Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mandragora - zlaté jabĺčko lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 23.03.2012

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou.
Mandragora - zlaté jabĺčko lásky
Zdroj obrázku: Internet
 

Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Rastie v Stredomorí , centrom jej výskytu je Grécko a južné Taliansko. V starovekej Palestíne a Egypte bola považovaná za rastlinu lásky. Starovekí Gréci ju používali ako účinné afrodiziakum a anestetikum.

Nežiaduce účinky

Mandragora lekárska, predovšetkým jej koreň a semená pôsobia ako silné sedatívum, hypnotikum a halucinogén. Najčastejším spôsobom používania býva vtieranie mandragory zmiešanej s tukom či olejom do kože. Pri aplikácii sa do tela dostáva predovšetkým skopolamín so silnými halucinogénnymi účinkami. Pri intoxikácii výrazne klesá aktivita centrálnej nervovej sústavy ako v spánkovej REM-fáze. Preto je mandragora toxická a nebezpečná rastlina. V nižších dávkách navodzuje „trans a živé sny“ po dobu niekoľkých hodín. Alkaloidy v mandragore nepriaznivo pôsobia na srdcový sval. Postupom času sa zvyšuje tolerancia, ale závislosť napriek tomu nevzniká.
mandragora polody
Zelené plody mandragory.

Foto: www.infoescola.com
zdroj: Internet

Liečivé účinky

Vo farmaceutickom priemysle sú zlúčeniny mandragory základom liečivej látky etoposidov, účinných cytostatík, látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia. Niektoré obsiahnuté alkaloidy v mandragore účinkujú proti rakovinovému bujneniu, predovšetkým proti leukémii. Tak ako u všetkých cytostatík však dochádza k pôsobeniu i na nepozmenené bunky. V súčasnej dobe vzrastá záujem tiež o využitie mandragory k liečbe cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Odrody

Dnes sa namiesto tejto silnej a narkotickej rastliny užívajú jej príbuzné druhy z čeľade ľuľkovitých, ako je ľuľok sladkohorký, ktorý sa vďaka obsahu soladulcidínu využíva k liečbe reumatizmu, dny a chorôb látkovej výmeny. Iný druh- ľuľok vtáčí obsahuje výťažky k syntéze steroidných hormónov, čo vysvetľuje jeho využitie v magických elixíroch lásky.

Diablova rastlina alebo ochranca domova

V niektorých kultúrach bola mandragora kedysi spájaná s diablom a zlom, v iných slúžila ako ochrana pred negatívnou energiou, chorobami a posadnutosťou. Sušený koreň bol zárukou šťastného domova, mal zaistiť blahobyt a ochrániť domácnosť pred chorobami a zlými duchmi , za týmto účelom sa vešal v domoch. Čarodejnice ho tiež používali na vyháňanie diabla a zlých duchov a ochranu pred nimi.
mandragora woodoo
Sušený koreň mandragory sa používa aj v mágii.

Foto: www.deviantart.com
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ciperka
pred 6 rokmi
Mandragora lekárska je stredomorská jedovatá rastlina. Pre svoje psychoaktívne látky bola spájaná s čarodejníctvom a mágiou. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/mandragora-zlate-jablcko-lasky/

Mandragoru mužete koupit zde:http://www.herbalfire.com/mandrake-mandragora-officinarum.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Slovensko zažije jedinečnú fúziu hudobných žánrov! Už 12. októbra štartuje spoločné turné speváčky Kataríny Knechtovej a svetovo uznávaného orchestra v kategórii etno a worldmusic, Cigánskych Diablov.
pred 6 rokmi
Moskovský súd v piatok uznal členky punkovej skupiny Pussy Riot vinnými z výtržníctva motivovaného náboženskou nenávisťou.
pred 7 rokmi
Vďaka tržbám vo výške 90,2 milióna amerických dolárov (v prepočte 64,022 milióna eur) sa snímka postarala o najlepší otvárací víkend tohto roka.
pred 3 rokmi
Máte chuť nahliadnuť na nové oblečenie len sa vám nechce motať cez preplnený obchod ľudí? Je pre vás otravné behať po obchodoch a obzerať si každú vystavenú vec?
pred 9 rokmi
Kto z nás by si neželal žiarivo biely úsmev, ktorý poteší, očarí a zvýši sebavedomie?
pred 6 rokmi
Pátranie po hercovi, ktorého odsúdili na osemročný trest za drogový delikt, ukončili.
pred 6 rokmi
Ide o najvyššiu odmenu, ktorú v histórii Volkswagen Slovakia tarifní zamestnanci dostali.
pred 11 rokmi
Jablko je vo výžive poklad.