Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Karibské koralové útesy môžu zmiznúť za 20 rokov

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 04.07.2014

Údaje z viac ako 35-tisíc prieskumov naznačujú, že počet miest, kde sa koraly vyskytujú, klesol od sedemdesiatych rokov 20. storočia o viac ako 50 percent.
Karibské koralové útesy môžu zmiznúť za 20 rokov
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Veľké množstvo karibských koralových útesov by mohlo zmiznúť v najbližších 20 rokoch. Uvádza sa to v správe Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN), ktorú zverejnili v švajčiarskom meste Gland. Údaje z viac ako 35-tisíc prieskumov naznačujú, že počet miest, kde sa koraly vyskytujú, klesol od sedemdesiatych rokov 20. storočia o viac ako 50 percent. Podľa autorov správy za to môžu predovšetkým nadmerný rybolov a rôzne choroby, ktoré koraly postihujú. Zástupcovia IUCN preto varujú, že ak sa nič nezmení, počet týchto živočíchov bude aj naďalej rapídne klesať. „Útesy prinášajú obživu množstvu rôznych krajín a ich obyvateľov. Cestovný ruch je jedným z najväčších priemyselných odvetví a zdravie útesu je nevyhnutné pre blaho mnohých ľudí, ktorí tam žijú. A, samozrejme, sú nesmierne krásne a tiež vytvárajú nádherné miesta,“ vyjadril sa Carl Gustaf Lundin z IUCN.

Karibik nie je jedinou oblasťou, ktorá zaznamenala úbytok koralových útesov. Takéto prípady sa objavujú po celom svete.

Správa, na ktorej zostavení sa podieľali aj pracovníci Global Coral Reef Monitoring Network, zahŕňa údaje z rokov 1970 až 2012. Tie získali pozorovaním 90 stanovíšť a prispeli tak ku komplexnému posúdeniu stavu koralov v tejto oblasti. Na základe pozorovaní dospeli výskumníci k názoru, že mnohé útesy v Karibiku prechádzajú dramatickou premenou - z pestrofarebných oblastí prekypujúcich životom sa stávajú mŕtve miesta, ktoré pokrývajú slizké riasy. Za túto zmenu vraj môže najmä úhyn niektorých kľúčových obyvateľov útesov. V roku 1980 napríklad neznáma choroba, ktorá sa do tejto oblasti dostala zrejme z Panamského prieplavu, spôsobila úhyn veľkého množstva morských ježkov a rybolov zase znížil počet papagájovcov. Oba tieto živočíšne druhy nachádzajú svoju potravu na útese, bez nich však narastá populácia rias.

"Videli sme, že útesy bez živočíchov, ktoré na nich nachádzajú potravu, postupne prerástli riasy. A po určitom čase sme pozorovali, že sa výrazne alebo dokonca úplne rozpadli. Ak nič neurobíme, obávam sa, že najpravdepodobnejší scenár je, že z útesov sa stanú miesta pokryté slizom. Stratíme obrovské množstvo koralov tvoriacich súvislý povrch a skončíme s útesmi pokrytými riasami s oveľa nižšou druhovou rozmanitosťou,“" vyjadril sa Lundin. Napriek alarmujúcim zisteniam však podľa neho existuje spôsob ako koralové útesy zachrániť. "„Dokázali sme zdokumentovať celý rad prípadov, kedy sme videli obnovu zničených útesov, čo je naozaj pozitívne - to znamená, že by sme sa nemali vzdávať nádeje,“" dodal "Lundin".

Karibik však nie je jedinou oblasťou, ktorá zaznamenala úbytok koralových útesov. Takéto prípady sa objavujú po celom svete. Ochrancovia životného prostredia tvrdia, že za to môže aj zvyšovanie teploty oceánu. Ak totiž teplota vody stúpne, koraly prídu o malé riasy, ktoré žijú v ich tkanivách, následkom čoho zbelejú. Tento proces sa nazýva bielenie koralov.

Informácie pochádzajú z webstránok www.iucn.org a www.bbc.com.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


IT špecialisti denne pre Vás. Expresné a kvalit...
Služby v oblasti reklamy, grafického dizajnu, n...

60 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 195 m2
116 800.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 150 m2, balkón, ...
260 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 896 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Hugo je obrovským prekvapením vo finále, ktoré sa zvrtne a ukáže sa, že ten film je vlastne o niečom inom, než ste celých 100 minút dúfali.
pred 7 rokmi
Predchádzať chorobám je oveľa lepšie a účinnejšie ako ich liečiť, preto je dobré zamerať sa na prírodnú prevenciu.
pred 9 rokmi
Letný festival sa uskutoční 24. až 26. júna v ATC Rudava pri dedinke Malé Leváre. Trojdňová permanentka stojí v predpredaji 11,90 eura.
pred 8 rokmi
K pokusu previesť knihu do muzikálovej podoby sa spojili muzikanti - skladateľ a gitarista Michal Pavlíček (hudba) a Jan Sahara Hedlu (texty piesní) s divadelníkmi.
pred 7 rokmi
Cenu mesta Prešov mu počas koncertu na Dobrom festivale odovzdal prešovský primátor Pavel Hagyari.
pred 7 rokmi
Operátori Telefónica Czech Republic a T-Mobile podpísali spoločnú dohodu a budú zdieľať mobilné siete 2G a 3G v ČR
pred 7 rokmi
Obľúbení kamaráti Manny, Diego, Broskynka a najmä Sid sa už tešia na stretnutie z deťmi zo Slovenska. Ľadová šou pre celú rodinu už o necelé dva týždne zavíta do Bratislavy.
pred 9 rokmi
Na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava (4. až 9. novembra) budú mať premiéru prvé dve časti nového slovenského poviedkového filmu Strach.