:http://www.herbalfire.com/mandrake-mandragora-officinarum.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Mladí manželia žijú nie veľmi rušným životom strednej americkej vrstvy tak, ako ich susedia, ale sami cítia, že do tohto prostredia nepatria.
pred 4 rokmi
Napriek tomu, že všetci vyzerali pri čítaní naozaj dôveryhodne, všetko sa udialo v rámci charitatívnej akcie darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk a knižného vydavateľstva IKAR.
pred 4 rokmi
Spoločné turné Kataríny Knechtovej a Cigánskych Diablov zožalo obrovský úspech. Jesenná séria koncertov sa do posledného miesta vypredala a pre veľký záujem bude netradičná fúzia dvoch hudobných žánrov pokračovať aj v novom roku.
pred 4 rokmi
Vo videu sa okrem spevákov Nialla Horana, Harryho Stylesa, Zayna Malika, Liama Paynea a Louisa Tomlinsona predstavil aj americký herec Danny DeVito.
pred 6 rokmi
Nový kompaktný fotoaparát Sony NEX-3N spája svety fotografických laikov a nadšencov.
pred 6 rokmi
Film má namierené na 47. Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch 29. 6. -7. 7. 2012.
pred 7 rokmi
Snímka českého režiséra Polski film bude bojovať v hlavnej súťažnej sekcii s jedenástimi filmami z celého sveta.
pred 6 rokmi
Volkswagen Cross up! – to je individualizované a mimoriadne robustné lifestylové vozidlo.