Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Klimatické zmeny môžu ovplyvniť populáciu tučniakov

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 02.07.2014

Podľa vedcov zmena množstva morského ľadu ovplyvní život tohto druhu živočíchov
Klimatické zmeny môžu ovplyvniť populáciu tučniakov
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Klimatické zmeny do roku 2100 pravdepodobne spôsobia zníženie populácie tučniaka cisárskeho na Antarktíde o pätinu. Tvrdí to správa, ktorú vypracovala skupina zložená z amerických, britských a holandských vedcov. Tí teraz žiadajú, aby vlády krajín označili tento druh živočíchov za ohrozený. Správu uverejnili v časopise Nature Climate Change.

"Tučniakom hrozí výrazné zníženie populácie," uviedla Stephanie Jenouvrier z Woods Hole Oceanographic Institution, ktorá tím vedcov viedla. Ako priblížila, množstvo tučniakov cisárskych sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne zníži o 19 až 33 percent oproti dnešnému stavu, ktorý je približne 600-tisíc zvierat.

Najväčšou hrozbou pre tučniaky cisárske, ktoré sú najväčšie a najťažšie zo všetkých žijúcich druhov tučniakov, sú podľa vedcov zmeny v množstve morského ľadu, ktorý obmýva brehy Antarktídy. Tučniaky ho používajú napríklad ako skrýšu pred predátormi či sa po ňom presúvajú k zdrojom pitnej vody a obživy pre seba a svojich potomkov. "Existuje určitý objem morského ľadu, ktorý je pre tučniakov vhodný," vysvetlil Phil Trathan z British Antarctic Survey. Otepľovanie Antarktídy a následné zmeny v morskom ľade preto ovplyvňujú aj životy tučniakov. Vedci preto navrhujú, aby sa v Rossovom mori, kde sú podmienky pre život tučniakov stále vhodné, založila ochranná zóna. "Založením morskej ochrannej zóny v Rossovom mori by sme získali čas na zavedenie stratégii, ktoré by znížili znečistenie Antarktídy skleníkovými plynmi," navrhla Stephanie Jenouvrier.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Jedna z najdôležitejších skupín, ktorá pomohla Uprising Reggae Festivalu prilákať množstvo návštevníkov a úspešne tak odštartovať prvý ročník festivalu v roku 2008, je nepochybne Zion Train.
pred 8 rokmi
Šoralová opäť raz vydala album, pri ktorého počúvaní mrazí a nie je možné ho vytiahnuť z prehrávača.
pred 9 rokmi
Blíži sa obdobie dovoleniek, oddychu a vzácnych momentov s najbližšími. Ak si chcete tieto momenty uchovať a neustále premietať, kamera Sony PJ740 je na to ako stvorená.
pred 14 rokmi
Z hľadiska posilňovania predstavuje využívanie hmotnosti bremena (môže to byť aj hmotnosť vlastného tela) nároky hlavne na izotonickú alebo...
pred 7 rokmi
Japonská automobilka Suzuki predstaví na 43. Tokyo Motor Show (22.11. – 01.12. 2013) niekoľko koncepčných štúdii.
pred 6 rokmi
Čakanie fanúšikov sa konečne skončilo. Po troch rokoch od albumu Inzerát, kapela Kryštof vydáva 1. júna nový album s názvom Srdcebeat.
pred 9 rokmi
Kedysi deťom s cukrovkou zakazovali absolvovanie hodín telesnej výchovy. Dnes je dokázané, že predovšetkým aerobný šport je pri cukrovke viac ako žiaduci.
pred 9 rokmi
Množstvo kvalitného kolagénu a elastínu sa znižuje jednak vekom, ale aj v dôsledku slnečného žiarenia.