Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Krása pod zemou

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 25.08.2011

Jaskyne sú nevšednými prírodnými fenoménmi, ktoré svojimi pozoruhodnosťami oslovujú širokú verejnosť i odborníkov rôzneho zamerania.
Krása pod zemou
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jaskyne a rôzne skalné zaujímavosti sú vyhľadávanou atrakciou nielen na Slovensku. Sochárskym majstrom, ktorý je zodpovedný za najkrajšie a najväčšie jaskyne na svete je obyčajná voda.

Mnohé jaskyne sú zložité systémy chodieb, ktoré sa rozprestierajú pod zemou aj desiatky kilometrov a vedú až do hĺbky niekoľko sto metrov. Tieto skryté podzemné priestory vďačia za svoju existenciu tomu, že voda je za určitých podmienok schopná rozpúšťať aj pevné horniny. Dažďová voda presakujúca pôdou sa nasýti oxidom uhličitým do tej miery až vznikne slabá kyselina uhličitá. Táto kyslá voda preniká do prirodzených puklín, rozleptáva skalu, rozpúšťa minerály v nej a odvádza ich v podobe roztoku. Drobné puklinky sa zväčšujú a narušená hornina sa môže aj rozpadnúť. Čiastočne zrútené stropy niekedy vedú aj ku vzniku veľkých klenutých podzemných dómov. Keď hladina vody vo vápencovom masíve poklesne, zostanú rozsiahle priestory a chodby sa zaplnia vzduchom. Potôčiky sa však aj naďalej zarezávajú hlbšie do jaskynného dna a voda kvapkajúca zo stropu začína vytvárať veľkolepú galériu skalných útvarov.

Obri medzi jaskyňami

Dlho sa za najväčšiu jaskyňu na svete považovala Mamutia jaskyňa v Kentucky. Má viac ako 322 kilometrov preskúmaných chodieb. Ale to, že aj takéto rekordné rozmery môžu byť len dočasné, potvrdzuje objav jaskyne Hang Son Doong. Po celé desaťročia geológovia vedeli, že Vietnam je domovom niekoľkých najveľkolepejších jaskýň na svete, z ktorých mnohé sú z veľkej časti nepreskúmané. Manželský pár jaskyniarov nedávno zdokumentoval možno najväčšiu z nich: Hang Son Doong, ktorá je tak rozsiahla, že by sa do nej zmestil celý jeden blok newyorských mrakodrapov. Jaskyňa v pohorí Annamite obsahuje rieku a džungľu (jej názov sa dá preložiť ako „jaskyňa horskej rieky“) a dokonca aj vlastné riedke oblaky a jej koniec je v nedohľadne. Je súčasťou celej siete okolo 150 jaskýň v strednom Vietname blízko hraníc s Laosom.

Jaskyňa Vietnam
Hang Son Doong. Jaskyňa zatiaľ nie je prístupná. Podľa názoru Britskej speleologickej asociácie by takto unikátny prírodný výtvor z dôvodov ochrany nemal byť verejnosti sprístupnený ani v budúcnosti
zdroj: Internet
 
Na Slovensku je najrozsiahlejší systém Demänovských jaskýň dlhý vyše 35 km. Jeho súčasťou je Pustá jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, jaskyňa Vyvieranie, Demänovská jaskyňa mieru, Demänovská ľadová jaskyňa a ďalšie menej významné jaskyne. Práve Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami, je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Neobyčajné dielo prírody

Jaskyňa kryštálov v Mexiku - gigantická kryštalická forma minerálu sa nachádza pri meste Naica v Mexiku. Pri ťažbe rúd boli objavené dve jaskyne. Najkrajšou a najväčšou sieňou jaskyne je Jaskyňa kryštálov (Cuerva de los Cristales). Je vysoká 10 metrov, široká 30 a jej dĺžka je asi 40 metrov. Táto jaskyňa sa považuje za úplný unikát a jednoznačne je aj najkrajšou jaskyňou na svete. Môže sa popýšiť najväčšími kryštálmi na svete. Najväčší z nich je dlhý približne 14 metrov a jeho priemer je až jeden meter. Táto sieň je v súčasnosti prístupná, ale pre pobyt aj veľmi nebezpečná. Návšteva je možná len v špeciálnych skafandroch a nie na viac ako 30 minút. Jaskyňa je dnes bez vody, má inú teplotu prostredia ako pôvodne a vnikol do nej najznámejší ničiteľ prírody – človek. To má veľmi negatívny vplyv na minerály, na ich vzhľad a stabilitu.. Žiaľ, túto krásu nám ukázala príroda len na určitý čas. Po vyťažení ložiska sa baňa bez čerpania vody znovu zatopí a minerály sa znovu ocitnú vo svojom pôvodnom prostredí. Možno budú rásť ešte do väčších rozmerov.

Jaskyňa Mexiko
Jaskyňa kryštálov v Mexiku ukrýva najväčšie kryštály sveta.
zdroj: Internet

V našich končinách za najkrajšiu jaskyňu mnohí považujú Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Aj vo svetovom meradle je unikátnym výtvorom, ktorý svojou rôznorodosťou, bohatosťou a krásou aragonitovej výzdoby upúta každého svojho návštevníka. Nachádza sa na severnom úbočí vrchu Hrádok v Slovenskom Rudohorí 26 km od Rožňavy. Je jediná svojho druhu v Európe a vyniká aragonitovou výzdobou rôznych foriem.

Jaskynné živočíchy

To, že v jaskyniach je život aj napriek nehostinným životným podmienkam, asi nikoho neprekvapí. Takmer každý z nás spája s jaskyňami netopiere, ale to nie sú pravé jaskynné živočíchy a prečkávajú tú väčšinou iba zimu. Na Slovensku v jaskyniach Jasovskej skaly v Medzevskej pahorkatine sa zistilo až 19 druhov netopierov – najväčšie druhové zastúpenie netopierov na jednej jaskynnej lokalite na Slovensku. V jaskynnom systéme Čertova diera – Domica v Slovenskom krase sa pozorovalo 16 druhov netopierov.

Stonožka z jaskyne
Troglobiont. Zdroj: www.eol.org.
zdroj: Internet

Skutočné jaskynné živočíchy, ktoré sa úplne adaptovali na život v jaskyniach väčšinou unikajú našej pozornosti. Jaskynné živočíchy sa rôznou mierou prispôsobili jaskynnému prostrediu. Najvzácnejšie sú živočíchy, ktoré sa úplne adaptovali na jaskyne - troglobionty. Troglobionty sa prispôsobili jaskynnému prostrediu buď pod tlakom zmien klímy, alebo ich aktívne kolonizovali. Vznikli pri tom unikátne formy. Najväčší troglobiont – pravý jaskynný živočích u nás sa našiel v Gombaseckej jaskyni, neskôr aj v Domici. Slepá mnohonôžka rodu Typhloiulus sp. je prvým nálezom troglobiontnej mnohonôžky na Slovensku. Počtom nôh predstavuje najnohatejšieho živočícha našej fauny vrátane povrchových mnohonôžok a článkonožcov.

Jaskyňa červíkov
Jaskyňa Waitomo Glowworm, v ktorej žije množstvo svietiacich červíkov.
zdroj: Internet

Unikátom v svetovom meradle je jaskyňa Waitomo Glowworm – jaskyňa svietiacich červíkov. Jaskyňa, v ktorej žijú zvláštne svietiace červy. Zdá sa vám, že to vôbec nebude pekný pohľad? Jaskyne Waitomo Glowworm v subtropických vrchoch severného ostrova Nového Zélandu sú dôkazom, že je to úplne opačne. Tieto obyčajné červy, ktoré sú prichytené na strope jaskyne v absolútnej tme, si zabezpečujú potravu tým, že na jednom konci intenzívne svietia, čím lákajú iný lietajúci hmyz. Aby červy dokázali hmyz uloviť, spúšťajú dlhé lepkavé vlákna, na ktoré sa tento hmyz prilepí. Práve preto to v jaskyni vyzerá priam úžasne. Veď stropy sú posiate tisíckami žiariacich bodiek.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Na pripravovanom albume kontroverznej speváčky s názvom Artpop sa má objaviť pokračovanie hitu Telephone z roku 2010.
pred 10 rokmi
Hoci sú voľnopredajné antihistaminiká prvou pomocou pre mnohých alergikov, lekári upozorňujú, že skutočnú liečbu im môže zabezpečiť len alergiológ.
pred 6 rokmi
Skladba bude súčasťou očakávanej štvrtej štúdiovky Four, ktorú kapela vydá v novembri.
pred 6 rokmi
Koncert Katy Perry sa nezadržateľne blíži. Pozrite si preto organizačné pokyny od organizátora.
pred 9 rokmi
Nestáva sa príliš často, aby sa filmu začalo hovoriť „kultový“ hneď po premiére. Režisérovi Kinji Fukasakuovi sa to podarilo hneď potom, keďuviedol film Battle Royale na plátna kín.
pred 6 rokmi
Napriek tomu, že má charizmatická britská speváčka Florence Welch so svojím projektom Florence + The Machine na konte doposiaľ len dva albumy, jej hudba si získala milióny fanúšikov po celom svete.
pred 7 rokmi
Prvý inštrumentálny album štúdiového projektu Parma Electronics, ktorý vznikol v hlave a na počítači legendárneho českého skladateľa Jinřicha Parmu a je tak odrazom jeho vnímania súčasnej elektronickej hudby. A je to zážitok...
pred 7 rokmi
Toto je veľmi sympatická a zároveň veľmi špecifická nahrávka. Stanislav Procházka mladší bol nepochybne idolom slečien a žien v celom komunistickom Československu.