Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mandragora - zlaté jabĺčko lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 23.03.2012

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou.
Mandragora - zlaté jabĺčko lásky
Zdroj obrázku: Internet
 

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Rastie v Stredomorí , centrom jej výskytu je Grécko a južné Taliansko. V starovekej Palestíne a Egypte bola považovaná za rastlinu lásky. Starovekí Gréci ju používali ako účinné afrodiziakum a anestetikum.

Nežiaduce účinky

Mandragora lekárska, predovšetkým jej koreň a semená pôsobia ako silné sedatívum, hypnotikum a halucinogén. Najčastejším spôsobom používania býva vtieranie mandragory zmiešanej s tukom či olejom do kože. Pri aplikácii sa do tela dostáva predovšetkým skopolamín so silnými halucinogénnymi účinkami. Pri intoxikácii výrazne klesá aktivita centrálnej nervovej sústavy ako v spánkovej REM-fáze. Preto je mandragora toxická a nebezpečná rastlina. V nižších dávkách navodzuje „trans a živé sny“ po dobu niekoľkých hodín. Alkaloidy v mandragore nepriaznivo pôsobia na srdcový sval. Postupom času sa zvyšuje tolerancia, ale závislosť napriek tomu nevzniká.
mandragora polody
Zelené plody mandragory.

Foto: www.infoescola.com
zdroj: Internet

Liečivé účinky

Vo farmaceutickom priemysle sú zlúčeniny mandragory základom liečivej látky etoposidov, účinných cytostatík, látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia. Niektoré obsiahnuté alkaloidy v mandragore účinkujú proti rakovinovému bujneniu, predovšetkým proti leukémii. Tak ako u všetkých cytostatík však dochádza k pôsobeniu i na nepozmenené bunky. V súčasnej dobe vzrastá záujem tiež o využitie mandragory k liečbe cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Odrody

Dnes sa namiesto tejto silnej a narkotickej rastliny užívajú jej príbuzné druhy z čeľade ľuľkovitých, ako je ľuľok sladkohorký, ktorý sa vďaka obsahu soladulcidínu využíva k liečbe reumatizmu, dny a chorôb látkovej výmeny. Iný druh- ľuľok vtáčí obsahuje výťažky k syntéze steroidných hormónov, čo vysvetľuje jeho využitie v magických elixíroch lásky.

Diablova rastlina alebo ochranca domova

V niektorých kultúrach bola mandragora kedysi spájaná s diablom a zlom, v iných slúžila ako ochrana pred negatívnou energiou, chorobami a posadnutosťou. Sušený koreň bol zárukou šťastného domova, mal zaistiť blahobyt a ochrániť domácnosť pred chorobami a zlými duchmi , za týmto účelom sa vešal v domoch. Čarodejnice ho tiež používali na vyháňanie diabla a zlých duchov a ochranu pred nimi.
mandragora woodoo
Sušený koreň mandragory sa používa aj v mágii.

Foto: www.deviantart.com
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ciperka
pred 5 rokmi
Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/mandragora-zlate-jablcko-lasky/

Mandragoru mužete koupit zde:http://www.herbalfire.com/mandrake-mandragora-officinarum.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Spoločnosť HP naštartovala projekt Zábava domov. Cieľom projektu je ľahkou a zábavnou formou rozvíjať detské schopnosti, myslenie a kreativitu pomocou tlačiarní HP ePrint.
pred 4 rokmi
Do hviezdami preplneného line-upu Sziget festivalu pribudli ďalší headlineri – Korn a NOFX, ktorí uzatvárajú zoznam interpretov na hlavnou pódiu.
pred 6 rokmi
Henry: Portrét masového vraha (Henry: Portrait of a Serial Killer) je kontroverzný filmový portrét debutujúceho amerického režiséra Johna McNaughtona.
pred 5 rokmi
Doteraz bolo konope s vyšším obsahom účinnej látky THC na zozname drog
pred 2 rokmi
Jake Harbor a Lainey Dalton spolu na univerzite zažili prvú sexuálnu skúsenosť.
pred 4 rokmi
S dokonalou spoľahlivou ochranou pasažierov.
pred 4 rokmi
"Knihy na internete kupujú najmä ženy. Vlani si touto cestou objednalo knihu až 47 percent žien navštevujúcich e-shopy. U mužov to bolo len 26 percent.
pred 4 rokmi
B-Joey sa vykašlal na svet okolo seba. Kto by však čakal rezignáciu mladého človeka, senzácie sa nedočká. Práve naopak, v singli Not Afraid si kráča vlastnou cestou a pokiaľ sa niekomu nepáči, že stojí pevne na vlastných nohách, má smolu.