Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mandragora - zlaté jabĺčko lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 23.03.2012

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou.
Mandragora - zlaté jabĺčko lásky
Zdroj obrázku: Internet
 

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Rastie v Stredomorí , centrom jej výskytu je Grécko a južné Taliansko. V starovekej Palestíne a Egypte bola považovaná za rastlinu lásky. Starovekí Gréci ju používali ako účinné afrodiziakum a anestetikum.

Nežiaduce účinky

Mandragora lekárska, predovšetkým jej koreň a semená pôsobia ako silné sedatívum, hypnotikum a halucinogén. Najčastejším spôsobom používania býva vtieranie mandragory zmiešanej s tukom či olejom do kože. Pri aplikácii sa do tela dostáva predovšetkým skopolamín so silnými halucinogénnymi účinkami. Pri intoxikácii výrazne klesá aktivita centrálnej nervovej sústavy ako v spánkovej REM-fáze. Preto je mandragora toxická a nebezpečná rastlina. V nižších dávkách navodzuje „trans a živé sny“ po dobu niekoľkých hodín. Alkaloidy v mandragore nepriaznivo pôsobia na srdcový sval. Postupom času sa zvyšuje tolerancia, ale závislosť napriek tomu nevzniká.
mandragora polody
Zelené plody mandragory.

Foto: www.infoescola.com
zdroj: Internet

Liečivé účinky

Vo farmaceutickom priemysle sú zlúčeniny mandragory základom liečivej látky etoposidov, účinných cytostatík, látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia. Niektoré obsiahnuté alkaloidy v mandragore účinkujú proti rakovinovému bujneniu, predovšetkým proti leukémii. Tak ako u všetkých cytostatík však dochádza k pôsobeniu i na nepozmenené bunky. V súčasnej dobe vzrastá záujem tiež o využitie mandragory k liečbe cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Odrody

Dnes sa namiesto tejto silnej a narkotickej rastliny užívajú jej príbuzné druhy z čeľade ľuľkovitých, ako je ľuľok sladkohorký, ktorý sa vďaka obsahu soladulcidínu využíva k liečbe reumatizmu, dny a chorôb látkovej výmeny. Iný druh- ľuľok vtáčí obsahuje výťažky k syntéze steroidných hormónov, čo vysvetľuje jeho využitie v magických elixíroch lásky.

Diablova rastlina alebo ochranca domova

V niektorých kultúrach bola mandragora kedysi spájaná s diablom a zlom, v iných slúžila ako ochrana pred negatívnou energiou, chorobami a posadnutosťou. Sušený koreň bol zárukou šťastného domova, mal zaistiť blahobyt a ochrániť domácnosť pred chorobami a zlými duchmi , za týmto účelom sa vešal v domoch. Čarodejnice ho tiež používali na vyháňanie diabla a zlých duchov a ochranu pred nimi.
mandragora woodoo
Sušený koreň mandragory sa používa aj v mágii.

Foto: www.deviantart.com
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ciperka
pred 6 rokmi
Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/mandragora-zlate-jablcko-lasky/

Mandragoru mužete koupit zde:http://www.herbalfire.com/mandrake-mandragora-officinarum.html

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Domáci videovrátniky a video panely - cena a ch...
Súkromná bilingválna NON STOP jaslička a škôlka...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


125 982.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 285 m2, novostavba
299 900.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 220 m2, balkón, ...
23 400.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 686 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
VIP tréner Tomáš Hradecký radí: „Rozhodne necvičte sami. Doprajte si osobného trénera, predovšetkým vtedy, ak s cvičením začínate. Ak si už hľadáte odborného trénera, vyberajte opatrne!“
pred 6 rokmi
Radikálne skrátenie vlasov je v šoubiznise v móde, urobili tak aj Rihanna, Ke$ha či Willow Smith.
pred 2 rokmi
Maggie je mladá a nezávislá newyorčanka, ktorá zatiaľ márne čaká na tú pravú životnú lásku.
pred 7 rokmi
Jedna z najúspešnejších českých spisovateliek vydáva knihu v slovenčine. Záujem Slovákov o Báru Nesvadbovú je natoľko intenzívny, že v týchto dňoch vyšla jej kniha Rozprávkar.
pred 5 rokmi
Indická firma Ashok Leyland, ktorá automobilku vlastní, nekomunikuje ani s vedením spoločnosti a ani s ruskou firmou GHP, ktorá by chcela Aviu odkúpiť
pred 6 rokmi
Legendárna detroitská formácia vystúpi 18. júla v Nu Spirit Clube.
pred 4 rokmi
Takto nejako bude vyzerať nové SUV s emblémom VW.
pred 7 rokmi
Komédia o oštrovateľovi v ZOO, ktorý so zvieratami, o ktoré sa stará, vychádza lepšie ako s ostatnými ľuďmi.